καλώδιο σήματος για πικάπ Thorens td 166mkii

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
φίλοι αναζητώ καλώδιο σήματος μπλεντάζ rca προς τον ενισχυτή για το παλιό πικάπ μου Thorens td 166 mkii γιατί στην προσπάθεια μου να επαναφέρω το πικάπ μετά από πολλά χρόνια αποθήκευσης πέταξα το παλιό νομίζοντας ότι θα το αντικαταστήσω εύκολα , όμως άνθρακες ο θησαυρός από τότε έχω αλλάξει 3-4 καλώδια κανένα όμως δεν ταίριαξε όπως το δικό του με αποτέλεσμα πότε ο ήχος να είναι θολός πότε χωρίς σώμα η χωρίς μπάσο η και χωρίς εστίαση .....κάποιος φίλος μου πρότεινε το mogami δεν γνωρίζω που μπορώ να το βρω τουλάχιστον στην Ελλάδα γιατί προς το παρόν δεν υπάρχει η δυνατότητα από εξωτερικό .....καμία άλλη γνώμη....?
 

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
Re: Απάντηση: καλώδιο σήματος για πικάπ Thorens td 166mkii

ευχαριστώ θα το κοιτάξω.. :)
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Πλατεία Κάνιγγος,στην οδό Τζώρτζ 3,στο υπόγειο.
Τις καλύτερες τιμές σε mogami
Τα πικάπ,θέλουν καλώδια χαμηλής χωρητικότητας και το mogami πληρεί αυτές τις προδιαγραφές.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
συγνώμη που ανακατεύομαι αλλα....ΈΧΕΤΕ δει ποτε το μανισιο καλώδιο που γυρευετε φανσυ σταφ?
θελετε να πατε by the book or....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ το έχασα λίγο Δημήτρη. Το by the book σημαίνει αυστηρές προδιαγραφές ή αυτό που έχει προτιμήσει να συμπεριλάβει ο κατασκευαστής στη συσκευασια;
Γιατί από συζήτηση με τον μπουλαματση (Αυτή η ψυχή τι γινεται;) στο παρελθόν μου είχε πει ότι στην ευρεία παραγωγή ακόμα και τρία ευρώ κόστος έχουν τεράστια σημασία και γενικά ότι παίζει πολλή τσιγκουνιά. Δλδ υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης σε τέτοια πράγματα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
μιλαμε για ενα μηχανημα θρυλο που έχει κανονικά κατι καλύτερο απο καλώδιο λαμπατέρ. ή τηρεις την προδιαγραφή και αφήνεις το ιδιο ή βάζεις οτιδηποτε κάνει 3 ευρώ.
γενικά ξερετε τις απόψεις μου επί τετοιων θεματων....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Πάντως αυτό το καλώδιο που πόσταρα είναι γνήσιο thorens, μεταχειρισμένο, προφανώς "κανιβαλισμένο" από κάποιο παλιό πικάπ που παρέδωσε το πνεύμα.

επανέρχομαι διότι αφ ενός έγραφα από το κινητό και αφ ετέρου ίσως ακούστηκα "καπως" και δεν το ήθελα. Αν και η άποψή μου είναι σταθερή και μπορεί να ακουστεί πάντα ως "κάπως"

Ναι Κώστα αυτό είναι το μανίσιο.
Εχω δυό 160άρια το ένα είναι το βασικό μου πικάπ και το άλλο spare. Και τα δυό είχαν το καλώδιο που λες.
Αλλαξα διάφορα και στα δυό, και ουσιαστικά σ αυτό που έχω, βάζοντας το καλώδιο του sme που φοράει, ένα vdh (δεν θυμάμαι first second) που ίδρωσα να το χωρέσω ανάμεσα απο το σελοτέξ του γερμανού.

Πού θέλω να καταλήξω,
αυτό το εργαλείο έγινε θρύλος φορώντας ένα καλώδιο της πλάκας.
Ότι και να βάλεις πάνω του καλό θα ακουστεί, αλλά ΜΕΧΡΙΣ ενός σημείου.
Προσωπικά δεν είδα τίποτα ούτε με το καλώδιο του sme ούτε με το vdh.

Τα τελευταία 10 χρόνια παίζει με ένα των 3 ή 5 ευρώ από κατάστημα ηλεκτρονικών.
Το μανίσιο είχε σχεδόν πολυμεριστεί το φλεξ του και πρασινίσει ο χαλκός. Τα δε rca είχαν σχεδόν σκουριάσει.

Τα γράφω για να γλυτώσετε πεταμένα λεφτά, εκτός αν έχετε κάτι προς δοκιμή.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Δεν θα διαφωνήσω με τις τοποθετήσεις των φίλων... Όμως θα πρέπει να αντιληφθούμε ότι τότε δεν υπήρχαν ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, οπότε θεωρώ επιβεβλημένη τουλάχιστον την θωράκιση του καλωδίου, αν πάλι πειραματιστούμε με κεφαλές mm σαφέστατα το καλώδιο θα πρέπει να είναι χαμηλής χωρητικότητας και να συνυπολογίσουμε τα καλώδια των ηχείων μας.

Άντε μετά να εξηγήσεις ότι και το καλώδιο του ρεύματος ακούγεται σε ένα πικάπ.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Ηλεκτρονικές παεμβολςέ δεν έχουμε μόνο από κινητά,απλά τότε δεν έδιναν μεγάλη σημασία στα καλώδια.
Μέχρι ένα σημείο δεν τους αδικώ...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
http://www.canare.com/ProductItemDisplay.aspx?productItemID=59

Σε ενα πικαπ αναρτησης οπως το thorens η ευκαμψια του καλωδιου ειναι πολυ σημαντικη διοτι αποτελει μερος της αναρτησης.Δεν πρεπει το καλωδιο να επηρεαζει την ομαλη λειτουργια της αναρτησης ιδιαιτερα αν ο βραχιονας εχει το καλωδιο κατευθειαν απανω του και οχι σε ενδιαμεση πλακετα που συνδεει αυτο με τα εσωτερικα καλωδιακια του βραχιονα.Το πιο πανω canare το χρησιμοποιω χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το αποτελεσμα με πολλες κεφαλες ειτε mm ειτε mc.Φθηνο,ευκολο στην χρηση και αποτελεσματικο λογω καλων προδιαγραφων.Απο το σημειο αυτο και μετα ασφαλως υπαρχουν καλυτερα και πιο τρελλα καλωδια αλλα οπως λεει και ο supersonic καλο ειναι να δοκιμαζονται ( και αυτο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα ).Και αν λεει κατι ειναι και made in Japan !!!
 
Last edited:

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
Πάντως αυτό το καλώδιο που πόσταρα είναι γνήσιο thorens, μεταχειρισμένο, προφανώς "κανιβαλισμένο" από κάποιο παλιό πικάπ που παρέδωσε το πνεύμα.

αυτό που με παραξενεύει είναι το ότι στην φωτό φαίνεται ότι έχει και γείωση , ενώ το μαμίσιο της Thorens δεν έχει γείωση...την γείωση την περνά στο μπλεντάζ...
 

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
http://www.canare.com/ProductItemDisplay.aspx?productItemID=59

Σε ενα πικαπ αναρτησης οπως το thorens η ευκαμψια του καλωδιου ειναι πολυ σημαντικη διοτι αποτελει μερος της αναρτησης.Δεν πρεπει το καλωδιο να επηρεαζει την ομαλη λειτουργια της αναρτησης ιδιαιτερα αν ο βραχιονας εχει το καλωδιο κατευθειαν απανω του και οχι σε ενδιαμεση πλακετα που συνδεει αυτο με τα εσωτερικα καλωδιακια του βραχιονα.Το πιο πανω canare το χρησιμοποιω χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το αποτελεσμα με πολλες κεφαλες ειτε mm ειτε mc.Φθηνο,ευκολο στην χρηση και αποτελεσματικο λογω καλων προδιαγραφων.Απο το σημειο αυτο και μετα ασφαλως υπαρχουν καλυτερα και πιο τρελλα καλωδια αλλα οπως λεει και ο supersonic καλο ειναι να δοκιμαζονται ( και αυτο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα ).Και αν λεει κατι ειναι και made in Japan !!!
όχι το 166 που έχω από τον βραχίονα καταλήγει σε ενδιάμεση πλακετίτσα οπότε δεν παίζει ρόλο η ευκαμψία.......