Εκτυπωτής Inkjet

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,399
Northwest
Καλησπέρα.
Ένας εκτυπωτής hp δεκαετίας που είχα, παρέδωσε πνεύμα. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα εύρεσης νέου εκτυπωτή, οπότε ζητάω τα φώτα σας. Καλό είναι, εκτός του να εκτυπώνει, να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

α) Έγχρωμος
β) Σαρωτής
γ) Αντιγραφικό
δ) Inkjet
ε) Οικονομικές εκτυπώσεις
Όριο τα 150 (Πέντε πάνω πέντε κάτω, δε θα τα χαλάσουμε).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,759
Αθηνα
Μια από τα ίδια αλλά το budget να μην ξεφευγει πάνω από τα 100 ευρώ...
Θα επισεις να ρωτήσω εάν συνφερει καλύτερα ένας laser....
Ευχαριστώ...
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Αν και δεν είχα laser εκτυπωτή είναι σίγουρο ότι κερδίζεις σε ταχύτητα εκτύπωσης. Τυπώνεις και πιο πολλά απ' ότι με κάποιον inkjet. Οι τιμές για τους laser ξεκινούν από 100 περίπου. Δεν είναι όμως πολυμηχάνημα. Μόνο εκτυπωτής. Τα πολυμηχανήματα laser ξεφεύγουν σε τιμή. Αν τυπώνεις λίγα, δεν συμφέρει ο laser.
Αντιθέτως, ένα πολυμηχάνημα inkjet των 100 μια που αναφέρεις την τιμή θα σου τυπώνει αξιοπρεπώς, θα σκανάρει κλπ.
Όσο για μοντέλα... τα γνωστά επώνυμα μηχανήματα δηλαδή Epson, HP. Canon, Lexmark και άλλα λιγότερο γνωστά, θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Καλό είναι να έχουν ξεχωριστά μελάνια. 4 cardrge όχι 2.
Καλό ψάξιμο.
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,759
Αθηνα
Καταρχήν ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...
Με ενδιαφέρει να είναι πολυμηχάνημα...κυριος η σαλωση και καλοδεχουμενα wifi και συνδεσιμοτητα με τηλεφωνα...
Εάν η διαφορά με τον laser,ο inject εκτυπωτής,είναι μόνο η ταχύτητα εκτύπωσης το θεωρώ δευτερεύον...
Για ξεχωριστά μελάνια προορίζομαι και εγώ...
Οπότε canon η epson να κοιτάξω..

Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω.. ;
 

nios

Senior Member
3 April 2011
412
Καστορια
Αυτοί που σου έβαλα στα λινκ εχουν φθηνά μελανια 70ml 6-7 ευρω. Οι υπόλοιποι με ξεχωριστά μελανια τα χρυσοπληρώνεις.
Έχει να διαλέξεις ότι θες. Ο G2410 που έχω είναι πολυμηχανημα .Η σειρά L της Epson.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Αν θες το απόλυτα φθηνότερο κόστος εκτύπωσης, τότε δες την σειρά ecotank. Ο L3050 κανει οτι χρειάζεσαι.

Οι ecotank εχουν στα δεξιά μια σειρά απο δοχεία που απλά τα ξαναγεμίζεις με μελάνι απο μπουκαλάκια.

Στον Κωτσο, παιζει σε καλή τιμή αυτές τις μέρες και αξίζει λίγα παραπάνω απο τα 100 που εχεις μπατζετάρει.

https://www.skroutz.gr/s/12834896/Epson-EcoTank-ITS-L3050.html
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Απάντηση: Εκτυπωτής Inkjet

Πόσο συχνά χρησιμοποιείτε τον εκτυπωτή?

καλή ερώτηση, δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου

αλλά από προσωπική εμπειρία με epson EcoTank
η εκτύπωση κοστίζει τσάμπα,

αλλά αν περνάνε μέρες χωρίς εκτύπωση (καμμιά 10ριά) αρχίζουν να μπουκώνουν οι κεφαλές και το καθάρισμα είναι pain in the ass
έχω σελίδα που τυπώνω κάθε 5-7 μέρες και πάλι μου έμεινε μια γραμμή στο μαύρο που δεν πετάει χρώμα
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εκτυπωτής Inkjet

..
αλλά αν περνάνε μέρες χωρίς εκτύπωση (καμμιά 10ριά) αρχίζουν να μπουκώνουν οι κεφαλές και το καθάρισμα είναι pain in the ass
....

1) Το γνωστό θέμα με τους EPSON, που έχουν μόνιμη την κεφαλή εκτύπωσης και βουλώνει όταν δεν χρησιμοποιείται συχνά.
2) Σκεφτόμουνα μήπως αξίζει έγχρωμος laser, έχουν φτηνήνει αρκετά και αυτοί.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εκτυπωτής Inkjet

1) Το γνωστό θέμα με τους EPSON, που έχουν μόνιμη την κεφαλή εκτύπωσης και βουλώνει όταν δεν χρησιμοποιείται συχνά.
2) Σκεφτόμουνα μήπως αξίζει έγχρωμος laser, έχουν φτηνήνει αρκετά και αυτοί.

Επιβεβαιώνω το πρώτο. Αλλά τον εμπιστεύομαι αφού δουλεύει 13 χρόνια ανελλιπώς. Την «πατάμε» τους 2 καλοκαιρινούς μήνες.:bang: όσο κι αν λέμε κάθε φορά, ότι φέτος θα έχουμε το νου μας να τυπώσουμε κάτι.
Ερώτηση: Δηλαδή με άλλη μάρκα δεν υφίσταται τέτοιο θέμα, ή απλά δεν συμβαίνει τόσο έντονα;
Για το δεύτερο σκέλος τώρα, κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση στο Σκρουτζ, φτηνότερο από 218 που κάνει ένας Samsung, δεν βρήκα. Μιλάμε για έγχρωμο πολυμηχάνημα. Ειλικρινά κι εγώ το σκέφτομαι αλλά είναι 200 και πάνω .Δεν τα λες και λίγα. Θα δούμε.
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
οι canon pixma megatank σειρα G απο οτι εχω ψαξει και δει,εχουν 2 ξεχωριστες κεφαλες οι οποιες αλλαζουν ,οποτε αν σου βουλωσει καποια και δεν καθαριζει την αλλαζεις.Ειμαι και εγω σε διαδικασια αγορας οικιακου πολυμηχανιματος και σκεφτομαι να παρω τον Canon Pixma G2411
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εκτυπωτής Inkjet

...
Ερώτηση: Δηλαδή με άλλη μάρκα δεν υφίσταται τέτοιο θέμα, ή απλά δεν συμβαίνει τόσο έντονα;
Για το δεύτερο σκέλος τώρα, κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση στο Σκρουτζ, φτηνότερο από 218 που κάνει ένας Samsung, δεν βρήκα. Μιλάμε για έγχρωμο πολυμηχάνημα. Ειλικρινά κι εγώ το σκέφτομαι αλλά είναι 200 και πάνω .Δεν τα λες και λίγα. Θα δούμε.

Στους ΗΡ δεν υπάρχει, καθώς οι κεφαλές είναι μαζί με τα μελάνια, αλλά οι ΗΡ έχουν ακριβά μελάνια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο, πάντως με έναν CANON PIXMA MG που έχω εδώ 4 χρόνια δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και με ελάχιστες εκτυπώσεις/έτος.
Και εγώ στο Skroutz το Samsung είχα δει, και αναρωτήθηκα μήπως γίνεται σύντομα η απόσβεση του επιπλέον ποσού από τα τόνερς.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εκτυπωτής Inkjet

Στους ΗΡ δεν υπάρχει, καθώς οι κεφαλές είναι μαζί με τα μελάνια, αλλά οι ΗΡ έχουν ακριβά μελάνια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο, πάντως με έναν CANON PIXMA MG που έχω εδώ 4 χρόνια δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και με ελάχιστες εκτυπώσεις/έτος.
Και εγώ στο Skroutz το Samsung είχα δει, και αναρωτήθηκα μήπως γίνεται σύντομα η απόσβεση του επιπλέον ποσού από τα τόνερς.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάποια στιγμή θα πρέπει να υπολογίσω το κόστος για να δω σε τι βάθος χρόνου θα κάνει απόσβεση, αφού σίγουρα είναι πιο οικονομικός.
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,759
Αθηνα
@nios πολύ ακριβά τα μελάνια....

@ sfortis είναι πολύ ενδιαφερον ο συγκεκριμένος που αναφέρεις,αν και ξεφεύγει +1/2 από το μπάτζετ μου... Εάν μάλιστα μπορείς να πάρεις στοκ μπουκάλια για να γεμίζεις τα δοχεία ακόμη καλύτερα..
Τα μπουκάλια σε τι τιμή παίζουν...;
Ίσως να αξίζει τα 150 ευρώ....
Στα υπόψιν..
 

nios

Senior Member
3 April 2011
412
Καστορια
Re: Απάντηση: Εκτυπωτής Inkjet

Τα μελανια της σειρας L της Εpson και της σειρας G της Canon ειναι πολυ φθηνα περιπου 6-7 ευρω τα 70ml.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Εκτυπωτής Inkjet

@nios πολύ ακριβά τα μελάνια....

@ sfortis είναι πολύ ενδιαφερον ο συγκεκριμένος που αναφέρεις,αν και ξεφεύγει +1/2 από το μπάτζετ μου... Εάν μάλιστα μπορείς να πάρεις στοκ μπουκάλια για να γεμίζεις τα δοχεία ακόμη καλύτερα..
Τα μπουκάλια σε τι τιμή παίζουν...;
Ίσως να αξίζει τα 150 ευρώ....
Στα υπόψιν..

Ναι, αν εχεις ογκο εκτυπωσεων, τοτε θα κανεις πολυ γρηγορα απόσβεση.