[Επίσημο] Apple TV 4K @2017

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Μαζί με τα νέα iPhone, παρουσιάστηκε και το νέο Apple TV με όνομα Apple TV 4K.

ngoNN3tL268cXoE3PXMAKX-650-80.jpg


Το νέο μηχάνημα διαθέτει αρκετά νέα χαρακτηριστικά και πιο συγκεκριμένα :
  • 4K output with HDR
  • Dolby Vision
  • HDR10
  • Υποστηριζόμενη ανάλυση 3840Γ—2160
  • A10X Fusion Apple επεξεργαστής, ο οποίος προσφέρει διπλάσια επεξεργαστική ισχύ από την απερχόμενη γενιά
  • 3GB RAM
  • Τιμές : 179 δολάρια για την 32GB έκδοση και 199 δολάρια για την 64GB.
Περισσότερες πληροφορίες : https://www.apple.com/apple-tv-4k/
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Στα θετικά νέα, πως όσες ταινίες έχουμε αγοράσει σε 1080p θα γινουν αυτόματα upgrade σε 4Κ/HDR εάν ειναι διαθέσιμες!
 

koukou

Senior Member
8 November 2009
388
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] Apple TV 4K

199 και 219 ευρώ αντίστοιχα οι τιμές στα ευρωπαϊκά Apple Stores.

Αυτή τη διαφορά στο 20 δε τη καταλαβαίνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
κι εγω ετσι ελεγα Μπαμπη... τι να το κανω το streaming ?

Τωρα ομως, λογω VDSL, δεν σταματαω να βλεπω Amazon Prime kai Netflix.
Εχουν πολυ καλο περιεχομενο, και μονο εκει μπορεις ναβρεις τοσο υλικο , κυριως 4Κ και HDR.

Ειδικα HDR δε μπορεις να βρεις αλλου (δε λεω για κλιπακια) , τουλαχιστον εγω δε βρηκα!

Εμενα εχει ευτυχως η τηλεοραση μου (LG OLED 55B7) τις αντιστοιχες εφαρμογες και δεν το χρειαζομαι.
Αλλα αν δεν εχεις , ειναι μια πολυ καλη επιλογη, ειδικα αν εχεις iphone, ipad.

ΥΓ.. μολις τελειωσα το Marco Polo, σε 4K HDR ...απολαυση! Κριμα που δεν ανανεωθηκε η σειρα για τριτη σαιζον ομως, μειναμε με το π%@#%λι στο χερι! :p
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
νομιζω ειναι ο μοναδικος τροπος για να νοικιάσεις ταινιες 4Κ. φαντάζομαι θα εχουν και ελληνικους υποτιτλους οπως και οι HD εκδόσεις του itunes.
το νετφλιξ εχει βασικα σειρες 4Κ, και δισκακια blu ray 4K δε ξέρω αν νοικιάζονται στα βιντεκλαμπ (αλλα και να εχουν δεν νομιζω να εχουν την ποικιλία ενος online store)
ξερει κανεις ποτε θα μπορεσουμε να νοικιαζουμε 4Κ ταινιες ελλάδα;
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
εγω πια, βλεπω κυριως σειρες... ειναι σε αλλο επιπεδο!

Εχω να δω καλη ταινια, πολυ καιρο... δεν αξιζουν πια, εκτος απο μερικες "κλασσικες"... πχ Star Wars , κλπ

Mε netflix kai amazon prime, εχεις εναν ολοκληρο κοσμο μπροστα σου (ειδικα αν θελεις 4k kai HDR).
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εχω την εντυπωση οτι θες αρκετα δυνατο ιντερνετ σπιτι για να δεις 4Κ σειρες αλλιως θα σε "γυρισει" σε HD.
ενω τις ταινιες απο itunes φανταζομαι θα τις κατεβαζω οποτε δεν θα εχω θεμα.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
εγω βλεπω μεσω της τηλεορασης, εχει δικες της εφαρμογες, δεν ξερω μεσω media player .

Με VDSL μια χαρα βλεπεις 4Κ - HDR, οι πιο πολλες σειρες ετσι γυριζονται πια, εγω δεν εχω κανενα θεμα.
Εχω ξεχασει το download απο το "θειο" , που ετσι κι αλλιως δεν εχει υλικο σε HDR (δεν εχω βρει εγω τουλαχιστον) !
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Όντως τα Netflix / amazon είναι μονόδρομος για 4K HDR με ποικιλία
Καλώς ή κακώς έχουν κάνει ένα walled garden
Ακούω ότι και η apple θα κυνηγήσει αντίστοιχο σε ποικιλία περιεχόμενο, αλλά δε νομίζω να μπορεί να υποκαταστήσει τις Netflix amazon
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Αν υποθεσουμε πως πηγη για UHD ειναι κυριως το netflix, τότε απεναντι στα 200 ευρω που κανει το ATV 4K, εχουμε το xbox one s κανει 240 (και με UHD Blu-ray), το shield κανει 258.. Just saying...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
μα το apple tv και η apple ερχονται να συνυπαρξουν με netflix-amazon-hulu κλπ ...δεν ανταγωνιζονται.

Στο apple tv εχεις Νετφλιχ και αμαζον kκαι φυσικα οτι κυκλοφορει στο itunes της apple.
Aν καποιος δεν εχει τετοες εφαρμογες στη τηλεοραση του , και ειδικα αν εχει iphone-ipad, το apple tv ειναι προτιμοτερο .
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ναι ναι, δεν αναφερομαι σε αυτό. Εννοω πως με 40 ευρω επιπλεον μπορει καποιος να εχει το Xbox one s με το netflix σε 4k, uhd blu-ray (θα μου πεις ποιος νοικιαζει δισκακια τωρα.. αλλα γουαι νοτ να υπαρχει) και να εχει τη παιχνιδομηχανη του. Στο μονο που χανει ειναι πως δε γινεται mirroring στη τηλεοραση απο αλλες apple συσκευες (βεβαια, αυτο πλεον το κανουν και android μηχανακια των 30-40 ευρω).

Συμφωνω με τη smart tv.. την Sony 4K KD-55XD7005 με android λειτουργικο που πηρα προσφατα δε την αλλαζω με τιποτα..
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
to apple tv το παιρνει κυριως, καποιος που εχει iphone-ipad λογω airplay , και φυσικα λογω καποιων εφαρμογων και παιχνιδιων.

Ta android media player, ειχα καποια κι εγω, δεν κανουν σωστο Mirroring, ειναι μεν μια λυση αλλα πολυ κακοφτιαγμενη.

Για φωτο κατι γινεται, αλλα για βιντεο δεν δουλευει, ειναι πολυ αργα και στην ουσια αχρηστα.

Ακομα και τελευταια που δοκιμασα , πριν λιγες μερες, το εδωσα κατ ευθειαν (και για αλλους λογους βεβαια).
Αν δουλευε σωστα θα το κρατουσα μονο γι αυτο το λογο...αλλα δεν!
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple TV 4K

κι εγω ετσι ελεγα Μπαμπη... τι να το κανω το streaming ?

Τωρα ομως, λογω VDSL, δεν σταματαω να βλεπω Amazon Prime kai Netflix.


Γιάννη, δυστυχώς εγώ, αν και μένω σχεδόν στο κέντρο της Αθήνας, δεν έχω VDSL καί απ´ ότι μαθαίνω δεν προβλέπεται να έχω ούτε στα επόμενα 2-3 χρόνια. :furious3: