Σταμάτησα να έχω εικόνα...στην TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Green Dragon

Established Member
20 March 2009
123
καλησπέρα σε όλους.

Έτσι που πήγα να ανοίξω την TV το πρωί, δεν είχε εικόνα.

Τα κανάλια αλλάζουν κανονικά με το κοντρόλ, ακούω τη φωνή κανονικά,

αλλά εικόνα γιόκ.

*

Τι λέτε ότι έχει γίνει;;;

και τι κάνω τώρα;;;

*

Ευχαριστώ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Βγαλτη απο το ρευμα για κανενα τεταρτο και ξανα δοκιμασε μπας και...!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
προφανώς εχεις παλιά τηλεόραση LCD και εχει πάθει ζημιά το τροφοδοτικό των λαμπών φθορίου του πάνελ (εκτός και αν εχεις καμια χιουντάι led, που καίνε τα led). Επισκευάζεται αν την πάς σε κάποιον τεχνικό.
 

Green Dragon

Established Member
20 March 2009
123
Re: Απάντηση: Σταμάτησα να έχω εικόνα...στην TV

Βγαλτη απο το ρευμα για κανενα τεταρτο και ξανα δοκιμασε μπας και...!

Την έβγαλα για καμμιά ώρα, αλλά δεν...

προφανώς εχεις παλιά τηλεόραση LCD και εχει πάθει ζημιά το τροφοδοτικό των λαμπών φθορίου του πάνελ (εκτός και αν εχεις καμια χιουντάι led, που καίνε τα led). Επισκευάζεται αν την πάς σε κάποιον τεχνικό.

Δεν είναι παλιά, είναι 2 χρόνων και 4 μηνών...φτού...εκτός εγγύησης επομένως και LG 32'...
Αύριο το πρωί θα την πάω στο service - κάπου Πλ. Αττικής και θα δω τι θα μου πούνε από εκεί.

Συνήθως τα εξουσιοδοτημένα βαράνε. Έτσι είναι;
Είναι προτιμότερο να την πάω σε κάποιο μαγαζί γειτονιάς;;;
Πόσο περίπου να υπολογίζω εαν είναι backlight inverter;;;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
φίλε μου δεν είναι μεγάλη ζημιά, καλύτερα στον τεχνικό της γειτονιάς για επισκευή (από θέμα κόστους)
 

Green Dragon

Established Member
20 March 2009
123
φίλε μου δεν είναι μεγάλη ζημιά, καλύτερα στον τεχνικό της γειτονιάς για επισκευή (από θέμα κόστους)

Τελευταία ενημέρωση.
Πήγα την συσκευή σήμερα στο service.
Μόλις την είδαν, πριν προλάβω να πω το παραμικρό, μου είπε ο τεχνικός:
" Έχει ήχο αλλά δεν έχεις εικόνα "...bingo...το πέτυχε χωρίς δεύτερη κουβέντα!!!
" Έχουν καεί οι λάμπες οπίσθιου φωτισμού..." και μου έδειξε μια σειρά από λάμπες που είχε πίσω στο εργαστήριο.
" 40 ευρώ έχουν οι λάμπες, οπότε υπολόγισε κανένα κατοστάρικο συνολικά ! Κοστίζει κάπως η επισκευή, αλλά θα έχουν 2 χρόνια εγγύηση"
Την Δευτέρα θα με ενημερώσουν επίσημα και θα αποφασίσω αν θα την επισκευάσω εκεί ή θα την πάω σε κάποιο τεχνίτη στη γειτονιά, για πιο οικονομικά...
Τι λέτε;;;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
1,5 χρονών τηλεόραση και δεν είναι led?Ποιο είναι το μοντέλο?
100 ευρώ είναι πολύ ακριβή επισκευή, οχι δεν τα δίνεις.
 

Green Dragon

Established Member
20 March 2009
123
1,5 χρονών τηλεόραση και δεν είναι led?Ποιο είναι το μοντέλο?
100 ευρώ είναι πολύ ακριβή επισκευή, οχι δεν τα δίνεις.
Είναι αγορασμένη πριν από 2μισή χρόνια, γιαυτό είναι εκτός εγγύησης.
Το μοντέλο είναι LG 32LB520, αν δεν κάνω λάθος.

Σύμφωνοι, να μην τα δώσω, αλλά τι να κάνω;
Τι επιλογές έχω φίλε μου;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
η tv αυτή είναι LED, οπότε να έχουν καεί οι λάμπες οπίσθιου φωτισμού δεν παίζει γιατί δεν φοράει λάμπες, φοράει διόδους led. Ναι υπάρχει πιθανότητα να σου έχει κάψει κάποια δίοδο led αντί για το τροφοδοτικό τους. Σου στέλνω με πμ το τηλέφωνο ενός service (για να μην κάνω διαφήμιση) που μπορείς να πάρεις μια δεύτερη τιμή.
 

Green Dragon

Established Member
20 March 2009
123
Τελικά έγινε η επισκευή. Μου έδωσαν και τα χαλασμένα ανταλλακτικά (ράβδοι με λαμπτήρες LED)
κάπως έτσι ήταν
59hkt0ij9

https://postimg.org/image/59hkt0ij9/
τέσσερις ράβδοι

και με χρέωσαν τελικά 80 ευρώ και 2 χρόνια εγγύηση για την ίδια βλάβη.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Τελικά έγινε η επισκευή. Μου έδωσαν και τα χαλασμένα ανταλλακτικά (ράβδοι με λαμπτήρες LED)
κάπως έτσι ήταν
59hkt0ij9

https://postimg.org/image/59hkt0ij9/
τέσσερις ράβδοι

και με χρέωσαν τελικά 80 ευρώ και 2 χρόνια εγγύηση για την ίδια βλάβη.
Δηλαδή ο πρώτος μάστορας που έλεγε για λάμπες (άκου λάμπες και τις έδειξε κιόλας.... ) ήταν χοντρό λαμόγιο.
Στη θέση σου θα τον έκανα ρόμπα τον απατεώνα, διότι περί απατεώνα πρόκειται.
Καλοθέατη και απροβλημάτιστη σου εύχομαι από εδώ και πέρα για πολύ πολύ καιρό ή για όσο εσύ θέλεις να τη κρατήσεις.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Η συνδεση σε αυτα τα led strip ειναι οπως ηταν παλια τα λαμαπακια στο Χριστουγεννιατικο δεντρο ενα led αν καει δεν αναβουν και τα υπολοιπα.
Αλλαξα προσφατα σε φιλο την μια ραβδο σε μια 32αρα samsung και πληρωσε μονο την μια απο τις 5 που εχει μεσα 27 ευρω οποτε βλεπω οτι της LG ειναι ποιο φτηνες.