[Επίσημο] iPhone X

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
iPhone-X.png



OK, το είδαμε και επιβεβαιώσαμε αυτά που ξέραμε ήδη

Προσωπικά με προβλημάτισε ιδιαίτερα το face id

Το γεγονός ότι δεν δούλεψε στην πρώτη επίσημη δοκιμή (και έπρεπε να δοκιμαστει και 2 iPhone X) είναι φυσικά epic fail και άκρως ανησυχητικό

Πέραν τούτου όμως παρατήρησα 2 πράγματα:

Καταρχήν είναι πολύ πιο αργό από το Touch ID

Ίσως όχι σε προβληματικό βαθμό αλλά σίγουρα downgrade σε όσους έχουν συνηθίσει το Touch ID στις τελευταίες υλοποιήσεις του.

Και 2ο και βασικότερο: Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, δεν μπορείς απλώς να κοιτάξεις το κινητό και να μην ξεκλειδώσει!

Αυτό το θεωρώ πολύ σοβαρό πρόβλημα (σε πολλές περιπτώσεις).
 
Last edited by a moderator:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: iPhone X

Καλορίζικο!

Μπράβο πάντως στην apple.
Τόσες πολλές αλλαγές μαζεμένες δεν τις περίμενα.
Και έβαλαν και τον ίδιο επεξεργαστή και στο 8.
Καλή χρονιά θα είναι.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: iPhone X

Και 2ο και βασικότερο: Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, δεν μπορείς απλώς να κοιτάξεις το κινητό και να μην ξεκλειδώσει!

Φαντάζομαι ότι ίσως έχουν σκεφτεί κάτι του στυλ να έχει επιλογή να μην ξεκλειδώνει αν πχ δεν κανείς ταπ στην οθόνη πρώτα

Αλλά αυτό θα προσθέτει έξτρα χρόνο (σε κάτι ήδη πιο αργό από το Touch ID)
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,210
Re: iPhone X

Ουσιαστικά από ότι κατάλαβα ειναι ότι ακριβώς το touch id, απλά δεν χρησιμοποιεί αποτύπωμα αλλά το πρόσωπο. Αν με το που το κοιταγες ξεκλειδωνε θα είχαμε άλλα προβλήματα του τύπου, θα θες απλά να δεις την ώρα ξερω γω και θα ξεκλείδωνε
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: iPhone X

Ουσιαστικά από ότι κατάλαβα ειναι ότι ακριβώς το touch id, απλά δεν χρησιμοποιεί αποτύπωμα αλλά το πρόσωπο. Αν με το που το κοιταγες ξεκλειδωνε θα είχαμε άλλα προβλήματα του τύπου, θα θες απλά να δεις την ώρα ξερω γω και θα ξεκλείδωνε

Όχι

Σύμφωνα με την παρουσίαση, το σηκώνεις (για να δεις την ώρα πχ) και ξεκλειδώνει
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,210
Re: iPhone X

Μάλλον το έχασα αυτό, γιατι εγω νόμιζα ότι οταν προσπαθούσε να το ξεκλειδώσει το έσερνε και προς τα πάνω
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: iPhone X

Ίσως η χειρότερη παρουσίαση ever της Apple. Animoji ρε φίλε? Animoji? Οθόνη με αυτιά? Innovation με face recoginition και wireless charge?
Ναι δεν περιμέναμε κάτι άλλο, μετά από τόσες διαρροές, αλλά μια καινοτομία κάτι για επετειακό?
Πάλι καλά που είναι special σχήμα και η οθόνη 5,8 δεν είναι πια μεγάλη για τα χέρια μας, είναι απλά applάνετη.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: iPhone X

Αν φοράς ή όχι γυαλιά, αν αφήσεις μουστάκι / μούσι, αν φοράς καπέλλο, κράνος μηχανής, κουκούλα, αναγνωρίζει τις αλλαγές άραγε, ή θα κλειδώνει τον κόσμο έξω από το περιεχόμενο του;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: iPhone X

Μάλλον το έχασα αυτό, γιατι εγω νόμιζα ότι οταν προσπαθούσε να το ξεκλειδώσει το έσερνε και προς τα πάνω

Όχι, το σέρνεις προς τα πάνω για να πας στο home screen
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: iPhone X

Αν φοράς ή όχι γυαλιά, αν αφήσεις μουστάκι / μούσι, αν φοράς καπέλλο, κράνος μηχανής, κουκούλα, αναγνωρίζει τις αλλαγές άραγε, ή θα κλειδώνει τον κόσμο έξω από το περιεχόμενο του;

Είπαν ότι τα έχουν προβλέψει αυτά (και το πιστεύω - είναι καλή σε αυτά η Apple)

Τώρα με κανα κράνος πχ, δεν ξέρω αν θα δουλεύει βέβαια

Ίσως δεν είναι μεγάλο πρόβλημα (αλλά σίγουρα ένα ακόμη μειονέκτημα σε σχέση με το Touch ID)
 
Re: iPhone X

Σε λάθος θρεντ έγραψα, ξαναγράφω εδώ :D

Πάμε για το 8άρι μάλλον, το 64GB στα 699 (άρα φαντάζομαι το Plus στα 799) είναι -λέμε τώρα- κανονική τιμή, και το τηλέφωνο έχει ό,τι χρειάζεται (εκτός από την fancy oθόνη και την ομιλούσα κουραδίτσα )

Το 10άρι εντυπωσιακό μεν, αλλά:

1. Το Face ID δε μου γέμισε το μάτι (ως προς ταχύτητα). Πρέπει να το δω από κοντά για να βεβαιωθώ ότι δε θα είναι φιάσκο σαν την πρώτη έκδοση του Touch ID.
2. Εφόσον φτάσαν το χιλιάρικο, έπρεπε να'χουν μια και καλή έκδοση, όχι να σου δίνουν το "φτηνιάρικο". Βέβαια 200$ πάνω απ'το Plus δεν είναι (ξαναλέμε τώρα) κάτι το τραγικό, αλλά...
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Απάντηση: iPhone X

Αν φοράς ή όχι γυαλιά, αν αφήσεις μουστάκι / μούσι, αν φοράς καπέλλο, κράνος μηχανής, κουκούλα, αναγνωρίζει τις αλλαγές άραγε, ή θα κλειδώνει τον κόσμο έξω από το περιεχόμενο του;

Ο κόσμος μου φαινεται θα γυρισει στον κωδικό.. Το selling point του κινητου θα ειναι η οθόνη και μόνο.
 
Re: Απάντηση: iPhone X

Αν φοράς ή όχι γυαλιά, αν αφήσεις μουστάκι / μούσι, αν φοράς καπέλλο, κράνος μηχανής, κουκούλα, αναγνωρίζει τις αλλαγές άραγε, ή θα κλειδώνει τον κόσμο έξω από το περιεχόμενο του;

Αν ισχύει αυτό με τα 30 χιλιάδες σημεία, θεωρώ απίθανο να έχει θέματα με γυαλιά, μούσια κλπ. Ακόμα και με το κράνος, αν δεν είναι full face λογικά θα λειτουργεί. Εξάλλου και τώρα υπάρχει το ίδιο θέμα με τα γάντια.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: iPhone X

1. Το Face ID δε μου γέμισε το μάτι (ως προς ταχύτητα). Πρέπει να το δω από κοντά για να βεβαιωθώ ότι δε θα είναι φιάσκο σαν την πρώτη έκδοση του Touch ID.

Η πρώτη έκδοση του Touch ID δεν ήταν φιάσκο

Μια χαρά δούλευε, απλώς όχι τόσο όσο οι επόμενες εκδόσεις

Μακάρι το face id να είναι όσο αποτελεσματικό όσο η πρώτη έκδοση του Touch ID αλλά απο αυτά που είδα, αμφιβάλλω
 
Re: iPhone X

Η πρώτη έκδοση του Touch ID δεν ήταν φιάσκο

Μια χαρά δούλευε, απλώς όχι τόσο όσο οι επόμενες εκδόσεις

Μακάρι το face id να είναι όσο αποτελεσματικό όσο η πρώτη έκδοση του Touch ID αλλά απο αυτά που είδα, αμφιβάλλω

Εντάξει, ίσως είναι υπερβολικό το "φιάσκο", αλλά και πάλι, ήταν αργό. Και αν ξαναγύριζες πίσω από το 6s και τη δεύτερη γενιά, σου φαινόταν απαράδεκτο. Αντίστοιχα τώρα λοιπόν, που'χουμε συνηθίσει στην αστραπή του Touch ID, θα μας κακοφανεί ακόμα και το ελάχιστο lag.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: iPhone X

Εντάξει, ίσως είναι υπερβολικό το "φιάσκο", αλλά και πάλι, ήταν αργό. Και αν ξαναγύριζες πίσω από το 6s και τη δεύτερη γενιά, σου φαινόταν απαράδεκτο. Αντίστοιχα τώρα λοιπόν, που'χουμε συνηθίσει στην αστραπή του Touch ID, θα μας κακοφανεί ακόμα και το ελάχιστο lag.

Συμφωνώ

Εμένα με προβλημάτισε και το άλλο που είπα: Τι γίνεται αν θες να το κοιτάξεις αλλά όχι να το ξεκλειδώσεις...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: iPhone X

Θα φανεί... και από τα πιθανά βιντεάκια των όποιων αγανακτισμένων που θα ανεβάζουν στο youtube προσπαθώντας να το ξεκλειδώσουν! :Banane0:
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Re: iPhone X

Συμφωνώ

Εμένα με προβλημάτισε και το άλλο που είπα: Τι γίνεται αν θες να το κοιτάξεις αλλά όχι να το ξεκλειδώσεις...

Tου κάνεις ματιά.