Επέκταση δικτύου ethernet 10/100 μέσω κατανεμητή .

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Αν ξέρει κάποιος θέλω μια βοήθεια .
Θα θέλαμε να στείλουμε ένα δίκτυο στην άλλη άκρη ενός κτηρίου όσο το δυνατόν πιο οικονομικά και εύκολα . Η μόνη φυσική σύνδεση που μπορεί να γίνει με το γραφείο αυτό έιναι μέσω των κατανεμητών του κτηρίου (Θα υπάρχουν σίγουρα 3-4 ενδιάμεσοι κατανεμητές) . Θα ήθελα δηλαδή απο την θύρα του switch που υπάρχει για το γραφείο αυτό , να τραβήξω ένα καλώδιο ethernet προς κάποιο module/modem και το οποιό να ρίξω στον τοπικό κατανεμητή σε ενα ζευγάρι , να το βρώ και να το προωθήσω στην άλλη πλευρά στο γραφείο του ενδιαφερόμενου και να το τερματήσω σε ενα ιδιο Module/Modem που θα μου δώσει ethernet έξοδο . Η απόσταση μέσω κατανεμητών δεν ξεπερνά τα 150 μέτρα . Θέλω δλδ κάτι σαν αυτό : https://www.perle.com/products/10-100-1000-ethernet-extender.shtml μόνο που το θέλω απο ελληνικό κατάστημα και κατα προτίμηση φυσικό . Και αν γίνεται κάτι που να έχει δοκιμαστεί .

Ευχαριστώ
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τι αποσταση είναι ?
Το wireless το αποκλείεις? τσέκαρε κατι Ubiquiti NanoStation που κυκλοφορουν
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Τα μπικουτί (που λέω εγώ )τα ξέρω αλλά δεν βολεύουν γιατι πρέπει να γίνει εξωτερική όδευση καλωδίου , τρυπήματα σε τοίχους κλπ κλπ . Δεν βολεύουν στην περίπτωση μου . Οι κατανεμητές με το ζόρι να βάζουν 200 μέτρα χαλκού