Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό -> iPhone 8

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Το γνωστό μας Tom’s guide έκανε δοκιμές του νέου iPhone 8 σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά και σε σχέση με ένα MacBook Pro με core i5.

Τα αποτελέσματα μεν αναμενόμενα, οτι ειναι παρά πολυ δυνατό απο τον ανταγωνισμό, αλλά εχει πια ξεπεράσει και φορητούς υπολογιστές...!

Οι δοκιμές και οι μετρήσεις μιλούν απο μόνες τους φυσικά :

FEAA108D-B3DD-4CA4-9660-81056A311F78.jpegBD72171A-D7FB-4EA2-A27D-40C476CA558B.jpeg5992F720-DFB0-42C4-8D01-3A57BBDDBFC6.jpeg

Πηγή : https://www.tomsguide.com/us/iphone-8-benchmarks-fastest-phone,review-4676.html
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Ιδιοκτήτης Geekbench: «Το Android βλέπει πλέον τη σκόνη του iPhone»


O John Poole είναι ιδιοκτήτης της εταιρείας Primate Labs, που βρίσκεται πίσω από το Geekbench benchmark test. Και τώρα επισημαίνει ότι τα νέα iPhone σκοράρουν 50% υψηλότερα σε σχέση με τις ναυαρχίδες Android.​

Πράγματι, σε σχετικά tests π.χ. σε multicore δοκιμές στο Geekbench 4, ο A11 Bionic processor του iPhone 8 σκόραρε 10.170. Το ταχύτερο Android που δοκιμάστηκε, το Note 8, μόλις 6.564, δηλαδή 54% κάτω.

Γιατί όμως αυτή η διαφορά απόδοσης, είναι η ερώτηση που γίνεται στον John Poole. Και η απάντησή του είναι η εξής:

“Το πράγμα που δεν καταλαβαίνω πλήρως είναι γιατί η απόδοση μοιάζει να παραμένει στάσιμη από την πλευρά του Android. Δεν υπάρχουν αυτά τα μεγάλα άλματα προς τα εμπρός και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει εδώ. Σε αυτό το σημείο, έχετε απόδοση desktop σε ένα τηλέφωνο. Δεν υπάρχει τρόπος να το εξετάσουμε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Δε θα σκεφτόμουν να χρησιμοποιηθεί το iPhone πρώτης γενιάς για επεξεργασία βίντεο. Θα είχα σκεφτεί ότι ήσασταν τρελοί."

Για πολλούς, η απόφαση της Apple να δημιουργήσει το δικό της chipset για τα smartphones της ήταν από τις πιο σωστές της εταιρείας σ’ αυτό το κομμάτι. Ο Steve Jobs πίστευε ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να δημιουργήσεις κάτι δικό σου που είναι βελτιστοποιημένο για το hardware και software της Apple και δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν ότι το integration λειτουργικού και hardware από την εταιρεία κάνει τη διαφορά και σήμερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

[via]
(Sent from Nexus 6P)
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Θα δώσω απαντηση στον κ. Poole, την οποία θα έδινε καποιος apple fan: Ποιος ο λόγος να παρω τανκ για να πατησω ενα μυρμήγκι; Η εποχή που το android απαιτουσε πολλούς πόρους εχει περάσει. Δε ξερουμε πλεον αν συμβαινει το ίδιο για την apple ομως.
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Πότε πέρασε η εποχή που το android απαιτούσε πολλούς πόρους; Γιατί όταν android με 4gb ram έχει εμφανέστατο lag, ενώ ios με 2gb ram είναι super smoοth, μάλλον δεν έχει περάσει ακόμα αυτή η εποχή..
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Αν εχεις συσκευη με 4GB και εμφανεστατο lag, τότε ή τα υπολοιπα χαρακτηριστικά ειναι πολύ χαμηλά, ή ο μαγειρας της rom εκανε κακη δουλεια. Οσα λεει ο παραπανω εχουν εφαρμογη μονο σε benchmarks.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό -> iPh

Θα δώσω απαντηση στον κ. Poole, την οποία θα έδινε καποιος apple fan: Ποιος ο λόγος να παρω τανκ για να πατησω ενα μυρμήγκι; Η εποχή που το android απαιτουσε πολλούς πόρους εχει περάσει. Δε ξερουμε πλεον αν συμβαινει το ίδιο για την apple ομως.

Τα έχουμε ξαναπεί. Το extra horsepower έχει τα εξης πλεονεκτήματα:
-Κάνει την συσκευή future proof, ικανή να αντεπεξέλθει σε μελλοντικό software και Apps.
-Δίνει δύναμη για απαιτητικές εφαρμογές όπως augmented reality και 4K video editing
-Αξιοποιείται από απαιτητικές σε πορους τεχνολογίες όπως το faceID
-Επιτρέπει real time image analysis σε photos και videos

Για facebook και browsing, όλα καλα είναι. Στα δύσκολα ξεχωρίζουν οι ναυαρχίδες.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Το ξερεις πως αν ψαξω λιγο στα παλια νηματα των iphone θα βρω να εχεις γραψει ό,τι εγραψα και εγώ ετσι δεν ειναι; Τότε που εκραζαν την apple για τα φτωχα specs και ολοι τοτε μιλούσατε πως το μονο που εχει σημασια ειναι το optimized sw & hw κτλ κτλ. Δεν διαφωνώ και γι αυτο, απλά βλεπεις πως καθε νομισμα εχει δυο πλευρες. Ασε που οπως φαινεται και οι αλλες ναυαρχιδες μια χαρα στεκονται σε ολα τα real life tests.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό -> iPhone 8

Το ξερεις πως αν ψαξω λιγο στα παλια νηματα των iphone θα βρω να εχεις γραψει ό,τι εγραψα και εγώ ετσι δεν ειναι; Τότε που εκραζαν την apple για τα φτωχα specs και ολοι τοτε μιλούσατε πως το μονο που εχει σημασια ειναι το optimized sw & hw κτλ κτλ. Δεν διαφωνώ και γι αυτο, απλά βλεπεις πως καθε νομισμα εχει δυο πλευρες. Ασε που οπως φαινεται και οι αλλες ναυαρχιδες μια χαρα στεκονται σε ολα τα real life tests.

Μα αυτό είναι διαφορετικό ζήτημα. Η apple έχει λύσει προ πολλού το θέμα του optimization hardware-software , όποτε το extra horsepower είναι «καθαρό» σε αντίθεση με το Android που το θυσιάζει για ξεπεράσει απλά ζητήματα όπως το memory management.
Κατά τα ψέμματα, μόνο αν ελέγχεις πλήρως hardware-software μπορείς να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ξανα, μιλάμε για παλιες εποχές.. Σε android 7 (που ειναι και παλιό), το S7E τρωει περιπου 2GB σε idle με chrome, fb, cam, κτλ. Με Asphalt 8 που ειναι και απο τα πιο απαιτητικά, παει στα 2.6. Οσο για management, κραταει τα πάντα ανοικτά εκει που τα αφησε ο χρηστης χωρις να κολλάει. Δε καταλαβαινω που βλεπετε πλεον προβλημα διαχειρισης.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό -> iPhone 8

Ξανα, μιλάμε για παλιες εποχές.. Σε android 7 (που ειναι και παλιό), το S7E τρωει περιπου 2GB σε idle με chrome, fb, cam, κτλ. Με Asphalt 8 που ειναι και απο τα πιο απαιτητικά, παει στα 2.6. Οσο για management, κραταει τα πάντα ανοικτά εκει που τα αφησε ο χρηστης χωρις να κολλάει. Δε καταλαβαινω που βλεπετε πλεον προβλημα διαχειρισης.

Εγώ θύμαμαι πάντως τα real life tests https://m.youtube.com/watch?v=OX4JucpvbJM προ μερικών μηνών που το iPhone 7 έριχνε ένα ολόκληρο γύρο στις ναυαρχίδες του Android κυρίως λόγω του ότι στο δεύτερο γύρο το iPhone κρατούσε όλα τα apps στη μνήμη ενώ τα Android με περισσότερη ram ξανά φόρτωναν τα apps από την αρχή.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Πόσο real life test είναι το να έχεις 5 παιχνίδια ανοιχτά και να θέλεις να κάνεις switch μεταξύ τους; Όσο ''φόλα'' είναι το βίντεο που δείχνει ότι το note8 τα πάει καλύτερα από το iphone8 είναι και το παραπάνω. Προσωπικά μιλώντας, θέλω να ακούω spotify επί παραδείγματι ενώ ανοίγω 3-4 tabs στον chrome και άντε και κανένα social media στο ενδιάμεσο, χωρίς να σταματήσει η μουσική μου, χωρίς να ξαναφορτώνει ο chrome. Αυτή τη φαινομενικά απλή χρήση το iPhone 6 δεν μπορεί να τη κάνει, το S5 που είναι αντίστοιχης χρονιάς πάλι, οριακά δεν σου δημιουργεί πρόβλημα.

Οπότε από τη μία βάζει γρήγορους επεξεργαστές για να είναι future-proof οι συσκευές και από την άλλη δεν μπορείς να κάνεις ούτε βασική χρήση λόγω μνήμης;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό -> iPhone

Δεν ξέρω πραγματικά γιατί πράγμα μιλάς. Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα στα
Μοντέρνα iphone (6αρι έχω να πιάσω χρόνια).
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό -> iPh

Δεν ξέρω πραγματικά γιατί πράγμα μιλάς. Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα στα
Μοντέρνα iphone (6αρι έχω να πιάσω χρόνια).

Χωρίς καμία παρεξήγηση, υπάρχει νομίζω μια -κακή- συνηθεια ή να μη μου απαντάς επί της ουσίας ή να μου γράφεις μαρκετινίστικα.

Γράφεις σε άλλο θέμα ότι η εταιρία βάζει ισχυρότατες CPU στα κινητά της, πράγμα που όντως ισχύει, για να είναι futureproof. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό ως πολιτική. Σε άλλο θέμα πάλι γράφεις ότι δεν χρειάζεται επιπλέον μνήμη λόγω optimization του iOS.

Τι θεωρείς futureproof, και κυρίως για πόσο; Έχουμε 2017, ένα κινητό του 2015 (τέλος του 14) θεωρείται παλαιό και ''μή-μοντέρνο''; Σε 2,5 χρόνια; Είναι γεγονός, το ότι εάν πάρεις ένα iPhone 6, και κάνεις ένα βασικό multitasking, έναν browser δηλαδή, μια εφαρμογή μουσικής και social media από πίσω, οι εφαρμογές κλείνουν. Συγκεκριμένα εμένα είχε σταματήσει να παίζει το spotify.

Συνεπώς, επί της ουσίας, ένα κινητό 2,5 ετών που ήταν flagship όταν βγήκε και δυνητικά futureproof, είναι αποδεκτό να μην μπορεί να κάνει βασικό multitasking λόγω ανεπαρκούς μνήμης; Αντιστοίχως, εάν αγοράσω ένα iphone 8, είναι δυνατόν σε 2-3 χρόνια να δημιουργούνται προβλήματα σε βασική χρήση;

Τώρα, από πότε θεωρείται ''real life speedtest'' με 5 παιχνίδια και multitasking μεταξύ τους, είναι κάτι που πραγματικά με ξεπερνάει.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνι

Χωρίς καμία παρεξήγηση, υπάρχει νομίζω μια -κακή- συνηθεια ή να μη μου απαντάς επί της ουσίας ή να μου γράφεις μαρκετινίστικα.

Γράφεις σε άλλο θέμα ότι η εταιρία βάζει ισχυρότατες CPU στα κινητά της, πράγμα που όντως ισχύει, για να είναι futureproof. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό ως πολιτική. Σε άλλο θέμα πάλι γράφεις ότι δεν χρειάζεται επιπλέον μνήμη λόγω optimization του iOS.

Τι θεωρείς futureproof, και κυρίως για πόσο; Έχουμε 2017, ένα κινητό του 2015 (τέλος του 14) θεωρείται παλαιό και ''μή-μοντέρνο''; Σε 2,5 χρόνια; Είναι γεγονός, το ότι εάν πάρεις ένα iPhone 6, και κάνεις ένα βασικό multitasking, έναν browser δηλαδή, μια εφαρμογή μουσικής και social media από πίσω, οι εφαρμογές κλείνουν. Συγκεκριμένα εμένα είχε σταματήσει να παίζει το spotify.

Συνεπώς, επί της ουσίας, ένα κινητό 2,5 ετών που ήταν flagship όταν βγήκε και δυνητικά futureproof, είναι αποδεκτό να μην μπορεί να κάνει βασικό multitasking λόγω ανεπαρκούς μνήμης; Αντιστοίχως, εάν αγοράσω ένα iphone 8, είναι δυνατόν σε 2-3 χρόνια να δημιουργούνται προβλήματα σε βασική χρήση;

Τώρα, από πότε θεωρείται ''real life speedtest'' με 5 παιχνίδια και multitasking μεταξύ τους, είναι κάτι που πραγματικά με ξεπερνάει.

Χωρίς καμια παρεξήγηση, δεν σου απάντησα μαρκετινιστικα, αλλα επί της ουσίας. Κανένα iphone που έχω πιάσει δεν είχε το πρόβλημα που περιγραφεις (iphone 6 συμπεριλαμβανομενου, το οποιο όμως έχω να πιάσω χρονια).
Αν εσύ έχεις τέτοιο πρόβλημα, κάτι άλλο παίζει (ελπίζω ότι έχεις τουλάχιστον το τελευταίο ios εγκατεστημένο και τις εφαρμογές updated).
Το ότι το ios έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης είναι γνωστό τοις πασι, και φαίνεται σε όλα τα test που κυκλοφορούν, επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά. Αν το αμφισβητείς, να το συζητήσουμε, αλλα αν το ψάξεις θα δεις πως έτσι είναι.
Επειδή λοιπόν έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης, η apple δεν εξοπλίζει τα κινητά της με περισσότερη από όσο πρέπει έχοντας στο νου της και τις αρνητικές επιπτώσεις όπως η επιπλέον κατανάλωση ενέργειας.
Ένα iPhone λοιπόν, ειδικά της τελευταίας γενιάς, είναι πολύ future proof, δεδομένου πως έχει πλεόνασμα ισχύος που θα αξιοποιηθεί και από μελλοντικές, πιο απαιτητικές ίσως, εφαρμογές πάνω σε μια πλατφόρμα που θα συνεχίζει να υποστηρίζει με software updates τους κατοχους παλαιότερων iphone για πολλά χρονια. Simple as that.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Καλά, μη μιλάμε τώρα για future proof και τελευταία έκδοση iOS κλπ

Το 6 ψιλοσερνοταν ήδη (όχι με games κλπ αλλά με κανα Facebook, mail, safari (λίγα tabs) κλπ) και με το iOS 11 απλώς δεν παλεύεται συχνά πυκνά

ΥΓ Ξέρω, στον Τάκη και στον Γιάννη δεν συμβαίνει αυτό, είμαι σίγουρος 😋
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό -> iPh

Καλά, μη μιλάμε τώρα για future proof και τελευταία έκδοση iOS κλπ

Το 6 ψιλοσερνοταν ήδη (όχι με games κλπ αλλά με κανα Facebook, mail, safari (λίγα tabs) κλπ) και με το iOS 11 απλώς δεν παλεύεται συχνά πυκνά

ΥΓ Ξέρω, στον Τάκη και στον Γιάννη δεν συμβαίνει αυτό, είμαι σίγουρος 😋

Το 6αρι όταν το είχα (με την τότε έκδοση ios) μια χαρα πήγαινε και φυσικά δεν έκλεινε το spotify όταν έτρεχαν άλλες εφαρμογές, όπως λέει ο φίλος. Σίγουρα βεβαια, το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ήταν future proof, διότι η apple δεν είχε κάνει ακόμα μεγάλο αλμα στις επιδόσεις των CPU, οποτε λογικό είναι σήμερα να σέρνεται αναλογικά. Έχεις όμως καμια αμφιβολία πως ένα 7αρι δεν θα είναι σφαιρατο ακόμα και μετά από 5 χρονια;
Εγώ όχι.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον αντα

Χωρίς καμια παρεξήγηση, δεν σου απάντησα μαρκετινιστικα, αλλα επί της ουσίας. Κανένα iphone που έχω πιάσει δεν είχε το πρόβλημα που περιγραφεις (iphone 6 συμπεριλαμβανομενου, το οποιο όμως έχω να πιάσω χρονια).
Αν εσύ έχεις τέτοιο πρόβλημα, κάτι άλλο παίζει (ελπίζω ότι έχεις τουλάχιστον το τελευταίο ios εγκατεστημένο και τις εφαρμογές updated).
Το ότι το ios έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης είναι γνωστό τοις πασι, και φαίνεται σε όλα τα test που κυκλοφορούν, επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά. Αν το αμφισβητείς, να το συζητήσουμε, αλλα αν το ψάξεις θα δεις πως έτσι είναι.
Επειδή λοιπόν έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης, η apple δεν εξοπλίζει τα κινητά της με περισσότερη από όσο πρέπει έχοντας στο νου της και τις αρνητικές επιπτώσεις όπως η επιπλέον κατανάλωση ενέργειας.
Ένα iPhone λοιπόν, ειδικά της τελευταίας γενιάς, είναι πολύ future proof, δεδομένου πως έχει πλεόνασμα ισχύος που θα αξιοποιηθεί και από μελλοντικές, πιο απαιτητικές ίσως, εφαρμογές πάνω σε μια πλατφόρμα που θα συνεχίζει να υποστηρίζει με software updates τους κατοχους παλαιότερων iphone για πολλά χρονια. Simple as that.

Μου κάνεις πλάκα φυσικά. Πότε δοκίμασες δηλαδή το iphone 6 για να μου το βγάζεις futureproof, day 1? Ήμουν κάτοχος 4,5,6 κυρίως λόγω κατασκευής που δεν είχαν τα android και για κανένα άλλο λόγο. Όλα, μα όλα ανεξαιρέτως με τη τελευταία έκδοση του iOS σέρνονται τραγικά και ξαναγράφω, είναι αποδεκτό 2,5 ετών κινητό, ναυαρχίδα να μην μπορεί να κρατήσει ανοιχτά 3 apps; Τι σημαίνει η apple δεν εξοπλίζει τα κινητά με μνήμη επειδή είναι optimized; Το λειτουργικό όσο μπαίνουν νέα features θα βαραίνει, τα applications γίνονται όλο και πιο απαιτητικά.

Την ίδια χρονιά που πήρα το iphone 6 μετά από λίγους μήνες πήγα στο s6. Updated αυτή τη στιγμή είναι και τα 2, το ένα iOS 11, το άλλο Android 7.0 με το iphone δεν μπορείς να κάνεις μια βασική χρήση που κάνω αυτή τη στιγμή με το S8 χωρίς πρόβλημα προφανώς, με το S6 μπορείς.

Απλά πράγματα, κινητά με 1,2 GB μνήμης δεν είναι futureproof. Όταν ο browser για να ανοίξει μια σελίδα θέλει 300MB μνήμη -για μία σελίδα- τα 1 και 2GB είναι αστεία. Ας κάνει ότι θέλει το λειτουργικό -το οποίο συνέχεια βαραίνει- κάποια στιγμή φτάνουμε στο σημείο που το υλικό δεν μπορεί να ακολουθήσει. Και να μην μπορεί να ακολουθήσει σε ναυαρχίδα 2,5-3 χρονών είναι απλά τραγικό.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: Re: Tomsguide: γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό ->

Το 6αρι όταν το είχα (με την τότε έκδοση ios) μια χαρα πήγαινε και φυσικά δεν έκλεινε το spotify όταν έτρεχαν άλλες εφαρμογές, όπως λέει ο φίλος. Σίγουρα βεβαια, το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ήταν future proof, διότι η apple δεν είχε κάνει ακόμα μεγάλο αλμα στις επιδόσεις των CPU, οποτε λογικό είναι σήμερα να σέρνεται αναλογικά. Έχεις όμως καμια αμφιβολία πως ένα 7αρι δεν θα είναι σφαιρατο ακόμα και μετά από 5 χρονια;
Εγώ όχι.

Δεν εδώ την παραμικρή αμφιβολία ότι το 7αρι σε 3 χρόνια από σήμερα θα σέρνεται (υπό προϋποθέσεις πάντα - δεν λέω ότι θα είναι για πέταμα)

Γιατί απλούστατα, ότι λέγεται τώρα περί άλματος στις CPU από την Apple, λεγόταν και τότε

Και επειδή επίσης το software θα βαραίνει αναλογικά με την εξέλιξη των cpu

Και τέλος επειδή απλούστατα η Apple θα «φροντίζει» για τα παραπάνω για να πουλάει τα νέα μοντέλα

ΥΓ Δεν είσαι καλός στις προβλέψεις με την Apple, άστο. Αν ήσουν, θα είχες τώρα 3,5αρα οθόνη, IPS με ανάλυση 960*640 😋