συνδεσμολογία harman kardon avr 151s

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billyss

New member
16 September 2012
35
γεια σας . αγόρασα το set harman kardon avr 151s /htks 5.
σε ποια θύρα hdmi του ενισχυτή και σε ποια θύρα της τηλεόρασης συνδέω το hdmi ώστε να εχω ήχο απο τον ενισχυτή με τα ηχεία ; ( ο ενισχυτής εχει 4 θύρες hdmi και μια hdmi out. η τηλεόραση εχει 3 θύρες hdmi in )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billyss

New member
16 September 2012
35
Πρέπει τόσο η τηλεόραση όσο και ο ενισχυτής να υποστηρίζουν Audio Return Channel κάτι που δε γνωρίζω αν ισχύει φίλτατε..

η τηλεόραση εχει θύρα hdmi arc . εκει το εχω συνδεδεμένο . στον ενισχυτή σε ποια θύρα πρέπει να το βαλω (εξάλλου το αγόρασα ώστε να βλέπω ταινιες )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,693
Clermont-Ferrand, France
Μόνο μια έξοδο έχει ο ενισχυτής σου φίλε μου, η οποία είναι όντως ARC. Αυτή συνδέεις στην είσοδο ARC της τηλεόρασης. Απλά πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει στην τηλεόραση την δυνατότητα.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

billyss

New member
16 September 2012
35
Μόνο μια έξοδο έχει ο ενισχυτής σου φίλε μου, η οποία είναι όντως ARC. Αυτή συνδέεις στην είσοδο ARC της τηλεόρασης. Απλά πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει στην τηλεόραση την δυνατότητα.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

η τηλεόραση μου ειναι αυτή Samsung UE40ES6100 40" Smart 3D LED Full HD. αρα κάποια ρύθμιση μέσα στην τηλεόραση όπου πρέπει να ενεργοποιήσω ;



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
anynet νομίζω το έλεγε η samsung τότε. κοίτα να είναι ενεργοποιημένο.
αν δεν δουλέψει, μην σκας. απλά βάλε ένα καλώδιο από το digital out της τηλεόρασης, στο digital in του ενισχυτή.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στον Harman είναι εδώ η ρύθμιση.

HDMI Link:
This setting allows the communication of control information among the
HDMI devices in your system. Turn this setting to On to allow control communication
between the HDMI devices; turn the setting to Off to forbid control communication. When
this setting is set to Off, the TV source audio input is set to Optical. When this setting is
set to On, the TV source audio input is set to HDMI ARC.


screenshot.66.jpg
 

billyss

New member
16 September 2012
35
Στον Harman είναι εδώ η ρύθμιση.

HDMI Link:
This setting allows the communication of control information among the
HDMI devices in your system. Turn this setting to On to allow control communication
between the HDMI devices; turn the setting to Off to forbid control communication. When
this setting is set to Off, the TV source audio input is set to Optical. When this setting is
set to On, the TV source audio input is set to HDMI ARC.


View attachment 144595

ακριβώς αυτο μολις ενεργοποίησα το hdmi link έπαιξε κατευθείαν ο ήχος !! το anynet απο samsung ηταν ενεργοποιημένο . επισης απο τηλεόραση επέλεξα απο ρύθμισεις ηχού εξωτερικό ηχείο . αν βαλω ταινια απο laptop που να το συνδέσω στην τηλεόραση η στον harman ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Προτείνεται στον Harman για το λόγο ότι το ARC δεν υποστηρίζει τα ίδια format με την απ' ευθείας σύνδεση στον Harman (στην πράξη μιλάμε για τα D. True HD και DTS HD M.A.) και επιπλέον δεν κάνουν όλες οι τηλεοράσεις σωστό passthrough στον ήχο.
Μπορείς να δοκιμάσεις βεβαίως και τις δυο περιπτώσεις.
Να σου πω εδώ ότι ο 151s μάλλον δεν διαθέτει HDMI standby through και θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά ενεργοποιημένος για να έχεις εικόνα στην TV.
 

billyss

New member
16 September 2012
35
Προτείνεται στον Harman για το λόγο ότι το ARC δεν υποστηρίζει τα ίδια format με την απ' ευθείας σύνδεση στον Harman (στην πράξη μιλάμε για τα D. True HD και DTS HD M.A.) και επιπλέον δεν κάνουν όλες οι τηλεοράσεις σωστό passthrough στον ήχο.
Μπορείς να δοκιμάσεις βεβαίως και τις δυο περιπτώσεις.
Να σου πω εδώ ότι ο 151s μάλλον δεν διαθέτει HDMI standby through και θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά ενεργοποιημένος για να έχεις εικόνα στην TV.

ωραια θα τον συνδέσω στον harman στην θύρα hdmi που γράφει cd-dvd (εχει 4 θύρες hdmi και τις εχει σε κατηγορίες ). έτσι και αλλιώς ανοιχτός δεν θα ηταν γαι να εχω ήχο απο τα ηχεια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billyss

New member
16 September 2012
35
σας ευχαριστω όλους για την πολύτιμη σας βοήθεια
.πλεον κατι μικρο ρυθμίσεις εχουν μείνει που θα τίς κανω σιγα σιγα .


Sent from my iPhone using Tapatalk