Edision proton T265 LED

pettakos

Senior Member
25 November 2006
324
Αθηνα
Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Φανταζομαι οτι δεν μπορειτε να πειτε δημοσια το καταστημα, μιλησα την Πεμπτη με το καταστημα τους στην Θεσσαλονικη και μου ειπαν οτι πουλανε λιανικη μονο εκει, τοπικα δηλαδη, η αλλιως στους εξουσιοδοτημενους στην Αθηνα.
Θα εκτιμουσα οταν και εφοσον τον δουλεψετε τις εκτιμησεις σας, τις πρωτες εντυπωσεις σας.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Φανταζομαι οτι δεν μπορειτε να πειτε δημοσια το καταστημα, μιλησα την Πεμπτη με το καταστημα τους στην Θεσσαλονικη και μου ειπαν οτι πουλανε λιανικη μονο εκει, τοπικα δηλαδη, η αλλιως στους εξουσιοδοτημενους στην Αθηνα.
Θα εκτιμουσα οταν και εφοσον τον δουλεψετε τις εκτιμησεις σας, τις πρωτες εντυπωσεις σας.

Αγορά απο το κεντρικό καταστημα της Edision στην Θεσσαλονικη.
πολύ απλός, μικρός και εύχρηστος, ψεύτικο χειριστήριο οπως όλοι οι δέκτες της τιμής αυτης.
χρειάστηκε firmware update απo USB για να βρει τα κανάλια της HCN.

Με HCN (DVB-C) έχει κάποια παρωδικά σπασιματα στην εικόνα ακόμα και στο ERT HD (S=73%, Q=100),
στα ξένα HD κανάλια ειναι εντονότερο το πρόβλημα, μάλλον ειναι θεμα καλωδίωσης και όχι του δέκτη.
θα τον δοκιμάσω και σε άλλο σπίτι ως απλο επίγειο δέκτη, για να δουμε αν ειναι θέμα του δέκτη ή καλωδίωσης.
 

pettakos

Senior Member
25 November 2006
324
Αθηνα
Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Τιμή να ρωτήσω η σε p.m. θα είμαι Θεσσαλονίκη 20,21,22 Οκτωβρίου και σκεπτόμουν να τον αγοράσω εκεί.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

49,90 με 5 ετή εγγύηση, λογικά ακομα και αν χασεις την απόδειξη, αφου σου ανοίγουν ονομαστική καρτέλα
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Καλημέρα.
Ο δέκτης του θέματος από τον Proton T265 έχει ως μοναδική διαφορά την οθόνη LED;
Εάν ναι κι αφού το λοιπό hardware είναι το ίδιο, πώς είναι ως media player;
Ρωτώ διότι μία κριτική που διάβασα στο Skroutz είναι απογοητευτική...
https://www.skroutz.gr/s/8739372/Edision-Proton-T265-LED.html#reviews
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
τον πηρα μεταχειρισμενο απο το κιτρινο μαγαζι στα 24 ευρω, πιστευω τελη βδομαδας να ειναι εδω ... δεν με ενδιαφερει το media player και υποτιτλοι που διαβασα εχει θεμα, απλα επειδη εχει ανοιξει η Αβλανια dvb t2 στους αγ. σαραντα (και συντομα ισως στο mile που ηδη πιάνω 4 Aλβανικα dvb t απο το klan tv) ειπα να τον παρω μπας και περασει σημα (εστω καποια μερα με διαδοση) γιατι ειμαι απο κατω Τρουμπετα (κερκυρα) και καλα καλα δεν περνανε τα δικα μας (αλλα τα δικα στη digea εχουν μικρο-πομπους εδω)
Θα πω διαφορα με ενα prime hd σε θεματα ληψης

Αυτο που δεν ξερω, ο συγκεκριμενος τ265 παιζει και το h.264 mpeg4??? ή να παω & και για τον edition hd6? οταν τον βρω σε ευκαιρια? (αν και ηδη ειναι καλη τιμη αλλα καπου διαβασα οτι σε dvb t2 ειναι αργος στον edition hd6, ισως πιο μικρος επεξεργαστης) ... ενταξει θα μου πειτε ειναι ακομα νωρις, αλλα δεν με πειραζει, εξαλου μου αρεσει καμια δοκιμη ... ευχαριστω
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
απο την εταιρια
Κύριε Γ.... καλημέρα,

σας ευχαριστούμε για την επιλογή προϊόντων EDISION και για την επικοινωνία σας μαζί μας.

Η επιλογή σας είναι εξαιρετική και ολοκληρωμένη, διότι ο δέκτης που έχετε επιλέξει, ο PROTON T265 LED, σας παρέχει την δυνατότητα θέασης καναλιών με σήμα DVB-T & DVB-T2, είτε αυτά είναι σε πρότυπο συμπίεσης Η.265, είτε σε Η.264.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Όταν ένας δέκτης υποστηρίζει λήψη HEVC H.265, τότε είναι συμβατός και προς τα πίσω, δηλαδή στο MPEG4 AVC H.264.

Η μόνη διαφορά του ενός με του άλλου, ναι, είναι μόνο το "LED". Το HW είναι ακριβώς το ίδιο.
Κοιτάξτε που έχουμε φτάσει, να φτιάχνουν οι εταιρίες "διαφορετικά μοντέλά" με μόνη διαφορά... ένα 4πλό Display!

Τον έχω τον δέκτη, αλλά... δεν τρελάθηκα από τα υπέρ του.

+ Τριπλή λίστα καναλιών.
+ Εύκολος στην χρήση. Γενικά όπως όλοι οι Edision.
+ Αναβάθμιση και Backup καναλιών και ρυθμίσεςων, μέσα από USB stick.
+ PVR, γράφεις 1 και βλέπεις παλιότερη εγγραφή, ή άλλο κανάλι, ή έχεις timeshift.
+ Με ρυθμισμένο τον δέκτη στα Ελληνικά, έχετε Ελληνικό EPG.
+ 5 Χρόνια εγγύηση

- Εικόνα σε σχέση με άλλους δέκτες, κάπως θολή.
- Μπάρες σήματος, σχεδόν όλες στο 100%.
- Τηλεκοντρόλ, εεεε, οκ, πολύ μικρό. Κάνει και κάποια διπλοπατήματα στο CH + / -
- Μετά από νέα αναζήτηση καναλιού, σου χαλάει όλη την σειρά ταξινόμησης. Αν έχεις κάνει μετονομασία σε κάποιο κανάλι της συχνότητας, σου επαναφέρει και το όνομα.
- Σε κάθε αυτόματη αναζήτηση, στα "χαλάει" όλα.
- Media Player, κάτω του μετρίου. Αν έχεις κάποιο αρχείο που είναι συμβατό, οκ, λίγο μπροστά, λίγο πίσω, θα το πάει.
Μην τον ζορίσεις όμως ή θέλεις να φορτώσεις και άλλο, και άλλο αρχείο, θα κουραστεί και σε κουράσει! Για υπότιτλους, δεν ξέρω πως τα πάει.
- Κάποια στιγμή, μια φορά ανά κάποιες μέρες, θα δείτε ξαφνικά να κουράζεται και να πηγαίνει κάπως σαν σε αρχή κίνηση, με μια αλλαγή καναλιού στρώνει.
Το αναφέρουν και στο Σκρουτζ αυτό, το έχω δει και σε άλλον που τον έχει.

Και για να μην υπάρξει παρεξήγηση, πολλοί το γνωρίζετε, αυτά σας τα γράφει ένας που έχει γράψει πολλά καλά για δέκτες της Edision.
Ο Proton T265 όμως, δεν θεωρώ πως είναι μέσα σε αυτούς. Ίσως γιατί πλέον και εμείς ζητάμε πολλά πράγματα από τέτοια μηχανήματα και τελικά όταν δεν τα έχουμε, δεν είμαστε ευχαριστημένοι?


Με εκτίμηση... Σάκης
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Επαναδιατυπώνω λίγο το τέλος... δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία στο προηγούμενο.

Δεν ξέρω αν λέμε πως έχει πολλά κουσούρια ή αν πλέον και εμείς ζητάμε πολλά πράγματα από τέτοια μηχανήματα, και πλέον όταν δεν τα έχουμε δεν είμαστε ευχαριστημένοι.

Για κάποιον που θέλει έναν απλό H.265 δέκτη να βλέπει τα κανάλια (και μελλοντικά ενεργό), και να κάνει και καμιά εγγραφή, του κάνει.
Για κάποιον που ζητάει περισσότερα πράγματα από ένα μηχάνημα, κυρίως Media Player δυνατότητες, τότε ο κάτοχος θα απογοητευτεί.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ευχαριστω ... καλα κανεις και τα λες, ισως να ειναι γραμμενα αλλου, αλλα καλα ειναι και εδω εφοσον υπαρχει θεμα με το συγκεκριμενο, πχ αν ηταν απο πριν γραμμενα εδω δεν θα χρειαζομουν να ψαχνω ολο το internet για κριτικες ... καλα ειναι να φαινονται και οι γνωμες απο οσους το εχουν ... εχει ερθει το μεταχειρισμενο αλλα επειδη ειμαι μακρυα θα τον εχω αυριο (περιμενα που εχω και αλλες δουλεις) ... για τηλεοραση μονο τον θελω, προσωπικα δεν με ενδιαφερει το media ... στο κατω κατω 24 ευρω για hecv, δεν νομιζω να με χαλαει με τα παρων αρνητικα ... αν εχει τοσο πολυ θεμα στο scan (ειναι λιγο σπαστικο να ξανα ονομαστουν) μαλλον θα γραψω στην εταιρια στο email που απαντησαν ... αποψη σε λιγες μερες που θα δουλευτει λιγο
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
παιδια τελικα το μεταχειρσμενο ηταν το απλο proton t265 και οχι ο led ... αν και τα 2 παιρνουν το ιδιο λογισμικο και θα εχουν ιδια θεματα (αν τα πουμε ετσι) ... συνεχισα το θεμα εδω
https://avclub.gr/forum/showthread....n-T265?p=1058165178&viewfull=1#post1058165178
αν βοηθησει καποιον με την αλλαγη καναλιου, καπως τα καταφερα και τα εβγαλε οπως την σειρα που αφησα, αλλα θα ξανα πειραματιστω γιατι απο το πρωι το πειραζω ... θηριο δεν κολλησε ποτε και του εβγαλα την πιστη
 

perastikos

New member
26 March 2012
29
Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Γεια χαρά σε όλους.
Πήρα πριν λίγες μέρες τον Edision Proton T265 LED. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, πάντως σαν τηλεοπτικός δέκτης φαίνεται να λειτουργεί άριστα (γρήγορη απόκριση στην αλλαγή καναλιών, πολύ καλή ποιότητα εικόνας). Σαν media player τουλάχιστον ένα αρχείο AC3 που δοκίμασα δεν το έπαιξε (ενώ τόσο Ariva T650i όσο και ο αρκετά παλιός και ταπεινός Crystal Audio Prime HD που ακόμα έχω το ίδιο αρχείο το παίζουν).
Δεν με απασχολεί πάντως τόσο αυτό. Δύο σύντομες ερωτήσεις:
α) Σε κάνα 2 φακέλους του εξωτερικού σκληρού, τα αρχεία τα έχω ονομάσει σε στυλ....01 Αρχείο τάδε, 02 Αρχείο τάδε, 03 Αρχείο Τάδε κ.ο.κ...μου τα εμφανίζει ανακατεμένα. Τους φακέλους που έχω στον σκληρό μου τους εμφανίζει κανονικά ταξινομημένους αλφαβητικά (είτε με αγγλικούς είτε με ελληνικούς χαρακτήρες). Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό;

β) Βλέπω στο site της Edision ότι υπάρχει αναβάθμιση (v.1107 01-12-2017). Την έχει εγκαταστήσει κανείς ώστε να μας πει ότι δεν προκύπτει κάποιο μπάχαλο; Υπάρχει φαντάζομαι η πιθανότητα με την αναβάθμιση να διορθώνεται το προηγούμενο πρόβλημα απλά είμαι επιφυλακτικός μήπως πάει κάτι άλλο μετά στραβά.

Ευχαριστώ πολύ.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Για τα αρχεια και media player δεν εχω ασχοληθει ακομα γιατι εχω το μη led 4-5 μερες (και οι 2 παιρνουν το ιδιο λογισμικο) με μονη διαφορα που εχουν φανταζομαι το led / αριθμους που εχουν διαφορετικα (και απορω πως εβγαλαν 2 ιδια μοντελα)
Παντως σε ενα usb που ειχα κλιπακια απο το prime hd με αρχεια σε .mts τα εβγαλε αλλα δεν τα ειχα σε αριθμους να σου πω σιγουρα αν χαλασε η σειρα, νομιζω ομως τα εβγαλε σε αλλη σειρα, ομως ολα ηταν εκει

Το πολυ πολυ ξανα βαζεις τους ιδιους αριθμους με την σειρα που θελεις στο καινουριο γιατι κατι μου λεει μαλλον ετσι θα τα διαβαζει ο proton ...
περιμενω ενα usb 32 gb και θα κανω δοκιμες (θα αναφερω στο αναλογο topic)

β) εγω τον αναβαθμησα στο 1107 και μετα του εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ... και δεν βρηκα καποιο προβλημα εκτος του οταν κανω scan, αν εχω τα καναλια σε αλλη δικη μου σειρα, μετα το scan τα χαλαει (αλλα με το back up σε usb, το βαζω και τα ξανα φερνει στη θεση τους)

Περιεργο ομως που το γερμανικο (κεντρικο) site εχει κατωτερο λογισμικο σαν τελευταιο σταθερο

Ισως αν γραψεις στα αναλογα θεματα (ή διαβασεις) να βρεις καλυτερη ανταποκριση
https://avclub.gr/forum/showthread.php/157354-Edision-proton-T265-LED
https://avclub.gr/forum/showthread.php/162355-Edision-Proton-T265
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

με το 1107 ... και ενα κιτρινο kinston 8gb usb (fat32)

κατεβασα ενα αρχειο για δοκιμη με το ονομα AC3 surroundTest ... απο το net, με test ηχο σε ac3 και το παιζει

Επισης καταβασα ενα αρχειο με το ονομα
Media Description: Alcorn McBride AC3 Test Clip (HD)
File Size: 11MB
Video Description:MPEG2 Transport, NTSC, 8Mbps
Audio Description: AC3 (5.1 ch)
Applicable Products: DVM-8400, DVM-8500, AV Binloop HD, Digital Binloop HD, SP1000

και επισης το παιζει και δειχνει εικονα κατι pause buttons κλπ και εχει ηχο

μπορω να βαλω και youtube video να δεις που τα παιζει, αλλα μαλλον δεν αξιζει τον κοπο

EDIT
αν θελεις στειλε το αρχειο που εχεις να δω αν το παιζει
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

@ perastikos ... ελα χαθηκες ... μια ερωτηση ... για το AC3 που παιζει μηπως ειναι πανω απο 1GB τo αρχειο σου? ενω σε εμενα πιο μικρο αρχειο παιζει οκ ... ρωταω γιατι (το λεω στο αλλο topic) δοκιμασα ενα αρχειο mp4 με 1.90GB λεει μη υποστηριζομενο ... το εκοψα (χωρις αλλη αλλαγη σε bit rates, frames κλπ) σε 1.20GB δεν το επαιξε, παλι σε 1.02GB δεν το επαιξε ... το κοβω σε 0,9GB (912MB) το παιζει (φυσικα μεχρι εκει που εκοψα την ταινια ... μαλλον εχει θεμα και σε αλλα αρχεια αν ειναι πανω απο 1GB δεν υποστηριζει τοσο μεγεθος ... να δω τι θα πει το support
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Ποιόν ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Αυτό είναι σοβαρό. Αν όντως δεν παίζει αρχεία από 1GB και άνω, είναι άχρηστο το κομμάτι της αναπαραγωγής βίντεο.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
οχι τελικα πρεπει να παιζει, λαθος δικο μου, ανεβασα ενα αρχειο MP4 στα 1.30Gb απο το κινητο και παιζει πεντακαθαρα
Επειδη το συγκεκριμενο αρχειο το κατεβασα απο online movies Ελληνικο ... μαλλον κατι στο συγκεκριμενο αρχειο ... υπολογιζω ειτε επειδη η ταινια ειναι 3+ μιση ωρες και το συγκεκριμενο media εχει θεμα ... ή επειδη στην αρχη εχει κατι ενσωματωμενους υποτιτλους και του κανει θεμα ... δηλαδη εχω προσεξει οτι αν μπουν (προσθεσω εγω) λαθος αρχειο υποτιτλων (και σε αλλα τετοια παρομοια αρχεια) δεν παιζει την ταινια καθουλου, κανει μαυριλα χωρια να δινει καποιο μυνημα ... ενω το prime hd απλα ελεγε μη υποτιτπλοι
Θα δουμε τι θα πει το support (αργουν να απαντησουν)

Eπισης θετικο για εμενα παιζει και flv raw αρχεια που ειχα στο pc απο παλια downloads

παντως βρηκα απο το κιτρινο μαγαζι και ενα ferscuson arriva t265 με GX3201H chipset στα 24 ευρω και το περιμενω ... τα review που ειδα (παλιο λογισμικο) λενε οτι ειναι αργο ... απο βδομαδα θα ενημερωσω σε καινουριο topic συγκιση με τα prime hd & proton t265 ... τα ιδια ακριβως μενου βλεπω, απλα ετσι να γινονται δοκιμες
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
- Μετά από νέα αναζήτηση καναλιού, σου χαλάει όλη την σειρά ταξινόμησης. Αν έχεις κάνει μετονομασία σε κάποιο κανάλι της συχνότητας, σου επαναφέρει και το όνομα.
- Σε κάθε αυτόματη αναζήτηση, στα "χαλάει" όλα.
- Media Player, κάτω του μετρίου. Αν έχεις κάποιο αρχείο που είναι συμβατό, οκ, λίγο μπροστά, λίγο πίσω, θα το πάει.
Μην τον ζορίσεις όμως ή θέλεις να φορτώσεις και άλλο, και άλλο αρχείο, θα κουραστεί και σε κουράσει! Για υπότιτλους, δεν ξέρω πως τα πάει.
- Κάποια στιγμή, μια φορά ανά κάποιες μέρες, θα δείτε ξαφνικά να κουράζεται και να πηγαίνει κάπως σαν σε αρχή κίνηση, με μια αλλαγή καναλιού στρώνει.
Το αναφέρουν και στο Σκρουτζ αυτό, το έχω δει και σε άλλον που τον έχει.

Και για να μην υπάρξει παρεξήγηση, πολλοί το γνωρίζετε, αυτά σας τα γράφει ένας που έχει γράψει πολλά καλά για δέκτες της Edision.
Ο Proton T265 όμως, δεν θεωρώ πως είναι μέσα σε αυτούς. Ίσως γιατί πλέον και εμείς ζητάμε πολλά πράγματα από τέτοια μηχανήματα και τελικά όταν δεν τα έχουμε, δεν είμαστε ευχαριστημένοι?


Με εκτίμηση... Σάκης

εγω εκανα κατι δοκιμες ... πραγματι σε καθε αναζητηση, βγαζει τα καναλια σε αλλη σειρα (αλλαγη ονοματος δεν εκανα)

ΑΝ βοηθησει καποιον ... η λυση ειναι αυτη:

στη περιπτωση μου πριν το scan (το lcn ειναι κλειστο off) λογισμικο 1.1.07

οταν γινει το αυτοματο scan ... αλλαζει την σειρα που ειχα στα καναλια ...
κανω εχιτ απο το scan menu
τοτε ξανα ανοιγω το scan μενου ... βαζω το lcn ενεργο και παταω το κοκκινο απο το control να κλεισει τον δεκτη ... δεν κανουμε exit ή ok απο το control , αλλα μολις αλλαξουμε το lcn κλεισιμο ολος ο δεκτης

Mετα οταν τον ξανα ανοιξω, ερχονται τα καναλια οπως τα ειχα πριν (πιστευω και το ονομα αν εχει γινει αλλαγη, οχι ομως σιγουρα σε αυτο) παω στο scan menu και βαζω το lcn κλειστο ξανα (ετσι το θελω γιατι εχω και αλλα καναλια απο Ακαρνανικα εκτος του παντοκρατωρα) και μενει ως εχει

Αν παιζει ρολο ειχα το deep stand by στο off (αλλα την αλλη μερα που ξυπναω βρισκω το μηχανιμα ζεστο με to deep stand by off .. .ενω οταν ειναι on, ειναι κρυο)


Για το θεμα κολληματων, ειμαι σιγουρος και το εχω προσεξει, οτι αυτο συμβαινει μολις ζεσταθει ο δεκτης τουλαχιστον ο led που εχω (αλλα ειναι ιδιο λογισμικο), οταν το δωματιο ειναι μεχρι 27-28 βαθμους ποτε δεν ειδα θεμα ... οταν παει στους 29-30 αρχιζει αυτα που αναφερες αλλα οταν γινεται συνεχεια χρηση, δηλαδη συνεχεις αλλαγη καναλιων & χρηση του media, μονο τοτε σε εμενα
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
sorry ξεχασα να πω ... οτι οταν γινει η καινουρια αυτοματη αναζητηση ... αν δεν βρεθουν καινουρια καναλια ... πατω το οχι , να μην γινει αποθηκευση (αφου δεν υπαρχουν κανουρια καναλια ποιος ο λογος να τα αποθηκευσω ξανα)... απλα καποτε κανω scan μηπως η Αλβανια εχει ανοιξει dvb t2 που αναμενετε συντομα ... μετα to scan οχι αποθηκευση > exit απο την αναζητηση του menu > ξανα in στο menu scan > αλλαγη του lcn (εμενα σε off) > off να κλεισει ο δεκτης με το κοκκινο κουμπι του control
Σε εμενα παντα πιανει

Aν βρεθουν καινουρια καναλια και γινει αποθηκευση δεν ξερω ακομα αλλα φαντοζμαι κατι παρομοιο θα παιζει, να κλεισουμε τον δεκτη πριν κανουμε exit / ok