Πρόταση επιλογής ρούτερ vdsl

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DragonHD

New member
9 December 2014
3
Γεια σας
εδω και λιγο καιρο εχω βαλει 50ρα VDSL απο Vodafone,χρησιμοποιοντας το ρουτερ ΖΤΕ ZXHN H267A που μου εδωσε η εταιρια.Θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα καλυτερο ρουτερ .Ευχαριστω
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Προταση επιλογης ρουτερ vdsl

Γεια σας
εδω και λιγο καιρο εχω βαλει 50ρα VDSL απο Vodafone,χρησιμοποιοντας το ρουτερ ΖΤΕ ZXHN H267A που μου εδωσε η εταιρια.Θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα καλυτερο ρουτερ .Ευχαριστω
Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις; Επίσης έχεις συσκευές που υποστηρίζουν WiFi ac? Τέλος, θέλεις modem/router ώστε να αντικαταστήσεις του παρόχου; Θέλεις ρούτερ που να έχεις πίσω από το παρόχου ή θέλεις απλά WiFi access point για καλύτερο WiFi?
 

DragonHD

New member
9 December 2014
3
Re: Προταση επιλογης ρουτερ vdsl

Ναι θελω να αλλαξω το ΖΤΕ ZXHN H267A που μου εδωσε η vodafone .Πιστευω οτι με την αγορα ενος ρουτερ απο το εμποριο ,(πανω κατω 100 ευρω) θα ειμαι πολυ καλυτερα μιας και θεωρω οτι αυτα που δινουν οι εταιριες δεν ειναι και οτι καλυτερο.Μια ματια που εριξα ειδα το TP-LINK ARCHER VR400 και το TP-LINK ARCHER VR600 .Παντα μιλαω για wirelles modem/router.Τι μου προτεινετε σε αυτες τις τιμες;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Προταση επιλογης ρουτερ vdsl

Τα δύο που ανέφερες είναι πολύ καλές επιλογές. Μόνο τις κακό, από ότι έχω δει ότι δεν σε αφήνουν να αλλάξεις το SNR της γραμμής (αν και κάποιοι πάροχοι) το κλειδώνουν έτσι και αλλιώς.
Από εκεί και πέρα το Asus dsl ac52,ac56 και το κορυφαίο ac68 είναι καλές επιλογές από την Asus. Τα Asus έχουν και καλές ρυθμίσεις για QoS αν αυτό είναι κάτι που σε ενδιαφέρει.
 

DragonHD

New member
9 December 2014
3
Re: Προταση επιλογης ρουτερ vdsl

Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Προταση επιλογης ρουτερ vdsl

Εχε υπόψη σου ότι τα router που κοιτάς, όπως και τα περισότερα του εμπορίου, δεν προσφέρουν voip. Ηδη ο ΟΤΕ γυρνάει όλες τις συνδρομές του σε voip και λέγεται ότι σύντομα θα ακολουθήσουν και οι άλλοι. Είναι λοιπόν πιθανό να αγοράσεις μια συσκευή που σε 2 χρόνια δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Βρέθηκα στην ίδια θέση με σενα πρίν 2 μήνες όπου αναβάθμισα τη γραμμή σε vdsl και μου έδωσαν το ίδιο router. Εχοντας ήδη ένα ρούτερ "σκέτο" το σύνδεσα με το ZTE - όχι σε bridge mode γιατί είναι κλειδωμένο απο το firmware της vodafone :smash: - και κάνω προσωρινά τη δουλειά μου..

Εκρινα ότι είναι καλύτερα να περιμένω να σταθεροποιηθεί η κατάσταση παρά να χαλάω χρήματα σε εξοπλισμό που σύντομα μπορεί να βγεί άχρηστος. Απο την άλλη βέβαια, είχα ήδη αποκτήσει το router, αλλά νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να βρεθεί ένα μεταχειρισμένο ή σε προσφορά router με τα μισά χρήματα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Προταση επιλογης ρουτερ vdsl

Εχε υπόψη σου ότι τα router που κοιτάς, όπως και τα περισότερα του εμπορίου, δεν προσφέρουν voip. Ηδη ο ΟΤΕ γυρνάει όλες τις συνδρομές του σε voip και λέγεται ότι σύντομα θα ακολουθήσουν και οι άλλοι. Είναι λοιπόν πιθανό να αγοράσεις μια συσκευή που σε 2 χρόνια δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Βρέθηκα στην ίδια θέση με σενα πρίν 2 μήνες όπου αναβάθμισα τη γραμμή σε vdsl και μου έδωσαν το ίδιο router. Εχοντας ήδη ένα ρούτερ "σκέτο" το σύνδεσα με το ZTE - όχι σε bridge mode γιατί είναι κλειδωμένο απο το firmware της vodafone :smash: - και κάνω προσωρινά τη δουλειά μου..

Εκρινα ότι είναι καλύτερα να περιμένω να σταθεροποιηθεί η κατάσταση παρά να χαλάω χρήματα σε εξοπλισμό που σύντομα μπορεί να βγεί άχρηστος. Απο την άλλη βέβαια, είχα ήδη αποκτήσει το router, αλλά νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να βρεθεί ένα μεταχειρισμένο ή σε προσφορά router με τα μισά χρήματα.

καλα εκανες και το εθιξες το θεμα! Επειδη δεν εχω ακομα voip δεν το σκεφτηκα. Παντως το θεμα με ειχε απασχολησει τον ιουλιου που γυρισα σε οτε και φοβομουν οτι θα μου εδιναν voip τηλεφωνια (κατι που τελικα δεν εγινε). Τοτε το ειχα ψαξει το θεμα και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Υπαρχει νημα στο adslgr που εξηγειται ακριβως πως μπορεις να βαλεις το modem/router του παροχου για να δουλευει ΜΟΝΟ για την voip τηλεφωνια. Δυστυχως, ακομα και αν αγορασουμε μοντεμ/ρουτερ που υποστηριζει voip, απο οτι θυμαμαι, οι παροχοι δεν δινουν τους κωδικους για την τηλεφωνια, ωστε να χρησιμοποιησουμε και στο voip το δικο μας εξοπλισμο. Τελικα λοιπον, αν εχουμε voip τηλεφωνια, μπορουμε να χρησιμοποιουμε το δικο μας modem/router, αλλα θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενο και το modem/router του παροχου (απλα με ethernet καλωδιο) πανω στο δικο μας modem/router, ωστε του παροχου να αναλαβει ΜΟΝΟ την τηλεφωνια.

Κοινως, οποιος θελει αγοραζει οτι εξοπλισμο θελει, απλα αν εχεις voip, αναγκαστικα θα εχεις δυο "κουτακια" (modem/router) και οχι μονο ενα.

Παραθετω το λινκ. Γινεται αρκετη κουβεντα γυρω απο το θεμα και δυστυχως δεν εχουν κατσει να τα καθαρογραψουν, οποτε θελει λιγο ψαξιμο. Το συγκεκριμενο νημα ειναι για asus, αλλα εχω δει και αλλα για mikrotik και fritzbox, οποτε ειναι κατι που γενικα γινεται. Απλα θελει λιγο ψαξιμο στις ρυθμισεις του καθε μοντεμ.
https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)/page3
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Προταση επιλογης ρουτερ vdsl

Οπως ειπα, δεν εχω voip, οποτε δεν μπορω να σου πω θα κανεις 1., 2., 3. βηματα ακριβως.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Χρονια πολλα παιδες!

Τελικα υπαρχει γιατριά για καλυτερο modem απο αυτο που δινει ο cosmote?
Eχω τηλεφωνια/ιντερνετ voip με 30αρα γραμμη ιντερνετ και ενω στη βαση η μετρηση με καλωδιο ειναι γυρω στο 28, με wifi στα 6 μετρα χωρις εμποδιο πεφτει κατακορυφα και καποιες φορες υπαρχει (συντομο) προβλημα συνδεσιμοτητας.

Μου αλλαξαν προσφατα το μοντεμ με ενα το ιδιο αλλα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει. Σκεφτομαι σοβαρα να παω πισω στην κανονικη γραμμη 24Mbps που μου εδινε γυρω στα 9-10 Mbps.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Χρονια πολλα παιδες!

Τελικα υπαρχει γιατριά για καλυτερο modem απο αυτο που δινει ο cosmote?
Eχω τηλεφωνια/ιντερνετ voip με 30αρα γραμμη ιντερνετ και ενω στη βαση η μετρηση με καλωδιο ειναι γυρω στο 28, με wifi στα 6 μετρα χωρις εμποδιο πεφτει κατακορυφα και καποιες φορες υπαρχει (συντομο) προβλημα συνδεσιμοτητας.

Μου αλλαξαν προσφατα το μοντεμ με ενα το ιδιο αλλα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει. Σκεφτομαι σοβαρα να παω πισω στην κανονικη γραμμη 24Mbps που μου εδινε γυρω στα 9-10 Mbps.

Δεν έχει σχέση με τη γραμμή σου ότι το wifi είναι άθλιο, μπορείς απλά να αγοράσεις ρούτερ και να χρησιμοποιείς αυτό του ΟΤΕ μόνο σαν μοντεμ
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
σωστά,
και επίσης αν θες αγοράζεις απλά access point και με ένα μεγάλο καλώδιο το τοποθετείς όπου θέλεις

εγώ αυτή τη στιγμή έχω τη συσκευή του ΟΤΕ ως modem - bridge, ξεχωριστό router (που δεν έχει wifi) και ξεχωριστό access point
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Θα κοιταξω για κανα ρουτερ της προκοπης. Για την ακριβεια θα παρω την τεχνικη υποστηριξη του ΟΤΕ να μου προτεινει κατι.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Δεν νομίζω οτι θα σου προτείνουν τίποτα διαφορετικό από αυτά που ήδη δίνουν (Speedport 2i / Speedport 724)

Πάντως σε σπίτι φίλου που αναβαθμίστηκε πρόσφατα σε 50άρι VDSL εχω δει οτι το Speedport 2i που έχει καλύπτει όλο το χώρο του (διώροφη μεζονέτα 200τμ + το υπόγειο). Οι ταχύτητες βέβαια ειναι οι αναμενόμενες (χαμηλές) δεδομένου οτι μιλάμε για 2.4Ghz μπάντα.
 
Last edited:

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Θα κοιταξω για κανα ρουτερ της προκοπης. Για την ακριβεια θα παρω την τεχνικη υποστηριξη του ΟΤΕ να μου προτεινει κατι.

Fritz 7490 και το νέο κορυφαίο τους 7590.
Rock solid και με τρομερή υποδομή για VoIP
Για μένα ότι καλύτερο μπορεί κάποιος να αγοράσει αυτή τη στιγμή.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Από εμβέλεια WiFi πως τα πάει; Ρωτάω επειδή το ψιλοσκεφτομαι αλλά με τρομάζει η έλλειψη εξωτερικών κεραιών.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Με ένα σοβαρό access point και λίγο προσοχή στη ρύθμιση, θα είσαι λογικά ΟΚ
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Re: Πρόταση επιλογής ρούτερ vdsl

Δεν νομίζω οτι θα σου προτείνουν τίποτα διαφορετικό από αυτά που ήδη δίνουν (Speedport 2i / Speedport 724)

Πάντως σε σπίτι φίλου που αναβαθμίστηκε πρόσφατα σε 50άρι VDSL εχω δει οτι το Speedport 2i που έχει καλύπτει όλο το χώρο του (διώροφη μεζονέτα 200τμ + το υπόγειο). Οι ταχύτητες βέβαια ειναι οι αναμενόμενες (χαμηλές) δεδομένου οτι μιλάμε για 2.4Ghz μπάντα.

Συγνώμη, τα speedport δουλεύουν μόνο στην 2,4 ;;;;
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Re: Πρόταση επιλογής ρούτερ vdsl

Συγνώμη, τα speedport δουλεύουν μόνο στην 2,4 ;;;;

Το Speedport Entry 2i υποστηρίζει μόνο 2,4Ghz, το Speedport 724 type Ci υποστηρίζει 2,4 ή 5Ghz (δεν εκπέμπει ταυτόχρονα και στις 2). Ωστόσο το δίνουν μόνο σε 100-άρες ή 200-άρες συνδέσεις.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Νομίζω πως το μόνο CPE παρόχου με 5Ghz είναι το 724. Όλα τα υπόλοιπα 2,4 μόνο. Vf+Wind δεν δίνουν καν CPE σε πολλά προγράμματα. Σε κάθε περίπτωση το Wireless είναι πονεμένη ιστορία, θέλει πολύ σωστό planning για να παίξει ικανοποιητικά.