PS3 μαυρη οθονη. Λυθηκε αλλα...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Το PS3 Slim μου μετα απο τοσα χρονια απροβληματιστης χρησης, αποφασισε χθες να κανει "νουμερα".
Οποιος εχει ορεξη για διαβασμα, ας συνεχισει...

Ειχα λοιπον μολις τελειωσει την επιτυχη εγκατασταση ενος παιχνιδιου απο το PS Network και ενω περιμενα να βγω στο XMB menu, η οθονη παρεμεινε μαυρη.
Περιμενα λιγη ωρα και αποφασισα τελικα να το κλεισω και να το ξανανοιξω. Και δυστυχως...

Αν και το PS3 ξεκιναγε κανονικα (πρασινο ledακι power, αναμενο ledακι στο χειριστηριο, το ledακι του σκληρου εδειχνε οτι "διαβαζει") η οθονη παρεμενε μαυρη.
Μετα απο αρκετες ματαιες επανεκκινησεις, αποφασισα να μπω στο "safe mode", συμφωνα με την διαδικασια που προτεινει η Sony.

Εκει ειχα επιτελους εικονα, οποια επιλογη ομως και να εκανα απο το recovery menu (δοκιμασα "Restore Default Settings", "Restore File System" και "Rebuild Database") η διαδικασια κολλαγε επι ωρες στο πρωτο βημα (preparing) χωρις να βλεπω να υπαρχει activity στον σκληρο δισκο, καθως το ledακι του ηταν εντελως σβηστο.

Μετα απο πολλες ωρες παιδεματος, τελικα το παρατησα χωρις να εχω καταφερει τιποτα και πιστευοντας οτι ο (μαμισιος 250GB) δισκος του PS3 τα "επαιξε".
Σημερα το πρωι, απο περιεργεια και μονο το ανοιγω και... Ω του θαυματος, εχω εικονα - ενα μηνυμα οτι το file system ειναι corrupt και πως πρεπει να γινει repair.

Επιλεγω repair, σε πεντε λεπτα η διαδικασια ειχε τελειωσει και γινεται επανεκκινηση.
Περιεργως οτι ειχα μεσα στον δισκο (κατεβασμενα παιχνιδια και demos απο PSN, save games κλπ) ειναι ολα στην θεση τους. Αλλα...

Η εικονα που εδωσε το PS3 μετα το repair ηταν 576p - αναμενομενο. Παω στην επιλογη να βαλω 1080p (οπως το ειχα παντοτε) και εχω ασταματητο blinking/flashing, δηλαδη ενα δευτερολεπτο εχω εικονα, ενα δευτερολεπτο μαυριλα, ενα δευτερολεπτο εικονα και ουτω καθεξης. Στα 576p (και στα 720p που δοκιμασα) η εικονα ειναι σταθερη, αλλα 1080p και 1080i το PS3 πλεον δεν θελει να δειξει. Δεν εχω αλλαξει τιποτα στο υπολοιπο setup - καλωδιο, TV, εισοδος HDMI ειναι ολα οπως ηταν παντα. Δοκιμασα βεβαια και αλλο καλωδιο και αλλη εισοδο HDMI (τοσο χθες οσο και σημερα), αλλα δεν κανουν καμια διαφορά.

Το ερωτημα λοιπον μετα απο ολο αυτο το κατεβατό, ειναι το εξης:
Ο σκληρος δισκος τελικα δεν εχει προβλημα, αλλα τα εχει "ψιλοπαιξει" το κυκλωμα γραφικων του PS3;
Μηπως χθες ειχε υπερθερμανθει (και για αυτο δεν ειχα καθολου εικονα) και σημερα που ηταν κρυο καταφερνει να δουλεψει μονο μεχρι 720p λογω καποιας βλαβης;
Και αν ισχυει αυτο, υπαρχει περιπτωση επιδιορθωσης με λογικο κοστος;
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Κατα σατανικη συμπτωση, εκανα auto clean (για πρωτη φορα απο τοτε που το εχω) καποιες ωρες πριν ξεκινησουν οι ιστοριες που περιγραφω!

Δεν νομιζω βεβαια οτι επαιξε ρολο αυτο, εκτος αν μετακινηθηκαν τιποτα σκονες που υπηρχαν και εκατσαν σε "κακο" σημειο...

Το προβλημα με το blinking/flashing στα 1080p λυθηκε τελικα, βαζοντας το "HDMI Deep Colour" στο off - αν και ειμαι σιγουρος οτι παντα το ειχα στο auto και δεν ειχα ποτέ προβλημα.
Παραμενει παντως ο προβληματισμος μου, σχετικα με το τι προκαλεσε ολο αυτο το νταβαντουρι.