"Άσχετος" ψάχνει DAC για PC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

poloman

New member
14 December 2014
8
Καλησπέρα,

Πριν μερικά χρόνια έψαξα,ρώτησα και έστησα δυο ηχεία με έναν ενισχυτή στο σπίτι για να ακούω μουσική,πήρα και μια asus xonar essence που ήταν η "καλύτερη" κάρτα ήχου,άρχισα να κάνω και συλλογή απο 320bit και flac και όλα ωραία.

Βλέποντας λίγο τελευταία και μιας και άλλαξα pc και μάλλον θα δώσω την κάρτα,λέω να πάρω ένα εξωτερικό DAC.
Ενισχυτής: NAD c355bee
Ηχεία: Klipsch RF-62

Τι θα μπορούσα να πάρω;Και σε τι ποσό χρειάζεται να φτάσω για να καταλάβω διαφορά;
Σκεφτόμουν να δώσω μεχρι 200-300 .


Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί,το πήρα απόφαση χθες και δεν έχω ψάξει αρκετά είναι η αλήθεια,κάτι που σκοπεύω να κάνω μέσα στις επόμενες μέρες.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
καλα σκεφτεσαι θαρρω βαση του συστηματος που εχεις.

ασφαλη επιλογη ειναι το ifi nano κατα την ταπεινη μου αποψη ομως.....στην περιπτωση σου δεν ξερω εαν θα κατσει λογω του συγκεκριμενου ηχειου που εχει κορνα.

Θελω να πω πως προσωπικα θα διαλεγα κατι πιο μαλακο σε φωνες για παραδειγμα κατι σε musical fidelity...ομως υστερει σε σχεση με το ifi σε αλλα πραγματα οπως δεν εχει την αναλυση,στα χαμηλα ειναι πιο πλαδαρο...

Απο κει και περα ειναι και θεμα γουστου.τι σ αρεσει εσενα. ελπιζω να βοηθησα καπως. απο κει και περα περιμενε και κανεναν αλλον να σου πει για αλλα dacακια που εχει ακουσει που και παλι καλο ειναι να ακουσεις πρωτα πρωτου αγορασεις.

Εαν επιθυμεις και μενεις αθηνα μπορουμε παρεα να ακουσουμε το ifi micro που εχω ... μοιαζει αρκετα με το nano ως προς την προσεγγιση που εχει η εταιρια και μια ιδεα θα την παρεις ή αμα το πουμε και αλλιως να ακουσεις εαν εχει διαφορα σε σχεση με αυτο που ειχες πριν σαν εμπειρια. Τελος μπορεις να κρατησεις την ιδια καρτα εφοσον δεν δεις την διαφορα που πιστευεις....και να γλυτωσεις χρηματα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
ifi iOne
το πήρε πρόσφατα ο αδερφός μου και μια φίλη που δεν πολυασχολούνται με το σπορ και δηλώνουν πολύ ικανοποιημένοι!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Σε αυτά τα χρήματα εγώ θα κοιτούσα πάνω από όλα τις δυνατότητες (ανάλογα την χρήση φυσικά),την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συμβατότητα με κάθε είδους αρχεία,κλπ. και μετά το ξεκαθάρισμα θα κοιτούσα την όποια υπογραφή ηχητικά.
 

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
Είμαι στην ίδια φάση με σένα. Έχω ένα Zero dac 09 και θελω να παρω κάτι πιο σοβαρό. Σκέφτομαι βάσει προσφερόμενων χαρακτηριστικών το Musical Fidelity V90-DAC. Τι λέτε! έχω και εγώ τον ίδιο nad με ηχεια βιβλιοθηκης.
 

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
το bluetooth με αφήνει παγερά αδιάφορο. Αυτό που με προβληματίζει είναι μην παραείναι αναλυτικό το αποτέλεσμα απο το ταιριαγμα με το nad. Παιζει πάντως στις επιλογες μου.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Καλησπέρα,

Πριν μερικά χρόνια έψαξα,ρώτησα και έστησα δυο ηχεία με έναν ενισχυτή στο σπίτι για να ακούω μουσική,πήρα και μια asus xonar essence που ήταν η "καλύτερη" κάρτα ήχου,άρχισα να κάνω και συλλογή απο 320bit και flac και όλα ωραία.

Βλέποντας λίγο τελευταία και μιας και άλλαξα pc και μάλλον θα δώσω την κάρτα,λέω να πάρω ένα εξωτερικό DAC.
Ενισχυτής: NAD c355bee
Ηχεία: Klipsch RF-62

Τι θα μπορούσα να πάρω;Και σε τι ποσό χρειάζεται να φτάσω για να καταλάβω διαφορά;
Σκεφτόμουν να δώσω μεχρι 200-300 .


Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί,το πήρα απόφαση χθες και δεν έχω ψάξει αρκετά είναι η αλήθεια,κάτι που σκοπεύω να κάνω μέσα στις επόμενες μέρες.

Εγώ θα σου πρότεινα (εφ´όσον υπάρχει διαθέσιμο ολόκληρο το ποσό που αναφέρεις) να ψάξεις στις αγγελίες και να πάρεις ένα ακριβότερο dac...υπάρχουν πολλες ευκαιρίες εδώ μέσα και εκεί έξω!
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Παράδειγμα βλέπω να ¨παίζει" ένα dac της Sim Audio....στα 300 ευρώ!!!! και ενα Chord Mojo στα 350 κ.λ.π (διευκρίνηση για να μην υπάρξει παρεξήγηση: δεν τα πουλάω εγώ, ούτε και κανένας γνωστός μου χα χα)
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: "Άσχετος" ψάχνει DAC για PC

το bluetooth με αφήνει παγερά αδιάφορο. Αυτό που με προβληματίζει είναι μην παραείναι αναλυτικό το αποτέλεσμα απο το ταιριαγμα με το nad. Παιζει πάντως στις επιλογες μου.

Μια χαρά θα είναι,οι nad δεν είναι αναλυτικοί ενισχυτές ώστε μα σε κουράσει τ'αποτέλεσμα.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Παράδειγμα βλέπω να ¨παίζει" ένα dac της Sim Audio....στα 300 ευρώ!!!! και ενα Chord Mojo στα 350 κ.λ.π (διευκρίνηση για να μην υπάρξει παρεξήγηση: δεν τα πουλάω εγώ, ούτε και κανένας γνωστός μου χα χα)


Αν η χρήση ειναι αποκλειστικά για αρχεία υπολογιστή (flac κλπ), το συγκεκριμένο simaudio της αγγελίας ειναι παντελώς άχρηστο.
Αφού απο τη USB (1.0-1.1)του υποστηρίζει μέχρι 48khz και δεν ειναι καν asynchronous USB. Ούτε λόγος για αρχεία υψηλής ανάλυσης ή dsd.....

Αν προβλέπεται αποκλειστικά για χρήση με transport via coaxial/optical ισως να ήταν μια πρόταση.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
IFi iONE , θα έχεις επιπλέον και Bluetooth συνάμα με τον γλυκό ήχο βρετανικό ήχο.

Aυριο το απογευμα (ελπιζω να ειστε ανοιχτα) θα έρθω να παρω ενα τετοιο και εγω.


Μηπως να φερω κανα macbook pro & και κανα hdd να με τακτοποιησεις δεόντως ? :)
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
το bluetooth με αφήνει παγερά αδιάφορο. .
Μην το υποτιμας καθολου το buetooth.
Ετσι ελεγα και γω μεχρι που (περιπου αναγκαστικα) το εβαλα στην ζωη μου.
Ειναι τελικα μεγαλη ευκολια και παιζει αξιοπρεπεστατα.
Αν υπαρχει στην συσκευη προτιμησε το απο κατι αλλο που δεν εχει.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
IFi iONE , θα έχεις επιπλέον και Bluetooth συνάμα με τον γλυκό ήχο βρετανικό ήχο.
Μπηκα και ειδα οτι μποριες να το συνδεσεις με chromacast audio που ηδη εχω.
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν και πως γινεται??
Οποτε στην περιπτωση που γινεται, μπορω να παιζω τα αρχεια που εχω στο ταμπλετ μου ειτε μεσω bt απο το ifi ειτε μεψω wifi απο το chromecast??
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
σίγουρα μπορείς μέσω bt από το ταμπλετ και μάλιστα το ifι έχει πολύ "καλό" bt module
ο αδελφός δηλώνει ενθουσιασμένος
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Aυριο το απογευμα (ελπιζω να ειστε ανοιχτα) θα έρθω να παρω ενα τετοιο και εγω.


Μηπως να φερω κανα macbook pro & και κανα hdd να με τακτοποιησεις δεόντως ? :)

Ντίνο, αύριο Τετάρτη κάνε μου ένα τηλέφωνο, διότι κλείνουμε 4μ.μ.
Πέμπτη-Παρασκευή μέχρι 8:30 μ.μ. (τουλάχιστον)....
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
σίγουρα μπορείς μέσω bt από το ταμπλετ και μάλιστα το ifι έχει πολύ "καλό" bt module
ο αδελφός δηλώνει ενθουσιασμένος

+1

Είναι εντυπωσιακό το BT του iONE!
Εχει κάποια βελτιωμένη υλοποίηση με aptX --> AAC.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Μπηκα και ειδα οτι μποριες να το συνδεσεις με chromacast audio που ηδη εχω.
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν και πως γινεται??
Οποτε στην περιπτωση που γινεται, μπορω να παιζω τα αρχεια που εχω στο ταμπλετ μου ειτε μεσω bt απο το ifi ειτε μεψω wifi απο το chromecast??

σωστά.