Samsung MU61XX Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Mitsos_The_Great

New member
3 September 2017
12
Γεια σας!!!
Κάτοχος και εγώ της συγκεκριμένης τηλεόρασης (συγκεκριμένα το μοντέλο 49MU6102).
Δε θα σας κουράσω πολύ, θα πω τα θετικά, τα αρνητικά και αν αξίζει τα λεφτά της κατά τη γνώμη μου.

Να ενημερώσω ότι γίνεται η εξής χρήση: PC Gaming, τηλεοπτικό (Digea), OTE TV, TV BOX.

Θετικά:

*Ωραία εικόνα (αν γίνει σωστό calibration) και ωραία μαύρα για LCD αυτής της κατηγορίας. Δεν υπάρχει διαρροή φωτισμού & το πάνελ είναι PLS.
*Καλός ήχος, όχι τέλειος, απλά καλός, καθαρός και δυνατός (αν ρυθμιστεί χειροκίνητα με τον equalizer υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με το τυπικό).
*Σήμα τηλεοπτικού (DIGEA) αρκετά καλό. Χωρίς εσωτερικό ενισχυτή έχω πολύ καλύτερο σήμα σε σχέση με μια απλή LG.
*Καλό WiFi σήμα και απροβλημάτιστο browsing χωρίς θέματα.
*Φοβερό Scaling. Πραγματικά εδώ εντυπωσιάστηκα διότι ήμουν της άποψης SD κανάλια=Χάλια ποιότητα σε μια 4K TV αλλά αποδείχθηκε ότι δεν ισχυεί.
*PC Gaming: Ακόμα και στα 1080p εντυπωσιάζει. Χρώματα φοβερά, Input lag σχετικά καλό!
*Έξυπνο τηλεκοντρόλ: Διαχειρίζομαι TV Box & OTE TV από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης. Δεν χρειάζεται να είμαι με 2-3 τηλεκοντρόλ στο χέρι όλη την ώρα.


Αρνητικά:

*Κολληματάκια στο τηλεοπτικό για κλάσματα δευτερολέπτου ανά 5 λεπτά. Ακόμα και με κλειστό το MotionPlus υπήρχαν και ήταν εκνευριστικά όταν έβλεπα κάτι με ομαλή κίνηση (ποδόσφαιρο για παράδειγμα) και έπεφταν τα frames. Με HDMI Mode (OTE TV, PC, TV BOX) ΔΕΝ υπάρχουν αυτά τα θέματα ακόμα και αν έχω το MotionPlus ανοιχτό. Ακόμα και η ομαλότητα είναι καλύτερη σε σχέση με της Digea και έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση δουλεύει ποιο σωστά θα έλεγα σε ΟΤΕ TV.
*Μόνο η HDMI 1 υποστηρίζει 4k 60FPS.
*Γωνίες θέασης όχι και τόσο καλές (λογικό).
*Δεν έχει υποδοχή 3.5 και το ανακάλυψα μόλις έψαχνα τρόπο να συνδέσω τα Z506 επάνω.
*USB 2.0. Θα ήθελα να είναι USB 3.0 για να μην υπάρχουν προβλήματα με ταινίες υψηλής ανάλυσης (που κακά τα ψέμματα δεν υπάρχει υλικό ακόμα).


Αξίζει τα λεφτά της;
Την αγόρασα 579ε και πιστεύω πως αξίζει. Τα 50hz δεν μου δημιούργησαν ιδιαίτερο πρόβλημα (πέρα από το τηλεοπτικό DIGEA). Ταλαιπωρήθηκα να τη φέρω στα μέτρα μου (calibration) αλλά το τελικό αποτέλεσμα μετράει.
Προσωπικά την πήρα για το δωμάτιό μου και μπορώ να πω πως μου δίνει αυτά που θέλω από μια τηλεόραση μεσαίας κατηγορίας.
Σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι καλύτερο σε 4Κ.
 
Last edited by a moderator:

vlaxos

New member
25 July 2011
43
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

κι εγω την πηρα πριν 1 μηνα..πολυ καλη τηλεοραση μπορω να πω..βεβαια εχω μερικα κολληματα στα καναλια hd.ειδικα σε alpha-ant1..αλλα αυτο δεν νομιζω να ειναι προβλημα της τηλεορασης αλλα θεμα σηματος της κεραιας..
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι ρυθμισεις εκανες στην τηλεοραση για να τις δοκιμασω κι εγω????
 

Mitsos_The_Great

New member
3 September 2017
12
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Πάντως μπορώ να πω πως με Cosmote TV η εικόνα είναι φοβερή. Καμμία σχέση με τα digea και δεν υπάρχει και judder. Την έχω κατά ευχαριστηθεί!
κι εγω την πηρα πριν 1 μηνα..πολυ καλη τηλεοραση μπορω να πω..βεβαια εχω μερικα κολληματα στα καναλια hd.ειδικα σε alpha-ant1..αλλα αυτο δεν νομιζω να ειναι προβλημα της τηλεορασης αλλα θεμα σηματος της κεραιας..
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι ρυθμισεις εκανες στην τηλεοραση για να τις δοκιμασω κι εγω????
Σου απάντησα στο pm.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Εχεις παίξει 4Κ video; Πώς πάει από μαύρο; Όχι μόνο στα 4Κ αλλά και στα 1080 και στα 720p; Από αθλητικά πώς πάει; Αν βλέπεις. Μπορείς να βάλεις δέκτη ασύρματου πληκτρολογίου και ποντικιού για να μην χρησιμοποιείς το τηλεκοντρόλ της;
 

sotirisl

New member
23 August 2008
18
Re: Samsung UE55MU6122

Κύριοι καλησπέρα,

Την Κυριακή πήγα στο Public στο Mall και είχε και την 6122 και την 6102 ανοιχτές στις 65 ιντσες. Χωρίς να γνωρίζω αν είναι πάνελ PLS ή VA μπορώ να επιβεβαιώσω ότι η 6122 είχε εμφανώς καλύτερο πανελ. Βέβαια ο πωλητής μου στο Public μου τόνισε ότι και τα δυο μοντέλα φοράνε το ίδιο πανελ και μάλιστα μου πρότεινε να παρω την 6102 αφού έχει επιπλέον bluetooth. By the way, το ίδιο ακριβώς μου είπε υπάλληλος στα MediaMarkt, που μου τόνισε ότι δεν είνια υπάλληλος της MM αλλά της Samsung. Τελικά αγόρασα την 6122 από τα Public.

Επίσης, γνωρίζει μήπως κανείς πως να μπω στο service menu της τηλεόρασης; δοκίμασα τα πάντα απο εδώ https://factory-reset.com/wiki/Samsung_Service_Menu αλλά δεν δουλεύουν...
 

sotirisl

New member
23 August 2008
18
Re: Samsung UE55MU6122

Τελικά ο συνδυασμός για να μπεις στο service menu είναι info, settings, mute, power!
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Ρε συ έχασες την εγγύηση.Τι βλακεία έκανες

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

sotirisl

New member
23 August 2008
18
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Μπα; από που προκύπτει ότι έχασα την εγγύηση;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

εαν χρειαστεις κατι απο service και εχεις καταφερει τελικα να μπεις service menu,αυτο φαινεται και εχεις ακυρωσει αυτοματως την εγγυηση σου.
το ιδιο ισχυει και για τις Lg.
 

sotirisl

New member
23 August 2008
18
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Δημήτρη απλά επαναλαμβάνεις αυτό που λεει ο vrwmiaris, χωρίς αποδείξεις όμως. Μπορεί να μου εξηγήσεις ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΑ για ποιό λόγο χάνεις την εγγύηση;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

τι αποδειξεις θελεις?εδω και αρκετο καιρο ολες σχεδον οι εταιριες,ακυρωνουν την εγγυηση απο την στιγμη που θα δουν οτι εχεις μπει στο service menu.
Παρε τηλεφωνο να ρωτησεις.
 

sotirisl

New member
23 August 2008
18
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Εννοώ, σου έχει συμβεί κάτι τέτοιο; ξέρεις κάποιον που του έχει συμβεί; είσαι τεχνικός της Samsung;

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι στην περίπτωση όπου απλά μπαίνεις στο service menu για να δεις κάτι (π.χ. το πανελ που φοράει) και ΟΧΙ για να πειράξεις τα settings. Αν μπεις στο service menu και αρχίζεις και πειράζεις τα πάντα και να τα αλλάζεις, και βάζεις άλλο firmware και brickάρεις την τηλεόραση, είναι αναμενόμενο η Samsugn να μην σε καλύψει.

Δεν κατανοώ όμως αν απλά μπεις στο service menu να δεις το μοντέλο του πανελ χωρίς να πειράξεις κάτι, με ποιά αιτιολογία μπορεί να αρνηθεί να σε καλύψει.

Και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κατανοήσω τον τρόπο με τον οποίο μπορεί η Samsung να αποδείξει πέρα αμφισβήτησης ότι εσύ μπήκες στο service menu. Επειδή ο counter που δείχνει αν έχει γίνει access το service menu απλά είναι +1; Και αν ο πελάτης απλά γυρίσει και πει 'δεν ξέρω τι μου λέτε, μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν το έκανε ένας τεχνικός σας;' Το service menu κρατάει log με την ώρα και την ημερομηνία που έγινε access; Ή απλά έχει ένα counter; Και ακόμα και αν το σύστημα κρατάει log με ημερομηνία και ώρα που έγινε access το service menu, η ημερομηνία και η ώρα είναι verified? Δηλαδή αν εγώ βάλω ημερομηνια και ώρα 25 Μαρτίου 1821 στα settings και μπω στο service menu, θα δείξει ότι κάποιος στις 25 Μαρτίου του 1821 μπήκε στο service menu?

Δεν ξέρω, απλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το πιστέψω. Ίσως ξέρεις κάτι που εγώ δεν ξέρω.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

για να στο λεμε κατι θα ξερουμε.δεν εχεις καμια δουλεια να μπεις μεσα στο service menu.γι`αυτο προφανως δεν ειναι προσβασιμο σε ολους.
βεβαια ειναι και αναλογως στο service που θα πετυχεις.καποιοι κανουν τα στραβα ματια,καποιοι σε κοβουν.
παρε τηλεφωνο και ρωτα για επιβεβαιωση.
 

sotirisl

New member
23 August 2008
18
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

τελικά όμως δεν μας λες τι είναι αυτό το κάτι παραπάνω που ξέρεις :) και μάλλον τείνω να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι όλα αυτά είναι μάλλον προϊόν παραπληροφόρησης :)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

τελικά όμως δεν μας λες τι είναι αυτό το κάτι παραπάνω που ξέρεις :) και μάλλον τείνω να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι όλα αυτά είναι μάλλον προϊόν παραπληροφόρησης :)

οκ-παραπληροφορηση ειναι γιατι εχω μεριδιο στην τηλεοραση σου.μπες μεσα και κανε δοκιμες.:a0210:
 

sotirisl

New member
23 August 2008
18
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

δεν με ενδιαφέρει να κάνω δοκιμές, απλά να δω τι panel φόραγε ήθελα ;)
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Είχα την ίδια απορία με εσένα για την δική μου.διάβασα όμως ότι ακυρώνετε η εγγύηση.από την ημέρα της ενεργοποίησης κρατά log, εφόσον έχεις πάρει σφραγισμένη τηλεόραση και γράφει ο μετρητής +1.Εσύ γύρνα τη ημερομηνία πίσω και πουλά τους παραμύθι ότι έτσι την πήρες.είναι πως τα Knox στα σαμυ κινητά.Εάν την έχεις μόνιμα συνδεδεμένη στο ίντερνετ και έχεις κάνει αναβάθμιση φαίνονται όλα.μια φορά θα στη χαρίσουν δεύτερη με τίποτα.

Δεν έχω και ο Δημήτρης το ίδιο κανένα όφελος ούτε θα πάρουμε αφιλιειτ ή τηλεόραση τσάμπα από την σαμυ.Επίσης το να πιστέψεις ότι θα ξεγελάσεις μια πολυεθνικήδεν το βλέπω λογικό.Κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτησε τους και ενημέρωσε μας να γνωρίζουμε εάν κάνουμε λάθος καθώς και οι υπόλοιποι εδώ μέσα

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

sotirisl

New member
23 August 2008
18
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

@vrwmaris: ναι, δεν σε κατηγορώ οτι είσαι affiliate της Samsung, απλά έχω συγκεκριμένες απορίες και ερωτήσεις οι οποίες δεν μου έχουν λυθεί/απαντηθεί. Οι απαντήσεις που έλαβα ήταν του στυλ 'εγώ ξέρω καλύτερα, και είναι αυτό που λεω, χωρις περαιτέρω εξηγήσεις', που προφανώς δεν με καλύπτουν.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Τυπικά, αν οι τηλεοράσεις κρατάνε όντως log του κάθε πότε γίνεται είσοδος στο service menu και σε κάθε service υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης σε αυτό το log, τότε θεωρητικά μπορεί να γίνει ακύρωση της εγγύησης.

Στην πράξη, αν δεν έχουν λόγο να θεωρήσουν ότι η βλάβη μπορεί να οφείλεται σε πείραγμα του service menu, δεν νομίζω ότι θα το ψάξουν περαιτέρω...

Γενικά, δεν νομίζω ότι σε οποιοδήποτε δικαστήριο μπορεί να σταθεί ως ικανή δικαιολογία άρνησης εγγύησης, απέναντι σε κατασκευστική αστοχία, η είσοδος στο service menu...
 

Mitsos_The_Great

New member
3 September 2017
12
Samsung MU6100 Series - Εντυπώσεις

Ορίστε και μια εικόνα σε σκοτεινό δωμάτιο σε δοκιμαστικό βίντεο 1080 p στο YouTube . Το μαύρο είναι εκπληκτικό
90d03743f8676f5dd865982d8a2ddad6.jpg
 
Last edited: