Cambridge Audio 351 A

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

absolut-jim

New member
22 October 2012
27
Αττική
Hi,

Εχω μια ερωτηση για οποιον ξερει να απαντησει

Εχω αυτη την στιγμη στημενο ενα συστημα το οποιο βασικα αποτελειται απο ενα ενισχυτη Cambridge Audio 351A και τα bookshelf ηχεια της MONITOR AUDIO, τα BX2. (οι πηγες δεν εχουν σημασια τωρα)
Εχουν ταιριαξει τελεια, αλλα νιωθω πως, και κυριως σε χαμηλες και μετριες εντασεις οτι δεν γεμιζουν καλα τον χωρο μου. (η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο μεγαλος).
Σκεφτομαι λοιπον να τα αλλαξω και να παρω ηχεια floor standing.
Εχει κανεις καποια καλη και δοκιμασμενη λυση?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Για τι χώρο μιλάμε,μ²,στήσιμο,κλπ,θα βοηθούσε πολύ μια περιγραφή.
 

absolut-jim

New member
22 October 2012
27
Αττική
Re: Απάντηση: Cambridge Audio 351 A

image1.jpg

Ειναι ενας χωρος σε σχημα Γ, με ξυλο για δαπεδο και περιπου 40 τμ
Τα ηχεια τα εχω πανω σε stands.
Ελπιζω να βοηθησε το σχεδιο :flipout:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πάντως τα ονομαστικά 45w στα 8Ω που δίνει η μαμά για τον ενισχυτή δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά για τη συνεργεία του σε 40τ.μ., με μεγάλες εντάσεις και ηχεία δαπέδου.
Δοκίμασε κόρνες της klipsch αν και νομίζω θα το θέλουν το παραπάνω γκάζι για να κρατηθεί η συνοχή και η ισορροπία σε μεγαλούτσικες εντάσεις.
Αλλιώς το βλέπεις σφαιρικά και συνολικά και πας για νέο πακέτο ενισχυτή και ηχείων.
Αλήθεια, εσένα ο καναπές σου σε ποιό σημείο του σχεδίου είναι? μέσα στο κάτω τετράγωνο ή έξω από αυτό?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Εαν στο σχημα εμφανιζεται κενος χωρος πισω απο τη θεση ακροασης, και εχει μια ευλογη αποσταση ανω των 2 μετρων και με βαση τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη, ναι ειναι ευστοχη η εμπειρια που βιωνετε

Ωστοσο, για να ληφθει κατι αισθητα καλυτερο θελει εναν πιο ικανο οδηγικα ενισχυτη, ή πιο ευαισθητα και ογκωδη ηχεια, ή ιδανικα τον συνδυασμο και των δυο

Οποτε χωρις να ξερουμε το budget και εαν θεωρησουμε δεδομενη την μη αλλαγη του ενισχυτη, σε παθητικα ηχεια και σε λογικο κοστος, μεγαλης ευαισθησιας θα ηταν καποιο δαπεδου της klipsch...οποτε ακουστε καποιο να δειτε οτι σας ταιριαζει ως χαρακτηρας

Τα υπολοιπα ευαισθητα ηχεια που μου ερχονται στο νου ανεβαινουν αρκετα σε κοστος...δλδ ανω των 1000 σε μτχ

Αλλη λυση που θα την εξεταζα σοβαρα προσωπικα, θα ηταν ενα ζευγαρι ενεργων με μεγαλο γουφερ, πχ jbl lsr 308 και με πιο κοντινη θεση ακροασης, αλλα με την προυποθεση υπαρξης ενος dac-προενισχυτη με ποτενσιομετρο

Αυτα ως τροφη για σκεψη και σε καθε περιπτωση η προσωπικη εμπειρια δεν μπορει να αντικατασταθει
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Άμα είναι να κάθεσαι στον καναπέ και το τραπέζι και απλά να έχεις ένα μουσικό χαλί, ο πιο απλός τρόπος για να πάρεις χαμηλό είναι να πάρεις ένα sub woofer που θα έχει είσοδο για τα καλώδια ηχείων σου και θα μπει ανάμεσα στην έξοδο του ενισχυτή και στα ηχεία.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
πολύ δύσκολος ο χώρος.
Η τοποθέτηση όπως είναι τώρα προσφέρεται μόνο για μουσική υπόκρουση για όσους είναι στην τραπεζαρία. Επίσης το ίδιο (υπόκρουση και όχι ακρόαση) για τον καναπέ.
Δεν βλέπω άλλη λύση από το να μπούν τα ηχεία σε βάσεις επιτοίχιες το δεξί ως αριστερό και το αριστερό πάνω από την τηλεόραση.
Εννοείται σε ίδιο ύψος (θα έλεγα γύρω στο 1-1.5 μέτρο) με σύγκλιση προς το κέντρο του καναπε και κλίση προς τα κάτω.
Στην τραπεζαρία ας βολευτεί ο κόσμος με υπόκρουση.