Περί DxO OpticsPro/DxO PhotoLab/PureRaw επεξεργαστής Raw.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Εδώ και πολύ καιρό μιλάμε σε διάφορα νήματα γι αυτόν, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ανοίξουμε το δικό του νήμα... Το βασικό του χαρακτηριστικό είναι ότι εκμεταλεύεται την τεράστια βάση δεδομένων που έχει συγκεντρώσει η μαμά εταιρεία για φακούς και σώματα μηχανών (καθώς και για πολλές "καλές" compact). Μετά την εγκατάστασή του λοιπόν, όταν φορτώσεις κάποιες φωτογραφίες αναγνωρίζει με τι εξοπλισμό είναι τραβηγμένες και κατεβάζει από τον server τα ανάλογα προφίλ (raw και jpeg). Έτσι όταν ανοίξεις μια φωτό, ξεκινάει αυτόματα η εφαρμογή διάφορων διορθώσεων (φακός, αισθητήρας, βασικά στοιχεία έκθεσης κ.λ.π.). Ανα πάσα στιγμή έχεις την δυνατότητα να δεις το πριν-μετά (ή σε παράθεση), και βέβαια να συνεχίσεις τις επεμβάσεις χειροκίνητα ή με έτοιμα προφίλ. Επίσης μπορείς να φτιάξεις και να αποθηκεύεσεις δικά σου προφίλ. Εννοείται ότι υπάρχουν υπερπλήρεις δυνατότητες παρέμβασης σε έκθεση, θόρυβο, χρώμα, οξύτητα, κοντράστ κ.λ.π. με περισσότερους από έναν τρόπους, καθώς και κάποια ιδιαίτερα εργαλεία, όπως η γεωμετρική διόρθωση (view point που δίνεται και ως χωριστό πιο πλήρες πρόγραμμα), και χρωματικά προφίλ προσομοίωσης φίλμ π.χ. fuji astia, provia, Kodak, Agfa κ.λ.π. (και σαν χωριστό πρόγραμμα DxO filmpack). Στην τρέχουσα έκδοση 10, υπάρχει η διαχείριση θορύβου "prime" που αργεί αλλά είναι καλύτερη από την στάνταρ, καθώς και το clear view που "καθαρίζει" αρκετά πετυχημένα την ατμόσφαιρα από καταχνιά, ατμοσφαιρική ρύπανση κ.λ.π.

Είναι αδύνατο βέβαια να περιγραφούν εδώ οι πλήρεις δυνατότητες του εξαιρετικού αυτού προγράμματος επεξεργασίας εικόνας, οπότε περισσότερα θα βρείτε εδώ:
http://www.dxo.com/intl/photography/...dxo-opticspro# από όπου μπορείτε να κατεβάσετε πλήρες trial 30 ημερών, καθώς και την δωρεάν (παλιά μεν αλλά καλή) έκδοση 8 από εδώ: http://www.dxo.com/intl/dphotographer η οποία βέβαια ΔΕΝ υποστηρίζει τις τελευταίες φωτογραφικές (κατάλογος αυτών που υποστηρίζει εδώ: http://www.dxo.com/sites/dump.dxo.co...tics-Pro-8.pdf

Τέλος συνεργάζεται με το LR, δηλαδή μπορείς να ανοίξεις τις φωτογραφίες σου με αυτό και αφού γίνουν οι βασικές διοθώσεις να τις στείλεις για τα περεταίρω στον... "κουμπάρο" - αυτό δεν το έχω δοκιμάσει, μια και δεν δουλεύω με το LR.
 
Last edited by a moderator:

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Re: Landscape Photography

Για την 8 λεω Δημητρη
Κυκλοφορουν updates ?

Στην δωρεάν έκδοση που κατεβάσαμε ενώ έχει επιλογή updates, άμα την πατήσεις σου βγάζει ότι δεν είσαι συνδεδεμένος στο internet.
Προφανώς έχουν απενεργοποιήσει την επιλογή.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Dxo Optics Pro 10 raw editor, ή ο "βασιλιάς" της αυτοματοποίησης...

Ευχαριστω Χρηστο
 

vman

Senior Member
15 September 2012
697
Re: Dxo Optics Pro 10 raw editor, ή ο "βασιλιάς" της αυτοματοποίησης...

Βγάζει μήνυμα όταν την εγκαθιστάς ότι η free version δεν αναβαθμίζεται.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Dxo Optics Pro 10 raw editor, ή ο "βασιλιάς" της αυτοματοποίησης...

Δεν το προσεξα
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Dxo Optics Pro 10 raw editor, ή ο "βασιλιάς" της αυτοματοποίησης...

H έκδοση 10 είναι σημαντικά ταχύτερη στην επεξεργασία σε σχέση με την προηγούμενη, την 9.0 . Με την 9.0 ήθελα για μετατροπή αρχείων σε batch mode κάτι λιγότερο από 1 λεπτό για την κάθε φωτο , ξεκινώντας από αρχείο από 16άρη επεξεργαστή κι έξοδο σε tiff 8 bits ασυμπίεστο ή συμπιεσμένο. Π.χ. για 30 φωτογραφίες ήθελα περίπου 25 λεπτά. ΗΥ ένας φορητός dell με ι5, 4 GB RAM και χωριστή κάρτα γραφικών.

Τώρα στον ίδιο ΗΥ χρειάστηκα για φωτο από την ίδια μηχανή, για 52 φωτογραφίες και export σε tiff 27 λεπτά για 52, και μόλις 1 ώρα και 47 λεπτά για 332 φωτογραφίες !!!! Πολύ καλή επίδοση.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Η έκδοση 11 είναι "στα ράφια", έτοιμη για κατέβασμα. Η εταιρεία λέει ότι έχει βελτιώσει πολύ το φίλτρο θορύβου prime, και κυρίως την ταχύτητα του - που πράγματι έπασχε, γι αυτό και το συγκεκριμένο το χρησιμοποιούσα σπανίως όταν είχα "βαρειές" περιπτώσεις. Στην κυρίαρχη λογική του προγράμματος - τον αυτοματισμό - εντάσσονται κι άλλες σχετικές δυνατότητες, όπως η διόρθωση του microcontrast, redeye reduction κ.λ.π.

Τα νέα χαρακτηριστικά εδώ: http://www.dxo.com/us/photography/photo-software/dxo-opticspro#new-in-dxo-opticspro-11

Υπάρχουν προωθητικές εκπτώσεις για νέους πελάτες https://shop.dxo.com/us/photo-software/dxo-opticspro?CountryShow=International καθώς και για παλιούς που θέλουν να αναβαθμιστούν (περίπου 58 για την elite έκδοση).

 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Ενδιαφέρον.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Aν έχεις το 10 μπορείς να βάλεις και το 11 χωρίς να σβηστεί το 10;
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, θα το δω τις επόμενες μέρες γιατί είμαι λίγο πνιγμένος...
 

dk65gr

AVClub Enthusiast
11 February 2007
924
ΔΡΑΜΑ
Απάντηση: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

κατέβασα την δοκιμαστική και ναι δουλεύουν ανεξάρτητα κ τα δύο
 

dk65gr

AVClub Enthusiast
11 February 2007
924
ΔΡΑΜΑ
Απάντηση: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

δεν μπορώ να πω ότι ξέρω να το δουλεύω,κατά βάση παίρνω τα έτοιμα πρότζεκτ που έχει, είναι ίσως ,λίγο ποιο γρήγορο στο φόρτωμα κ στην επεξεργασία
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

το δοκιμασα κι εγω... αναμεικτα συναισθηματα.
Λιγο πιο γρηγορο απο το 10, αλλα πολυ αργο το prime και το βλεπεις ΜΟΝΟ αφου κανεις export , ποτε real time στην εικονα σου.
Δυστυχως δεν εχει και καποια ρυθμιση γι αυτο , δε μπορεις δηλ. να επεμβεις καθολου, ειναι on-off.

Σε μινι συγκριτικο που εκανα με το LR , ειναι καλυτερο το Prime (αποθορυβοποιηση) , αλλα τρωει και καποια λεπτομερεια και δημιουργει καποια artifacts.

Χρειαζεται κι αλλο ψαξιμο για τελικα συμπερασματα....
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Την καλύτερη αποθορυβοποίηση στο αυτόματο πάντως την έχω δει από το noiseninja ως PS plugin, που "σκούπιζε" τον θόρυβο ενώ παράλληλα, σε αρκετές περιπτώσεις, αύξανε την λεπτομέρεια. Για το αυτόνομο photoninja δεν έχω άποψη...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Το έβαλα και εγώ για δοκιμή.
Ένα καλό είναι ότι αν έχεις το 10 δεν χρειάζεται να ξανακατεβάσεις στο 11 τις modules που είχες ήδη κατεβάσει από το 10.
Δείχνει πιο γρήγορο γενικά και πιο επεμβατικό στα αρχεία.
Θετική η πρώτη εντύπωσή.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Το δούλεψα αρκετά, κυρίως στις στάνταρ επεμβάσεις που κάνω στα raw, δηλαδή κατέβασμα φωτεινά όταν απαιτείται, άνοιγμα σκιών, όξυνση και τελικά θόρυβος. Το prime παραμένει αργό - δεν μπορώ να πω πόσο, αλλά αργό. Επίσης σε ακραίες καταστάσεις, όπως σκοτεινός νυχτερινός ουρανός, βγάζει τον "κακό" θόρυβο του αισθητήρα της panasonic με την μορφή διάσπαρτου άσπρου κόκκου. Με δυο λόγια εντελώς άχρηστο - η αποθορυβοποίηση της μηχανής είναι σαφώς καλύτερη, με μόνο μειονέκτημα ότι σε καθυστερεί στις λήψεις, μια και τρώει ισόποσο με την έκθεση χρόνο.
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τις παρεμβάσεις στο μικροκοντραστ κ.λ.π. οπότε θα επανέλθω...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Εμένα δε ενθουσίασε,μόνο οι γεωμετρικες και ca διορθώσεις μου άρεσαν.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Νέα έκδοση του DxO με κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Χρησιμοποιώ το DXO OPTICS 10 σχεδόν σς κάθε αρχεία NEF/RAW που θέλω να επεξεργαστώ και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δυστυχώς όμως ποτέ δεν έχω μπει στην διαδικασία να το παραμετροποιήσω ή να το ψάξω γενικότερα αλλά και ειδικότερα. Δεν μπορώ να πω ότι έχω εκμεταλευτεί ποτέ πλήρως της δυνατότητές του. Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω το 11. Το μόνο που δεν μου αρέσει στο 10 είναι ότι αργεί να φορτώσει και αργή να μου μετατρέψει μετά από τξ διόρθωση τα αρχεία της D7200 μίας και είναι μεγαλύτερα σε όγκο από της D90 που είχα παλαιότερα. Και έχω αρκετά δυνατό PC.

Θα κάνω μια δοκιμή το καινούργιο μόλις μπορέσω.

Νομίζω όμως ότι θα ήταν πάρα πολύ καλό και χρήσιμο να ανοιχθεί ένα νήμα όπου οι γνώστες του προγράμματος θα μπορούσαν να γράψουν κάποια πράγματα για τις δυνατότητές του.