Λαμπα σε Burson timekeepers...;

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Οι νεοι Burson timekepers (https://www.bursonaudio.com/products/timekeeper/ ) παιζουν, ως μονομπλοκ, με προενισχυση απο το dac/pro M2tech young mkiii. Καλα ακουγονται. Εχω ομως την βασιμη υποψια πως ενας προ με λυχνιες θα "γλυκαινε" λιγακι τον αναλυτικο κλπ ηχο του συνδυασμου, που χωρις να κουραζει, εχει "αλλοιωσει" ελαφρως την μουσικοτητα των sonus faber vdnere 3.0 (μουσικοτητα= ορος που χαρακτηριζει οτι μας ...αρεσει!).
Εχω αδικο, δικιο...τι;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Η σκληραδα που ακους δεν ειναι απαραίτητα επειδη δεν εχεις λαμπα. Επισης παιζει ρολο και η σχεδιαση... Ποσες λαμπες εχει, που χρησιμοποιεί λαμπες... Διοτι αλλοι τις εχουν μονο για buffer αλλες για ενισχυση και αλλες εταιριες και για τα δυο. Θελω να πω πως υπαρχουν κ λαμπατοι που δεν ειναι γλυκοι κ αυτο οφειλεται στην σχεδιαση τους.

Αλλα η σκληραδα δεν ειναι μονο απο κει... Ειναι απο τα ρεύματα σου κατα κυριο λογο, απο τα τροφοδοτικα που εχεις στην αλυσιδα σου, απο τα καλωδια ρευματος rca μεχρι usb... Απο την στερεωση!

Υπαρχουν και τρανζίστορ αβ που εχουν γλυκο χαρακτηρα απλα πρεπει να ψαχτεις ποιος θα σου κατσει καλα στο αυτι σου οπως επισης κ με τους τελικους. Οπως και να χει το κομματι της προενισχυσης ειναι πολυ σημαντικο και το young την προενίσχυση την εχει για να κανεις την δουλεια σου πραγμα που σημαινει οτι δεν αντικαθιστά στα εναν καλο προ.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Δεν ακουω σκληραδα, απλα ενθυμουμενος τις "γλυκες" του hegel λεω μηπως τις αποκαταστησω μερικως
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
προσφατα ακουσα hegel. εγω δεν θα τον ελεγα γλυκο μονο αλλα και μουντο :p

τωρα απο κει και περα εαν θες κατι πιο γλυκο γινεται και με εναν τραντζιστορ απλα πρεπει να βρεις ποιον. απο λαμπες που ειχα ψιλοψαχτει ακουσα καποιους.

εσυ ποσα θες να διαθεσεις;

πολλα παιδια εχουν βαλει στην αλυσιδα τους buffer.εχε και αυτο κατα νου.ισως σου βγει και φθηνοτερα αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει εφοσον μπαινει ακομα ενας κρικος.
και η ifi βγαζει ενα buffer αλλα δεν ξερω τι ρολο βαραει.εχω διαβασει ομως οτι κανει καλη δουλεια .... τωρα κατα ποσο ισχυει δεν το ξερω.

επισης μπορεις να κανεις και αυτο που φανταζεσαι παλι με λιγοτερα χρηματα εφοσον παρεις ενα πιο 'ζεστο' dac να χεις σαν προ-πηγη. που παλι θελει ψαξιμο.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Λαμπα σε Burson timekeepers...;

Το ξερω αυτο (ετσι το ακουσα -900 ), μα ενας καλος μετχ προ δεν θα κανει την ιδια δουλεια + ευελιξια;
Όχι. Δεν νομίζω πως ο προ θα κάνει την ίδια δουλειά με το τροφοδοτικό! Άλλο το ένα μηχανάκι άλλο το άλλο!
Εγώ το πρότεινα γιατί νομίζω πως το full potential του εν λόγω DAC το παίρνεις με το τροφοδοτικό του. Όπως και πολλών άλλων δλδ (του Mytek πχ).
Ιδανικά θα ήταν να μπορείς να πάρεις και τα δύο.
Αν όμως πχ δεν έχεις ανάγκη για σύνδεση και άλλων πηγών το τροφοδοτικό ίσως και να μην κάνει απαραίτητο τον προ.
Κοινώς κάνε δοκιμές....
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ο προενισχυτής ειναι το 70% ο τελικος το 30%.εαν αρκεστεις στο να αλλαξεις μονο τροφοδοτικό απλα θα ξαναγυεισεις εκει.

Εχεις τρομερους τελικους. Βρες εναν καλο προ και θα πεις.... Μα τι ακουγα τοσο καιρο; οχι μονο θα βελτιωθει παρα πολυ ο ηχος σου αλλα παραλληλα θα φτιαξεις και τις χροιες οπως επιθυμείς διαλέγοντας την εταιρια που σ αρεσει. Την λαμπα στην προενισχυση κανεις δεν μιησε αλλα δεν ειναι και το ησυχο μηχανημα στον κοσμο ετσι;
Οσο λιγοτερες εχει τοσες λιγοτερες απωλειες θα χεις και σρην προενισχυση αντεχουν χιλιαδες ωρες και ειναι φθηνες. Ζητα απο τους τσακιριδιδες τον αλεξαντρο να τον ακουσεις. Οταν τον ακουσεις αποφασισε. Αμα αποφασισεις και εχεις υπομονη σε αγγελιες εγω βλεπω καθε χρονο μια δυο αγγελιες απο Αλεξάντερ φθηνα σχετικα. Οπως και να χει ζητα να στον στειλουν να εχεις μια ιδεα. Υποψην πως αυτο που ακουσεις φτιάχνεται και αλλο αλλαζοντας την λαμπα. Εγω εβαλα και στις 4 θεσεις που εχω mullard nos
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απαντω χωρις τις (κουραστικες) παραθεσεις:
Ο hegel ειναι ελαφρως "πισω" μα με τον καταλληλο συνδυασμο ...κενταει! Ιδιαιτερα ο 360.
Η πρωτη ακροαση που εγινε με xlr ειχε τα χαρακτηριστικα που με εκαναν να ανοιξω το θεμα - και ιδιως η απωλεια χαμηλου. Ισως και λογω "παρθενου" dac/pro. Την αλλη και παραλλη μερα που συνδεσα με rca (5μ το ενα ειναι της πλακας, hama, και το αλλο 1μ ωσπου να ερθουν τα καλα) ο ηχος αλλαξε εντελως: ολα ηρθαν καλα, ειδικα τα χαμηλα.
Το τροφοδοτικο του young iii μου προταθηκε σε καλυτερη τιμη (το προηγουμενο μοντελο ομως), μα θα αναμενω να "βαρεθω" τον παροντα ηχο και μετα... Ωστοσο, οπως λετε κι εσεις, μηπως ειναι προτιμοτερη η προμηθεια προενισχυτη -λαμπατου γιατι οχι;, οπου ειναι βεβαιη η αλλαγη (ελπιζω προς το καλυτερο). Αυτο ομως που συμβαινει με τις συχνες αγγελιες πωλησης μηχανηματων Τσακιριδη, με ανησυχει "ελαφρως".
Ο προ του m2tech εχει εξοδο βολταζ 2,5 'η 5ν για rca και 5 ή 10v xlr, και ανταποκρινεται πληρως στις απαιτησεις των ενισχυτων. χμ...πληρως; δεν ξερω αν μετρητικως ειναι ετσι, μα ακουστικως ανεβαζει εντασεις ανετα.
Πρεπει να δοκιμασω με προ, με ...τρωει!
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δεν ειναι μονο τα volt μεταξυ προ και τελικου.

απο τα λιγα που ξερω πως οι ενισχυτες αλλοι παιζουν καλυτερα απο xlr αλλοι απο rca. απο κει και περα εαν ο προ παιζει καλυτερα απο rca και ο τελικος απο xlr ειναι θεμα.

δοκιμασε να ακους αλεξαντερ και περιμενω να μου πεις εαν σου αρεσε.

εχεις παιξει με την στηριξη των μηχανηματων σου; εαν οχι θα σου στειλω ενα πμ με καποια πραγματα που αλλαξαν κατα παρα πολυ τον ηχο μου με πολυ μικρο κοστος.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
nickvas αναμενω ιδεες. Για Αλεξανδρο δεν ειναι απλο, γιατι αν ζητησω ντεμο αναλαμβανω και μια υποχρεωση (κι αν κατσει καλα: )
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Οχι πολλα λογω προσφατων αγορων, αλλα ριξε καμια προταση με πμ καλυτερα
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
οκ στελνω....

σιγουρα διαβαζουν και καποιοι κυριοι που εχουν λαμπατους προ κ μη....περιμενω και εγω να ακουσω τι θα πουν.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,584
Kως
Χρυσή τομή ...λιτά και απέριττα.
Πολλοί audiophiles ακολουθούν αυτή την λύση για μεγαλύτερη ευελιξία και καλύτερη οδήγηση.
Μπορείς να κοιτάξεις και υβριδικό προ...για 'χορταστικά' χαμηλά και δυναμικές....
Alexander πολύ τίμιο μηχάνημα,αλλά 'στρογγυλεύει' ...