Photo viewers - ποιόν χρησιμοποιείτε και γιατί?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Υπαρχει καποια επιλογη/τροπος, ωστε με το IrfanView να ανοιγουν τα RAW αρχεια στην κανονικη τους διασταση και οχι στο μισο μεγεθος οπως τωρα ή ειναι κατι default και δεν αλλαζει?

attachment.php
 

Attachments

  • untitled.jpg
    untitled.jpg
    60.3 KB · Views: 212
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: RAW αρχεια και IrfanView

Αυτο που δείχνει στο default το irfanview δεν είναι το raw αλλά το ένθετο σε κάθε raw jpeg (αυτό που χρησιμοποιούν και οι φωτογραφικές για την απεικόνηση στην οθόνη τους).
Υπάρχει ρύθμιση στο IV να χρησιμοποιεί εξωτερικό raw decoder, συνήθως το Dcraw, αλλά τότε θα αργεί απεικόνηση και η εμφάνιση θα είναι ανάλογη με τις ρυθμίσεις του external decoder.
Κάτι άλλο που μπορεί να γίνει σε μερικές μηχανές είναι να ρυθμίσεις την μηχανή ωστε να ενθέτει στα raw jpeg πληρους ανάλυσης. Σε μερικές άλλωστε αυτό είναι default.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: RAW αρχεια και IrfanView

Παρόμοια δουλειά κάνει, παιδιά, το επίσης ελεύθερο πρόγραμμα FastStone Image Viewer, που με έχει βολέψει αφάνταστα σε μιά πρώτη μετατροπή από RAW σε jpeg και πολλές δυνατότητες μιάς αρχικής επεξεργασίας. Βλέπεις τις φωτογραφίες σε πλήρη οθόνη, όταν φυσικά έχουν μεγαλύτερη ανάλυση απ' την οθόνη και γενικά έχει καταπληκτικό UI. Το βρίσκετε εδώ: http://www.filehippo.com/download_faststone_image_viewer/ .
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: RAW αρχεια και IrfanView

Δεν ξέρω εάν είναι έτσι, το θέμα το βλέπω με τα raw της 40D και μόνο. Της 5D2 τα ανοίγει στο κανονικό τους, 5616x3744, αντίθετα όλα τα raw της 40D τα ανοίγει στα 1936x1288.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: RAW αρχεια και IrfanView

Αυτο λεει και ο Ηλιας, Τασο. Μαλλον στην 40D ενθετει μικρο jpg και δεν υπαρχει επιλογη στη μηχανη να το αλλαξεις.
Κριμα, γιατι το irfanview, ειναι ευκολο και γρηγορο για στοιχειωδη αλλα και γρηγορη μετατροπη raw σε jpg. Ληψεις που δεν θελεις να πεταξεις αλλα ουτε και να ξοδεψεις χρονο για επεξεργασια.

Θα δοκιμασω αυτο που λεει ο spageo, αν και εχω και το Acdcee αλλα δεν με βολευει.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: RAW αρχεια και IrfanView

Καλο, σε μια πρωτη ματια, το fast stone αλλα... κανονικο προγραμμα επεξεργασιας... χρειαζεται πολλα κλικ για να κανω αυτο που κανει το irfan view με λιγοτερα.
Επισης, το να ανοιξει raw σε πληρη αναλυση περνει πολυ χρονο.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: RAW αρχεια και IrfanView

Τα δικά μου (Πένταξ) τα ανοίγει αρκετά γρήγορα, παίζει ρόλο και η ανάλυση της οθόνης βέβαια.
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Re: RAW αρχεια και IrfanView

κι εγω για viewer χρησιμοποιω το FastStone...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Ως γνωστόν η google σταμάτησε εδώ και κάμποσο καιρό την υποστήριξη του picasa - το οποίο λειτουργεί ακόμα μεν αλλά άγνωστο μέχρι πότε, και επίσης δεν μπορείς να το εγκαταστήσεις σε νέο pc αν δεν έχεις κάπου φυλαγμένο το σχετικό αρχείο. Δεδομένου ότι το εξαιρετικό preview που έχει με βολεύει πολύ, η στήλη με τους φακέλους αριστερά και το περιεχόμενό τους σε μεγάλα thumpnail δεξιά, ψάχνω να βρω κάτι παρόμοιο. Το bridge της adobe και το xnview είναι ότι πιο κοντινό έχω δει, αλλά όχι το ίδιο γρήγορα και τα thumpnail όχι αρκετά μεγάλα.

Υπάρχει κάτι άλλο?
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Free: Fastone viewer παναλαφρο και γρηγορο, λιγο αρχαικο UI αλλά καλή δυνατοτητα αξιοποίησης δευτερης οθόνης full screen επισκοπησης και ζοομ
Υπάρχει και το Acdsee κλασικά.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Το fastone γνωστό και πολύ καλό, αλλά δεν λειτουργεί σαν το picasa - μοιάζει με το xnview: αριστερά οι φάκελοι σε δενδροειδή μορφή και δεξιά χύμα οι υποφάκελοι με preview 4 ή λιγότερων thumbnails. Το picasa έχει αριστερά τους φακέλους ενώ δεξιά βλέπεις κατευθείαν όλο το περιεχόμενο όπως σκρολάρεις πάνω-κάτω. Αυτή είναι η διαφορά που ψάχνω...

Το acdsee το κατέβασα και μάλλον έχει την λειτουργία catalog είναι αυτό που ψάχνω, το έχω βάλει να κάνει εισαγωγή των μερικών δεκάδων χιλιάδων φωτογραφιών μου και θα ενημερώσω σχετικά...

Υ.Σ. Ευχαριστώ! :2thumb22sup:
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Μετά από αρκετό ψάξιμο και πειραματισμούς, κατέληξα ότι απλά δεν υπάρχει κάτι εξίσου καλό με το picasa. Το θεωρητικά σπουδαίο open source digicam κρασάρει όταν το φορτώσεις μερικές χιλιάδες φωτογραφίες. Το acdsee δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με τα fastone και xnview, οπότε το τελευταίο με κάμποση παραμετροποίηση είναι πολύ κοντά. Προς το παρόν μένω picasa για όσο λειτουργεί και βλέπουμε...
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

δεν το γράφω σαν αντικαταστάτη του picasa,
αλλά επειδή ίσως κάποιοι διαβάσουν το νήμα και ενδεχομένως να τους ενδιαφέρει, να καταθέσω μία εναλλακτική που δοκιμάζω αυτόν τον καιρό

την εφαρμογή photo station που τρέχει στο synology nas και δοκιμάζω αυτόν τον καιρό

προς το παρόν έχω ανεβάσει περίπου 11.000 φωτος,

εντυπώσεις μέχρι τώρα:


αρκετά γρήγορο σαν viewer και καλογραμμένο,
μπορείς να δεις τις φωτο ανά φακέλλους, timeline, τις θέσεις τους σε google maps, να ψάξεις με κριτήρια κλπ

καλύτερη εμπειρία σε υπολογιστή με μεγάλη οθόνη ή σε τάμπλετ
έχει εφαρμογές για ios + android, αλλά μπορεί να δουλέψει σε οτιδήποτε έχει web bowser
στην τηλεόραση αρκετά καλή (με δυσκολεύει λίγο το γενικό τηλεχειριστήριο)
σε κινητό δεν το συνιστώ λόγω μικρής οθόνης
μπορείς να βλέπεις τις φωτο και εκτός σπιτιού, αν επιτρέπεις τέτοια πρόσβαση (εγώ το έχω κλειστό το NAS στην από έξω πρόσβαση)

στα συν ότι μπορείς να δώσεις δικαίωμα στα μέλη της οικογένειας να βλέπουν μόνο ή και να αλλάζουν τις φωτος από τις δικές τους συσκευές
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Απάντηση: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Το Acdsee έχει το καλύτερο σύστημα μικρογραφιών που έχω δει. Φορτώνει τεράστιους φακέλους σε κλάσματα μετά την αρχική δημιουργία μικρογραφιών. Έχει και πολύ καλά εργαλεία επεξεργασίας τα οποία όμως δε με ενδιαφέρουν Πάσχει όμως σε δυο σημεία και είναι αυτά που με αποθαρρύνουν κάθε χρόνο από το να το αγοράσω. Είναι η μη υποστήριξη επιτάχυνσης στον viewer και η έλλειψη μεγαλύτερων μικρογραφιών από 320px.

Το Xnview το βρίσκω ασταθές.

Το irfanview είναι το κλασικό αγαπημένο από τα πολύ παλιά χρόνια αλλά πάσχει στην επιτάχυνση και στο γεγονός πως δεν έχει μνήμη στις μικρογραφίες.

Το Zoner είναι σαν το Acdsee αλλά και με δωρεάν έκδοση αλλά θεωρώ πως δεν είναι τόσο ραφιναρισμένο.

Τώρα εγώ προσωπικά έχω ένα άλλο συνδυασμό. Έχω το Directory Opus σαν απλό πρόγραμμα πλοήγησης και το fastpictureviewer σαν προβολέα. Εντελώς μπακαλίστικο αλλά με βοηθάει στο εξής. Το Dopus είναι πολύ γρήγορο και εξαιρετικά παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα. Οπότε με ελάχιστα κλικ κάνω όλες τις δουλειές στα αρχεία μου. Αν όμως θέλω να δω τις φωτογραφίες 1:1 τότε έχω το FPV που εκμεταλλεύεται πολυεπεξεργασία, μνήμη και κάρτα γραφικών. Φορτώνει τεράστιες εικόνες χωρίς πρόβλημα. Το όριο είναι μόνο ο υπολογιστής σου.

Ψάχνω και εγώ χρόνια να βρω κάτι αλλά πάντα χαλιέμαι. Κάθε Σεπτέμβρη περιμένω αυτό το ρημάδι το Acdsee και πάντα απογοητεύομαι. Το θεωρώ το πιο σοβαρό πρόγραμμα από τα "μικρά" αλλά με χαλάνε αυτά που έγραψα πιο πάνω.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Αν εχεις windows 10, το ενσωματωμένο Photos των windows δεν ειναι καθόλου άσχημο και λαμβάνει και αρκετά updates.
Στις ρυθμίσεις του ορίζεις ποια folder θες να κανει index. Το καλο για οσους εχουν jpg+raw ειναι οτι μπορεί να τα αναγνωρίζει σαν μια φωτογραφία.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Acdsee και εγώ δουλεύω πιο πολύ σαν viewer και για γρήγορη επεξεργασία, την αρχειοθέτηση την κάνω χειροκίνητα και κουραστικά.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Προσωπικά και εγώ σαν τον Παναγιώτη με Acdsee για Viewer και πρόχειρη επεξεργασία και αρχειοθετώ και εγώ χειροκίνητα.
Σαν βασικό εργαλείο επεξεργασίας χρησιμοποιώ το Dxo για μετατροπή raw, αποθορυβοποίηση, color profiles κλπ.
Για βαριά επεξεργασία κυρίως Photoshop elements με plugins (Topaz, Nik Collection κλπ.)
Το lightroom ούτε να το βλέπω δεν θέλω δεν με βολεύει καθόλου. Γούστα είναι αυτά!!

Υ.Γ. Πάντως πράγματι το ενσωματωμένο Viewer των windows είναι πολύ καλό....
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Photo viewer για αντικατάσταση του Picasa

Acdsee 4 νομίζω δούλευα 15 χρόνια πρίν οταν δεν υπήρχε Bridge κλπ.
Τωρα και πάλι καλο και γρήγορο απλά φορτωμενο με λειτουργίες που δεν χρησιμοποιώ.
Το Directory Opus όντως τα σπάει, και άν είναι κανείς της παραμετροποίησης δέν έχει αντίπαλο.
Το dual pane, customized UI, collections, flat view, linked tabs κλπ δεν υπάρχουν πουθενα.. Φοτρώνεις και το config file και έχεις ακριβώε το ίδιο σε laptop ή αλλού.
Και με τις εικόνες κανει και γρήγορες μετατροπές σε φορμάτ και μεγέθη που ευκολα συνδέονται σε hotkeys.
Το μόνο που με χαλά είναι ακόμα δεν έχει custom sort thumbnails όπως τα acdsee & fastone & να βγάζει εύκολα contact sheet που χρησιμοποιώ συχνά.
Αλλιώς είμαι εθισμένος με αυτο εδώ και χρόνια.