BlitzWolf BW-ET1, Μια μικρή παρουσίαση

bilakos10

Established Member
2 October 2011
119
Το Banggood μου έστειλε τον Blitzwolf BW-ET1, οπότε είπα να ανεβάσω και εδώ μια σύντομη παρουσίαση.

Ο φακός ήρθε μέσα σε ένα λιτό χάρτινο κουτί.
Τόσο ο φακός όσο και τα αξεσουάρ βρίσκονται περικυκλωμένα από προστατευτικό αφρό.

FJIMG_20170930_150411.jpg


Το κουτί περιλαμβάνει ένα σχοινί/μπρελόκ, 2 o-rings και τον κώνο για την διάχυση του φωτός.

FJIMG_20170930_150507.jpg


Φυσικά και η επιφάνεια του φακού είναι ανοδιωμένη.
Ο χειρισμός του φακού γίνεται εξ' ολοκλήρου από τον πλαϊνό διακόπτη.

FJIMG_20170930_150534.jpg


Το μήκος του φακού είναι περίπου 10.7 εκατοστά.
Δεδομένου ότι χρησιμοποιεί ΑΑ/14500 μπαταρίες, δεν είναι και τρομερά μικρός.
Το design είναι σχετικά απλό.

FJIMG_20170930_150613.jpg


Τα σπειρώματα είναι αρκετά λεπτά, αλλά τουλάχιστον είναι τετραγωνισμένα.
Επίσης έχουν ικανοποιητική ποσότητα από λιπαντική ουσία.

FJIMG_20170930_150918.jpg


Και εδώ φαίνεται ο φακός αποσυναρμολογημένος.
Το σώμα είναι αρκετά παχύ.
Μιας και ο οδηγός του LED δεν έχει ελατήριο, ο φακός λειτουργεί μόνο με button top μπαταρίες

FJIMG_20170930_150816.jpg


Μια κοντινότερη λήψη του του πίσω κομματιού του φακού.
Επίσης φαίνεται και η τρύπα του μπρελόκ, η οποία αφαιρέθηκε με συνοπτικές διαδικασίες.

FJIMG_20170930_151003.jpg



Το πίσω μέρος του φακού φιλοξενεί ένα δυνατό μαγνητάκι.
Ο μαγνήτης μπορεί εύκολα να υποστηρίξει το βάρος του φακού και μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα.

FJIMG_20170930_151308.jpg


Εδώ είναι το μπροστινό μέρος του φακού.
Το τζαμάκι είναι AR coated και ο ανακλαστήρας λείος.
Επίσης φαίνεται το πλαστικό κομμάτι που ευθυγραμμίζει το LED με τον ανακλαστήρα.

FJIMG_20170930_152006.jpg


Ο φακός χρησιμοποιεί το Cree XP-L V6.
To LED παράγει θερμό φως και λόγω του smooth reflector το hotspot είναι πολύ διακριτό.

FJIMG_20170930_151802.jpg


Και εδώ είναι ο κώνος για την διάχυση του φωτός.

FJIMG_20170930_152735.jpg


User Interace

Ο φακός δεν έχει διακριτά modes αλλά χρησιμοποιεί το λεγόμενο stepless dimming mode.
Εξ' ορισμού η λειτουργία του φακού ξεκινάει από το 1%.
Προφανώς και ο φακός έχει μνήμη οπότε το επιλεγμένο ποσοστό φωτεινότητας διατηρείται μετά την απενεργοποίηση.
  • Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση: Απλό πάτημα του διακόπτη
  • Stepless Dimming: Συνεχόμενο πάτημα του διακόπτη. Ο φακός αναβοσβήνει όταν στα ποσοστά 1% - 50% - 100%.
  • High Mode: Διπλό πάτημα
  • Strobe: Τριπλό πάτημα
  • SOS: Διπλό πάτημα ενώ βρισκόμαστε στο strobe mode.

Μετρήσεις κατανάλωσης

Οι μετρήσεις έγιναν με μια μπαταρία 14500 Trustfire των 800mAh.

Φωτεινότητα - Ένταση Ρεύματος
1% - 0.01
50% - 0.63
100% - 1.36

Με βάση το ρεύμα που τραβάει το LED, η φωτεινότητά του θα πρέπει να είναι γύρω στα 600 Lumens.

Beamshots

Τέλος εδώ είναι μερικά beamshots ώστε να μπορείτε να δείτε την διαφορά μεταξύ της χρήσης ΑΑ ή 14500 μπαταριών.

14500
14500.gif



ΑΑ
AA.gif


Όπως φαίνεται, με την 14500 ο φακός είναι πολύ φωτεινότερος.

Το link του προϊόντος: https://goo.gl/jNdLES
Κι ένα κουπόνι για -40%: BWET1

Για οτιδήποτε απορία έχετε σχετικά με τον φακό πείτε μου.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,165
ωραιο εδψ φακουδακι...και με προσβασιμο UI.
αυτα τα 2 δακτυλιδια στο κεντρο της πλακετας, μηπως ειναι να να μην κανει επαφη μια μπαταρια που ειναι αναποδα?
 

bilakos10

Established Member
2 October 2011
119
ωραιο εδψ φακουδακι...και με προσβασιμο UI.
αυτα τα 2 δακτυλιδια στο κεντρο της πλακετας, μηπως ειναι να να μην κανει επαφη μια μπαταρια που ειναι αναποδα?

Το εξωτερικό δαχτυλίδι είναι υπερυψωμένο και το εσωτερικό είναι βυθισμένο. Έτσι ο θετικός πόλος της μπαταρίας ακουμπάει εφαρμοστά επάνω στο board.
Επίσης το εξωτερικό είναι μονωμένο από το εσωτερικό (LED+), άρα όντως αποτρέπει την αντίθετη πολικότητα.

Μιας και ο οδηγός έχει ήδη reverse polarity protection, μάλλον έκαναν τη πατέντα με τα δαχτυλίδια για να μην κουνιέται η μπαταρία μέσα στο σώμα, μιας και το σώμα έχει αρκετά μεγάλο πάχος.
 

xxaris

Senior Member
22 October 2015
544
Ο συγκεκριμένος φακός με το κουπονι 51517a (το οποίο αναγράφεται στη σελίδα με κόκκινα γράμματα) κατεβαινει στα 8,26 .
Παρήγγειλα έναν και περιμένω.....
https://www.banggood.com/BlitzWolf-ET1-XP-L-V6-750LM-Stepless-Dimming-Mini-EDC-LED-Flashlight-14500AA-p-1159552.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Μου ήρθε την Παρασκευή ο φακός.....και βασικά το μόνο που έχω πω (αφού τα είπε όλα ο bilakos στην παρουσίαση του): στα 8,26 είναι πολύ καλό vfm!!!
Στα + φωτεινότητα, απόχρωση, ποιότητα κατασκευής, μαγνητακι και diffuser.
Στα - ο όγκος του.
Και κάτι που παρατήρησα: είχε ελάχιστο γράσο στα σπειρωματα του, αναγκαία η προσθήκη.
 

evankouros

Established Member
15 January 2014
251
Δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ, παρήγγειλα κι εγώ έναν (edit: $9,60 - 8,35).
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,165
Αν και παρέλαβα τον φακό πριν από εβδομάδες μόλις σήμερα τον περιεργαστηκα.
Οφειλω να πω ότι δεν μου άρεσε πολύ το UI.
Είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθεί από άσχετο.

Δεν ξέρω αν φταίει η μπαταρία, αλλά η κλίμακακωση της φωτεινότητας είναι κάπως απότομη.

Ακόμα διαπίστωσα ότι ο μαγνήτης και το δακτυλίδι της Αρτάνης βγαίνουν, καθώς υπάρχει καπάκι που ξεβιδωνει.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,165
Oops... Τώρα είδα ότι ο Μπιλ ακούς το έχει ήδη αναφέρει για τον μαγνήτη... Σορρυ
 

xxaris

Senior Member
22 October 2015
544
Αν και παρέλαβα τον φακό πριν από εβδομάδες μόλις σήμερα τον περιεργαστηκα.
Οφειλω να πω ότι δεν μου άρεσε πολύ το UI.
Είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθεί από άσχετο.

Δεν ξέρω αν φταίει η μπαταρία, αλλά η κλίμακακωση της φωτεινότητας είναι κάπως απότομη.

Ακόμα διαπίστωσα ότι ο μαγνήτης και το δακτυλίδι της Αρτάνης βγαίνουν, καθώς υπάρχει καπάκι που ξεβιδωνει.

Θεωρώ ότι το UI δεν είναι ούτε δυσκολο, ούτε εύκολο, απλά είναι διαφορετικό από αυτό που έχουμε συνηθίσει στους άλλους φακούς που έχουν διακριτά modes. Εγώ στον δικό μου έχω αφήσει τη φωτεινότητα στη μέση, στο 50% μόνιμα, και εφοσον ο φακός έχει μνήμη, πατώντας για να ανάψει έχω μια ικανοποιητική φωτεινότητα και αν θέλω το max πατάω διπλό κλικ, δηλαδή τον χρησιμοποιώ σαν να έχει 2 modes φωτεινότητας.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,165
Ναι έτσι είναι ο καλύτερος τρόπος να τον σεταρεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σίγουρα το πιο intuitive interface