Amazing Stories [Apple TV+]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • ΞΞΎΞ±ΞΉΟΞ΅ΟΞΉΞΊΞ?

    Votes: 1 50.0%
  • Ξ ΞΏΞ»Ο ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞΟΟΞΉΞ±

    Votes: 1 50.0%
  • ΞΞ±ΞΊΞ?

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    2

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..

Amazing-Stories-Apple-TV.jpg


Imdb | IGN



Η Apple αναλαμβάνει το reboot του "Amazing Stories" των Spielberg και Fuller


Η Apple εισέρχεται τελικά στον κόσμο των τηλεοπτικών σειρών με την απόκτηση του reboot της σειράς
των '80s "Amazing Stories" από τον Steven Spielberg και τον Bryan Fuller.

Ένα δημοσίευμα του Bloomberg μας ενημερώνει ότι αν και οι αρχικές αναφορές ήθελαν το NBC να είναι
εκείνο που θα φιλοξενήσει το reboot της σειράς του Spielberg, η NBCUniversal δήλωσε ότι εκείνη που
τελικά θα πάρει τα ηνία της παραγωγής είναι η Apple, με την εταιρεία να συμβάλει ωστόσο στη
χρηματοδότηση της ανθολογικής σειράς.

Η Apple δεσμεύτηκε πρόσφατα να δαπανήσει 1 δισεκατομμύριο δολάρια για τις πρωτότυπες παραγωγές της
που έχει σκοπό να υλοποιήσει από το 2018 και επίσης προσέλαβε τηλεοπτικά στελέχη της Sony Pictures TV
και άλλων εταιρειών.

Σύμφωνα με το αρχικό δημοσίευμα της The Wall Street Journal, η Apple θα δαπανά ένα τεράστιο ποσό
για κάθε ένα επεισόδιο του "Amazing Stories", ύψους 5 εκατομμυρίων δολαρίων. Η συμφωνία, ωστόσο,
δεν έχει κλείσει ακόμη.



------

Ωπ! Να και η Apple στο παιχνίδι!





 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Amazing Stories Reboot! [Apple]

Η Apple Απέκτησε Το Reboot Του «Amazing Stories»

Υστερα απο το Netflix, το Amazon και το Hulu, ο χώρος των υπηρεσιών streaming πολύ σύντομα θα αποκτήσει και ένα νέο δυνατό παίκτη,
καθώς και η Apple αρχίζει να επενδύει στην δική της αντίστοιχη υπηρεσία που μέχρι σήμερα κινούνταν κάπως υποτονονικά.
Μια υπηρεσία που ήδη έχει ξεκινήσει την αναζήτηση για την δημιουργία τηλεοπτικού προγράμματος και που φαίνεται πως θα κάνει την αρχή με το reboot του «Amazing Stories».

Η ανθολογία τρόμου-φαντασίας που δημιούργησε ο Steven Spielberg προβλήθηκε στο NBC απο το 1985 μέχρι και το 1987,
αποτελούμενο απο 45 επεισόδια που απέφεραν 12 υποψηφιότητες και 5 βραβεία Emmy.

Στην σκηνοθεσία των επεισοδίων βρέθηκαν μερικοί απο τους κορυφαίους σκηνοθέτες του Hollywood όπως οι Martin Scorsese,
Robert Zemeckis, Brad Bird, Joe Dante, Irvin Kershner, Clint Eastwood και Peter Hyams.

Αν και η ανθολογία τρόμου δεν γνώρισε μεγάλα νούμερα τηλεθέασης, η ποιότητα της κινήθηκε σε πολύ υψηλό επίπεδο,
καθιστώντας την μια απο τις τις καλύτερες του είδους, μαζί με το κορυφαίο «Twilight Zone».

Το σενάριο του νέου «Amazing Stories» που αρχικά επρόκειτο να φιλοξενηθεί στο NBC, έχει αναλάβει ο Bryan Fuller («Dead Like Me», «Pushing Daisies», «Hannibal»),
ο οποίος θα εκτελέσει και χρέη παραγωγού μαζί με τους Darryl Frank και Justin Falvey της Amblin TV, της εταιρείας παραγωγής του Steven Spielberg.

To «Amazing Stories» αποτελεί την πρώτo όχι όμως και τo μοναδικό απόκτημα της Apple,
που αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε συζητήσεις με πολλούς δημιουργούς για τον εμπλουτισμό της υπηρεσίας της….

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/i-apple-apektise-to-reboot-toy-amazing-stories.html
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Re: Amazing Stories Reboot! [Apple]

Τα παιρνα σε βιντεοκασσετες στα 80ς,τρια επεισοδια διαλεκτα η κασσετα.
Επικη σειρα,ωραια νεα!

Υ.Σ εχω και το DVD του first post!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Πρώτη Ματιά Στο Reboot Του "Amazing Stories"

Απο Cinemode

Ύστερα απο πολλά χρόνια συζητήσεων και αλλαγών στους συντελεστές πίσω απο τις κάμερες,
το "Amazing Stories" επιστρέφει στους δέκτες μας μέσα απο το Apple Tv+.

Η ανθολογία τρόμου-φαντασίας που δημιούργησε ο Steven Spielberg προβλήθηκε στο NBC απο το 1985 μέχρι και το 1987,
αποτελούμενο απο 45 επεισόδια που απέφεραν 12 υποψηφιότητες και 5 βραβεία Emmy.
Στην σκηνοθεσία των επεισοδίων βρέθηκαν μερικοί απο τους κορυφαίους σκηνοθέτες του Hollywood όπως οι Martin Scorsese, Robert Zemeckis,
Brad Bird, Joe Dante, Irvin Kershner, Clint Eastwood και Peter Hyams.

Αν και η ανθολογία τρόμου δεν γνώρισε μεγάλα νούμερα τηλεθέασης, η ποιότητα της κινήθηκε σε πολύ υψηλό επίπεδο,
καθιστώντας την μια απο τις τις καλύτερες του είδους, μαζί με το κορυφαίο "Twilight Zone".

Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση του Apple Tv+:

"Μια νέα εκδοχή της original ανθολογίας ιστοριών, όπου το κάθε επεισόδιο του Amazing Stories θα μεταφέρει το κοινό σε θαυμαστούς κόσμους,
μέσα απο τον φακό των πιο ευφάνταστων δημιουργών, σκηνοθετών και σεναριογράφων του σήμερα."


Στη θέση των showrunners της σειράς βρίσκονται οι Eddy Kitsis ("Lost") και Adam Horowitz ("TRON: Legacy"),
οι οποίοι αντικατέστησαν τον Bryan Fuller ("Dead Like Me", "Pushing Daisies", "Hannibal"), ο οποίος αποχώρησε λόγω δημιουργικών διαφορών.
Οι Kitsis και Horowitz θα εκτελέσουν και χρέη παραγωγών μαζί με τον Steven Spielberg.

Όσον αφορά τους σκηνοθέτες, η λίστα αποτελείται απο τους Mark Mylod, Chris Long, Susana Fogel,
Michael Dinner και Sylvain White.

Τα πρώτα πέντε επεισόδια της σειράς θα διατεθούν στις 6 Μαρτίου, ενώ το πρώτο θα έχει τον τίτλο "The Rift".
Στη σκηνοθεσία του "The Rift" βρίσκεται ο Mark Mylod ("Game of Thrones"), ενώ το cast αποτελείται απο τους Kerry Bishe ("Halt & Catch Fire"),
Edward Burns ("Public Morals"), Austin Stowell, Juliana Canfield, Whitney Coleman και Trisha Mashburn.

Σύμφωνα με το Apple Tv+, μέσα στην πρώτη σεζόν θα πρωταγωνιστήσουν και οι Victoria Pedretti ("The Haunting of Hill House"), Josh Holloway ("Lost"),
Dylan O’Brien ("The Maze Runner"), Sasha Alexander ("Shameless") και ο Robert Forster ("Jackie Brown").

Το reboot του "Amazing Stories" που ελπίζουμε να είναι πολύ καλύτερο απο αυτό του "Twilight Zone", θα κάνει πρεμιέρα στις 6 Μαρτίου...

https://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/proti-matia-sto-reboot-toy-amazing-stories.html
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Είδα το 1ο..
πολύ ωραία ιστορία!! :a0210:

8/10

Έχει να κάνει με..

ταξίδι στον χρόνο..

Θα ήθελα να είχε και μεγαλύτερη διάρκεια το επεισόδιο.. (50 mins)
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Τι ωραία ήταν η τηλεόραση στα 80s!!!
Εβαλα ένα επεισόδιο της σειράς από τότε και δεν λέει να ξεκολλήσει το χαμόγελο από το πρόσωπο μου.
Και έχουν περάσει 34 χρόνια από τότε
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Το είδα και εγώ πολύ μου άρεσε , και εμένα ένα μου έβγαλε το άλλο νομίζω έλεγε την επομένη παρασκευή !
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Είδα το δεύτερο επεισόδιο , χάλια μαύρα , λες και είναι για τον κόρη μου 12χρονα δλδ .. δεν ήξερα ότι είναι αυτοτελές τα επεισόδια , η συνεχίζονται ξανά παλι μετά από 1-2 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Δεν το είδα.. αλλά μάλλον έχεις δίκιο!

Το 1ο επ. έχει 7.5 στο Imdb..
και το 2ο.. 3.8 !!!

https://www.imdb.com/title/tt5165368/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1

Δεν μου αρέσουν και οι πρωταγωνιστές στα γρήγορα που το πέρασα..
δεν θα το δω..

Απ' ότι ξέρω είναι αυτοτελείς ιστορίες..
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Δεν έχω δει κάτι πρόχειρο και χειρότερο ... και έχεις δίκιο Οι πρωταγωνιστές ήτανε εκνευριστικοί . .. Καλύτερα να μην το δεις ... εγώ στο γρήγορο το Πέρασα και από τα νεύρα μ με ξαγρυπνησε κιόλας ....


Sent from my iPhone using Tapatalk