Synology DiskStation DS115j diskless

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
θελω να παρω το nas του τιτλου ωστε να βαλω τον 4tb δισκο, που τωρα εχω σε εξωτερικη usb θηκη ,και να στριμαρω mkv αλλα και να κατεβαζει με rss feed tvshows.H απορια που εχω ειναι η εξης,χρειαζεται να μεταφερω τα data που εχω τωρα στον δισκο ,καπου αλλου?Η τοποθετοντας τον στο nas δεν θα χαθει κατι?Το ρωταω καθως απο οτι ξερω τωρα ο δισκος ειναι ntfs και τα nas χρησιμοποιουν ext ...Υπαρχει καποιος τροπος να το περασω αυτο αναιμακτα?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
τσου... θα χυθει αιμα :)
θα πρεπει να μεταφερθουν τα δεδομενα καπου αλλου και οταν μπει ο σκληρος στο nas θα διαγραφουν τα παντα. Αν δεν εχεις αρκετο ελευθερο χωρο, δανεισου κανενα usb hdd φιλου σου.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
για προτεινετε καναν 2τερο σκληρο δισκο vmf για το Synology Station DS115j που παρηγγειλα.
πρεπει να ειναι οπωσδηποτε για nas ή μας κανουν και οι πιο "απλοι"?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
αυτος εδω πχ
δεν προτεινεται για Nas(τουλαχιστον οταν πατας nas στις επιλογες δεν τον βγαζει).
κι`ομως το zyxel το πηρα με ενσωματωμενο σειρα blue Της wd.
φανταζομαι δεν θα εχω προβλημα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Οχι δεν ειναι 'απαραιτητα' να ειναι για NAS ειδικα εαν δεν το προοριζεις για 'σκληρη' χρηση..
Εγω εδω και καποιους μηνες εχω το DS216j και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Στο μονο που μετανοιωσα ειναι οτι δεν πηρα το τετραπλο..
Σκληρους δες και την σειρα IRONWOLF, μεχρι στιγμης πανε καλα..
Καλη χρηση!!!
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Η αντίστοιχη σειρά με αυτή των RED.
Η σειρά αυτή υποστηρίζεται πλήρως από το λειτουργικό της Synology και δίνει επιπλέον πληροφορίες.
Στο μαγαζί όπου τον πηρα μου είπαν ότι ironwolf & red δεν τους έχει ‛σκασει’ κανένας σε αντίθεση με άλλους..
Αλλά όπως ξέρετε η αγορά σκληρού είναι και λίγο ‛λαχείο’.
Εγώ πάντως έχω και τους δυο (4ΤΒ) στο Ds216j και μέχρι στιγμής όλα ρολόι..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ωπα-τι ομορφιες βλεπω.?μπορουμε να βαλουμε και ac wifi adaptor και να βλεπουμε κατευθειαν ασυρματα το nas χωρις να παρεμβαλεται το Modem router.?
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
για πειτε ρε παιδια,SSD μπορουμε να βαλουμε στο NAS;

Ναι!
Δες το manual του nas που σε ενδιαφέρει.

Μπορεί να μην τον προτείνει η εταιρία ως δίσκο nas για σκληρή χρήση αλλά εάν το θέλεις κανένα προβλημα φυσικά.
Βάλε το μεγαλύτερο σκληρού που μπορείς, θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα σου ναι απαραίτητο εργαλείο.
Εγώ μετάνοιωσε που τόσο καιρό δεν είχα και όταν πηρα ότι πηρα ‛μικρο’
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
ειναι παλιο το ΝΑΣ που εχω,οποτε σιγουρα δεν θα εχει στη λιστα του SSD δισκους.
Αλλα εχω την αισθηση,οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.
Ελεγα να βαλω δυο 500αρηδες,ετσι κι αλλιως δεν κραταω ταινιες,οσες θελω τις περναω σε εξωτερικο.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Synology DiskStation DS115j diskless

γιατι θα εχουν λιγοτερη καταναλωση και λιγοτερο φοβο να σκασουν.
Και φυσικα λιγοτερο θορυβο.

Θα έχουν λιγότερη κατανάλωση αλλά και η κατανάλωση των hdd είναι αστεία, σε δικό μου nas, όχι κάποιο έτοιμο, με 5 σκληρούς green και ένα κανονικό η κατανάλωση είναι 30wat ενώ σε idle πέφτει στα 15, για τον λιγότερο φόβο δεν ξέρω, μάλλον μεγαλύτερος είναι, αν είναι να σκάσει ο ssd απλά θα το κάνει χωρίς πολλά πολλά, με τον hdd είναι πιθανότερο να τον προλάβεις
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Το Synology κάθε μήνα σου στέλνει αναφορά για την κατάσταση των σκληρών HDD. Επίσης σου δίνει την δυνατότητα να ορισεις εσυ τον αριθμό των bad sectors όπου βαράει συνεγιαρμος.. Αρκετά χρήσιμη λειτουργία..
Τα ssd χρήσιμα όταν θες απόλυτη ησυχία και δεν θες και υψηλές -σχετικά- θερμοκρασίες με πέναλτι φυσικά τις χωρητικότητες..
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Synology DiskStation DS115j diskless

Το Synology κάθε μήνα σου στέλνει αναφορά για την κατάσταση των σκληρών HDD. Επίσης σου δίνει την δυνατότητα να ορισεις εσυ τον αριθμό των bad sectors όπου βαράει συνεγιαρμος.. Αρκετά χρήσιμη λειτουργία..
Τα ssd χρήσιμα όταν θες απόλυτη ησυχία και δεν θες και υψηλές -σχετικά- θερμοκρασίες με πέναλτι φυσικά τις χωρητικότητες..

Ναι, το έχω ενεργοποιήσει, δεν ξέρω τι γίνεται με τους τωρινούς ssd αλλά πριν αρκετό καιρό σε έναν που είχα στο laptop απλά μια μέρα σταμάτησε να λειτουργεί χωρίς καμία ένδειξη ότι έχει πρόβλημα, απλά σταμάτησε να φαίνεται οπουδήποτε και αν τον συνδεσα