Μια προταση για projectora ρε παιδια μου :)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Ειμαι αρκετα χρονια μελος του φορουμ αλλα εως τωρα μονο σας διαβαζα και ενημερωνομουν! Απλα σε αυτο το κομματι εχω πελαγωσει τελειως! Σκεφτομαι να μεταβω για βιντεοθεασεις κυριως σε προτζεκτορα απο 3D τηλεοραση 60αρα! Το κεφαλαιο που διαθετο ειναι απο 1000 μεχρι 1500 ευρω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα σε FULL HD ταινιες καθως και 3D ! Υπαρχει κατι να προτεινεται? Το δωματιο ειναι 4χ4χ4 κυβος σκεδον και αρκετα σκοτεινο τωρα θα γινονται εργασιες με μαστορια βαψιμο κλπ! Θα ηθελα λοιπον καποια μοντελα να παω να τα ψαξω να τα δω ισως καποια και απο κοντα! Η συνδεση θα γινεται μεσω υπολογιστη και αναπαραγωγη MPC-madVR ευχαριστω! :)
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Καμια προταση? Δεν υπαρχουν επιλογες? Μηπως πρεπει να ανεβει το διαθεσιμο κεφαλαιο? Το συζηταω αρκει να εχω καλο αποτελεσμα!
 
19 June 2006
35,671
Τυπικά μοντέλα της κατηγορίας είναι οι μικροί Benq, Optoma, Acer, Viewsonic. Αρκεί να δεις κάποιον από αυτούς ώστε να καταλάβεις περίπου πως θα παίζει η εικόνα σου. Θέλεις να μας πεις λίγα πράγματα για το σετ απ σου? Απόσταση θέασης, ίντσες που θέλεις να ανοίξεις, απόσταση τοποθέτησης, ύψος κ.λ.π.?
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Φυσικα και θελω. Η αποσταση μεταξυ προτζεκτορα και οθονης ειναι περιπου στα 3.5 μετρα το υψος ειναι 4 μετρα θα τοποθετηθει στην οροφη καποια βαση η εστω στον τοιχο πισω! Οι ιντσες ειναι ενα ζητημα δεν ξερω ποιες ειναι οι ιδανικες οσο μεγαλυτερα τοσο καλυτερα λενε αλλα να ειναι και ανεκτη και ξεκουραστη η θεαση! Εχω κανει τον υπολογισμο με το calculator αλλα αυτο φανταζομαι θα το δω και στην πραξη εκτος και να γινεται να το ρυθμισω μετα αφου τοποθετηθει καπου ο προτζεκτορας! Εχω δει καποια μοντελα αλλα δεν ξερω οποτε γιαυτο ρωτησα καποια συγκεκριμενα μοντελα! Αυτο που διαβασα και εχει αναφερθει περισσοτερο ειναι ο benqw2000 οποτε αυτο γνωριζω σα μοντελο και αυτο γιατι τα μελη εδω το εχουν αναφερει ! :p
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μια διασταση 106-110 ιντσες, ειναι η τυπικη απο αυτη την αποσταση θεασης (3.5μ)
Απο εκει και περα, κοιταζοντας το καθε μοντελο απο ποια αποσταση ανοιγει αυτες τις ιντσες με το ζουμ του στη μεση, θα μπορεις υστερα απο την τοποθετηση να μειωσεις ή να μεγαλωσεις λιγο το καδρο.

Ενα αλλο θεμα ειναι το offset του φακου και το υψος της τοποθετησης της οθονης.
Αν και οι entry level προβολεις εχουν καθετο lens shift για καθετη μετατοπιση εικονας, ισως να χρειαστει να υπολογιστει εκ των προτερων το υψος του προβολεα με καποια βαση. Αν π.χ. θελησεις την οθονη πολυ χαμηλα, ισως χρειαστει μια βαση προβολεα με μεγαλυτερο μπρατσο να κατεβαινει πιο χαμηλα απο το ταβανι.

Benq και optoma απο dlp ειναι οι πιο διαδεδομενοι ελλαδα, ενω αν θελησεις περισσοτερο κοντραστ και μαυρο, θα πρεπει να στραφεις σε καποιον epson 3lcd, ομως μονο στις ναυαρχιδες (και πανω απο το budget σου)… οι entry level προσιτοι epson δεν εχουν το μαυρο των ακριβοτερων μοντελων τους. Επισης οι epson σε σχεση με τους dlp εχουν μεγαλυτερη ικανοτητα σε lens shift και ζουμ για πιο ευκολη τοποθετηση, αν τελικα απαιτηθει λογω χωροταξικων προβληματων.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ειδα οτι 3.5μ που ανεφερες ηταν η αποσταση προβολεα-οθονης και οχι αποσταση θεασης που καταλαβα.
Αν θες, πες και απο ποια αποσταση θα βλεπεις.
Αν ειναι μεχρι 3.5 μ παντως, πιστευω οτι με οθονη 106-110 θα εισαι οκ.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
λογω περιορισμου χωρου η βαση του προβολεα θα ειναι ακριβως ανωθεν των κεφαλιων! Δηλαδη απο κατω θα υπαρχει καναπες οποτε ας πουμε οτι θα ειναι η ιδια αποσταση! αν δεν δημιουργει θεμα αυτο ως προς την προβολη θα το αφησω ετσι αλλιως θα χρειαστει να κανω ανακατανομη του χωρου!
 
19 June 2006
35,671
Η οθόνη σου θα είναι σταθερή? Έχε υπόψη σου ότι είναι καλύτερα η οθόνη (το κάτω μέρος) να καθίσει αρκετά χαμηλά, περί τους 70-80 πόντους. Όσον αφορά τον προβολέα σου, αυτός πρέπει να καθίσει καθ' ύψος περίπου στο πάνω μέρος της οθόνης σου. Από τα 3,5 μέτρα, μια 110άρα οθόνη είναι μια χαρά (μπορείς να πας και λίγο πιο πάνω αν θέλεις). Οπότε, αν πούμε ότι ξεκινάς από τους 70 πόντους από το πάτωμα, το ύψος της 110άρας φτάνει τα 1,37 μέτρα, ο προβολέας σου πρέπει να καθίσει γύρω στα 2,10-2,20 από το πάτωμα. Αν μπορείς να τον βάλεις σε πίσω τοίχο με βάση Γ, όλα καλά.
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Οπως μου το περιγραφεις ειναι εφικτο! Και εγω για 70 ποντους ελεγα απο το εδαφος οπως το υπολογιζουμε με τον μαστορα! Τωρα ως αναφορα την οθονη δεν θα ειναι σταθερη σκεπτομαι καποια η χειροκινητη η ηλεκτρικη απο το ταβανι! Δεν ξερω και μαρκες για ποιοτητα να ψαξω σχετικα με αυτο ! Αμα εισαι νουμπακας ! Επισης δεν θελω να παω σε εναμαγαζι αδαης τελειως να μου πουλησουν οτι θελουν|!Απτην αλλη υπαρχει ενα ακραιο σεναριο για οθονη σε τοιχο αν συμβει αυτο μεγαλωνει και η αποσταση απο τον προβολεα της οθονης! Θα το ψαξω λιγο παραπανω!
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
επισησ μια απορια που γεννηθηκε ψαχνοντας! τι διαφορα εχει το Benq W2000 απο τον Benqw2000w και εχει 600-700 διαφορα ευρω παραπανω ο δευτερος? Ετσι απλα δεν μπορω να καταλβω γιατι βλεποντας καποια χαρακτηριστικα ιδια μου φαινονται :p
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μηπως εχει το wireless hdmi, ωστε να μεταφερεται με πομποδεκτη το σημα εικονας χωρις καλωδιο. ?
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
τι να πω δεν ξερω! Δεν εγραφε κατι για Hdmi kit αλλα πολυ πιθανο να ειναι αυτο που λες! στο σκρουτζ το ειδα και με παραξενεψε! αμα ψαξεις θα το δεις και εσυ!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Παρακατω, το ασυρματο κιτ που περιλαμβανει ο προβολεας.

http://www.benq.gr/product/accessory/wdp02

Πωλειται και ως ξεχωριστος προαιρετικος εξοπλισμος, οποτε μπορεις να τον αγορασεις και σε δευτερο χρονο χρησιμοποιωντας τον με οποιοδηποτε μοντελο benq. Δεν ειναι απαραιτητο λοιπον να αγορασεις τον ακριβοτερο Benq που τον περιεχει στη συσκευασια του.
Μπορεις να το βρεις και στο σκρουτζ τοσο αυτον, οσο και το παλαιοτερο μοντελο που αντικατεστησε.

https://www.skroutz.gr/c/308/aksesouar-protzektora.html?keyphrase=WDP02+-+Wireless+FHD+Kit
 

FiR3FoX

New member
26 November 2008
93
Κορυδαλλος
Βεβαιως απλα απο 1000 μεχρι 1500 μονο για προβολεα περιμενω καποιες προτασεις για μαρκες μοντελα!Οπως προειπα μονο αυτον τον Benqw2000 γνωριζω απο αναφορες αν εχεις να προτεινεις καποιο επιπλεον σαν μοντελο για να παω να τους ψαξω να τους δω σιγουρα θα με διευκολυνες! Επισης ψαχνω και για πανι προβολης αν εχεις να προτεινεις καποια μαρκα εστω για 100-120 ιντσες! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερο σου και ολους βεβαια! :p
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Υπάρχει "τώρα" και ο Epson TW-5650 που σύντομα θα πρέπει η τιμή του να πέσει κάτω από 1000 ευρώ και από ότι φαίνεται στο κάτωθι review είναι πολύ αναβαθμισμένος.

Λογικά θα φοράει τον φακό του "μεγαλύτερου" TW-6700 χωρίς το horizontal lens shift.

https://translate.google.gr/transla...omecinema.fr/2017/10/09/test-epson-eh-tw5650/
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Εχω παρει τον Epson TW-5650. Μια μερα τον εχω και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες. Τον δοκιμασα διπλα-διπλα σε παραλληλη θεαση με τον optoma hd142x που εχω και επαιξε πιο καλα σχεδον σε οτι και αν δοκιμασα. Το βασικοτερο προβλημα με το προηγουμενο μοντελο της Epson ηταν το κοντραστ, στον 5650 το εχουν βελτιωσει αρκετα θα ελεγα το μαυρο του ειναι στα επιπεδα των DLP του χιλιαρικου. Ενεργοποιωντας την ιριδα στον epson επαιξε καλυτερα στο σκοτεινα πλανα απο τον optoma που σημαινει πως η ιριδα κανει καλη δουλεια. Χρωματικα και εκει ανωτερος με φωτεινοτερα χρωματα και πιο φυσικα. Στο καταστημα πριν τον αγορασω δοκιμασαμε και τον benq w1110s και ο epson μου φανηκε καλυτερος. Θα σου προτεινα να τον δεις απο κοντα και παντα σε παραλληλη θεαση με καποιο ανταγωνιστικο μοντελο για να δεις πια εικονα σου αρεσει καλυτερα.