Panasonic G9 φωτογραφία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Σύντομα θα ανακοινωθεί νέο μοντέλο της Panasonic που δεν θα είναι αντικαταστάτης της GX8 και από τις δικές μου πληροφορίες (μου το είπαν πριν καμιά βδομάδα) είναι μάλλον καθαρά φωτογραφικό μοντέλο αντίστοιχο της GH5.
Εδω και 2-3 ημέρες βγήκε και στο γνωστό 43rumors όπου σήμερα δόθηκε και η ημερομηνία παρουσίασης 7 Νοέμβρη :
https://www.43rumors.com/ft4-mysterious-panasonic-high-end-camera-will-announced-november-8/
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Με 8Κ video, το έχει έτοιμο και μπορεί να το δώσει.
Πάντως θα ανακοινώσει κάτι να κάνει αίσθηση γιατί η Sony με την A9 κούνησε τα νερά.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Ωχωχ... :flipout::bigcry:


Υ.Σ. Στα σχόλια από κάτω γίνεται ο κακός χαμός...
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Το 8κ βίντεο, που το βρήκατε;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Οι πληροφορίες που μου δώσανε αφορούν σώμα κυρίως για φωτογραφία και ότι δεν θα είναι φθηνό, οπότε ξεχάστε τα 8Κ δεν θα κανιβαλίσουν την GH5, δεν έμαθα κάτι άλλο γιατί έχουν υπογραφεί ρήτρες εμπιστευτικότητας.
Εγώ ηλπιζα κάποια στιγμή η Panasonic να κάνει την κίνηση για MF αλά Fuji, μιας και στην Olympus λόγω μεγέθους εταιρίας το αποκλείω.
 

alfy

Established Member
28 March 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

είμαι πολύ περίεργος γιατί χρησιμοποιώ την gh5 στη φωτογραφία αρκετά και τη θεωρώ πλήρη και πολύ βελτιωμένη σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο.
Αυτή τη στιγμή δε ξέρω τι θα ήθελα παραπάνω (πέρα από τη σταθεροποίηση της ΕΜ-1 ΜΙΙ :worshippy:)
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Πιστεύω ότι δεν θα είναι σαν DSLR όπως είναι λίγο πολύ οι G80 και GH5 αλλά θαχει τελειως άλλο χαρακτήρα όπως η GX8, PenF και φθηνότερη τιμή από την GH5.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Κι εμένα μου φαίνεται λογική αυτή η κατεύθυνση, σε στυλ DSLR νομίζω ότι είναι υπερκαλυμμένη η γκάμα και πουλάει πολύ. Αντιθέτως η GX8 κανιβαλίστηκε από την εξαιρετική GX80, μια και η διαφορά τιμής δεν δικαιολογείτο από την - ανύπαρκτη κατ' ουσίαν - διαφορά IQ. Όταν έχεις δυο παράλληλες σειρές, κάπου πρέπει να επικεντρωθεί η κάθε μια - οπότε αν οι DSLR style είναι στο βίντεο, λογικά οι range finder style θα πρέπει να πάνε προς φωτογραφία μεριά!

Ευσεβείς πόθοι? Θα δείξει...
 

alfy

Established Member
28 March 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

ίσως έχει καλύτερη αξιοποίηση του ibis στη φωτογραφία. Προς το παρόν κινείται στο μέσο όρο (σε αντίθεση με το βίντεο). Παράλληλα ίσως προσθέσουν τη δυνατότητα hi-res. Θα μπορούσε το εξαγώγιμο αρχείο του focus-stacking να είναι raw και όχι jpg.
Η αλήθεια είναι αυτά θα ήθελα να γίνουν μέσω firmware update και όχι με άλλο μοντέλο.
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Νομίζω μια GX8 με διορθωμένο πρόβλημα με το Shutter Shock (το οποίο διορθώθηκε στα επόμενα μοντέλα) και λίγο πιο μικρό σώμα (το κατάφεραν ήδη στην gx80) σε μια τιμή κοντά στα 1200 ευρώ θα είναι ότι πρέπει...
Δηλαδή μια rangefinder μηχανή (πιο ελκυστική για φωτογράφους), με τον 20mp αισθητήρα της GH5, καλό EVF και τα κλασσικά της panasonic dfd, 4k video, 4k photo, ibis στο video (δεν είχε η gx8 αλλά έχουν οι επόμενες) κτλ θα είναι "ταμάμ".
Λογικά δεν θα προσφέρει τα 4:2:2, 400Mbps του βίντεο για να μην κανιβαλίσει την GH5 ... οπότε γιατί να μην την πουν και ...GX9!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Δεν θα είναι φωτογραφική GH5, ας λεει έτσι το 43rumors, δεν νομίζω να κάνει τέτοια πατάτα η Panasonic, μια όμορφη φωτογραφική rangefinder ΕΜ1 με πολύ καλό EVF, ταχύτατη ριπή, καλό IBIS 2 και όλα τα καλούδια των Panasonic με 4K για να έχει 4κ photo, macro stacking etc. αλλά όχι τα τρελά εξτρα της GH5 στο βίντεο και αρχική τιμούλα πιο φθηνη απο GH5 και πιο ακριβή απο GX8 (η οποία ξεκιναγε αρχικά στα 1100ευρω το σώμα), η τιμή της θα κάτσει πιστευω μεταξύ 1400-1600ευρω.
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Re: Απάντηση: Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Δεν θα είναι φωτογραφική GH5, ας λεει έτσι το 43rumors, δεν νομίζω να κάνει τέτοια πατάτα η Panasonic, μια όμορφη φωτογραφική rangefinder ΕΜ1 με πολύ καλό EVF, ταχύτατη ριπή, καλό IBIS 2 και όλα τα καλούδια των Panasonic με 4K για να έχει 4κ photo, macro stacking etc. αλλά όχι τα τρελά εξτρα της GH5 στο βίντεο και αρχική τιμούλα πιο φθηνη απο GH5 και πιο ακριβή απο GX8 (η οποία ξεκιναγε αρχικά στα 1100ευρω το σώμα), η τιμή της θα κάτσει πιστευω μεταξύ 1400-1600ευρω.

Κώστα λες rangefinder EM1; Γιατί ΕΜ1; Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει τον 20αρη αισθητήρα της GH5, αλλά όχι τα βίντεο καλούδια όπως είπες. θα είναι έγκλημα να βγάλει πάλι τον ίδιο 16άρη αισθητήρα. 1500-1600 δηλαδή στα χρήματα της ΕΜ5.3 για να την κοντράρει;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Σορυ αν δεν έγινα κατανοητός, εννοούσα την ΕΜ1.2 που έχει 20αρη αισθητήρα και είναι ταχύτατη σε ριπή, με τιμή κοντά στο 1.5 χιλιάρικο δεν θα τολμούσε να βάλει 16αρη αισθητήρα σε high end μοντέλο, το καλύτερο σε ανάλυση EVF από την ΕΜ1.2 που πιθανόν να είναι και σπαστό OLED ή πιθανόν και κάποια άλλη νέα υλοποίηση θα κάνουν το μοντέλο να είναι καθαρά φωτογραφικό εργαλείο που να μην του λείπει τίποτε από τις σημερινές προσφερόμενες τεχνολογίες . Το κρίσιμο για εμένα είναι η απόδοση του DFD σε CAF με ταχύτατη ριπή σε δϋσκολες συνθήκες, εκεί θα εϊναι το στοίχημα για την Panasonic για να βγει ολοκληρωμένο ως μοντέλο, στο βίντεο οι περισσότεροι επαγγελματίες βολεύονταν μέχρι τώρα κα χωρίς καλό CAF αφού είχαν μάθει να δουλεύουν MF , στην φωτογραφία δράσης αυτό δεν ισχύει και εκεί θέλει κι;όλη βελτίωση το DFD, για να δούμε τι θα έχουν καταφέρει.
 
Last edited:

alfy

Established Member
28 March 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Κώστα στη φωτογραφία το dfd είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο (όχι σαν καλή dslr) από την gh4 ακόμα. Γενικά το af αυτής της μηχανής είναι διαφορετικό στο video σε σχέση με τη φωτογραφία λες και πρόκειται για 2 μηχανές.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Είχα την G80 και ξέρω ότι το επίπεδο είναι αρκετά ικανοποιητικό αλλά αν αυξηθεί η ριπή σε ταχύτητα πρέπει να ακολουθήσει και το AF και μάλιστα να γίνει πιο αποδοτικό ακόμη.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Χμμμ .. "High End" (εστω και αν έτσι την βαφτίζει ενα "rumours site") δεν μπορεί να σημαίνει ούτε ίδιας τιμής ούτε φτηνότερο μοντέλο απο την νυν ναυαρχίδα .. περιμένω κάτι δραστικά καλύτερο (έστω μόνο σε φωτο) .. και ακριβότερο.

Δηλαδή Κώστα, τι λες ? .. να βγάλει ένα μοντέλο σχεδόν ίδιο με την Ε-Μ1 ΙΙ ? (καλύτερο AF, καλύτερη ριπή, βίντεο περιορισμένο σε σχέση με GH5) .. χωράει στην αγορά ?.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Ναι αυτο νομίζω πως θέλει να κάνει, οι αλλαξοκολιές και οι συνεργασίες τελειώσαν και βλέπω πόλεμο προς πάσα κατευθυνση αφού και αισθητήρες η Ολυ έχει 4 χρόνια να ψωνισει απο την Panasonic (παλιά EM1), έχει φακό 42.5/1.2 η μία - νεο φακό 45/1.2 βγάζει η αλλη,

τωρα αν χωραει στην αγορά τι να σου πώ , εδώ δυσκολα χωρούσε η ΕΜ1.2 με δυο χιλιάρικα τιμή πέρυσι, στα 1500-1600ευρω αν βγει το μοντέλο της Panasonic θα πλασσαριστει με αρχική τιμή καλύτερη και σε ενα εξάμηνο θα είναι στα 1200-1300ευρω που δεν θα είναι ασχημη τιμή αν οι προδιαγραφές του ειναι τοπ.
 

alfy

Established Member
28 March 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

ελπίζω οι αλλαγές να είναι με φωτογραφικά κριτήρια και όχι με εντολή του τμήματος μάρκετινκ.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic ? Φωτογραφική μηχανή high end

Μάλλον το νέο όνομα της θα είναι G9 (https://www.43rumors.com/ft4-new-panasonic-g9-80-mb-shooting-mode-60-frame-burst/) και όπως προέβλεψα αντιγράφει λίγο πολύ σε φωτογραφικά χαρακτηριστικά την ΕΜ1.2 με hires 6 φωτό 80 Μb, ενώ θα έχει θανατηφόρα ριπή 60frames/sec (πιθανολογώ σε SAF) , ελπίζω να μην την αντιγράψει και στην τιμή. :flipout:, στις 6 Νοέμβρη μάλλον επίσημη παρουσίαση.
 
Last edited: