Κόλληση-αποκόλληση ολοκληρωμένων (soldering-desoldering)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Το youtube είναι στην κυριολεξία εκπαιδευτικό ως προς το πάνω περιεχόμενο και μπορούμε να βρούμε σχεδόν τα πάντα.
Τα παρακάτω δύο βίντεο, αν και δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε ποιότητα - τα τραβήξαμε έτσι για δοκιμή της κάμερας του κινητού σε κοντινή απόσταση - παρουσιάζουν τη βασική τεχνική των δύο καταστάσεων.
Εάν είσαι νέο άτομο, μπορείς να πετύχεις την όλη διαδικασία με γυμνό οφθαλμό και με μικρή υποστήριξη μεγεθυντικού φακού.
Εάν είσαι άτομο μέσης ηλικίας, δυστυχώς πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη και σωστή δουλειά θα κάνεις αναγκαστικά με μικροσκόπιο.
Η παρακάτω διαδικασία γίνεται μέσω μικροσκοπίου, ενώ η σύλληψη 720p γίνεται με ένα απλό κινητό το οποίο είναι σε κοντινή απόσταση.

Αποκόλληση ολοκληρωμένου (Desoldering) - Μέθοδος θερμού αέρα


Το μυστικό εδώ είναι το σωστό flux
Δεν είναι μόνο για να ξεκολλήσει πιο εύκολα, αλλά προστατεύει και από την υπερβολική υπερθέρμανση τα ίδια τα πιν, οπότε βασική προϋπόθεση αποφυγής καταστροφής.
Στο παράδειγμά μας εφαρμόζουμε ChipQuik Flux 291 στα πιν και αρχίζουμε σταδιακά να ζεσταίνουμε την περιοχή με κυκλικές και πέρα-δώθε κινήσεις, ενώ προς το τέλος πλησιάζουμε λίγο πιο κοντά προς τα πιν.
Θα δούμε ότι σε κάποιο σημείο η flux βράζει και εισχωρεί όλο και βαθύτερα κάτω από τα πιν μέχρι την αποκόλληση. Η θερμοκρασία και η ταχύτητα φυσήματος που πρέπει να θέσετε στο σταθμό σας, εξαρτάται από τον ίδιο το σταθμό και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος χώρου...μην το παρακάνετε με υπερβολική ζέστη, καλύτερα λίγος χρόνος παραπάνω παρά να μαυρίσετε την πλακέτα από κάψιμο, για την ταχύτητα ο κανόνας είναι "όσο πιο μικρό το εξάρτημα τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα", γενικά όμως προτιμώ χαμηλές ταχύτητες για όλη τη δουλειά μου.
Εάν προσπαθήσετε εφαρμογή θερμού αέρα σε πολύ χαμηλές χειμωνιάτικες θερμοκρασίες (<15 βαθμούς) θα δείτε ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα και απαιτείται προθέρμανση είτε του χώρου είτε της πλακέτας. Ιδανικά ο θερμός αέρα δουλεύει από τους 20-22 βαθμούς και άνω και εκεί στους 30 τα πάντα ξεκολλούν ταχύτατα!


Κόλληση ολοκληρωμένου - Κάθετη μέθοδος (κίνηση μύτης κολλητηριού).


Και πάλι εδώ το απόλυτο μυστικό είναι η ποιοτική flux
Καθαρίζουμε την περιοχή με ισοπροπυλική αλκοόλη, εφαρμόζουμε μία στρώση flux στα pad και ακουμπάμε πρόχειρα το ολοκληρωμένο.
Με το ένα χέρι ισιώνουμε το ολοκληρωμένο για σωστή εφαρμογή των pin πάνω στα pad και με το άλλο χέρι με το κολλητήρι "τσιμπάμε" δύο άκρες απέναντι ή διαγώνια του ολοκληρωμένου μόνο και μόνο για να σταθεροποιηθεί στη θέση του.
Σε αυτό το στάδιο δεν μας απασχολεί εάν οι άκριες γεφύρωσαν από κόλληση κατά τη σταθεροποίηση.
Εφαρμόζουμε και πάνω από τα pin μία στρώση flux έτσι ώστε να υπάρχει flux πάνω και κάτω από τα pin.
Δεν είναι ανάγκη να έχουμε ψιλή μύτη για εφαρμογή, σαφώς μπορούμε και με πολύ ψιλή μύτη ένα-ένα πιν, αλλά προσωπικά προτιμώ την κανονική μύτη όπου με 2-3 συνεχόμενα περάσματα τελειώνω τη διαδικασία.
Σε αυτό το σημείο εάν υπάρξουν γεφυρώματα κόλλησης στα πιν, εφαρμόζω και πάλι flux και βάζω μπλεντάζ απορροφώντας το γεφύρωμα κόλλησης.
Τέλος καθαρισμός με ισοπροπυλική αλκοόλη, με μια παιδική οδοντόβουρτσα και κάνουμε τον τελικό έλεγχο ή σε μεγεθυντικό φακό ή στο μικροσκόπιο για τυχόν γεφυρώματα.

Μια φώτο μέσω του μικροσκοπίου δείχνει την ολοκληρωμένη εικόνα της διαδικασίας, με ένα μικρό γεφύρωμα στο άνω δεξί μέρος (προς τον κορμό του τσιπ) που μας ξέφυγε.

microscope_crop.jpeg

Σημείωση = για να μάθουμε νέες τεχνικές ή για να αποκτήσουμε εμπειρία στις τεχνικές, δεν είναι ανάγκη να τις μάθουμε στα πρότζεκτ μας, βρείτε παλιές ή κατεστραμμένες πλακέτες και εφαρμόστε όσο μπορείτε περισσότερο την τεχνική που σας απασχολεί. Το κάθε ολοκληρωμένο αναλόγως του σχήματος και της θέσης του, πάντα διαφοροποιεί την εφαρμογή της τεχνικής.
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Στην επανακολληση καλαι που βάζεις;

Μου διαφεύγει κατι ή οτι έχει μείνει πάνω στις επαφές του τσιπ ή στη μύτη του κολλητηριου;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Βάζω αλλά δεν φαίνεται στο βίντεο, εφαρμόζω πολύ ψιλή κόλληση 2-3mm ίσα που τσιμπάει η μύτη του κολλητηριού, φυσικά βοηθούν και τα υπολείμματα της κόλλησης στα pad αν και τα περισσότερα τα είχε ρουφήξει το μπλεντάζ.

Το ρολό της κόλλησης είναι ακριβώς δίπλα και με μία κίνηση "αέρα" ότι αρπάξει η μύτη...διαφορετικά εάν γεμίσω αυτή τη μύτη - λόγω μεγέθους - τα γεφυρώματα είναι δεδομένο.

Σε αυτή τη μέθοδο που δείχνω (βασικά προέρχεται από τη μέθοδο κάθετης κόλλησης) δεν εφαρμόζουμε το σύρμα της κόλλησης πάνω στα pad και ταυτόγχρονα κολλάμε, ελάχιστη κόλληση πάνω στη μύτη και με τη βοήθεια του flux τα πάντα εισέρχονται στα pin.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Κόλληση ολοκληρωμένου - Οριζόντια μέθοδος (κίνηση μύτης κολλητηριού).

Μία άλλη μέθοδος κόλλησης ενός ολοκληρωμένου είναι η κόλληση με πλάγιες κινήσεις από το τσιπ προς τα έξω, αντί της καθέτου που εφαρμόστηκε παραπάνω.

Αυτή η μέθοδος είναι καλή όταν το τσιπ δεν έχει πολύ μικρά πιν και το περιθώριο μεταξύ των πιν είναι επαρκές προς αποφυγή γεφυρωμάτων κόλλησης.

Στο παραπάνω παράδειγμά μας, το κενό στα πιν της συγκεκριμένης μνήμης είναι οριακό για αυτό το είδος κόλλησης και τα γεφυρώματα θα πρέπει να είναι αναμενόμενα.

Επίσης ένας άλλος περιοριστικός παράγοντας που υπάρχει σε αυτήν την τεχνική είναι τα παράπλευρα εξαρτήματα, θέλει χώρο για να γίνει σωστά, στο παράδειγμά μας ο πυκνωτής που ήταν πλησίον του τσιπ έχει αφαιρεθεί προς ευκολία της εφαρμογής.

Η εφαρμογή εδώ έχει τα ίδια αρχικά βήματα με το προηγούμενο βίντεο, δηλ. καθαρισμός επιφάνειας, εφαρμογή μίας στρώσης flux, σταθεροποίηση διαγώνια ή απέναντι, εφαρμογή και πάλι άλλης μία στρώσης flux.

Στο επόμενο στάδιο βάζουμε κάθετα ένα μήκος σύρματος κόλλησης πάνω στα pad στο σημείο που θα ενωθούν τα pin με τα pad, εφαρμόστε μόνο ψιλή κόλληση 2-3mm, σύρματα 6-10mm είναι εντελώς ακατάλληλα για τέτοιες εφαρμογές.
Κρατώντας σταθερά το κολλητήρι και εντελώς "σκουπισμένη" τη μύτη, κάνουμε ανά 3-4 pin τραβηχτές κινήσεις από μέσα προς τα έξω.
Εδώ βοηθά αρκετά εάν η μύτη είναι ίσια φαρδιά.

ΠΡΟΣΟΧΗ = κάθε φορά που πάτε να κολλήσετε τα επόμενα 3-4pin να σκουπίζετε τη μύτη από τα υπολείμματα κόλλησης. Διαφορετικά, τα υπολείμματα συν η νέα ποσότητα κόλλησης που θα τραβηχτεί, θα βραχυκυκλώσουν σίγουρα τα πιν.

Στο παράδειγμά μας χρησιμοποίησα άλλο κινητό με καλύτερη ανάλυση (1080p) αλλά δυστυχώς με ευαισθησία εστίασης. Το βίντεο λίγο μετά την αρχή χάνει την εστίαση, αλλά ευτυχώς την επαναφέρει αργότερα και σώζει την επίδειξη, θα δείτε ότι έχω αφήσει ένα γεφύρωμα το οποίο το καθαρίζω με το μπλεντάζ.
Μην επιμένετε πάνω στα πιν, κρατώντας συνεχώς το κολλητήρι πάνω τους, προσπαθήστε με αλλεπάλληλες κινήσεις και γρήγορες και στο τέλος κάνετε τις διορθώσεις.
Δώστε χρόνο να παγώνει η περιοχή και όχι υπερθέρμανση που είναι κανόνας καταστροφής.

Εάν όσο και να το προσπαθείτε δεν πετυχαίνεται σωστή εφαρμογή ή εάν το μπλεντάζ συνεχώς σας κολλάει πάνω στα πιν, είτε έχετε χαμηλή θερμοκρασία στη μύτη είτε το flux που χρησιμοποιείται δεν είναι κατάλληλης ποιότητας για τέτοιου είδους εργασία.


 
Last edited:

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Re: Κόλληση-αποκόλληση ολοκληρωμένων (soldering-desoldering)

Λες τώρα θα βγει η kim basinger!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μη μου το χαλάτε, μουσική επένδυση δεν θα είχε...αλλά στο τρίτο βίντεο φωνάζει η γυναίκα μου "Μανόλη...το φαί είναι έτοιμο!" και ακούγομαι βαριά να λέω "Ναιιιιι!"

Μετά από αυτό έριξα στα γρήγορα ότι μουσική μου έδινε το Youtube, μετά έριξα και στο δεύτερο.
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Re: Κόλληση-αποκόλληση ολοκληρωμένων (soldering-desoldering)

Πιο πολύ για δοκιμαστής μου κάνει!
Μου αρέσει που το είπε και βαριά το ναι, δεν ήθελε :flipout:
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Θα σας μάθω και εγώ πως βρίσκουμε τα καμένα led στις ledoταινίες των τηλεοράσεων. Ένα από τα 20 ή 40 (ή και 60 στις 55 ιντσών) led να καεί. πάει άχρηστη ολόκληρη η τηλεόραση εκτός αν; Εκτός αν λύσουμε την οθόνη και βρούμε και αλλάξουμε το led... Αν ξεπεράσουμε το δύσκολο ότι πρέπει να ξεσφραγιστεί η οθόνη, μετά είναι θέμα πολυμέτρου.....
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μου σμπαραλιάζετε το νήμα, ο ένας με τη μαγειρική (εδώ που τα λέμε με τα εργαλεία που έχουμε μόνο για κοκορέτσι και κλέφτικο γίνεται), ο άλλος με την Κιμ (ή τον Kim εννοούσε ότι γουστάρει...), ο άλλος με τα led στις TV (ήμαστε σε diy audio), δεν ανεβάζετε και κάτι δικό σας να προχωρήσουμε τις τεχνικές και αφήστε τις σάλτσες...
 
23 December 2007
1,681
Η αλήθεια Μανόλη είναι ότι έχεις φτάσει σε άλλο επίπεδο εσύ και τα αλλά παιδιά που έχουν αναπτύξει το avclub dac.
Πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει επέμβαση επιπέδου τσιπ κάρτας γραφικών σε laptop με αυτές τις μεθόδους;
Στο γράφω γιατί το θεωρώ πολύ δύσκολη κατάσταση.
Αν θες κάνε μας και μια παρουσίαση του υπόλοιπου εξοπλισμού σου που είναι απαραίτητα για τέτοιες δουλειές.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Στέλιο εάν αναφέρεσαι στα BGA chip, δηλ. αυτά που είναι με τα μπαλάκια κόλλησης από κάτω, για να γίνει σωστή δουλειά - καθαρή - θέλει και προθέρμανση στο κάτω μέρος της πλακέτας ταυτόγχρονα με την εφαρμογή της ζέστης από πάνω.
Είναι η δυσκολότερη διαδικασία σε chip, κατά τη γνώμη μου και θέλει ιδιαίτερο εξοπλισμό για να κάνεις σωστή δουλειά.

Στο παρακάτω βίντεο υπάρχει μια επίδειξη τέτοιας δουλειάς, αλλά θα δεις στο τέλος ότι προτείνει την επαναφορά με φουρνάκι.


Στη δική μας περίπτωση που αποφεύγουμε chip bga, δεν χρειαζόμαστε φοβερό εξοπλισμό, αλλά ένα κολλητήρι με προτίμηση σταθμού για μεταβλητή και γρήγορη επαναφορά της θερμοκρασίας και αέρα. Χρησιμοποιώ τα προιόντα της Aoyue που είναι βασικά αντιγραφές των Hakko και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Για τα γνωστά "αέρια" που φεύγουν από τα προιόντα κόλλησης, flux και όλα τα καλά που έχουν πάνω τους οι πλακέτες έχω φτιάξει μία diy αναρρόφηση τοίχου (τουρμπίνα) που συνήθως βάζουν σε τουαλέτες και ντιούικη σωλήνα που κατεβαίνει προς το πάγκο που δουλεύω, τη λειτουργία την έχω με ποδο-διακόπτη.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Αποκόλληση μέσω των προϊόντων της Chip-Quik

SMD1NL_0.JPG


Δεν ξέρω αν τα Chip-Quik σας είναι γνώριμα προϊόντα, αλλά ήταν η πρώτη μέθοδος που χρησιμοποίησα εδώ και πάμπολλα χρόνια, εξακολουθεί να είναι μία από τις μεθόδους που χρησιμοποιώ ειδικά όταν η περιοχή δεν δέχεται ζεστό αέρα γιατί υπάρχουν πολύ ευαίσθητα ηλεκτρονικά πλησίον ή ευαίσθητα πλαστικά κυκλώνουν το τσιπ που πρέπει να βγάλω.
Αυτή η αμερικάνικη εταιρία μεταξύ των προϊόντων της, βγάζει μια σειρά από υπέροχα flux (ήδη ότι βίντεο είδατε είναι με χρήση chip-quik flux) αλλά και μια σειρά κόλλησης ειδικού τύπου με πολύ χαμηλό σημείο τήξης, λιώνει τάχιστα και παραμένει σε μη στερεή μορφή μέχρι τους 80-90 βαθμούς Κελσίου!
Τα προϊόντα της είτε είναι αυτόνομα είτε σε μορφή κιτ όπως το SMD Removal Kit SMD1 ή SMD Removal Kit SMD1NL.

Η εφαρμογή είναι συγκεκριμένη και εύκολη, εφαρμόζεις flux σε όλα τα πιν, λιώνεις την κόλληση πάνω στα πιν έτσι ώστε να γίνει "πλημμύρα" και εφαρμόζεις τη ζέστη της μύτης διαδοχικά σε όλα τα πιν του τσιπ, η κόλληση παραμένει ρευστή για μεγάλο χρονικό διάστημα, με αποτέλεσμα να εισχωρεί γρήγορα μέσα στην αρχική κόλληση των πιν ξεκολλώντας το τσιπ.

Στο παρακάτω βίντεο, εφαρμόζω αυτή τη μέθοδο και μάλιστα το προηγούμενο τσιπ μνήμης το οποίο το έχουμε κολλήσει-αποκολλήσει πολλές φορές ξεκολλά εν ριπή οφθαλμού! Σας δείχνω για πόσο χρονικό διάστημα παραμένει ρευστή και λιώνει με το παραμικρό ακούμπημα της μύτης.
Αυτή η κόλληση της Chip-Quik είναι πανάκριβη και έχω κρατήσει 2-3 15ποντα κόλλησης για αυτό το λόγο, δεν είναι λεπτή είναι 1mm αλλά κάνει δουλειά εξαιρετική.

 

psyx

New member
24 November 2016
10
Καλησπερα..Πολυ ωραιο και ενδιαφερον θεμα.. Εχω ενα προβλημα με το λαπτοπ της γυναικας μου,χαλασε το hdmi και σκεφτομαι να το φτιαξω μονος μου, αν οχι, θα πεσει παντοφλα :D

Μπορω με το ιδιο κιτ να κανω αυτο που θελω?

Και αν γινετε να ανεβασετε και ενα σχετικο βιντεο καλο θα ηταν.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Κόλληση-αποκόλληση ολοκληρωμένων (soldering-desoldering)

Καλησπερα..Πολυ ωραιο και ενδιαφερον θεμα.. Εχω ενα προβλημα με το λαπτοπ της γυναικας μου,χαλασε το hdmi και σκεφτομαι να το φτιαξω μονος μου, αν οχι, θα πεσει παντοφλα :D

Μπορω με το ιδιο κιτ να κανω αυτο που θελω?

Και αν γινετε να ανεβασετε και ενα σχετικο βιντεο καλο θα ηταν.

ποιο ιδιο κιτ; εδώ δεν δείχνει κανένα κιτ απλά δείχνει τεχνική κόλλησης αποκόλλησης
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
559
ΑΡΤΑ
Γεια χαρα ....
Θα ηθελα τις γνωμες σας για αυτο αν αξιζει .....κατι αλλο ισως ?
τα βιντεακια σου Μανολη ολα τα λεφτα χρησιμοποιω την μια μεθοδο με την πολυ κολληαη δεξια και αριστερα και εγω αλλα οταν ειναι τετραγωνο τα pin τοτε...καρφιτσα ή tweezers ενα ενα τα pin..
https://www.aliexpress.com/item/Fre...5.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.290.xlQ2mh
https://www.aliexpress.com/item/Aoy...0.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.297.xlQ2mh
 
Last edited: