DIY περιελίκτρια

Καθώς οι μετασχηματιστές είναι εκ των ων ουκ άνευ στις λαμπάτες υλοποιήσεις και ένας καλός μετασχηματιστής μπορεί να κοστίσει ένα αξιοσέβαστο ποσό, μία καλή λύση είναι να τυλίξει κανείς μόνος του τα σιδερικά του. Πέρα από τομειωμένο κόστος, είναι κανείς σίγουρος επίσης για την ποιότητα σχεδίασης και κατασκευής.

Έτσι λοιπόν, είπα να φτιάξω μία περιελίκτρια-ιδιοκατασκευή, για να τυλίγω καμιά-δυο στρώσεις κάθε φορά που θα εξοικονομώ λίγο από τον ελεύθερο χρόνο μου.

Ένα μοτέρ DC 24V, μία κατασκευή για τη στήριξη του άξονα με τη φόρμα της καρκάσας, ένα τροφοδοτικό PWM, ένας ποδοδιακόπτης και ένας απλός καταμετρητής είναι όλα κι όλα που χρειάστηκαν.

Το μοτέρ είναι ένα παλιό με μειωτήρα. Σε πλήρη ισχύ δίνει περίπου 45 σαλ - είναι πολλές για τύλιγμα semi-manual, όθεν ένα τροφοδοτικό PWM με ρυθμιζόμενο pulse rate (πολύ απλό: ένα 555 και ένα MOSFET). Η ρύθμιση της ταχύτητας θα μπορούσε να γίνεται και με ρύθμιση της τάσης, όμως έτσι μειώνεται και η ροπή στρέψης και στις χαμηλές ταχύτητες η ροπή χρειάζεται.

Ο καταμετρητής, όπως φαίνεται και στη φωτο, είναι ένα κομπιουτεράκι τσέπης με δύο καλώδια κολλημένα στις επαφές του κουμπιού "=" που στο άλλο άκρο καταλήγουν σε ένα reed switch. Στον άξονα περιστορφής είναι κολλημένος ένας μαγνήτης νεοδυμίου. Στο κομπιουτεράκι πατάω το "1" και κατόπιν το "+". Κάθε φορά που ο μαγνήτης περνάει απο τον διακόπτη, προστίθεται μία μονάδα στην οθόνη. Απλό!!

Στην τρίτη φωτο φαίνεται μία δοκιμαστική στρώση με σύρμα 0,30: απόλυτα στρωτό τύλιγμα.

Η διαδικασία γίνεται με περίπου 10-12 σαλ. Είναι κομματάκι ΖΕΝ η φάση, αλλά το αποτέλεσμα είναι αποζημιωτικό.
 

Attachments

  • DIY_winder_1.jpg
    DIY_winder_1.jpg
    132.2 KB · Views: 228
  • DIY_winder_2.jpg
    DIY_winder_2.jpg
    88.7 KB · Views: 196
  • DIY_winder_3.jpg
    DIY_winder_3.jpg
    66.2 KB · Views: 195

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Καθώς οι μετασχηματιστές είναι εκ των ων ουκ άνευ στις λαμπάτες υλοποιήσεις και ένας καλός μετασχηματιστής μπορεί να κοστίσει ένα αξιοσέβαστο ποσό, μία καλή λύση είναι να τυλίξει κανείς μόνος του τα σιδερικά του. Πέρα από τομειωμένο κόστος, είναι κανείς σίγουρος επίσης για την ποιότητα σχεδίασης και κατασκευής.

Έτσι λοιπόν, είπα να φτιάξω μία περιελίκτρια-ιδιοκατασκευή, για να τυλίγω καμιά-δυο στρώσεις κάθε φορά που θα εξοικονομώ λίγο από τον ελεύθερο χρόνο μου.

Ένα μοτέρ DC 24V, μία κατασκευή για τη στήριξη του άξονα με τη φόρμα της καρκάσας, ένα τροφοδοτικό PWM, ένας ποδοδιακόπτης και ένας απλός καταμετρητής είναι όλα κι όλα που χρειάστηκαν.

Το μοτέρ είναι ένα παλιό με μειωτήρα. Σε πλήρη ισχύ δίνει περίπου 45 σαλ - είναι πολλές για τύλιγμα semi-manual, όθεν ένα τροφοδοτικό PWM με ρυθμιζόμενο pulse rate (πολύ απλό: ένα 555 και ένα MOSFET). Η ρύθμιση της ταχύτητας θα μπορούσε να γίνεται και με ρύθμιση της τάσης, όμως έτσι μειώνεται και η ροπή στρέψης και στις χαμηλές ταχύτητες η ροπή χρειάζεται.

Ο καταμετρητής, όπως φαίνεται και στη φωτο, είναι ένα κομπιουτεράκι τσέπης με δύο καλώδια κολλημένα στις επαφές του κουμπιού "=" που στο άλλο άκρο καταλήγουν σε ένα reed switch. Στον άξονα περιστορφής είναι κολλημένος ένας μαγνήτης νεοδυμίου. Στο κομπιουτεράκι πατάω το "1" και κατόπιν το "+". Κάθε φορά που ο μαγνήτης περνάει απο τον διακόπτη, προστίθεται μία μονάδα στην οθόνη. Απλό!!

Βαγγελη πολυ καλο. Ενα τετοιο μετρητη θα φτειαξω και γω για την ψησταρια μου.
Συγχαρητηρια ....
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
:worshippy:

Ξεκίνα να την νοικιάζεις, και θα γίνουν οι ψυχολόγοι κλέφτες.
icon10.gif
 
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
μην ξεχασω, θελω και εναν που να οδηγει αυτα τα τρανσιστορ και να κανει αναστροφη τασης ταυτοχρωνα, απλα πραγματα, ετσι?
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,879
Μπράβο!
Ωραία κατασκευή. :grinning-smiley-043
Για μετρητής θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σχοινάκι γυμναστικής ( μέχρι πού μετράνε αυτά; ).
Και μόλις βαριέσαι το τύλιγμα (2500 χιλιάδες στροφές δεν είναι παίξε γέλασε) να αρχίζεις το χορπηδηχτό αλά Ρόκυ Μπαλμπόα να καις και καμιά θερμίδα. :flipout:
 
Re: Απάντηση: DIY περιελίκτρια

Μπράβο!
Ωραία κατασκευή. :grinning-smiley-043
Για μετρητής θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σχοινάκι γυμναστικής ( μέχρι πού μετράνε αυτά; ).
Και μόλις βαριέσαι το τύλιγμα (2500 χιλιάδες στροφές δεν είναι παίξε γέλασε) να αρχίζεις το χορπηδηχτό αλά Ρόκυ Μπαλμπόα να καις και καμιά θερμίδα. :flipout:

Για μετρητής παίζει και ένας μηχανισμός μηχανικού μετρητή από παλιό κασετόφωνο που έχω στα χέρια μου και έχω σκεφτεί να εφαρμόσω. Απλώς είναι λίγο πιο δύσκολη η μεταφορά περιστροφών - έχω σκεφτεί κάτι με ντίζα στροφομέτρου-κοντέρ από μηχανάκι, αλλά σαφώς θέλει περισσότερη δουλειά από το κομπιουτεράκι.

Ένα σημαντικό πλεονέκτημα του μηχανικού μετρητή είναι ότι, όταν, για κάποιο λόγο χρειαστεί να ξετυλίξεις σπείρες, ο μετρητής γυρνάει και αντίστορφα, αφαιρώντας αριθμό σπειρών. Το ίδιο, βεβαίως, μπορεί να γίνει και με το κομπιουτεράκι, πατώντας "-" και "1" , αλλά μετά πρέπει να θυμηθείς να ξαναπατήσεις +1 όταν θα συνεχίσεις κανονικά...
 
28 June 2006
2,941
μην ξεχασω, θελω και εναν που να οδηγει αυτα τα τρανσιστορ και να κανει αναστροφη τασης ταυτοχρωνα, απλα πραγματα, ετσι?

Πολύ απλούστερα από όσο πιθανόν φαντάζεσαι. Και δεν χρειάζεται καν περιελίκτρια (χοντρό σύρμα λίγες σπείρες). Το θέμα είναι αν χρειάζεται μετ/της όμως :)

Χαιρετισμούς
Κωνσταντίινος
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Πολύ απλούστερα από όσο πιθανόν φαντάζεσαι. Και δεν χρειάζεται καν περιελίκτρια (χοντρό σύρμα λίγες σπείρες). Το θέμα είναι αν χρειάζεται μετ/της όμως :)

Χαιρετισμούς
Κωνσταντίινος

Παντού χρειάζεται ένα καλό σίδερο αλλά δεν το ξέρουν.

Και σιδερώματος να είναι κάνει δουλειά.
icon10.gif
 
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
Παλαιες καλες εποχες, οταν ημουν νεαρος, υπηρχαν ετοιμοι τετοιοι μετασχηματιστες, μπορουσες να τους αγορασεις απο τα μαγαζια.
Εχω διαλυσει εναν αρχαιο Grundig ενισχυτη και ειχε τετοιους στην οδηγηση, εχει αρκετες σπειρες, οδηγαει ομως τρανσιστορ γερμανιου, αν ειναι ιδιες οι απαιτησεις τωρα με του πυριτιου. Οι εξοδου ομως πρεπει να εχουν λιγο περισσοτερο σιδερο, ετσι? Εχει δικιο ο Μορφεας, με τις σιδεριες εχεις και ποιο βαρυ μεγαλοπρεπη ηχο, τα πριμα εχουν παει περιπατο, αλλα αν εισαι γεροντακι δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια.
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Συνάδελφοι της Κορνογιάφκας: -bye--bye--bye-





Ένα έχω να πω.........:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043











































Είστε ΑΡΡΩΣΤΟΙ!!!!!!!!!!!!! (με τη καλή έννοια!!!!!) ή αλλιώς και για να είμαστε εντός κλίματος, είστε για τα Σίδερα.....
ΞαναRespect! Γιατί οπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι:
If you want to get the job done right, Do It Yourself.....