Δίκτυο Οπτικών Ινών ΟΤΕ | Cosmote Fiber

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Cosmote Fiber.png

icon1.png
Cosmote: Διαθέσιμο σε 2,2 εκ. νοικοκυριά και επιχειρήσεις το δίκτυο οπτικών ινων

Ξεπέρασαν τις 300.000 οι πελάτες που απολαμβάνουν τις υψηλές ταχύτητες Cosmote VDSL. Το δίκτυο οπτικών ινών του Ομίλου
ΟΤΕ αναπτύσσεται δυναμικά σε όλη τη χώρα, προσφέροντας ευρυζωνικές υπηρεσίες υψηλών ταχυτήτων και κορυφαία εμπειρία
internet, σε ακόμη περισσότερα νοικοκυριά και επιχειρήσεις.

Ο Όμιλος ΟΤΕ επενδύει 1,5 δισ. έως το 2020 σε δίκτυα νέας γενιάς και αναπτύσσει εντατικά το δίκτυο οπτικών ινών του σε όλη
την Ελλάδα. Ως αποτέλεσμα, η πληθυσμιακή κάλυψη του δικτύου Cosmote VDSL ξεπέρασε το 50%, καλύπτοντας σημαντικό μέρος
της Αττικής και της Θεσσαλονίκης, αλλά και 250 πόλεις και κωμοπόλεις σε όλη τη χώρα. Το δίκτυο είναι πλέον διαθέσιμο σε πάνω
από 2.200.000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις σε όλη την Ελλάδα.

Τώρα ακόμη περισσότεροι καταναλωτές έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν τις ταχύτητες και την αξιοπιστία του Cosmote VDSL.
Οι νέοι πελάτες Cosmote μπορούν να αποκτήσουν μια νέα σύνδεση VDSL μόνο από 27,90 ευρώ τον μήνα , ενώ οι υφιστάμενοι
πελάτες μπορούν να αναβαθμίσουν τη σύνδεσή τους σε VDSL 50, μόνο με 5,50 ευρώ επιπλέον τον μήνα .

Το Cosmote VDSL προσφέρει νέες δυνατότητες για ταχύτατο downloading και browsing, HD video streaming χωρίς διακοπές, online
gaming χωρίς καθυστερήσεις αλλά και τη δυνατότητα να απολαμβάνει κάποιος μοναδική εμπειρία Internet όταν είναι online πολλές
συσκευές ταυτόχρονα.

Περισσότερες πληροφορίες για την απόκτηση του Cosmote VDSL στο www.cosmote.gr


66457_1506520209-full_2.jpg


[via]
(Sent from Nexus 6P)
 
Last edited:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Όμιλος ΟΤΕ: 43.000 χλμ δικτύων οπτικών ινών σε όλη την Ελλάδα


O Όμιλος ΟΤΕ υλοποιεί το μεγαλύτερο έργο επέκτασης του δικτύου οπτικών ινών σε όλη την Ελλάδα, ένα έργο σταθμό
για την ανάπτυξη της χώρας. Σε διάστημα μόλις 8 μηνών, ο Όμιλος ΟΤΕ ανέβασε τον αριθμό των καμπινών που είναι
συνδεδεμένες με οπτικές ίνες σε σχεδόν 13.000, ολοκληρώνοντας με επιτυχία το πλάνο που είχε καταθέσει στην Εθνική
Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων για την Α’ φάση του Κανονισμού Δικτύων Νέας Γενιάς.​

Ως αποτέλεσμα, το δίκτυο Cosmote είναι το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα, με συνολικό μήκος διαδρομής
43.000 χιλιόμετρα.

Επιπλέον, ο Όμιλος ΟΤΕ θα φέρει τις οπτικές ίνες σε ακόμη περισσότερες γειτονιές της χώρας, αναβαθμίζοντας 3.000
νέες καμπίνες,
καθώς εγκρίθηκε από την ΕΕΤΤ η πρότασή του και για την Γ’ φάση του Κανονισμού, με περιθώριο
ολοκλήρωσης 23 μήνες.

Στο τέλος του έργου, περίπου 2,9 εκατ. νοικοκυριά κι επιχειρήσεις, σε 650 πόλεις, κωμοπόλεις και οικισμούς από
όλη την Ελλάδα, θα έχουν πρόσβαση στο δίκτυο Cosmote για ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες Internet μέσω οπτικών ινών,
που αντιστοιχεί σε πάνω από το 60% των συνδέσεων της χώρας.



ote-optikes-ines-1.jpg




Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, δήλωσε σχετικά: «Υλοποιούμε το
μεγαλύτερης έκτασης έργο αναβάθμισης τηλεπικοινωνιακών υποδομών των τελευταίων δεκαετιών, τοποθετώντας οπτικές
ίνες σε όλη την Ελλάδα. Χρόνια τώρα, επενδύουμε σε δίκτυα οπτικών ινών ως απαραίτητη προϋπόθεση για την ψηφιακή
ανάπτυξη της χώρας και την επίτευξη των στόχων της Ε.Ε. για την ευρυζωνικότητα. Είμαι υπερήφανος για τους ανθρώ-
-πους του Ομίλου ΟΤΕ, που κατέφεραν σε χρόνο-ρεκόρ να φέρουν τις οπτικές ίνες σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, υπηρε-
-τώντας το όραμά μας να φτιάξουμε έναν καλύτερο κόσμο με την τεχνολογία».



Η εταιρεία των οπτικών ινών στην Ελλάδα

Οι επενδύσεις του Ομίλου ΟΤΕ σε οπτικές ίνες και δίκτυα νέας γενιάς ξεπερνούν τα 2 δισ. τα τελευταία έξι χρόνια, ενώ το
επενδυτικό πλάνο έως το 2020 ανέρχεται σε επιπλέον 1,5 δισ. Χάρη σε αυτές τις επενδύσεις, το δίκτυο Cosmote είναι το
μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα, με μήκος διαδρομής 43.000 χιλιομέτρων. Σήμερα, το δίκτυο περιλαμβάνει
34.000 χιλιόμετρα οπτικών ινών στο δίκτυο κορμού και 9.000 χιλιόμετρα στο δίκτυο πρόσβασης και θα επεκταθεί περαι-
-τέρω, στο πλαίσιο του εγκεκριμένου πλάνου της Γ’ φάσης του Κανονισμού της ΕΕΤΤ. Ο Όμιλος ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει
επίσης δίκτυο οπτικών ινών με μήκος διαδρομής 12.000 χιλιομέτρων, στο πλαίσιο του έργου Rural Broadband.



ote-optikes-ines-2.jpg




Τελικός στόχος και αναπόσπαστο μέρος των τεχνολογικών σχεδίων του Ομίλου ΟΤΕ είναι η οπτική ίνα να φτάσει στο σπίτι
(Fiber to the Home).

O Όμιλος ΟΤΕ υλοποιεί το μεγαλύτερο έργο επέκτασης του δικτύου οπτικών ινών σε όλη την Ελλάδα, ένα έργο σταθμό για
την ανάπτυξη της χώρας. Σε διάστημα μόλις 8 μηνών, ο Όμιλος ΟΤΕ ανέβασε τον αριθμό των καμπινών που είναι συνδεδε-
-μένες με οπτικές ίνες σε σχεδόν 13.000, ολοκληρώνοντας με επιτυχία το πλάνο που είχε καταθέσει στην Εθνική Επιτροπή
Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων για την Α’ φάση του Κανονισμού Δικτύων Νέας Γενιάς.

Ως αποτέλεσμα, το δίκτυο Cosmote είναι το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα, με συνολικό μήκος διαδρομής
43.000 χιλιόμετρα.

Επιπλέον, ο Όμιλος ΟΤΕ θα φέρει τις οπτικές ίνες σε ακόμη περισσότερες γειτονιές της χώρας, αναβαθμίζοντας 3.000
νέες καμπίνες, καθώς εγκρίθηκε από την ΕΕΤΤ η πρότασή του και για την Γ’ φάση του Κανονισμού, με περιθώριο
ολοκλήρωσης 23 μήνες.

Στο τέλος του έργου, περίπου 2,9 εκατ. νοικοκυριά κι επιχειρήσεις, σε 650 πόλεις, κωμοπόλεις και οικισμούς από όλη την
Ελλάδα, θα έχουν πρόσβαση στο δίκτυο Cosmote για ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες Internet μέσω οπτικών ινών, που
αντιστοιχεί σε πάνω από το 60% των συνδέσεων της χώρας.

Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, δήλωσε σχετικά: «Υλοποιούμε το μεγαλύτερης
έκτασης έργο αναβάθμισης τηλεπικοινωνιακών υποδομών των τελευταίων δεκαετιών, τοποθετώντας οπτικές ίνες σε όλη την
Ελλάδα. Χρόνια τώρα, επενδύουμε σε δίκτυα οπτικών ινών ως απαραίτητη προϋπόθεση για την ψηφιακή ανάπτυξη της χώρας
και την επίτευξη των στόχων της Ε.Ε. για την ευρυζωνικότητα. Είμαι υπερήφανος για τους ανθρώπους του Ομίλου ΟΤΕ, που
κατέφεραν σε χρόνο-ρεκόρ να φέρουν τις οπτικές ίνες σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, υπηρετώντας το όραμά μας να φτιάξουμε
έναν καλύτερο κόσμο με την τεχνολογία».

Η εταιρεία των οπτικών ινών στην Ελλάδα

Οι επενδύσεις του Ομίλου ΟΤΕ σε οπτικές ίνες και δίκτυα νέας γενιάς ξεπερνούν τα 2 δισ. τα τελευταία έξι χρόνια, ενώ το
επενδυτικό πλάνο έως το 2020 ανέρχεται σε επιπλέον 1,5 δισ. Χάρη σε αυτές τις επενδύσεις, το δίκτυο Cosmote είναι το
μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα, με μήκος διαδρομής 43.000 χιλιομέτρων. Σήμερα, το δίκτυο περιλαμβάνει
34.000 χιλιόμετρα οπτικών ινών στο δίκτυο κορμού και 9.000 χιλιόμετρα στο δίκτυο πρόσβασης και θα επεκταθεί περαιτέ-
-ρω, στο πλαίσιο του εγκεκριμένου πλάνου της Γ’ φάσης του Κανονισμού της ΕΕΤΤ. Ο Όμιλος ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει
επίσης δίκτυο οπτικών ινών με μήκος διαδρομής 12.000 χιλιομέτρων, στο πλαίσιο του έργου Rural Broadband.

Τελικός στόχος και αναπόσπαστο μέρος των τεχνολογικών σχεδίων του Ομίλου ΟΤΕ είναι η οπτική ίνα να φτάσει στο σπίτι
(Fiber to the Home).

[via]
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Δικτύων Οπτικών Ινών από "ΟΤΕ"

Εχω 50άρα VDSL (εδώ και 6 μήνες) και μόλις είδα ότι μπορώ να βάλω μέχρι 100άρα fiber !

Εχω τσεκάρει το atenuation γράφει 100+χιλιάδες αρα λογικά θα τα "πιάσω" τα 100

Θα μου φέρουν άλλο modem;

Οι VDSL συνδέσεις εξαφανίστηκαν από το site. Μήπως τα VDSL βαπτίστηκαν fiber μέσα σε μια νύχτα;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: Δικτύων Οπτικών Ινών από "ΟΤΕ"

Εχω 50άρα VDSL (εδώ και 6 μήνες) και μόλις είδα ότι μπορώ να βάλω μέχρι 100άρα fiber !

Εχω τσεκάρει το atenuation γράφει 100+χιλιάδες αρα λογικά θα τα "πιάσω" τα 100

Θα μου φέρουν άλλο modem;

Οι VDSL συνδέσεις εξαφανίστηκαν από το site. Μήπως τα VDSL βαπτίστηκαν fiber μέσα σε μια νύχτα;

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θες αλλαγή modem

Έχω το ZTE W 724V εδώ και 2 χρόνια, προχθές έκανα τηλ αίτηση και σήμερα (ίσως και από χθες) κλειδώνει 100/10

Ναι, οι vdsl βαφτιστικαν fiber
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Δικτύων Οπτικών Ινών από "ΟΤΕ"

Εχω 50άρα VDSL (εδώ και 6 μήνες) και μόλις είδα ότι μπορώ να βάλω μέχρι 100άρα fiber !

Εχω τσεκάρει το atenuation γράφει 100+χιλιάδες αρα λογικά θα τα "πιάσω" τα 100

Θα μου φέρουν άλλο modem;

Οι VDSL συνδέσεις εξαφανίστηκαν από το site. Μήπως τα VDSL βαπτίστηκαν fiber μέσα σε μια νύχτα;

Το entry 2i αλλάζεται με το Speedport 724. Μπορεί η αλλαγή να γίνει και πριν το καινούριο modem με αποτέλεσμα να έχεις λίγο χαμηλότερο συγχρονισμό.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Δικτύων Οπτικών Ινών από "ΟΤΕ"

ο τίτλος του νήματος είναι σωστός?
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
FTTH OTE

Εδω τσεκαρεις διαθεσιμοτητα https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/diathesimotita-adsl-vdsl-cosmotetv.jsp?ct=bus.

Mπαινω κατευθειαν στο θεμα ...και στην γκρινια.

Με πηραν τηλεφωνο απο τον οτε και μου είπαν οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα για οπτικη ινα 100αρα ή 200αρα απευθειας απο καμπινα στον σπιτι μου.
Σε 1 μηνα θα ερθει αν υπαρχει και αλλος που εχει κανει αιτηση αλλιως 2 μηνες αν εισαι μονος. Υπαρχει και μια επιδοτηση που τρεχει που στην πραξη εμενα την 50 την εκανε 100αρα με μολις 4 ευρω επιπλεον. Τελος ενεργοποιησης μονο 2 ευρω...Και εδω αρχιζει η γκρινια...

Στους ορους της συμβασης αναφερει οτι αν δεν εκκινησουν οι εργασιες ή αν ξεκινησουν και διακοπουν με ευθύνη είτε δικη σου είτε του διαχειριστή είτε οποιουδηποτε στην οικοδομη υπαρχει χρεώσει του πελατη!
Πιο συγκεκριμενα:

Όρος 5: αναφέρεται εφάπαξ χρεώση στον πελάτη σε περίπτωση που δεν μπορέσουν να γίνουν οι εργασίες με υπαιτιότητα ακόμα και του διαχειρειριστή! Στην σελίδα που αναφέρεται να δούμε την χρέωση δεν υπάρχει αναφορά στην συγκεκριμένη υπήρεσια.

Όρος 6-7 : επιπλέον χρεώσεις στον πελάτη χωρίς να αναφέρεται κόστος! Πχ μιλάτε για χρέωση σε μεγαλύτερο μήκος καλωδίου χωρίς να αναφέρετε ποιο είναι το το κανονικό.


Αν το καλωδιο του οπτικου ειναι μεγαλυτερο ( χωρις να λεει απο πόσο) το πληρώνει ο πελατης.

Φυσικα δεν προχώρησα τους έστειλα ερωτήσεις με πήραν σημερα και με ενημέρωσαν ότι:

αν ερθει ο μηχανικος και βγει κομπλα από εμενα , τον διαχειριστή ή απο οποιον εχει ξυπνήσει στραβα χρεώνομαι 40 ευρω.
Αν η κομπλα βγει αφου σκασει μυτη το συνεργειο το κοστουμι χρεωσης βγαινει 350 και ας μην εχουν κατεβει απο το αμαξι.

Να εξηγησω σε οσους δεν γνωρίζουν για να ερθει η οπτικη μεχρι τον κατανεμητη του σπιτιου σου πρεπει να κοπει ασφαλτος , να σπασουν πλακες πεζοδρομιου, μαρμαρα απο εισοδους να σκαρφαλωσει το καλώδιο απο τοιχους κλιμακοστασια ή και φρεάτια ασανσερ! να πεσει σωληνα HDPE απο την φουσκα που εχει καταληξει στον δρομο η οπτικη μεχρι τον κατανεμητη σου. Συνεπως η κομπλα ειναι ευκολο να βγει ακομα και αν εχει συγκλιθει συμβουλιο οικοδομης! απλα γιατι δεν εχει κατυαλαβει κάποιος ή καποιοι ποιες ηταν αυτες οι εργασίες που επροκειτο να γινουν!

Στην συμβαση δεν αναφερεται κανενα απο τα ποσα που ανεφερα υπαρχει μια παραπομπη σε ορους που οταν μπαινεις δεν υπαρχει η συγκεκριμενη συμβαση οπως θα έπρεπε!

Ποια η γνωμη σας? εχει κανεις εμπειρια απο πολυκατοικεια ? καλα αμα εισαι μονος...

Τους εξηγησα οτι θα πρέπει να μην παιρνουν μεμωνομενα τηλεφωνα αλλα να βρισκουν ολους τους αριθμους της οικοδομης που ειναι στον οτε. Αν παλι το παιζουν ετσι κουκουρουκου θα πρεπει να αναλαμβάνουν και το κοστος σε περίπτωση στραβης οχι να ζητουν 400αρες απο το πελατη που μπορει να επεσε σε εναν στραβο συνιδιοκτήτη που δεν γουσταρει καμια αναβάθμιση στην οικοδομη!

Nα τονισω οτι τηλεφωνικα ρώτησα αν θα υπαρχει καποια χρεωση σε εμενα και μου ειπαν μονο τα 2 ευρω της ενεργοποίσης! φυσικα σημερα που με πηραν ξανα μετα το email που τους εστειλα μου ξεφουρνησαν τα κοστη που ανεφερα.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: FTTH OTE

Μα μέχρι 200 (και 300) δεν χρειάζεται όλα αυτά. Πας με τον χαλκό από ΚΑΦΑΟ (και super vectoring).

Αυτά είναι για 500+. Η επιδότηση λέει να μπορεί να πάει σε 1GB. Οπότε σε πάνε έτσι μάλλον για να πάρεις την επιδότηση.

Τα υπόλοιπα θα γίνει μακελειό για το πως θα κάνουν την εγκατάσταση στην είσοδο και πως μετά θα βάλουν διανομέα σε κάθε όροφο (αυτο νομίζω λέει η ΕΕΤΤ)
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: FTTH OTE

Ναι για επιδότηση μιλάμε . Το θέμα μου είναι ψηλά γράμματα. Υπάρχουν χρεώσεις που αν σου κάτσουν και θα καιεις και την υπηρεσία δεν θα έχεις!
Πρέπει δλδ να έχεις εξασφαλίζει 100% την συναίνεση όλης της οικοδομής πριν προχωρήσεις. Ένας βλαμμένος να στραβωσει κατά την αυτοψία (θα χρεωθείς 40 ευρώ) ενώ αν στραβωσει με την έναρξη των εργασιών (350). Αν τώρα στραβωσει ενώ οι εργασίες είναι σε εξέλιξη δεν γνωρίζω την χρέωση!
Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: FTTH OTE

Συνέλευση -> Έγκριση -> Αντίγραφο Πρακτικών από τον διαχειριστή.

Μετά δεν μπορεί να στραβώσει κανείς. Ας πρόσεχε.

Εφόσον η συνέλευση γίνει με τον προβλεπόμενο τρόπο/απαρτία, το ίδιο και η ψηφοφορία, τότε η ακύρωση της μπορεί να γίνει εντός εξαμήνου και μόνο δικαστικά.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι δικηγόρος (απλός διαχειριστής). Με μια απλή αναζήτηση βρίσκεις διάφορα όπως το παρακάτω

http://www.michanografiki.gr/blog/45-geniki-synelefsi.html

λέει στο τέλος επίσης

ΓΕΝΙΚΑ Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΕΣΜΕΥΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ, ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΥΔΕΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΩΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥΣ.

 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: FTTH OTE

Ναι αλλα για να αποφασίσει μια συνέλευση πρέπει να έχει προηγηθεί πρώτα αυτοψία και μια σύντομη έκθεση και περιγράφη των επεμβάσεων που απαιτούνται.
σε τι πράγμα θα δώσει έγκριση; Και είπαμε ότι η αυτοψία αν δεν γίνει η δουλειά την χρεωνεσαι

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: FTTH OTE

Σωστά. Αλλά μεταξύ πρώτης και δεύτερης συνέλευσης μεσολαβεί μια αυτοψία που την χρεώνεται ο υποψήφιος πελάτης αν δεν προχωρήσει η δουλειά...τραγικός ΟΤΕ...δεν χάνει ποτέ! Έρχεται να σου πουλήσει κάτι γιατί αυτό είναι η αυτοψία και αν δεν ψωνίσεις σε χρεώνει επειδή ήρθε!!!


Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: FTTH OTE

Σωστά. Αλλά μεταξύ πρώτης και δεύτερης συνέλευσης μεσολαβεί μια αυτοψία που την χρεώνεται ο υποψήφιος πελάτης αν δεν προχωρήσει η δουλειά...τραγικός ΟΤΕ...δεν χάνει ποτέ! Έρχεται να σου πουλήσει κάτι γιατί αυτό είναι η αυτοψία και αν δεν ψωνίσεις σε χρεώνει επειδή ήρθε!!!




Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


καθόλου τραγικός στο συγκεκριμένο θέμα.

σκεψουν να το έκαναν αυτό μερικές χιλιάδες πελάτες και να μην ψώνιζαν..

αν πας σε γιατρό και δεν σου βρει τίποτα;
σε ενα αρχιτέκτονα, γραφίστα κτλ αν τελικά δεν καταλήξετε σε συνεργασία;
δεν θα πρέπει να πληρωθουν τα προσχέδια και ο χρόνος/κόπος που δαπανήθηκε;
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: FTTH OTE

Φίλε μου καταλαβαίνω τι λες μηχανικός είμαι. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο ΟΤΕ έρχεται και σου χτυπά την πόρτα ,σε παίρνει τηλέφωνο και σου κάνει συγκεκριμένη προσφορά η οποία τεκμηριώνεται με την αυτοψία που κάνει. Την οποία στην χρεώνει παρότι τηλεφωνικά σου λέει ότι δεν χρεωνεσαι και ούτε η πωλήτρια σου εξηγεί ποιες είναι οι απαραίτητες εργασίες ώστε να πεις ένα θεωρητικό συμφωνώ ή διαφωνώ.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: FTTH OTE

Φίλε μου καταλαβαίνω τι λες μηχανικός είμαι. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο ΟΤΕ έρχεται και σου χτυπά την πόρτα ,σε παίρνει τηλέφωνο και σου κάνει συγκεκριμένη προσφορά η οποία τεκμηριώνεται με την αυτοψία που κάνει. Την οποία στην χρεώνει παρότι τηλεφωνικά σου λέει ότι δεν χρεωνεσαι και ούτε η πωλήτρια σου εξηγεί ποιες είναι οι απαραίτητες εργασίες ώστε να πεις ένα θεωρητικό συμφωνώ ή διαφωνώ.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αυτο ειναι άλλο θέμα, πρόβλημα οργάνωσης και επικοινωνίας.
αλλα η μελέτη του χώρου κτλ λογικά θα πρέπει να χρεώνεται αφου κάποιος αφιερώνει χρόνο, ξοδευει καύσιμα για την μεταφορά του κ.α.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: FTTH OTE

Εντάξει ως γνωστόν οι μελέτες απορροφονται στην τιμη του έργου. Δεν ανακαλύπτουμε το ζεστό νερό...

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: FTTH OTE

Αν γίνει το έργο. Αν δεν γίνει είναι το θέμα.

Ας το να οριμάσει πάντως. Μην φας τις παιδικές ασθένιες της διαδικασίας.