Darkjazz διαδρομών το ανάγνωσμα

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σε αυτό το νήμα θα κάνω μια προσπάθεια να παρουσιάσω διάφορα συγκροτήματα που εντάσσονται κάτω από τη γενικη ταμπέλα της Darkjazz. Αρχικά ας ασχοληθούμε λίγο με τον ορισμό του είδους:

Dark jazz is a form of modern jazz characterized by the fusion of downtempo, minimalist ambient music with jazz. The term is often used interchangeably with doom jazz and is comparable in feel and mood to dark ambient music.

Εν ολίγοις έχουμε να κάνουμε με σύγχρονη ανεξάρτητη και συνήθως πειραματική σκηνή, η οποία δεν είναι αυτό που ακριβώς έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε jazz. Περισσότερο θα έλεγα ότι έχουμε να κάνουμε με σκοτεινή και αργόσυρτη μουσική με πολλά ambient/post rock στοιχεία στην οποία εντοπίζουμε jazz αναφορές και αυτό κυρίως λόγω της χρήσης παραδοσιακών jazz μουσικών οργάνων όπως πχ. το σαξόφωνο.

Παρακάτω θα προσπαθήσω να δώσω κάποια απτά παραδείγματα από καλλιτέχνες και συγκροτήματα της σκηνής και στη συνέχεια ενδιαφέρον θα έχει να χρησιμοποιούμε το νήμα (όσοι ενδιαφερόμαστε για το είδος) ώστε να ενημερώνουμε για νέες ανακαλύψεις.



Ξεκινάω από το συγκρότημα που με μύησε:



- Bohren Und Der Club Of Gore

Το συγκρότημα αυτό από τη Γερμανία, απαρτίζεται από μέλη τα οποία είχαν ενεργό παρελθόν στο χώρο της metal/hardcore σκηνής. Μετρούν 9 δισκογραφικές δουλειές και κατά τη γνώμη μου αν πρέπει κάποιος να ξεκινήσει την περιπέτειά του με αυτούς θα πρέπει να ανατρέξει στο αριστουργηματικό Black Earth του 2002.

Κύριο χαρακτηριστικό της μουσικής τους είναι το πάρα πολύ αργό και μονότονο τέμπο και η έντονη παρουσία σαξοφώνου και Fender Rhodes. Οι ίδιοι αυτοπροσδιορίζονται ως εξής:

unholy ambient mixture of slow jazz ballads, Black Sabbath doom and down-tuned Autopsy sounds

Ακολουθεί ένα δείγμα με ίσως το αγαπημένο μου κομμάτι από αυτούς:

https://www.youtube.com/watch?v=W2zkN74s72M




Συνεχίζω με ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα του είδους:



- Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

To συκγρότημα αυτό από τη Δανία παρότι θεωρητικά εντάσσεται στο ίδιο ύφος με τους ΒUDGOG, δε θα έλεγα ότι έχει και πολλά κοινά χαρακτηριστικά με αυτούς. Οι ενορχηστρώσεις τους είναι πιο πληθωρικές όπως και η ρυθμολογία τους, ενώ υπάρχη και έντονη παρουσία ηλεκτρονικού στοιχείου. H πρότασή μου σε όσους θέλουν να ανακαλύψουν το συγκρότημα αυτό είναι να ξεκινήσουν από το ομώνυμο άλμπουμ τους το οποίο κυκλοφόρησε το 2006. Ακολουθεί δείγμα από αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=Kv4DvovU9rc


Μια που έκανα την αναφορά στους παραπάνω, η φυσική συνέχεια είναι να παρουσιάσω και ένα πολύ ενδιαφέρον side project τους, τους....


- The Mount Fuji Doomjaz Corporation

Εδώ δεν έχουμε να πούμε και πολλά καθώς έχουμε να κάνουμε με το alter ego των παραπάνω με επιπλέον συμμετοχές διάφορων guest μουσικών. Η πρότασή μου για κάποιον που θέλει ξεκινήσει με αυτούς είναι το album Succubus του 2009
από το οποίο ακολουθεί δείγμα:

https://www.youtube.com/watch?v=_yIQSycs81c


Κλείνοντας το πρώτο σκέλος των παρουσιάσεων του νήματος αυτού, θα αναφερθώ σε ένα πραγματικά πάρα πολύ ενδιαφέρον σχήμα:



- Dale Cooper Quartet & the Dictaphones


Πρόκειται για ένα υπέροχο συγκρότημα από τη Γαλλία που κινείται υφολογικά πάρα πολύ κοντά στους Β.U.D.C.O.G, με δισκογραφία που πραγματικά είναι δύσκολο να διαλέξεις τι να πρωτοπροτείνεις. Η πρότασή μου σε όσους θέλουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω είναι το άλμπουμ του 2007 με ονομασία Parole De Navarre, το οποίο και παραθέτω ολόκληρο καθώς κάθε δευτερόλεπτό του είναι διαμάντι:

https://www.youtube.com/watch?v=awUsLrEb1EU

Αυτά προς το παρόν. Κάθε πρόταση γύρω από συγκεκριμένο είδος είναι ευπρόσδεκτη!
 
Last edited:

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Μολις γυρισα και ειδα το νημα επεσα πανω γιατι η εκφραση δεν μου ελεγε τιποτα, και διαβαζοντας μου ανοιξε ακομα ερισσοτερο την ορεξη να μαθω...

Γιατι ολα τα συστατικα που αναφερονται φαινονται να ειναι του γουστου μου. Τα οργανα που φερεται οτι χρησιμποιουν επισης...

Οποτε δεν κρατηθηκα απο το να παρω μια πρωτη τζουρα, αν και δεν μπορω να τα ακουσω ολα τα δειγματα τωρα.

Ακουσα μονο τους πρωτους ( τους Γερμανους ) και πραγματικα μου αρεσει.


Με την πρωτη ωρα "ελευθεριας ακροασης" θα ακουσω και τα υπολοιπα με ενδαφερον ελπιζοντας να ειναι οπως το πρωτο τουλαχιστον.

Γηρασκω αει διδασκωμενος...

Να σαι καλα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Αν σ άρεσαν πολύ οι πρώτοι πας απευθείας για Dale Cooper που είναι στο τέλος!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Tuxx πολύ ωραίες οι προτάσεις σου. Οι πρώτοι οι Γερμανοί θα μπουν ήδη σε παραγγελία. Βλέπω είναι και στην ipecac records του θεού Patton και απορώ πως μου είχαν ξεφύγει. Το κομμάτι που έβαλες είναι εξαιρετικό και θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα ξεκινήσω από αυτόν τον δίσκο.

Τώρα οι τελευταίοι οι Γάλλοι...τι να πώ...νομίζω οτι μετά απο τόσα χρόνια γνωρίζω τι θα μου αρέσει και τι όχι μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Ε οι Γάλλοι νομίζω οτι θα με κολλήσουν στον τοίχο.
Χρειάστηκε να ακούσω τα πρώτα δευτερόλεπτα του δίσκου. Δε θα ακούσω τίποτε άλλο και το παραγγελνω άμεσα και αυτο.

Ευχαριστώ!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Χαίρομαι πολύ που βρήκατε ενδιαφέρον στα παραπάνω.

Έχω να κάνω και άλλες προτάσεις με λιγότερο δημοφιλή σχήματα του χώρου καθώς και με καλλιτέχνες τους οποίους δεν έχω ψάξει καλά ακόμα. Μη φανταστείτε βέβαια ότι έχω ξεψαχνίσει ακόμα και όσα σας πρότεινα. Ειδικά οι Γερμανοί έχουν μεγάλη δισκογραφία. Ζήτημα να έχω ακούσει 5 από τα 9 αλμπουμς τους μέχρι στιγμής.


Ακούστε και το παρακάτω που είναι και απο τίς τελευταίες μου ανακαλύψεις:


- Lowering - Happines EP


https://youtu.be/Ms8xAkeT5b8


Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια πιο post rock εκδοχή του είδους. Το μοναδικό στοιχείο που έχω μπορέσει να βρω είναι ότι πρόκειται για one man band απο την Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας. Την αγορά του την έκανα ψηφιακά από το Bandcamp Link που έδωσα στην αρχή.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ειμαι στην ιδια φαση με τον vsklav

Οι δυο αυτοι σχηματισμοι, γερμανοι και Γαλλοι, μπηκαν στην λιστα αναμονης για παραγγελλια.

Προσεξτε οτι οι Γαλλοι ειναι σιγουρα πολυ μεγαλοι Φαν του David Lynch...
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Ας κάνω και μια αναφορά σε έναν κλασικό jazz δίσκο των Necks, ο οποίος παίζει σε πολλές darkjazz λίστες, παρότι την εποχή που κυκλοφόρησε δεν υπήρχε καν καν η σκέψη αναφοράς σε αυτό το υπο-είδος που συζητάμε:

https://www.youtube.com/watch?v=ZaTyHFo3kns


Προσωπικά δε θεωρώ ότι έχει μεγάλη σχέση με τα προηγούμενα, αλλά είναι δισκάρα και γι' αυτό τον αναφέρω.
 
14 December 2006
4,265
θα πάω λίγο από την ανάποδη, δηλαδή jazz δίσκοι που σκοτεινιάζουν χωρίς να περίμενε κανείς κάτι ανάλογο..
Τελευταία έπεσα σε έναν δίσκο του Jacques Coursil (Clameurs) του 2007
Παλιά καραβάνα με θητεία σε μεγάλες εταιρείες του χώρου (BYG,Tzadik), εδώ σε μια ατμόσφαιρα πολύ κοντά σε αυτό που παρουσιάζεις...

Οποιαδήποτε συνεργασία έχει υπάρξει ποτέ μεταξύ Murcof και Erik Truffaz είναι επίσης εντός κλίματος

Ένα μυστήριο project από το 2015 άκρως εθιστικο, σκοτεινό που συνδυάζει την ποίηση με την αστική παράνοια και φυσικά πήγε στα αζήτητα
Όσοι αγαπούν τον Edgar Allen Poe ας αφεθούν στην σκοτεινιά του άφοβα.....

και ένα λίγο πιο "δύσκολο"
Σύγχρονη loft jazz με αναλογικά synthesizer.
Δύσκολη γραφή και σύνθεση η οποία καταφέρνει να συνδυάσει την φολκ με τον ήχο των πόλεων...