Μετατροπή δίσκου συστήματος από dual boot σε single boot.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν περίπου δυο χρόνια είχα στήσει ένα PC, με σκοπό να χρησιμοποιείται στο εξοχικό μου, όταν βρίσκομαι εκεί. ωστόσο αυτός ο στόχος δεν επετεύχθη για διάφορους λόγους και το PC παρέμεινε ανενεργό μέχρι πρόσφατα, ωσότου ο γιος μου μού το ζήτησε, προκειμένου να το χρησιμοποιεί για απλή οικιακή χρήση, κυρίως δουλειές "γραφείου" και αλληλογραφία.

Τότε που το είχα πρωτοστήσει, είχα σκεφτεί να κάνω τον δίσκο συστήματος dual boot, με σκοπό να εγκαταστήσω δυο λειτουργικά, το ένα να είναι Windows 10 και το άλλο Linux Cinnamon Mint. Ο λόγος που το είχα τότε σκεφτεί έτσι ήταν περισσότερο να πειραματιστώ και λιγότερο για πραγματική χρηστική ικανότητα. Πράγματι, όταν ξεκίνησα αρχικά να περάσω τα Windows, διαίρεσα τον δίσκο (OCZ Trion SSD, 240GB) σε δυο partitions, το ένα (το μεγάλο) στα 200 GB περίπου και το άλλο στον χώρο που έμενε ελεύθερος (γύρω στα 35 GB).

Περάστηκαν και τα δύο λειτουργικά συστήματα και όλα έδειχναν και δείχνουν να λειτουργούν κανονικά. Ο Boot Manager σε κάθε ξεκίνημα του PC, προτρέπει τον χρήστη να επιλέξει από ποιο λειτουργικό θα μπουτάρει το PC, με πρώτη επιλογή το Linux και τελευταία τα Windows (οι ενδιάμεσες επιλογές είναι: Advanced Options for Linux Mint και δύο Memory Tests).

Τώρα όμως, που τελικά το PC πρόκειται να αλλάξει χέρια, θα είναι πονοκέφαλος στα χέρια του γιου μου και της γυναίκας του να επιλέγει κάθε φορά από τον Boot Manager τα Windows, αφού έτσι κι αλλιώς το Linux δεν πρόκειται ποτέ να το χρησιμοποιήσουν. Θέλω λοιπόν, να σβήσω το partition με το Linux (συν το βοηθητικό του, μερικά MB) και να αφήσω μόνο τα Windows ως το μόνο λειτουργικό.

Αναρωτιέμαι αν αυτό μπορώ να το κάνω μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου (Control Panel -> System and security - > Create and format disk partitions -> Disk management). Αν δηλαδή μπορώ απλά να σβήσω τα δυο partitions που αφορούν στο Linux και μετά να κάνω extension στο υπάρχον partition των Windows, ώστε να καταλάβει όλον τον υπόλοιπο χώρο του δίσκου, που θα έχει ελευθερωθεί μετά την διαγραφή των partitions του Linux.

Και αν αυτό πράγματι μπορεί να γίνει, τι θα συμβεί με τον Boot Manager? Θα επανέλθει στα κανονικά και με την εκκίνηση, το PC θα μπαίνει στα Windows χωρίς δεύτερη κουβέντα ή θα υπάρχουν προβλήματα, ως κατάλοιπα της προηγούμενης κατάστασης?

Και αν υπάρξουν τέτοια, πως αντιμετωπίζονται?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.:
Να σημειώσω ότι το θέμα το συζητώ και στο διπλανό φόρουμ, καθώς και στην κοινότητα της Microsoft, αλλά είναι φανερό ότι με ενδιαφέρουν οι απόψεις όλων, συμπεριλαμβανομένων και των φίλων στο AV Club.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Λύση Α]
Βήμα πρώτο,
Μπες στο mint και άλλαξε το default λειτουργικό
Αν είναι η Πέμπτη επιλογή τα win10 τότε η συνηθισμένη εντολή θα είναι σαν την παρακάτω:
σudo grub2-set-default 4
(5-1 =4 , γιατί ξεκινάει η αρίθμηση από το 0)
Reboot

δεν ξέρω και καλα το Mint, οπότε πρώτα δες περισσότερες επιλογές και εντολές https://www.howtogeek.com/196655/how-to-configure-the-grub2-boot-loaders-settings/


Εφόσον φτιάξεις το default λειτουργικό και μόνο τότε,
Μπες στα windows , manage disks,
και σβήσε τα linux partitions, και κανε extend το win partition.


Λύση Β]
Θεωρικά εύκολη και άμεση, μπες στα win και τρέξε το παρακάτω για να εγκαταστήσουν το δικό τους boot manager
bootsect /nt60 C: /mbr
(μπορεί να θέλει αυξημένα δικαιώματα, και να πρέπει να τρέξεις το command prompt με δεξί κλικ run as administrator)

Γενικά αν κάτι πάει στραβά, reinstall windows , σβήνεις όλα τα partitions κατά την εγκατάσταση των win.
 
Πλήρες σβήσιμο, φορμάρισμα και φτου κι απ' την αρχή. Μετά όμως Error 0x8007045D....

Λύση Α]
Βήμα πρώτο,
Μπες στο mint και άλλαξε το default λειτουργικό
Αν είναι η Πέμπτη επιλογή τα win10 τότε η συνηθισμένη εντολή θα είναι σαν την παρακάτω:
σudo grub2-set-default 4
(5-1 =4 , γιατί ξεκινάει η αρίθμηση από το 0)
Reboot

δεν ξέρω και καλα το Mint, οπότε πρώτα δες περισσότερες επιλογές και εντολές https://www.howtogeek.com/196655/how-to-configure-the-grub2-boot-loaders-settings/


Εφόσον φτιάξεις το default λειτουργικό και μόνο τότε,
Μπες στα windows , manage disks,
και σβήσε τα linux partitions, και κανε extend το win partition.


Λύση Β]
Θεωρικά εύκολη και άμεση, μπες στα win και τρέξε το παρακάτω για να εγκαταστήσουν το δικό τους boot manager
bootsect /nt60 C: /mbr
(μπορεί να θέλει αυξημένα δικαιώματα, και να πρέπει να τρέξεις το command prompt με δεξί κλικ run as administrator)

Γενικά αν κάτι πάει στραβά, reinstall windows , σβήνεις όλα τα partitions κατά την εγκατάσταση των win.

Καλημέρα, Τάσο και σ' ευχαριστώ πραγματικά από καρδιάς.

Η αλήθεια είναι ότι με αυτά που διάβασα στο αρχικό μενού του boot manager μπερδεύτηκα κι εγώ και δεν αποτόλμησα να τον "διορθώσω". Αποφάσισα λοιπόν, να ξαναμπώ στον - μεγάλο αλήθεια - κόπο να τα σβήσω όλα και κάνω ξανά καθαρή εγκατάσταση των Windows εξ αρχής.

Το σβήσιμο και το φορμάρισμα του δίσκου το έκανα σε άλλο PC με το Windows Disk Management, το οποίο μου επέτρεψε μεν να σβήσω όλα τα partitions και να φορμάρω τον δίσκο, αλλά μου διατηρούσε ένα partition, το λεγόμενο Recovery Partition (ένα μικρό των 450MB) απείραχτο και χωρίς δυνατότητα να το σβήσω. Χρησιμοποίησα ένα free πρόγραμμα (EaseUS Partition Master for home users το λένε) και κατάφερα να σβήσω και εκείνο το partition. Μετά ένα πλήρες (όχι γρήγορο) φορμάρισμα στον δίσκο, ξαναέσβησα το νέο δημιουργημένο partition και όπως ήταν φρέσκος και αδειανός, τον έβαλα πάλι στο υπό διαμόρφωση PC για ξαναπεράσω τα Windows.

'Εβαλα το DVD των Windows και ξεκίνησα την εγκατάσταση. Όλα φάνηκαν να λειτουργούν κανονικά, ώσπου κάπου στην αρχή με μέση της εγκατάστασης, αυτή σταμάτησε και εμφανίστηκε στην οθόνη μου το παρακάτω μήνυμα:

WP_20171025_08_54_45_Pro.jpg

Προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει γι αυτό το περίεργο error 0x8007045D:
1. Να κουβαλάει ο SSD τις παλιές "αμαρτίες" από το dual boot configuration του παρελθόντος?
2. Να φταίει το DVD των Windows?
3. Κάτι άλλο?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη (αν μάλιστα μπορεί να φταίει ο SSD να κινηθώ όσο γίνεται πιο γρήγορα να βρω έναν άλλο - και θα ήθελα μια γνώμη για έναν αξιόπιστο στην κατηγορία 240-256 GB)

Ευχαριστώ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Γράψε την εγκατάσταση σε usb, Μπορεί να μη διαβάζει το DVD καλά το drive σου.
Είναι και πιο γρήγορη η εγκατάσταση από usb
 
Αλλαγή SSD και βλέπουμε...

Γράψε την εγκατάσταση σε usb, Μπορεί να μη διαβάζει το DVD καλά το drive σου.
Είναι και πιο γρήγορη η εγκατάσταση από usb

Καλησπέρα και πάλι, Τάσο.

Έχω και σ' αυτό ένα θεματάκι. Το BIOS της μητρικής, μολονότι έχει επιλογή να μπουτάρει από USB-HDD, όταν του βάζω την επιλογή για το First Boot Device, ναι μεν δέχεται το HDD, αλλά δεν αναγνωρίζει ως USB-HDD το στικάκι με τα Windows.
Όσο για το DVD, δοκίμασα δύο διαφορετικά, αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα.

Φοβάμαι μήπως ο SSD, ένας OCZ Trion 240GB, καινούργιος (είχε αρχικά και για πρώτη φορά χρησιμοποιηθεί πάλι σε αυτόν τον υπολογιστή, όταν τον έκανα dual boot), κουβαλάει πάνω του πρόβλημα, που προέκυψε από τις επανειλημμένες προσπάθειες να "διορθώσω" την κατάσταση, και όταν κατέληξα στη διαγραφή και στο φορμάρισμά του.

Τώρα, και επειδή με πιέζει ο χρόνος να παραδώσω το PC στο γιο μου, άλλαξα επιλογή και του έβαλα έναν SanDisk Extreme SDSSDX-240G, 240GB, να δω πως θα πάει το πράγμα.
Αν πετύχει η εγκατάσταση, θα μείνω στην επιλογή με τον SanDisk. Αυτό που με προβληματίζει είναι τι θα κάνω με τον (καινούργιο ουσιαστικά) SSD της OCZ.

Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
 
Τέλος καλό και όλα καλά

Καλησπέρα και πάλι

Θέλω να ενημερώσω ότι, αφού λόγω πίεσης χρόνου, έβαλα στην μπάντα τον OCZ και ασχολήθηκα μόνο με τον SanDisk, του έκανα κι αυτουνού ένα καλό φορμά και μετά, "για τον φόβο των Ιουδαίων" ξαναέκαψα εξ αρχής ένα νέο DVD με Windows 10 Pro χρησιμοποιώντας το καινούργιο Media Creation Tool. Στη σημείο αυτό πρέπει να σημειώσω ότι, όταν προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το προηγούμενο, που δεν ήταν και τόσο παλιό - τον Ιούνιο το είχα κατεβάσει και αποθηκεύσει - το πρόγραμμα με ενημέρωσε ότι υπάρχει καινούργιο εργαλείο, το οποίο κατέβασα αμέσως και το χρησιμοποίησα.

Φρόντισα ώστε το καινούργιο DVD να είναι πλήρες, δηλαδή να περιέχει όλο το πακέτο των Windows 10 (Home, Pro, S και N) και στις δύο μορφές, 32 και 64 bit. Φυσικά χρειάζεται DVD double (ή dual) layer, γιατί το μέγεθος του πακέτου ξεπερνάει τα 6GB, αλλά αυτό είναι το λιγότερο.

Το έβαλα στον οδηγό και προς μεγάλη μου χαρά, όλα πήγαν κανονικά. Τα Windows πέρασαν φυσιολογικά (χρειάστηκαν πολύ λίγες ενημερώσεις με το νέο πακέτο), ενώ περιείχαν μέσα τους και όλους τους drivers του hardware, που είναι προς το παρόν ενσωματωμένο στον υπολογιστή, συμπεριλαμβανομένου και του driver της κάρτας γραφικών, πράγμα που δεν είχε συμβεί με την προηγούμενη εγκατάσταση. Ενεργοποιήθηκαν αστραπιαία και μόλις (ξανα)πέρασα το Office που είχε φυσικά χαθεί προσωρινά μετά την αλλαγή δίσκου, ενεργοποιήθηκε κι αυτό αμέσως!

Συμπέρασμα: Δεν αποκλείω τα δυο προηγούμενα DVD που είχα δοκιμάσει, να είχαν εγγενώς κάποιο προβληματάκι κατά την εγγραφή τους και να ήταν αυτά η αιτία του προηγούμενου περιγραφέντος προβλήματος. Το πείραμα θα δείξει στην επόμενη προσπάθεια στησίματος (ναι, υπάρχει κι άλλο PC στα σκαριά:BDBDG54:), όπου θα δοκιμαστεί εκ νέου ο SSD της OCZ.

whistling-smiley.png


Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Τάσο για τις συμβουλές του.
Να είστε όλοι καλά και να κρατάτε καλό σημαιάκι στην παρέλαση αύριο :fahne90:

-bye-
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τα DVD ήταν το πρόβλημα, μην ανησηχείς για τον ssd ;-)
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
Δεν χρειαζεται καν να ασχολεισε με DVD για εγκατασταση windows. Απο τη στιγμη που υπαρχει τροπος να γινει με USB φλασακι δεν χρειαζεται καν να ασχολεισε με αυτα τα οπτικα μεσα.
Εγω πλεον κανω εγκατασταση τα windows με φλασακι και δεν χρειαζεται καθε φορα που γινεται καποιο λαθος να πεταω, να αγοραζω και να ξαναγραφω μεχρι να γινει σωστα ενα φορματ.
Με το φλασακι γινεται στο αψε-σβησε και αν κατι παει στραβα το φορμαρεις και ξαναπερνας αλλα windows. Εγω εχω ενα 16γιγα φλασακι που το χρησιμοποιω για φορματ, μικρα backups, μεταφορα αρχειων κ.α... Δεν φανταζεσαι ποσο πιο βολικο ειναι απο τα δισκακια. Ασε που τα δισκακια μπορουν να σπασουν, να γρατσουνιστουν, να χαλασουν απο την ζεστη και πολλα αλλα. Γενικα, με τα φλασακια υπαρχουν περισσοτερα πλεονεκτηματα παρα μειονεκτηματα σε σχεση με τους οπτικους δισκους.