Αλλαγη ηχειων σε ford fiesta st

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giod8

New member
2 December 2010
61
Γερακας
Καλησπέρα σε όλους. Θα ηθελα λιγο τις γνωμες σας και τα φωτα σας.
Το αυτοκινητο εχει μαμα sony πηγη και νομιζω διαιρούμενα ηχεια μπροστα που θελω να αλλαξω. 6.5''. Δεν ψαχνω κατι εξτριμ για τον ηχου του αυτοκινητου απλα να ακουγεται λιγο πιο ποιοτικος ισως και λιγο πιο δυνατος ο ηχος με την μαμα πηγη.
Ενα καταστημα μου προτεινε για εναν μινι ενισχυτή plug and play που μπορει να κρυφτει και στο ντουλαπακι. Τον Mac Audio micro fit 4.0 Αν θελω να δωσω ενίσχυση στα ηχεια.

Για ηχεια κοίταγα τα Hertz DSK 165 διαιρούμενα καθως και τα Clarion SRP1723S
Απο εκει και πέρα κάτι κοντά στα 100-140 ευρω απο μαρκες οπως kicker , Magnant, Rockford, GroundZero, Focal και JBL την GX σειρα.

Ευχαριστω
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Έχω την αίσθηση ότι την ενίσχυση (και ίσως και τη μόνωση) δεν θα τη γλυτώσεις αν θες να αλλάξεις ηχεία

Από εκεί και πέρα, γενικά, σιγουρέψου για την οποία διαφορά ελπίζεις να ακούσεις ή συζήτησε το με έναν σοβαρό έγκαταστατη
 

giod8

New member
2 December 2010
61
Γερακας
επειδη δεν θελω να παω απο το 5 στο 10 θα ηθελα απλα μια ηχητικη βελτιωση με την ιδια πηγη ισως και χωρις ενισυση. Μερικα ηχεια πιστευω να κανουν αυτη την μικρη διαφορα που θα ηθελα. εχω αρχισει και ρωταω εγκαταστατες
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Μικρή διάφορα θα δεις με νέα ηχεια, ειδικά αν αυτά ειναι πολυ ευαίσθητα, εάν βέβαια παίξουν με την μαμά πηγή.
Αλλά μεγάλη διάφορα θα δεις αν τα οδηγήσεις σωστά, με έναν μικρό ενισχυτή, 40, 50 watt στο κανάλι. Ο ενισχυτής μπορεί να κρυφτεί οπουδήποτε κ αν ειναι class d τότε ειναι πράγματι κ πολυ μικροί σε μέγεθος.
 

kwnssk

New member
29 October 2017
10
Re: Απάντηση: Αλλαγη ηχειων σε ford fiesta st

Μικρή διάφορα θα δεις με νέα ηχεια, ειδικά αν αυτά ειναι πολυ ευαίσθητα, εάν βέβαια παίξουν με την μαμά πηγή.
Αλλά μεγάλη διάφορα θα δεις αν τα οδηγήσεις σωστά, με έναν μικρό ενισχυτή, 40, 50 watt στο κανάλι. Ο ενισχυτής μπορεί να κρυφτεί οπουδήποτε κ αν ειναι class d τότε ειναι πράγματι κ πολυ μικροί σε μέγεθος.

με τι κόστος?
 

sc3l

Established Member
4 February 2009
159
Δεν ειναι φτηνοι οι ενισχυτες κλασσης d , υπολογιζε τουλαχιστον 150 ευρω φιλε.
 

kwnssk

New member
29 October 2017
10
αν θελω να οδηγήσω δύο ζεύγη ηχείων (μπροστα - πίσω) μέσω ενισχυτή τότε πρέπει η πηγή να βγάζει δύο ζεύγη RCA?
 

giod8

New member
2 December 2010
61
Γερακας
Ενισχυτη θα βαλω αργοτερα για να μην παρω καποιον φτηνο τωρα. Λοιπον αν και περιμενω την αποψη ενος καλου εγκαταστάτη που ειναι και και γνωστης επι του θεματος , εχετε να μου πειτε κατι για τα παρακατω ηχεια?
Audison Prima APK 165, Focal Access 165, Hertz HSK 165 , Hertz DSK 165 & Rainbow SL-C6.2 (διαιρουμενα)