Panasonic GH5 mkI/mkII video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τα πρώτα επιβεβαωμένα specs στο 43rumors:

20mp,

4k 4:2:2 10bit
Dual SD slots
no crop 4k
4k photo stills 60fps,
6k photo mode at 30fps
ISO 1 stop better

Η μηχανή θα ανακοινωθεί σε λιγες ημέρες αλλα θα αργήσει λίγο να κυκλοφορήσει (λόγω του γνωστού προβλήματος διαθεσιμότητας των αισθητήρων SONY).

Περισσότερα :
http://www.43rumors.com/ft5-panasonic-gh5-6k-photo-mode-works/
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Απάντηση: Panasonic GH5

Αν ισχύουν όλα αυτά, αλλάζει όλο το παιχνίδι.
Προφανώς θα έχει και IBIS.
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Panasonic GH5

Θα βγάζει και φωτογραφίες ή μόνο το όνομα ότι είναι φωτογραφική θα έχει ? :Banane0:
Σαν βιντεοκάμερα πάντως προβλέπετε πάλι να είναι σημείο αναφοράς.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: Panasonic GH5

Ετσι λεγαμε και για την gh4 αλλα περα των καλων της specs στο τελος κανεις δεν την αγαπησε μιας και η εικονα της ηταν πολυ σκληρη.

Δεν ειναι τα specs τα παντα οσον αφορα την εικονα.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Panasonic GH5

προσωπικα θα ηθελα καλο high ISO , εκει επασχε σοβαρα η gh4.

Kai καλο CAF σε 4Κ βιντεο ... εκει ηταν απαραδεκτη, οπως και oi μ4/3 γενικοτερα .
Εχω τωρα την GX80 και ειναι πιο αργη και απο θανατο .
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Panasonic GH5

4k 4:2:2 10bit no crop... τούμπανο. 10bit εσωτερικό ούτε σε 1080 δεν βρίσκεις στον ανταγωνισμό. Αν ισχύσει αυτό ίσως έχουμε επιστροφή του βασιλιά (σειρά GH) στον θρόνο του.

Θα προσπαθήσει να πάρει την... πρωτοκαθεδρία από τις sony με 1 μοντέλο.

Καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Kosh και ίσως έχει στο μυαλό του συγκεκριμένη κατηγορία λήψεων όπως γάμους όπου τα χρώματα και το dof πχ μιας Canon δίνουν μια ποιο dreamy εικόνα, ωστόσο με 10bit έχεις άλλες δυνατότητες.

Ωστόσο οι Panasonic παραδοσιακά έχουν ένα ιδιαίτερο χαρακτήρα, πιο φιλμάτο και ...ντοκουμενταρίστικο επιτρέψτε μου τον όρο, κι ας μην έχουν αυτή την καθαρότητα των Sony ή την ουδετερότητα των χρωμάτων της Canon. Γι αυτό και θα προτιμούσα να έχει αισθητήρα Panasonic αντί για Sony.

Μακάρι να έχει και καλό IBIS διότι σε κάποιες περιπτώσεις λύνει τα χέρια. Αν και εγώ δεν το θεωρώ τόσο σίγουρο τουλάχιστο σε video mode γιατί με τέτοια specs ίσως προτιμηθεί η καλύτερη ψύξη του αισθητήρα. Οπότε ίσως έχουμε έναν συνδιασμό οπτικής και ψηφιακής σταθεροποίησης.

Να μην παραγνωρίσουμε και τις όποιες ικανότητες και στη φωτογραφία με διπλές κάρτες 20mpixel και την εργονομία της σειράς GH. Ακόμα και την GH4 δεν την λες ξεπερασμένη ως ακάθρεπτη με την γρήγορη εστίαση και την ριπή που έχει.

Μένει φυσικά να δούμε το τελικό προϊόν...
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: Panasonic GH5

Καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Kosh και ίσως έχει στο μυαλό του συγκεκριμένη κατηγορία λήψεων όπως γάμους όπου τα χρώματα και το dof πχ μιας Canon δίνουν μια ποιο dreamy εικόνα, ωστόσο με 10bit έχεις άλλες δυνατότητες.


Οχι δεν εχω την Canon στο μυαλο μου.

Αλλα ακομα και μια BM (για να μεινω σε αυτην την κατηγορια τιμης ασχετα αν καποιοι πιστευαν οτι θα κονιορτοποιησει τις μεγαλες καμερες....με την υποτιθεμενη αποδοση της ) ειχε πιο κινηματογραφικη εικονα .

Kαι αναφερω αυτην γιατι η προκατοχος της πχ.....(2,5k) ειχε καλυτερο δυναμικος ευρος αν και εχανε σε αναλυση. Φυσικα αυτες ειχαν μυρια αλλα θεματα αλλα ειπαμε.....δεν ειναι τα specs το παν.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Panasonic GH5

"Ακόμα και η ΒΜ""; Το λες σαν να αναφέρεσαι σε καμιά compact....

Oι Blackmagic είναι raw cinema κάμερες. Ακόμα και η pocket θεωρείται πιο "επαγγελματική" για συγκεκριμένες χρήσεις και μπορεί να δώσει πιο "κινηματογραφική" εικόνα από πολλές dslr/mirrorless κι ας είναι μόνο 1080p, κι ας έχει μικρότερο αισθητήρα που ανεβαίνει μέχρι 1600iso.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: Panasonic GH5

E στην ουσια μια compact ειναι για μενα :D

Αλλα ειπαμε ειναι μια παρομοια κατηγορια τιμης. Ολες οι καμερες για εμενα ειναι εργαλεια και δεν τα διαχωριζω παρα μονο με την αξια αγορας τους για να ειναι καπως δικαια η συγκριση.

Παντως καταλαβαινεις τι εννοω με τον προβληματισμο μου για το ειδος της εικονας που εβγαζε η GH4. Την περιμενα σαν τρελλος πολυ καιρο πριν βγει αλλα οταν εκατσε η σκονη δεν......
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Panasonic GH5

μια χαρα Πανμαγιωτη ειναι αν ερχεσαι απο την GH4 και μονο... αν εχεις δουλεψει μηχανες με IBIS , σωστο και γρηγορο CAF και low light Που κανει τη νυχτα μερα, τοτε ειναι μαλλον απογοητευση... αλλα ας περιμενουμε τις πρωτες δοκιμες και βλεπουμε.


Εδω η FUJI - oLYMPUS εβαλε PDAF σε φωτο και βιντεο , και μενει πισω η Panasonic ?

εβαλε επισης το 5axis IBIS στην μικρη GX80 και δεν θα το βαλει εδω ? Περιεργο μου φαινεται!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

το μονο καλο που βλεπω, ειναι οτι θα "σπρωξει" μαλλον τους αλλους κατασκευαστες και κυριως τη σονυ, ν αυξησει την εσωτερικη εγγραφη σε καλυτερα προτυπα.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Panasonic GH5

Η πρώτη του είδους με 10bit 4:2:2 internal.
Κουβέντα δεν είπε για IBIS...
Τα 6Κ πώς βγαίνουν απο 18Μpx 4:3 αισθητήρα;