Album Tagging

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Θα ήθελα να τονίσω πόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι για την ηλεκτρονική μας βιβλιοθήκη να έχουν τα albums μας σωστά metadata.

Τα περισσότερα προγράμματα φτιάχνουν λίστες, album views, artists views κλπ βασιζόμενα σε αυτά, για αυτό θα πρέπει να γίνεται με επιμέλεια. Μια σωστά δομημένη ηλεκτρονική βιβλιοθήκη είναι ένας μικρός θυσαυρός στα χέρια μας και μας γλυτώνει από πολύ κόπο.

Δυστηχώς, οι περισσότεροι αρκούνται σε ένα απλό album--> artist--> year. Λιγότεροι με cover art, ακόμα λιγότεροι με τους συντελεστές κλπ.

Ημιτελής βιβλιοθήκες χωρί´ς σωστές χρονολογίες, track1 track2 track3, χωρίς συντελεστές κλπ είναι απλό χάος.

Σωστά και πλήρη metadata είναι θεμελιώδους σημασίας να υπάρχουν διότι:
1) Κάνουν την πλοήγηση στην μουσική μας βιβλιοθήκη ευκολότερη
2) Τις λίστες μας πιο πλήρης
3) Μπορούμε να κάνουμε ευκολότερα μίξεις διαφόρων μουσικών ειδών
4) Δεν έχουμε το ίδιο album δυο και τρείς φορές.
5) Γλυτώνουμε πολύτιμο χρόνο μέχρι να βρούμε αυτό που μας ενδιαφέρει.
6) Δεν χρειάζεται να ξέρουμε πού είναι τί. Οι περισσότεροι players μας δίνουν το path με το πάτημα ενός κουμπιού

Δυστηχώς χρειάζεται πολύ δουλειά και χρόνος, αλλά το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό μόλις ολοκληρωθεί το project.
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Θα ήθελα να τονίσω πόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι για την ηλεκτρονική μας βιβλιοθήκη να έχουν τα albums μας σωστά metadata.

Τα περισσότερα προγράμματα φτιάχνουν λίστες, album views, artists views κλπ βασιζόμενα σε αυτά, για αυτό θα πρέπει να γίνεται με επιμέλεια. Μια σωστά δομημένη ηλεκτρονική βιβλιοθήκη είναι ένας μικρός θυσαυρός στα χέρια μας και μας γλυτώνει από πολύ κόπο.

Δυστηχώς, οι περισσότεροι αρκούνται σε ένα απλό album--> artist--> year. Λιγότεροι με cover art, ακόμα λιγότεροι με τους συντελεστές κλπ.

Ημιτελής βιβλιοθήκες χωρί´ς σωστές χρονολογίες, track1 track2 track3, χωρίς συντελεστές κλπ είναι απλό χάος.

Σωστά και πλήρη metadata είναι θεμελιώδους σημασίας να υπάρχουν διότι:
1) Κάνουν την πλοήγηση στην μουσική μας βιβλιοθήκη ευκολότερη
2) Τις λίστες μας πιο πλήρης
3) Μπορούμε να κάνουμε ευκολότερα μίξεις διαφόρων μουσικών ειδών
4) Δεν έχουμε το ίδιο album δυο και τρείς φορές.
5) Γλυτώνουμε πολύτιμο χρόνο μέχρι να βρούμε αυτό που μας ενδιαφέρει.
6) Δεν χρειάζεται να ξέρουμε πού είναι τί. Οι περισσότεροι players μας δίνουν το path με το πάτημα ενός κουμπιού

Δυστηχώς χρειάζεται πολύ δουλειά και χρόνος, αλλά το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό μόλις ολοκληρωθεί το project.
Επι τη ευκαιρία του θέματος, θα ήθελα να ρωτήσω. Έχω το Cambridge audio sonata np30 και δεν αναγνωρίζει κανένα metadata. Ούτε cover art ούτε τίποτα, αν και τα έχω μαζί με τα tracks σε κάθε φάκελο.
Ξέρετε πως μπορώ να τα εμφανίσω;
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εξώφυλλα ΑΝ αναγνωρίσει, αυτό θα γίνει με 2 τρόπους. Είτε θα πρέπει να είναι embedded ως metadata στο κάθε αρχείο, είτε αν είναι χύμα μέσα στο folder, θα πρέπει να έχουν κάποια υποστηριζόμενη ονομασία όπως πχ. Folder.jpg κλπ (αυτό διαφέρει ανά περίπτωση).

Τώρα όσον αφορά στα υπόλοιπα metadata, για τι είδους αρχεία μιλάμε; Για flac?
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Και για flac και για MP3 αρχεία.
Έχω τις φωτογραφίες και τα cover art χύμα μαζί με τα tracks.
Στις φωτος γράφει πχ artist αλλά ο τύπος αρχείου είναι jpeg.
Μήπως θα έπρεπε να γράψω artist.jpeg ;

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Tα windows συνήθως κρύβουν την κατάληξη. Λογικά ήδη περιέχει το .jpeg και απλά δεν το βλέπεις. Δοκίμασε να ονομάσεις το αρχείο Folder.jpg όπως σου είπα πιο πριν. Είναι η πιο στάνταρ υποστηριζόμενη ονομασία.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ακόμα σοβαρά με το θέμα του tagging της δισκοθήκης μου!

Σε ότι έχω ριπάρει εγώ έχω κάνει ένα στοιχειώδες tagging αλλά δεν είναι πλήρες σε καμία περίπτωση!
Ένα μεγάλο λάθος που έχω κάνει είναι ότι από κάποια στιγμή κει μετά έκανα embed το cover art του δίσκου στα metadata του με αποτέλεσμα στο Archphile πχ να μην μπορώ να τα δω χρησιμοποιώντας κάποιους clients που θέλουν το αρχείο να υπάρχει σε folder.jpg μορφή μέσα στον φάκελο.

Να μην αναφερθώ σε αλλά αρχεία που έχω και που δεν τα έχω ριπάρει εγώ!

Μεγάλη υπόθεση το ξεκαθάρισμα και το σωστό tagging της δισκοθήκης!
Αλλά και πολύ χρονοβόρο ...
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Μάλλον είναι αρκετά περίπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία, ειδικά αν τα αρχεία είναι αγνώστου προέλευσης.


Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Καλά στην περίπτωση μου δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα! Είναι από φίλους κλπ αλλά και πάλι! Θέλει δουλειά!
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Εγω εχω κατεβασει ενα προγραμματακι, το mp3 tag, και σωθηκα!!!! Εχω ενα σκληρο δισκο στο Pioneer N-50A με flac και σε μερικα εβγαζε το εξωφυλλο, αλλα στα περισσοτερα οχι. Και ας το ειχα το αρχειο ως folder μεσα στο φακελο. Με το mp3 tag εκατσα εκατσα και τα εφτιαξα ΟΛΑ (ειναι χρονοβορο,δε λεω....!!!), και τωρα τα δειχνει και στην οθονη του Pioneer αλλα και στην οθονη του κινητου οταν χρησιμοποιω την εφαρμογη.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εγώ έχω κάτσει και έχω φτιάξει το tagging σε όλη τη βιβλιοθήκη. Για την ακρίβεια είναι το πρώτο πράγμα που κάνω. Εννοείται ότι δεν ασχολύμαι με συνθέτες κλπ καθώς δεν ακούω κλασική μουσική, οπότε στα είδη που με ενδιαφέρουν δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία αυτό το metadata.

Αυτό που κρατάω όμως ευλαβικά στο tag comment είναι τις λεπτομέρειες της κυκλοφορίας που έχω ριπάρει. Παράδειγμα:

Selection_055.png


Στη συνέχεια χρησιμοποιώ όλα αυτά τα tags και κάνω generate αυτόματα το όνομα του directory του κάθε άλμπουμ. Έτσι πχ το συγκεκριμένο είναι:

Code:
Fleetwood Mac - Rumours (1977) [FLAC] {03010-2 - West German Target}


Για artwork κρατάω ένα εξώφυλλο σε αναλυση 600x600 συνήθως το οποίο και το έχω στο ίδιο directory με ονομασία Folder.jpg αν και στους clients μου τραβάω εξώφυλλα από πηγές στο internet οπότε και δεν χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής τα τοπικά.


Το metadata που με ενδιαφέρει πολύ εμένα είναι κυρίως το Genre, αν και στην περίπτωση πχ. αυτού του άλμπουμ το έχω με τον γενικό όρο Rock. Στα πιο σύγχρονα άλμπουμς μου όμως είμαι υπέρ-αναλυτικός και ψείρας.


Edit:

Όποιος ενδιαφέρεται για όλα αυτά μπορεί να δει και το παρακάτω νήμα:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...ήκης-(μεθοδολογία-χρήση-tagging-software-κλπ)
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Άλλο ένα σημαντικό στοιχείο σωστών metadata είναι ότι δεν ειναι απαραίτητο εμείς να ασχοληθούμε με την οργάνωση των φακέλων.

Όλοι σχεδόν οι players έχουν μια λειτουργία για να βρίσκουν duplicate items, και είτε τα σβήνουν κατ ευθείαν, είτε μαε ανοίγουν το φάκελο να τα σβήσουμε εμείς χειροκίνητα.

Εγώ έχω μια στοιχειώδη κατηγοριοποίηση σε blues, jazz, rock, metal, classical, electronic και τα υπόλοιπα τα κάνει ο player.



Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk