Παλιος Κατοχος Epson Tw980 - Βοηθεια Για Καινουργιο Προβολεα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dizzyman

New member
30 October 2017
2
Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο φόρουμ, παλιός κάτοχος ενός EPSON TW 980 του 2008. Αρκετά ευχαριστημένος με τον συγκεκριμένο προβολέα αλλά η αλήθεια είναι οτι τα τελευταία χρόνια έχω χάσει τις εξελίξεις στους προβολείς. Με την ευκαιρία λοιπόν του σπασίματος της λάμπας μπήκα στην διαδικασία να σκεφτώ την αγορά ενος καινούργιου.

Ερώτημα 1ο ¨: Αλλαγή λάμπας ή καινούργιο προβολέα (μεχρι 1000 ) (αν λάβουμε υπόψη οτι η original λάμπα με βάση πάει περιπού 450 ) * Διευκρίνηση : προτιμώ να δώσω περισσότερα χρήματα για καλύτερη ποιότητα / φωτεινότητα κλπ.

Ερώτημα 2ο ¨: Προτάσεις για καινούργιο προβολέα ώστε να μιλάμε για πραγματική αναβάθμιση.

Σημειώσεις ¨: ο χώρος θέασης είναι μεγάλο σαλόνι, αρκετά φωτεινό, με λευκούς τοίχους.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Συμφωνα με τα ορια που βαζεις ο benq w2000 ειναι μια καλη αναβαθμιση.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Πηγαινοντας σε dlp θα κερδισεις σε ansi contrast, σε ευκρινεια και σε φως.
Με τον επσον ειχες καλυτερο μαυρο και πιθανως (δεν θυμαμαι τα χαρακτηριστικα του) να ειναι πιο ευκολος στην τοποθετηση.
Αν στραφεις σε αλλον προβολεα, δωσε και βαση στα τεχνικα χαρακτηριστικα του (zoom,, lens shift, φακο) για να σιγουρευτεις πως μπορει να τοποθετηθει στην ιδια αποσταση και να βγαλει το καδρο που ειχες.
Στους dlp απο benq 1110 ή 2000 ή πας στον 3000 αν θες και frame interpolation.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Φαντάζομαι οτι λάμπα βρίσκεις και πολύ φθηνότερα...
 
19 June 2006
35,671
Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο φόρουμ, παλιός κάτοχος ενός EPSON TW 980 του 2008. Αρκετά ευχαριστημένος με τον συγκεκριμένο προβολέα αλλά η αλήθεια είναι οτι τα τελευταία χρόνια έχω χάσει τις εξελίξεις στους προβολείς. Με την ευκαιρία λοιπόν του σπασίματος της λάμπας μπήκα στην διαδικασία να σκεφτώ την αγορά ενος καινούργιου.

Ερώτημα 1ο ¨: Αλλαγή λάμπας ή καινούργιο προβολέα (μεχρι 1000 ) (αν λάβουμε υπόψη οτι η original λάμπα με βάση πάει περιπού 450 ) * Διευκρίνηση : προτιμώ να δώσω περισσότερα χρήματα για καλύτερη ποιότητα / φωτεινότητα κλπ.

Ερώτημα 2ο ¨: Προτάσεις για καινούργιο προβολέα ώστε να μιλάμε για πραγματική αναβάθμιση.

Σημειώσεις ¨: ο χώρος θέασης είναι μεγάλο σαλόνι, αρκετά φωτεινό, με λευκούς τοίχους.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αν μας έδινες περισσότερα στοιχεία για το σετ απ (ίντσες κάδρου, απόσταση τοποθέτησης προβολέα, ύψος προβολέα από το πάτωμα, ύψος οθόνης από το πάτωμα), θα βοηθούσε.