iPod Classic

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Καλημέρα παιδιά.
Ξέρετε αν στο MediaMarkt υπάρχουν live iPod Classic 80Gb και 160Gb;
Θα ήθελα να τα δω ζωντανά για να δω τις διαφορές στο μέγεθός τους.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Γιατί υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα για να υπάρχουν και στο Media Markt; Δεν νομίζω. Πριν λίγες ημέρες που βρέθηκα στο the Mall δεν υπήρχαν ούτε Nano, ούτε Classic, ούτε touch φυσικά σε πλαίσιο, Fnac ή multirama. Απ' ότι ξέρω προς το τέλος του μήνα. Για να το δείς live.... καλά κρασιά.
 

Gleon

Senior Member
2 March 2007
396
Χτες ήμουν στο The Mall και το Fnac είχε όλα τα νέα nano ενώ το ΠΛΑΙΣΙΟ μόνο το ασημί.
Τα multirama είχαν μια τεράστια αφίσα στην είσοδο "ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΑ ΝΕΑ IPODs" κλπ αλλά δεν μπήκα μέσα να τσεκάρω.

Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για τα classic ας περιμένει λίγο γιατί έχουν βουήξει τα fora παγκοσμίως για διάφορα προβλήματα.

Το τελευταίο bug που εμφανίστηκε είναι ότι ο σκληρός σπινάρει χωρίς σταματημό
 

 Νίκος

Supreme Member
Γιατί υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα

Στα Applestore υπάρχουν, τουλάχιστον εδώ στην Θεσ/νίκη εδώ και 10 μέρες τουλάχιστον,ετοιμοπαράδοτα.

Και στο Πλαίσιο στην Θεσ/νίκη το ίδιο, αλλά όχι touch.

Εδώ στην Β.Ελλάδα είμαστε Ευρώπη :flipout:
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Απάντηση: Re: iPod Classic

Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για τα classic ας περιμένει λίγο γιατί έχουν βουήξει τα fora παγκοσμίως για διάφορα προβλήματα.

Το τελευταίο bug που εμφανίστηκε είναι ότι ο σκληρός σπινάρει χωρίς σταματημό

Όντως ισχύει κάτι τέτοιο;...
Για πείτε γιατί θα το παραγγείλω να μου το φέρουν την άλλη εβδομάδα από Αμερική, μην πάθουμε καμμιά πλάκα.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Μάλλον έχω χάσει το φώς μου ή αποβλακώθηκα για να μην δώ τίποτα στο The Mall.... τές πά, το Σάββατο που βρέθηκα εγώ πάντως δεν υπήρχε τίποτα εκτός κι αν μου τα έκρυψαν γιατί ήξεραν ότι είμαι από το AVClub και το MacLife...

Το Classic που έχω εγώ, εδώ και τρείς ημέρες δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Οπως κατάλαβες από τις διάφορες άσχετες απαντήσεις, να το δείς δεν υπάρχει πουθενά πάντως.
 

 Νίκος

Supreme Member
Μάλλον έχω χάσει το φώς μου ή αποβλακώθηκα για να μην δώ τίποτα στο The Mall.

Δεν φταίει αυτό... Απλά τα ipod δίνονται με σειρά προτεραιότητος τώρα που είναι στις αρχές... Το οτι έχει μια αλυσίδα ή ένα κατάστημα δεν σημαίνει οτι έχουν όλα. Π.χ. Mediamarkt και Multirama στην Θεσσαλονίκη δεν τα έχουν πάρει μυρωδιά ακόμα.
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Θα σας τις πω από κοντά το Σάββατο...
Μέχρι στιγμής έχω πάθει πλάκα...
 
18 June 2006
362
__Βρε, σταματήστε με το iPhone, δε θα μας κάνετε (άλλο) να ζηλέψουμε, ξου-ξου, εδώ είναι το topic του classic!! :ernaehrung004: χαχαχα!



__Ξαναφέρνω το θέμα, στο θέμα του!

__Πώς μπορώ να βγάλω τον περιορισμό στην ένταση του ήχου που υπάρχει στα Ευωπαϊκά classic? Εκανα φυσικα´την έρευνα μου και ένα δύο προγραμματάκια που υπάρχουν γι' αυτόν τον σκοπό, ΔΕΝ λειτουργούν για την τελευταία γενιά των ipod, ούτε και στο classic φυσικά. :twoguns: ggrrrrr

__Μπορούμε να κάνουμε κάτι, ή να ελπίζουμε πως στο μέλλον, ίσως βγει κανα προγραμματάκι που να κάνει τη δουλειά και για τη νέα γενιά..?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
__Βρε, σταματήστε με το iPhone, δε θα μας κάνετε (άλλο) να ζηλέψουμε, ξου-ξου, εδώ είναι το topic του classic!! :ernaehrung004: χαχαχα!



__Ξαναφέρνω το θέμα, στο θέμα του!

__Πώς μπορώ να βγάλω τον περιορισμό στην ένταση του ήχου που υπάρχει στα Ευωπαϊκά classic? Εκανα φυσικα´την έρευνα μου και ένα δύο προγραμματάκια που υπάρχουν γι' αυτόν τον σκοπό, ΔΕΝ λειτουργούν για την τελευταία γενιά των ipod, ούτε και στο classic φυσικά. :twoguns: ggrrrrr

__Μπορούμε να κάνουμε κάτι, ή να ελπίζουμε πως στο μέλλον, ίσως βγει κανα προγραμματάκι που να κάνει τη δουλειά και για τη νέα γενιά..?

από τις ρυθμίσεις, όριο έντασης ήχου...

δεν κατάλαβα γιατί έχεις πρόβλημα...
 
18 June 2006
362
__Κι όμως... ;)


__ΟΛΑ τα ευρωπαϊκά iPod και πιθανόν όλα τα mp3-players έχουν περιορισμό έντασης... Για το καλό μας (...), η Ευρωπαϊκή Ενωση, θέσει ένα όριο έντασης. Ετσι κλειδώνουν τα mp3-players που στέλνουν στην Ευρώπη.

__Είχα ένα mp3 της Sony παλιά και είχε τον περιορισμό αυτό. Ειδικά αν δεν είχες ευαίσθητα ακουστικά, ήταν εκνευριστικά χαμηλή η ένταση σε εξωτερικούς χώρους... Μπήκα στο internet και βρήκα οδηγίες για να μπω στο κρυφό μενού της συσκευής και να να διαλλέξω ν' απενεργοποιήσω τον περιορισμό. Με λίγα λόγια είναι θέμα sotware που υπάρχει μόνο στα προϊόντα της Ε.Ε. (αν π.χ. το ίδιο μοντέλο ipod εσύ το έχεις αγοράσει απο τις Η.Π.Α. και εγώ απο την Ε.Ε., το δικό σου θα παίζει αισθητότα πιο δυνατά!).


__Αυτό που θέλω ν' απενεργοποιήσω εγώ λοιπόν, είναι άλλο απ' αυτό που λες εσύ. Αυτό που λες, είναι ένας έλεγχος που έχει προσθέσει η Apple για τους πελάτες (σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής που δε σου δίνει η Ε.Ε.), που θέλουν να βάλουν όριο, ή τους γονείς που θέλουν να βάλουν όριο (μπαίνει και συνδιασμός για να μην μπορεί κάποιος που δεν τον γνωρίζει να αλλάξει τη ρύθμιση).

__Υπάρχουν στο internet 1-2 προγραματάκια, που αφαιρούν αυτόν τον περιορισμό. ΟΜΩΣ, δεν λειτουργούν στο νέο software που φέρουν τα classic. Κάτι τέτοιο ψάχνω εγώ, ή οδηγίες πώς να μπω στο μενού και να το απενεργοποιήσω μόνος μου...


__Αυτά...
 
Last edited: