Ο Tim Cook υπερασπίζεται την τιμή του iPhone X

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

H Apple είναι μια εταιρεία με αξία σχεδόν 900 δισ. δολάρια και 268.9 δισ. σε μετρητά. H ανοδική της πορεία συνεχίζεται ξεπερνώντας τις εκτιμήσεις της Wall Street. Παράλληλα με την ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων, ο Tim Cook υπερασπίζεται την τιμή του iPhone X.​


tim-cook-1.jpg



Από πολλούς αναλυτές η Apple με το iPhone X, για το οποίο χρεώνει τετραψήφιο αριθμό, μπήκε για τα καλά στην κατηγορία των luxury brands. Οι τιμές του στην Ελλάδα είναι 1199 ευρώ για την έκδοση με τα 64GB και 1399 ευρώ για την έκδοση με τα 256GB.

Στην επίσημη ανακοίνωση για τα οικονομικά αποτελέσματα τριμήνου ο Steven Milunovich, διευθύνων σύμβουλος της UBS Securities απευθυνόμενος στον Cook είπε: “Νομίζω ότι πριν από μερικά χρόνια, κανείς δεν θα φανταζόταν να πουλάει τηλέφωνο σε αυτή την τιμή και προφανώς, είστε σίγουροι ότι μπορείτε να το κάνετε”.

Η απάντηση του Cook ήταν να συγκρίνει την αγορά του iPhone X με έναν ακριβό καφέ.

"Νομίζω ότι είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων πληρώνει για το τηλέφωνο κάθε μήνα. Επομένως…..πιστεύω ότι στις ΗΠΑ θα μπορούσατε να αγοράσετε ένα iPhone X για 33 δολάρια το μήνα. Έτσι, αν το σκεφτείτε, είναι λίγοι καφέδες την εβδομάδα. Είναι ας πούμε λιγότερο από έναν καφέ την ημέρα σε μια από αυτές τις ωραίες καφετέριες."




Ο Cook αναφέρει ότι η τιμή του iPhone X αντικατοπτρίζει την ποιότητα του προϊόντος.

"Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο τιμολογούμε, τιμολογούμε με το είδος της αξίας που παρέχουμε. Δεν προσπαθούμε να χρεώσουμε την υψηλότερη τιμή που μπορούμε να πάρουμε ή κάτι τέτοιο. Προσπαθούμε απλά να το τιμολογήσουμε για αυτό που παραδίδουμε. “Tο iPhone X διαθέτει πολλές σπουδαίες νέες τεχνολογίες κορυφαίες στη βιομηχανία και είναι ένα υπέροχο προϊόν, το οποίο ανυπομονούμε οι χρήστες να αρχίσουν να το παίρνουν στα χέρια τους".

Τέλος ο Cook αναφέρθηκε στην δυνατότητα που έχουν οι χρήστες να ανταλλάξουν τα παλιά τους iPhones με το iPhone X κερδίζοντας 300 με 350 δολάρια.

Μπορεί η τιμή του iPhone X να θεωρείται αρκετά ακριβή, όμως ούτε φέτος έλειψαν οι ουρές έξω από τα καταστήματα της Apple.

[via] . [via]
(Sent from Nexus 6P)
 
18 June 2006
7,544
Βλέποντας το βίντεο και τις δηλώσεις(προφανώς μελετημένες μέχρι τελείας) θέλω να γράψω «διάφορα» που όμως θα υποχρεώσουν τον φίλτατο διαχειριστή μας Μιχάλη να με μπανάρει...🤬🤬


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
η λογική του δίνω 3 ευρώ τη μέρα είναι πάγια καταναλωτική.
απλά δεν πίνεις ένα καφέ τη μέρα, έξω, και αν όντως το κάνεις πρέπει να στερηθείς πχ για 5 χρόνια....
 
18 June 2006
7,544
Αγαπητοί ΔΕΝ είναι λογιστικό-αριθμητικό το θέμα μου...

ας το αφήσουμε καλύτερα...τεχνολογικό φόρουμ είμαστε....

ΥΓ: οκ...θα κόψω το εσπρεσάκι μου για κάποια χρόνια!!! :((
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μπράβο στον Cook και την Apple , 1200 ευρώ είναι πολύ μικρό τίμημα για να σου επιτρέπουν να κρατάς τηλέφωνο με σήμα το μήλο στο χέρι.

ΥΓ. Ο καφές είναι αδύνατο να κοπεί γιατί βασικότερος λόγος για την αγορά iphone είναι το pull mour στην καφετέρια , κόψτε από κάπου αλλού.
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Ο Tim Cook υπερασπίζεται την τιμή του iPhone X

Μπράβο στον Cook και την Apple , 1200 ευρώ είναι πολύ μικρό τίμημα για να σου επιτρέπουν να κρατάς τηλέφωνο με σήμα το μήλο στο χέρι.

ΥΓ. Ο καφές είναι αδύνατο να κοπεί γιατί βασικότερος λόγος για την αγορά iphone είναι το pull mour στην καφετέρια , κόψτε από κάπου αλλού.

εννοείται μπράβο, αγαπητέ Υπερίωνα...αυτό σημαίνει πανίσχυρο brand....και ναι θα κόψω από αλλού....

δες όμως πόσο χυδαία γλύφτης είναι, που ντύνεται σαν πωλητάκος των 500 δολλαρίων (ο CEO της μεγαλύτερης εταιρίας στο κόσμο) για να αγκαλιάσει τους πελάτες....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
προχτές στην Πειραιώς (τράπεζα) στην ουρά στο μηχάνημα αυτόματων πληρωμων δυό παληκάρια μιλούσανε για κινητά (η εμφάνισή τους μαρτυρούσε ότι τα κινητά τους πιθανότατα ήταν το μεγαλύτερο περιουσιακό τους στοιχείο) και η συζήτηση ήταν ο ένας πως θα ακυρώση την παραγγελία του 8 και ο άλλος πως θα βρει να δώσει το 7 και αν κάποια άκρη που του είπαν θα του έδινε το 256άρι στην τιμή του μικρότερου και έλεγε..."εντάξ δεν τα χρειάζομαι, αλλά αν ο άλλος στο δίνει να μην το πάρεις?"
Σημειωτέον περιμένανε να πληρώσουν δόση ενφια (ο ένας) και κάνανε κάτι σαν ρεφενέ και "ταϊσανε" το μηχάνημα κέρματα...

Προσωπικά θεωρώ πρόκληση την τιμή του τηλεφώνου, αλλά ζούμε σε ένα κόσμο αντιθέσεων.
Κάποιος δίνει κλάσμα του ημερομίσθιού του για αυτό, άλλος το μισθό του, άλλος βάζει χρέος και κάπου στον κόσμο οι εμπλεκόμενοι στην κατασκευή του πληρώνονται με ένα πιάτο ρύζι.
Θα μπορούσα να δικαιολογήσω την τιμή του στη βάση ότι μια φορά το αγοράζεις αλλά η πολιτική είναι να το αλλάξεις σε ένα δυό χρόνια.
Αλλάζω κινητό κάθε 5-6 χρόνια και θα μπορούσα ίσως να το δικαιολογήσω στον εαυτό μου (όχι το ίδιο ίσως άλλη μάρκα).
Πλέον όμως όχι. Ούτε και σε τέτοια βάση.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: Ο Tim Cook υπερασπίζεται την τιμή του iPhone X

εννοείται μπράβο, αγαπητέ Υπερίωνα...αυτό σημαίνει πανίσχυρο brand....και ναι θα κόψω από αλλού....

δες όμως πόσο χυδαία γλύφτης είναι, που ντύνεται σαν πωλητάκος των 500 δολλαρίων (ο CEO της μεγαλύτερης εταιρίας στο κόσμο) για να αγκαλιάσει τους πελάτες....

Νάσο μόνος λόγος που θα αγόραζα iphone είναι αν μου το ζητήσει η κόρη μου (έχει το Samsung J5 2017 τώρα) αν και μια φίλη της πήρε το iphone 7 (βοηθούσε στην επιχείρηση του πατέρα της και μάζευε λεφτά όλο το καλοκαίρι) και της έπεσε και το έσπασε σχεδόν αμέσως. Γενικά δεν είναι να κυκλοφορείς με τόσο ακριβό κινητό γιατί ακόμη και στους μεγάλους μπορεί να πέσει , να κλαπεί κτλ.

Τα ίδια θα έλεγα και για το Note 8 που είναι στα 900 ευρώ. Ακόμη και τα 560 ευρώ του S8 δεν νομίζω να δικαιολογούνται αν το δούμε αντικειμενικά. Αν έχει κανείς μεγάλη επιδότηση ή επαγγελματικό κινητό αλλάζει το πράγμα.
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ο Tim Cook υπερασπίζεται την τιμή του iPhone X

Νάσο μόνος λόγος που θα αγόραζα iphone είναι αν μου το ζητήσει η κόρη μου (έχει το Samsung J5 2017 τώρα) αν και μια φίλη της πήρε το iphone 7 (βοηθούσε στην επιχείρηση του πατέρα της και μάζευε λεφτά όλο το καλοκαίρι) και της έπεσε και το έσπασε σχεδόν αμέσως. Γενικά δεν είναι να κυκλοφορείς με τόσο ακριβό κινητό γιατί ακόμη και στους μεγάλους μπορεί να πέσει , να κλαπεί κτλ.

Τα ίδια θα έλεγα και για το Note 8 που είναι στα 900 ευρώ. Ακόμη και τα 560 ευρώ του S8 δεν νομίζω να δικαιολογούνται αν το δούμε αντικειμενικά. Αν έχει κανείς μεγάλη επιδότηση ή επαγγελματικό κινητό αλλάζει το πράγμα.

Ωπα...είσαι και συ ευάλωτος στο iPhone (δούρειος ίππος η κόρη σου!!! :2thumb22sup: :ernaehrung004:)

χαίρομαι γιατί το θέμα που άνοιξε ο airb δεν πήγε άπατο...το έβλεπα από χθες και σκεφτόμουν : "κανείς δεν θα κάνει σχόλιο??"
Του supersonic το σχόλιο μου άρεσε, αλλά ζούμε σε ελεύθερο κόσμο...ο καθένας έχει το δικαίωμα να ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ελεύθερα....στο φινάλε για μια μπούρδα συζητάμε που λέγεται iPhone.....ας μη το βαρύνουμε...

ΥΓ: το Σάββατο που "τέσταρα" το Χ στο Γερμανό,ρώτησα με σοβαρότητα-κάνοντας τον άσχετο-τον πωλητή που με εξυπηρετούσε πόσο κοστίζει..ο πωλητής λέγοντας μου τις τιμές έβαλε τα γέλια και ο ίδιος (δεν θα έπρεπε, γιατί που είναι το αστείο???...ή μήπως είναι???)
 
Last edited by a moderator:
Τα iphone ανέκαθεν μου άρεσαν,τα θεωρώ πολύ σοβαρά μηχανήματα με άριστη συνέργεια h/w-s/w,ακριβώς όπως πρέπει να είναι μια συσκευή καθημερινός σύντροφος.Όλα αυτά ακυρώθηκαν γιά εμένα απο το γλοιώδες lifestyle που τα συνοδεύει,και ιδίως απο τις τυχάρπαστες περσόνες που τα μοστράρουν.Για την αρρώστια των τιμών τους τα είπαμε.
 
έχω τουμπανάρα κινητό με κάτω από 200 ευρώ (lemax2).
Αν δεν υπήρχε ο στηβ τζομπς τότε να σκεφτεί και να υλοποιήσει το αηφόνι πιθανότατα να ήμουν τώρα με κάποιο ΝΟΚΙΑ με μεγάλη μπαταρία ή με κάποιο μπλάκμπερυ με 3424 κουμπιά.

Η apple έφτιαξε το χώρο των σμάρτφονς όπως και ο γκάλης το μπάσκετ στην ελλάδα.

Εκτιμώ και θαυμάζω apple, είναι πρωτοπόροι και χαίρομαι που σε μια πενταετία θα έχω κάτι πολύ κοντά στο iphone x με περίπου 200 ευρώ.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Amazon and Apple caught in latest EU tax crackdown - BBC News


Apple ordered to pay 13bn after EU rules Ireland broke state aid laws

European commission says Apple got illegal help with tax breaks but CEO Tim Cook says ruling threatens investment in Europe


το μεγαλύτερο θέμα ειναι τo 3. supply & deman, η καταναλωτική παιδεία που δεν έχουν οσοι αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο απλά για να έχουν το πιο εξελιγμένο μοντέλο (ειτε ειναι aplle, samsung, oneplus κτλ) και ας μην χρησιμοποιήσουν σχεδόν ποτέ τα νέα features που παρέχει.
 
Last edited:

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Ο Tim Cook υπερασπίζεται την τιμή του iPhone X

έχω τουμπανάρα κινητό με κάτω από 200 ευρώ (lemax2).
Αν δεν υπήρχε ο στηβ τζομπς τότε να σκεφτεί και να υλοποιήσει το αηφόνι πιθανότατα να ήμουν τώρα με κάποιο ΝΟΚΙΑ με μεγάλη μπαταρία ή με κάποιο μπλάκμπερυ με 3424 κουμπιά.

Η apple έφτιαξε το χώρο των σμάρτφονς όπως και ο γκάλης το μπάσκετ στην ελλάδα.

Εκτιμώ και θαυμάζω apple, είναι πρωτοπόροι και χαίρομαι που σε μια πενταετία θα έχω κάτι πολύ κοντά στο iphone x με περίπου 200 ευρώ.

τσεκαρε τα βιντεο του Goldfusion και θα καταλάβεις πόσο πρωτοπόρος ειναι...
επιχειρηματίας φυσικά!
πρωτοπόρος....



 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Ο Tim Cook υπερασπίζεται την τιμή του iPhone X

Εκτιμώ και θαυμάζω apple, είναι πρωτοπόροι και χαίρομαι που σε μια πενταετία θα έχω κάτι πολύ κοντά στο iphone x με περίπου 200 ευρώ.

Υπάρχει ήδη στην μισή τιμή και μάλιστα βγήκε στην αγορά πριν από το iphone X...

https://www.youtube.com/watch?v=IiAvAGWlFYk
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Ο Tim Cook υπερασπίζεται την τιμή του iPhone X

πιθανότατα να ήμουν τώρα με κάποιο ΝΟΚΙΑ με μεγάλη μπαταρία ή με κάποιο μπλάκμπερυ με 3424 κουμπιά.

η nokia ηταν πρωτοπόρος, αλλα κάποιος έβγαλε εκατομμύρια καταστρέφοντας την εταιρεία του..