Samsung UE55MU6122

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

psilopaidi

New member
5 November 2017
19
Γεια σας παιδια και πολλα μπραβο για τις γνώσεις που δίνετε και σε μας στους αρχάριους! Είμαι έτοιμος να αγοράσω τη samsung mu6122 στα 645 ευρώ στις 55 ιντσες . Ξέρω ότι είναι 60Hz . Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι αν έχει VA panel . Στο αμερικάνικο rtings είναι αυτή σωστά; http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/mu6300
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Οχι δεν έχει! Η 55MU6102 έχει. Οι πωλητές λένε ότι είναι ίδιες και έχουν VA αλλά όλες οι 55MU6122 που είδα σήμερα σε ΜΜ Πλαίσιο και Κοτσώβολο, έχουν PLS.
 

payback

New member
16 November 2012
64
Οχι δεν έχει! Η 55MU6102 έχει. Οι πωλητές λένε ότι είναι ίδιες και έχουν VA αλλά όλες οι 55MU6122 που είδα σήμερα σε ΜΜ Πλαίσιο και Κοτσώβολο, έχουν PLS.

αυτό ισχύει και για τις 49'' και 50'' inches??
 

Mamoulinos

Established Member
27 January 2013
264
Είσαι απόλυτα σίγουρος;
Διότι στο displayspecifications έχει την 50 με VA και την 55 με PLS.
Ρωτάω γιατί η πρώτη κοστίζει 649 ενώ η δεύτερη 685 στο Κωτσόβολο.
Αμελητέα έως μηδαμινή η διαφορά των 35 για το κέρδος των +5 ιντσών.
Ο κολλητός μου πήγαινε για 50άρα και τώρα θέλει να χτυπήσει την 55αρα λόγω τιμής.
Οπότε, είσαι σίγουρος ότι θα έχει VA και η 55άρα;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Σίγουρος μπορώ να είμαι μόνο για αυτές που είδα με τα μάτια μου

Πήγα με φίλο να αγοράσει μια 55' και γυρίσαμε 3 καταστήματα. Στον Κοτσώβολο την είχε σε 55 και σε 50 την 6102 και την κοίταξα. Ο φίλος μου λέει στον πωλητή "αυτή θα πάρω" και ο πωλητής του απαντά "δεν έχω άλλη εδώ, θες να πάρεις την 55MU6122 που είναι ίδια?" Κοιτάμε την "ίδια" και φόραγε PLS ;)

πωλητής τηλεφωνεί "στην Samsung" μιλάει και μετά μου δίνει το τηλέφωνο να μιλήσω σε κάποιον "ειδικό" να μου πεί:

- Και η 6102 και η 6122 VA panel έχουν η διαφορά τους είναι στο bluetooth.
- Η 6122 που κοιτάω τώρα πάντως φοράει PLS
- H ενημέρωση που έχουμε είναι ότι μόνο VA φοράνε
- Αν δε με πιστέυετε σας στέλνω φωτό
- Δηλαδή βλέπετε τα pixel και είναι πλαγιαστά σαν βελάκια?
- Δεν είναι VA
- Εντάξει, τώρα στις καινούργιες έχουν αλλάξει λίγο το layout των VA για να βελτιώσουν τις γωνίες θέασης :smash:
- Μα δεν είναι VA
- Δεν ξέρουμε τίποτα για PLS και IPS, όλες VA έχουν
- Ειναι γνωστό ότι η Samsung κάνει panel lottery, υπάρχουν σε φορουμ φωτογραφίες που δείχνουν ότι φοράνε άλλα panel.
- Ααα σε φόρουμ? Ξέρω πολύ καλά τι ρόλο παίζουν αυτοί στα φόρουμ, θα μου επιτρέψετε να ξέρω καλα τι είναι αυτά τα φόρουμ.
- Οκ ευχαριστώ
 
Last edited:

evmenis

New member
5 November 2017
2
Πρακτικα πως καταλαβαινεις αν ενα πανελ ειναι VA ?

ΥΓ epic διαλογος.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Στο option κοιτάς το type: και βλέπεις ποιoς είναι ο κατασκευαστής του panel.

Το πρόβλημα ομως είναι ότι είναι πάρα πολύ σπάνιο σε κατάστημα να σου δώσουν το remote και να σε αφήσουν να "παίξεις." Το να σου το δώσουν δε σε 3-4 διαφορέτικά μοντέλα μου μοιάζει απίθανο.

Για αγορά, μια απ τις λύσεις που προτείνω παραπάνω είναι πολύ πιο απλή.
 

Mamoulinos

Established Member
27 January 2013
264
Σίγουρος μπορώ να είμαι μόνο για αυτές που είδα με τα μάτια μου

Πήγα με φίλο να αγοράσει μια 55' και γυρίσαμε 3 καταστήματα. Στον Κοτσώβολο την είχε σε 55 και σε 50 την 6102 και την κοίταξα. Ο φίλος μου λέει στον πωλητή "αυτή θα πάρω" και ο πωλητής του απαντά "δεν έχω άλλη εδώ, θες να πάρεις την 55MU6122 που είναι ίδια?" Κοιτάμε την "ίδια" και φόραγε PLS ;)

πωλητής τηλεφωνεί "στην Samsung" μιλάει και μετά μου δίνει το τηλέφωνο να μιλήσω σε κάποιον "ειδικό" να μου πεί:

- Και η 6102 και η 6122 VA panel έχουν η διαφορά τους είναι στο bluetooth.
- Η 6122 που κοιτάω τώρα πάντως φοράει PLS
- H ενημέρωση που έχουμε είναι ότι μόνο VA φοράνε
- Αν δε με πιστέυετε σας στέλνω φωτό
- Δηλαδή βλέπετε τα pixel και είναι πλαγιαστά σαν βελάκια?
- Δεν είναι VA
- Εντάξει, τώρα στις καινούργιες έχουν αλλάξει λίγο το layout των VA για να βελτιώσουν τις γωνίες θέασης :smash:
- Μα δεν είναι VA
- Δεν ξέρουμε τίποτα για PLS και IPS, όλες VA έχουν
- Ειναι γνωστό ότι η Samsung κάνει panel lottery, υπάρχουν σε φορουμ φωτογραφίες που δείχνουν ότι φοράνε άλλα panel.
- Ααα σε φόρουμ? Ξέρω πολύ καλά τι ρόλο παίζουν αυτοί στα φόρουμ, θα μου επιτρέψετε να ξέρω καλα τι είναι αυτά τα φόρουμ.
- Οκ ευχαριστώ

Σουρεάλ κατάσταση!

Λοιπόν, στο μεσοδιάστημα αυτό, έκαναν φτερά οι προσφορές του Κωτσό...
Που να πάρει...
Ανέβασαν και τις Sony 8309C και 809C του 2015 με 100hz.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Τον διάλογο τον δημοσίευσα για να δείξω ότι αν κάποιος πάει ανυποψίαστος ή καλοπροαίρετος, θα βρεθεί αντιμέτωπος με τοίχο..

Οι πωλητές κοιτάνε μόνο πως θα ξεφορτωθούν το στοκ τους. Δεν πιστεύω ότι ο πωλητής γνώριζε τα υπέρ και τα κατά του κάθε panel. Είμαι βέβαιος ότι αν η διαθεσιμότητα του καταστήματος ήταν ανάποδη (δλδ είχε μόνο κομμάτια με VA) πάλι όλες ίδιες θα μου τις παρουσίαζαν.

Οι κατασκευάστριες εταιρίες είναι η αιτία του μπερδέματος όχι το κάθε κατάστημα ή ο κάθε πωλητής που σήμερα πουλάει στο τμήμα τηλεοράσεων και αύριο στα πλυντήρια πιάτων..
 

payback

New member
16 November 2012
64
Τον διάλογο τον δημοσίευσα για να δείξω ότι αν κάποιος πάει ανυποψίαστος ή καλοπροαίρετος, θα βρεθεί αντιμέτωπος με τοίχο..

Οι πωλητές κοιτάνε μόνο πως θα ξεφορτωθούν το στοκ τους. Δεν πιστεύω ότι ο πωλητής γνώριζε τα υπέρ και τα κατά του κάθε panel. Είμαι βέβαιος ότι αν η διαθεσιμότητα του καταστήματος ήταν ανάποδη (δλδ είχε μόνο κομμάτια με VA) πάλι όλες ίδιες θα μου τις παρουσίαζαν.

Οι κατασκευάστριες εταιρίες είναι η αιτία του μπερδέματος όχι το κάθε κατάστημα ή ο κάθε πωλητής που σήμερα πουλάει στο τμήμα τηλεοράσεων και αύριο στα πλυντήρια πιάτων..

για το ταινίες το VA είναι τόσο ανώτερο από το PLS που αξίζει να το ψάξεις τόσο πολύ ??
 

payback

New member
16 November 2012
64
Γεια σας παιδια και πολλα μπραβο για τις γνώσεις που δίνετε και σε μας στους αρχάριους! Είμαι έτοιμος να αγοράσω τη samsung mu6122 στα 645 ευρώ στις 55 ιντσες . Ξέρω ότι είναι 60Hz . Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι αν έχει VA panel . Στο αμερικάνικο rtings είναι αυτή σωστά; http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/mu6300

τελικά την αγόρασες ?
 

psilopaidi

New member
5 November 2017
19
οχι επειδη είναι ips. ειμαι ετοιμος για τη μαυρη παρασκευη. περιμενω va panel και 120hz sta 1000 ευρω....:drool1: