iPhone X 64GB ή iPhone 8 Plus 256Gb - Να το πάρω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gadgetakiass

New member
12 May 2017
1
Είμαι ανάμεσα στο iPhone 8 X με 64GB και στο iPhone 8 Plus με 256GB.
Πολλά ακούγονται για το iPhoneX και θετικά και αρνητικά...
To iphoneX μόλις έγινε διαθέσιμο από 1.199 σε Public Mediamarkt και λογικά σε όλους τους μεγάλους.
Αυτό με τις 600 Δις λειτουργίες ανά δευτερόλεπτο του A11 Bionic ισχύει ή είναι σαν τα Hz στις οθόνες; :ADFAD2:

Τι λέτε;

iPhoneX
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Αυτό με τις 600 Δις λειτουργίες ανά δευτερόλεπτο του A11 Bionic ισχύει ή είναι σαν τα Hz στις οθόνες;

Καταρχας, καλως όρισες στο AVClub. Αυτό είναι για το μαρκετινγκ και προσωπικά για να δικαιολογησει καποιος στον εαυτό του το υψηλό κόστος αγοράς.

Σκεψου τι χρειάζεσαι και πραξε αναλογα. Δεν εχει νοημα να συμβιβαστεις με το iphone 10 και τα 64GB αν σκεφτεσαι το iphone 8 plus με τα 256. Οποτε συγκρινε το 8 plus 64GB με το 10 64GB, ή αντιστοιχα τις 256GB εκδοσεις. Με τρεις κουβεντες, το παραπανω που σου προσφέρει το iphone 10 ειναι το face id (χωρις δακτυλικό), το ιδιο μεγεθος οθόνης σε μικρότερο όγκο συσκευης και το lifestyle που περιβαλλει το νεωτερο προιόν της apple. Ερχονται διαρκως συγκριτικά, αλλα το αλλο που κοιτουν αρκετοί ειναι η καμερα, η οποια ειναι μαλλον ιδια και στα δυο.
Εσυ θα αποφασισεις αν αυτα τα τρια αξίζουν τα επιπλεον 325ευρω που θα κληθεις να δωσεις.
 
Ό,τι σου αρέσει περισσότερο. Ο bionic όσες λειτουργίες και να έχει, είναι κοινός στα δύο τηλέφωνα, αν δεν κάνω λάθος. Αυτό που αλλάζει είναι η λίγο μεγαλύτερη οθόνη στο Χ και το σαφώς μικρότερο μέγεθος σε σχέση με το 8 Plus.

To μέγεθος για μένα ήταν καθοριστικός παράγοντας επιλογής του Χ, το Plus δε μπορώ να το πιάσω στα χέρια μου χωρίς να βάλω τα γέλια...

Tώρα αν συνηθίζεις να φορτώνεις 50 ταινίες 4Κ και να τις σέρνεις μόνιμα μαζί σου, μαζί με κάποια παιχνίδια των 2GB που έχεις να παίξεις εδώ και 6 μήνες, τότε τα 64 δε θα σε φτάσουν.
 
Last edited:

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Για το μέγεθος της οθόνης είστε σίγουροι γιατί απο το λίγο που είδα το demo μου φάνηκε οτι το 6-7-8 plus έχει πολύ λίγο μεγαλύτερη οθόνη ίσως αυτό να έχει να κάνει οτι η οθόνη του Χ είναι λίγο πιο στενή αλλά σαν πρώτη εντύπωση αυτό εισέπραξα.

Για πείτε και εσείς που το έχετε και είχατε κάποιο plus ? το μέγεθος της οθόνης (οχι σαν ίντσες) είναι μεγαλύτερο στο X ή δεν είναι ?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Στη μια ειναι τα bezels, στην αλλη ειναι το "σεμεδακι" και το cropping - ευκολα σε ξεγελά το ενα ή το αλλο - πες πως ειναι ιδιες για να εισαι μεσα. Αν σε ενδιαφερουν στο χιλιοστό οι διαστασεις της πραγματικής εικόνας μπορεις να διαβασεις εδω.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ό,τι σου αρέσει περισσότερο. Ο bionic όσες λειτουργίες και να έχει, είναι κοινός στα δύο τηλέφωνα, αν δεν κάνω λάθος. Αυτό που αλλάζει είναι η λίγο μεγαλύτερη οθόνη στο Χ και το σαφώς μικρότερο μέγεθος σε σχέση με το 8 Plus.

To μέγεθος για μένα ήταν καθοριστικός παράγοντας επιλογής του Χ, το Plus δε μπορώ να το πιάσω στα χέρια μου χωρίς να βάλω τα γέλια...

Tώρα αν συνηθίζεις να φορτώνεις 50 ταινίες 4Κ και να τις σέρνεις μόνιμα μαζί σου, μαζί με κάποια παιχνίδια των 2GB που έχεις να παίξεις εδώ και 6 μήνες, τότε τα 64 δε θα σε φτάσουν.

Η οθόνη δεν είναι ακριβώς μεγαλύτερη στο χ https://www.phonearena.com/news/App...an-the-5.5-inch-iPhone-8-Plus-display_id98116
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Δεν έχει τόση σημασία... Αυτό που μετράει είναι ότι έχεις το μέγεθος σχεδόν του 7 kai 8 και την οθόνη, με άλλη αναλογία, του 7 και 8 Plus.

Sent from my SM-T813 using Tapatalk
 
Το είδα το άρθρο λίγο στα πεταχτά, οπότε δεν είμαι σίγουρος αν συμφωνώ.

Ξεχνάει πάντως κάτι βασικό, οτι στον κόσμο των smartphones όλα λειτουργούν κατακόρυφα. Οπότε η μεγαλύτερη διάσταση στον κατακόρυφο άξονα στην πραξη μια χαρά βολεύει (στην αρχή σε ξενίζει όντως). Σε ό,τι και να κάνεις, surfing, email, text, facebook, instagram, κλπ το έξτρα real estate κατακόρυφα είναι πιο θετικό από το αν ήταν στο πλάι. Μόνο στις ταινίες έχει νόημα το ratio του 8, όμως ακόμα κι εκεί το X σε αποζημιώνει λόγω OLED με ΗDR.
 

taz_s

New member
3 November 2010
12
Κατι που πρεπει να δούμε όλοι στην πράξη ειναι κατα ποσό το face id θα μας βόλεψει : σκεφτείτε οτι με το fingerprint sensor "τυφλά" ανοίγεις το κινητό ενώ τώρα αλλάζει αρδην αυτη η διαδικασία (π.χ.οταν ψιλο κοιμασε , οδηγείς κλπ.)


Sent from my iPad using Tapatalk
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Αν δε σε ενοχλεί το μεγαλύτερο (συνολικό) μέγεθος του 8 Plus εγώ άνετα θα το επέλεγα έναντι του X. Βασικά το X δε με πολυενθουσιάζει ούτως ή άλλως: σε καθαρό 16:9 η οθόνη του είναι λίγο μικρότερη του Plus, δεν έχει fingerprint scanner (από μόνο του είναι λόγος απόρριψης για μένα) και είναι πολύ ακριβότερο (όταν συγκρίνεις ίδιες χωρητικότητες εννοείται). Στα λεφτά αυτά δε, το X προσφέρει 64GB χωρητικότητα που προσωπικά τη θεωρώ οριακή.

Απόψεις την άλλη είναι πιο compact, ομορφότερο (υποκειμενικό αυτό), σαφώς πιο φρέσκο design (μπροστά στη λειτουργικότητα δίνω μικρή σημασία, αλλά πολύς κόσμος όχι), λίγο καλύτερη κάμερα και OLED οθόνη. Το τελευταίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι πλεονέκτημα, για μένα οι LCD των iPhone είναι πολύ καλές ούτως ή άλλως χωρίς ν' ανησυχείς για burn in. Βέβαια δεν τα έχω δει δίπλα δίπλα (το Plus και το X), φαντάζομαι του X θα είναι καλύτερη.

Αν δεν ενοχλεί το μέγεθος του Plus εκεί θα πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
Οι διαφορές υπέρ του Χ είναι σαφείς, όμως -κατά τη γνώμη μου- δεν αξίζουν τη διαφορά χρημάτων αν το μέγεθος δεν αποτελεί πρόβλημα. Εγώ τα έσκασα διότι τη φορητότητα τη θεωρώ ανεκτίμητη στα τηλέφωνα.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
επειδή η ερώτηση ήταν στο θέμα των GB εάν κάποιος θέλει τη συσκευή για να τραβάει βίντεο συχνά και μάλιστα 4Κ καλύτερα περισσότερο χώρο