Εγκατασταση δορυφορικης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
.
Σκέφτομαι να εγκαταστήσω δορυφορική στο σπίτι ειμαι τελειως αρχαριος
μπορει καποιος να μου συστησει εναν εμπειρο τεχνικο για να αναλαβει ολα
αν θελετε μου στελνετε pm για να μην φανει διαφημιση
περιοχη Χολαργος
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Εξαρταται τι σε ενδιαφέρει να βλεπεις. Αν ειναι nova ή cosmote tv, τότε τόσο το κατοπτρο, όσο και ο δέκτης και εγκατασταση παρεχονται απο τις εταιριες. Αν θελεις τα ελευθερα δορυφορικά, χρειαζεσαι εναν οποιοδηποτε εμπορικό δεκτη και ενα κατοπτρο μεγέθους το οποιο καθοριζεται απο τον δορυφόρο στον οποιο θελεις να στοχευσεις.
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Στέλιο τώρα είδα το νήμα.

Ότι χρειαστείς τα παιδιά εδώ θα σε βοηθήσουν, αλλά σε πρώτη φάση θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις να βλέπεις.
Ακολουθείς δηλαδή αυτά που σου λέει ο kostikos. :a0210:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
.
εμαθα οτι υπαρχει κατι που μπορεις να τα δεις ολα
αλλα δεν μπορειτε να μου πειτε απο εδω μεσα

απλα ενημερωτικα ισως μεσω pm ?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Δυστυχως Στέλιο δεν υπαρχει συνδρομη που να βλεπεις τα παντα (το ονειρο του καθε δορυφορικαριου!). Οπως επισης αυτή δεν θα μπορουσε να ηταν καν δορυφορική, μιας και καθε περιεχόμενο ειναι σε διαφορετικό δορυφόρο, κατι που σημαινει πως απαιτείται προχωρημενη εγκατασταση. Ενδεχομενως να εχεις ακουσει για παρανομες ιντερνετικες συνδρομες, οι οποιες δεν αφορουν το AVClub.
 

Heisenberg7

New member
5 July 2018
4
Παιδιά καλησπέρα,πρώτο μου ποστ οπότε καλώς σας βρήκα!

Για να μην ανοίγω νεο θέμα να γράψω και εγω εδω .

Θέλω να κάνω εγκατάσταση δορυφορικής σύνδεσης στο σπίτι μας στο χωριό του πατέρα μου. Απ την στιγμή που τα κανάλια έγιναν ψηφιακά πλέον με επίγεια λήψη δεν πιάνει σήμα. Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω τεστάρει εγω προσωπικά αλλά το λένε διάφοροι μόνιμοι κάτοικοι εκεί οπότε θα το πάρω αυτό ως δεδομένο.

Για να μην τα πολυλογώ χρειάζομαι ενα βασικό σύστημα για να παίζει τα ελεύθερα Ελλ κανάλια. Δεν με ενδιαφέρει να πιάνει ξένα κανάλια και τέτοια. Εγω σπάνια παω ετσι κι αλλιώς στο χωριό λίγο τον 15Αυγουστο όταν πάρω άδεια και εκεί θα χω φλασάκι να βλέπω καμιά ταινία για τον πατέρα μου το θέλω που είναι μεγάλος άνθρωπος και δεν ασχολείται ιδιαίτερα να χαζεύει λίγο το μεσημέρι θέλει και να βλέπει λίγο ειδήσεις. Είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα και τώρα αρχίζω να το ψάχνω. Τι ακριβώς εξοπλισμό χρειάζομαι; Ενα κάτοπτρο,ενα lnb και ενας δέκτης είναι αρκετά; Μ εναν δορυφόρο γίνεται δουλειά για αυτά τα λίγα κανάλια που θέλω; Απ το πιάτο στον δέκτη χρειάζεται αυτό το κλασσικό ομοαξονικό καλώδιο που χρησιμοποιούν και οι επίγειες κεραίες ή θέλει άλλο(οχι τίποτε άλλο αλλα εχω αρκετό απο δαύτο και είναι κ κάπως πιο ακριβό απ τα πολύ φθηνά); Και τέλος επειδή τώρα εκεί χάλασε μια παλιά crt τηλεόραση που είχαμε σκεφτόμουν μήπως έπαιρνα μια με ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη αν είναι να γλυτώσω τα λεφτά απ τον δέκτη και τα έξτρα τηλεκοντρόλ κτλ τι πιστεύεται; Μια basic τηλεόραση θέλω δεν με ενδιαφέρουν εκεί πολυτέλειες και HDR κ τέτοια

Έτσι λίγο που τα είδα στο skroutz πως σας φαίνονται αυτά;
https://www.skroutz.gr/s/1567884/Engel-120LH.html
https://www.skroutz.gr/s/13208787/F-U-FL32205H.html

Απο LNB δεν εχω ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω και τι πρέπει να προσέξω. Τι άλλα αξεσουάρ χρειάζομαι; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις απλά με διάσπαρτες πληροφορίες απο δω και απο κει δύσκολο να καταλάβεις κάτι αν είσαι άσχετος. Υπάρχει απ οσο ξέρω ενας τεχνικός εκεί στην γειτονική κωμόπολη που απ οσο ξέρω χρεώνει 200 ευρώ για ολα να αγοράσει τα υλικά και να έρθει να στο εγκαταστήσει αλλά απ την γενικότερη εμπειρία μου σε τέτοιες καταστάσεις καλύτερα να εχω εγω τα υλικά που χρειάζομαι και να τον φέρω να μου κάνει την εγκατάσταση παρά να τον αφήσω να πάρει οτι κρίνει εκείνος απαραίτητο χωρίς να το χω ψάξει και εγω λίγο.

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Γεια σου φιλε. Καλως ηρθες στη παρεα.
Για ποια περιοχη μιλας περιπου. Εχει σημασια για το μεγεθος του πιατου....

Καποιοι δορυφοροι οσο πας ΝΟΤΙΑ δυσκολέυουν , ενω στη Β.ΕΛΛΑΔΑ τα πραγματα ειναι καλυτερα.
Εγω π.χ στην Αττικη (νοτια προαστια) εχω τις 3Ε που ειναι το ελληνικα (εστω και οριακα) με 60αρι πιατο (παληο της γοβα) , αλλα στο νησι 80αρι και δυσκολα.
Και υπαρχουν αρκετα " no name " που κανουν μια χαρα τη δουλεια τους, με πολυ μικροτερο κοστος.....
 

Heisenberg7

New member
5 July 2018
4
Α μάλιστα δεν το ξερα. Η περιοχή είναι βόρεια Μεσσηνία στα σύνορα με Ηλεία και Αρκαδία σχετικά κοντά(10-15χμ) στον ναο του Επικούριου Απόλλωνα για όσους ξέρουν λίγο την περιοχή. Είναι πολύ ορεινό το χωριό,το λεω γιατί είδα οτι οι καιρικές συνθήκες παίζουν ρόλο,αν και τον χειμώνα σπάνια πάμε οπότε δεν είναι και τόσο βασική παράμετρος αυτή,για το καλοκαίρι είναι κυρίως το θέμα.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιον εξοπλισμό εσυ; Εγω απ την δημοτικότητα κυρίως βρηκα το πιάτο :p Είδα οτι τα αλουμινένια είναι ακρετά πιο ακριβά και εκανα την ας πούμε επιλογή που έβαλα στο λινκ παραπάνω.
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Σου εστειλα ΡΜ .Ρωτας τιμες ,συγκρινεις και αποφασιζεις.Τα πιατα που εχει ειναι μεταλλικα και αρκετα καλα.Επισης εχει υλικο και μηχανηματα (αποκ/τες).