Gaming PC για gamestream σε nvidia shield tv ή αγορα κονσολας (ps4 pro)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Απεχω παρα πολυ καιρο απο το gaming σε pc (και το gaming γενικως) και κανω μερικες σκεψεις πανω στις οποιες θα ηθελα τη συμβουλη σας.
Εχω ενα nvidia shield tv, το οποια υποστηριζει gamestream απο συμβατο pc.
Εδω βλεπετε τα requirements απο τη μερια του pc.
Εχω 1080p τηλεοραση και χαριν της συζητησης ας υποθεσουμε οτι δεν θα γινει αναβαθμιση σε 4Κ στο αμεσο μελλον (η τηλεοραση αγοραστηκε περισυ).

Σκεφτομαι δυο τροπους να ασχοληθω με gaming.

α. φτιαχνω ενα gaming pc το οποιο να υποστηριζει gamestream προς το shield και παιζω παιχνιδια στον καναπε μου.
β. αγοραζω ενα ps4pro

αυτη τη στιγμη εχω σπιτι δυο υπολογιστες. Ο ενας, ο παλιος, ειναι ενα q6600 με μια αρχαια καρτα γραφικων. Αν υποθεσουμε οτι τον αναβαθμιζω, θα χρειαστει να αγορασω mobo, cpu, καρτα γραφικων. Ο αλλος ειναι unraid server με g1820 και χωρις καν καρτα γραφικων. Υπαρχει η σκεψη να αναβαθμισω τον Unraid (οποτε θα μπορουσα να του βαλω ενα καινουριο cpu, πανω στο υπαρχον mobo και να αγορασω και συμβατη με gamestream καρτα γραφικων). Στην περιπτωση αυτη θα τρεχω win10 σε vm, κατι το οποιο το Unraid το υποστηριζει. Η αναβαθμιση του q6600 θεωρητικα κερδιζει στον τομεα της απλοτητας (αφου ειναι απλα ενα αναβαθμισμενο μηχανημα), αλλα απαιτει λιγα χρηματα παραπανω για την αγορα της mobo. Η αναβαθμιση του unraid κερδιζει σε κοστος (δεν απαιτειται αγορα mobo) και χρηστικοτητα (αφου θα εχω καλυτερο cpu διαθεσιμο και για τις αναγκες του server), αλλα ειναι πιο πολυπλοκη διαδικασια.

Τελος υπαρχει η επιλογη του β, οπου ειναι το πιο απλο απο ολα και επισης εχει το πλεονεκτημα οτι μελλοντικα αγοραζω playstation vr και δοκιμαζω τον θαυαμαστο κοσμο του vr σε ενα σχετικα οικονομικο (σε σχεση με το occulus) και ευχρηστο πακετο.

Εσεις στη θεση μου τι θα κανατε; Επισης, επειδη οπως ειπα απεχω καιρο απο το gaming και τις απαιτησεις του, ποιο cpu, gfx και mobo (αν επιλεγει η αναβαθμιση του q6600) θα μου προτεινατε (παντα ωστε να καλυπτονται οι απαιτησεις του Gamestream);

Ευχαριστω παρα πολυ!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
επειδη πιθανως το θεμα του unraid με windows vm, να περιπλεκει τα πραγματα, μηπως εχετε να μου προτεινεται συνδυασμο mobo-cpu-gfx καρτα που να τηρει τις απαιτησεις του gamestream? Ας υποθεσουμε, λοιπον,χαριν ευκολιας οτι αναβαθμιζω το κουτι που περιεχει τον q6600 .
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
τελικα επιλεχθηκε μια φτηνη λυση με σκοπο να γινει δοκιμη, η οποια πετυχε. Αγορασα μεταχειρισμενη gtx960, η οποια αν και δεν δουλευει μεγιστο των δυνατοτητων της (λογω παλιας mobo asus p5k), και προστεθηκαν 2γιγα ραμ (το gamestream θελει 4 συνολικα), αποδεικνυεται επαρκεστατη για παιχνιδια που υπαρχουν ηδη στο steam library μου (γενικα δεν με ενδιαφερει να παιξω απαιτητικα παιχνιδια, εχω να ασχοληθω μαλιστα τοσο καιρο, που ακομα και παιχνιδια 5ετιας μου φαινονται ολοκαινουρια και εντυπωσιακοτατα!).

Οποτε asus p5k, 4gb ram (ddr2 800), q6600, gtx 960 ειναι επαρκης για 1080p gamestream προς nvidia shield (για steam in home streaming νομιζω οι απαιτησεις ειναι ακομα χαμηλοτερες).
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Ναι αλλα με auto optimize ειμαι σιγουρος. Αρα το bitrate στο ριχνει οσο νομιζει αυτος... Αν εισαι με 1080/60 manual τοτε κατι δεν παει καλα σε μενα που με gtx1080 καποιες φορες εχω stutter σε LAN gamestream...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
κοιτα, δεν εκατσα να παιξω ωρα.. ηταν σχετικα αργα ημουν κουρασμενος και απλα ειδα οτι δουλευει. Auto-optimise ειναι ενεργοποιημενο οντως. Το borderlands ηταν 1080ρ σιγουρα, διοτι το τσεκαρα και με το info της τηλεορασης. Παραδοξως μου εριξε την αναλυση στο rogue legacy στα 720p. Στο orcs must die δεν θυμαμαι τι εκανε. Το apotheon ξεκινησε 720p και το αλλαξα εγω σε 1080 μεσα απο το μενου του παιχνιδιου και δεν ειχε κανενα προβλημα. Αλλαζει την αναλυση ακομα και μεσα στη ροη του παιχνιδιου αν συνειδητοποιει οτι δεν μπορει να κρατησει ψηλα fps;
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
κοιτα, δεν εκατσα να παιξω ωρα.. ηταν σχετικα αργα ημουν κουρασμενος και απλα ειδα οτι δουλευει. Auto-optimise ειναι ενεργοποιημενο οντως. Το borderlands ηταν 1080ρ σιγουρα, διοτι το τσεκαρα και με το info της τηλεορασης. Παραδοξως μου εριξε την αναλυση στο rogue legacy στα 720p. Στο orcs must die δεν θυμαμαι τι εκανε. Το apotheon ξεκινησε 720p και το αλλαξα εγω σε 1080 μεσα απο το μενου του παιχνιδιου και δεν ειχε κανενα προβλημα. Αλλαζει την αναλυση ακομα και μεσα στη ροη του παιχνιδιου αν συνειδητοποιει οτι δεν μπορει να κρατησει ψηλα fps;

Εχω την εντυπωση οτι το τι δειχνει η τηλεοραση στο info ειναι fixed απο την πηγη, λογικα αλλαζει το bitrate (quality) της εικονας. Οχι η αναλυση
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εχω την εντυπωση οτι το τι δειχνει η τηλεοραση στο info ειναι fixed απο την πηγη, λογικα αλλαζει το bitrate (quality) της εικονας. Οχι η αναλυση

εχεις δικιο εν μερει. π.χ. στο netflix app του shield οντως γινεται αυτο που λες. Το info βγαζει συνεχεια 1080/60. Οταν παιζεις παιχνιδια μεσω gamestream ομως, σου δειχνει και χαμηλοτερες αναλυσεις. Ουτε εγω το περιμενα βασει της εμπειριας μου απο το shield. Οταν παιζεις geforce now ειναι επισης κολημμενα στο 1080/60 ακομα και οταν καταλαβαινεις και μονος σου οτι αυτο που βλεπεις δεν ειναι 1080.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Ναι αυτο ακριβως εννοουσα. Το fifa ας πουμε το εβαζα 4Κ και επαιζε σωστα το 99% του αγωνα απλα για κατι μικροδευτερολεπτα καθε αγωνα ειχε stutter...
 

ApolloTonKosmo

New member
27 November 2007
37
Αθηνα
Καλησπέρα,

Μιας και ειμαι και εγω κατοχος του υπεροχου NVIDIA Shield TV, σου ειναι ευκολο να μας πεις ποσο καλα παιζει το gamestream? Κυριως απο άποψη latency. Δεδομενου παντα οτι εισαι συνεδεμενος με καλωδιο. Αυτο που νοιαζει περισοτερο ειναι το εαν αξιζει να παρω και εγω μια καρτα γραφικων nvidia ωστε να εποφεληθω απο το feature αυτο.

Ευχαριστω
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί latency. Έχω παίξει shadow of Mordor, dirt, ace combat assault horizon και sanctum 2. Δεν έχω καταλάβει απολύτως τίποτα. Επειδή εχεις διαβάσει το νήμα έχεις δει ότι έχω παλιό hardware. Αν το δικό σου είναι ακομη καλύτερο,άποψη μου τρέχα να πάρεις κάρτα. Είχα και εγώ τρομοκρατηθεί από διάφορα που είχα διαβάσει σε fora για το gamestream, αλλά από ότι φαίνεται έχουν ξεπεραστεί
 

ApolloTonKosmo

New member
27 November 2007
37
Αθηνα
Αμα ειναι να streamarw θα streamarw μοναχα platform η racing. Δεν θα παιξω στην τηλεοραση LOL,FPS παιχνιδια. Οπότε απλα με ενδιαφερει σε γενικες γραμμες να ακουσω απο καποιον που το εχει κανει, ποσο χαμηλο ειναι το lag και ποσο καθαρα φαινεται στην τηλεοραση.
Ευχαριστω