Technics SL 12.... λιπανση αξονα πλατο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Προϛ ολουϛ τουϛ χρηστεϛ Technics SL-1200 σε ολεϛ τιϛ εκδοσειϛ: πειτε μου την γνωμη σαϛ για την λιπανση του αξονα του πλατο που εφαρμοσα προ ημερων. Η φυσικη λεκανη που δημιουργει το αλουμινενιο σασι του πικαπ κατω απο τον αξονα περιστροφηϛ, εχει σκοπο να μαζευει οτι υπολοιπο απο το λαδακι που χρησιμοποιουμε για την λιπανση του( αν κρινω σωστα). Μιαϛ και το πικαπ μου δεν φευγει απο την ϴεση του ποτε,( δεν το μεταφερω δηλ περα δωϴε), εκανα το λεκανακι αυτο στην κυριολεξια καρτερ.. εριξα μια μικρη ποσοτητα λαδιου, μεχρι να καλυφϴει η βαση του αξονα περιστροφηϛ στο σημειο τριβηϛ. (οσοι το` χουνε λυσει η το`χουν στοκαρισμενο ανταλλακτικο για παν ενδεχομενο ξερουν πωϛ ειναι η κατασκευη του). η ποσοτητα λαδιου που απαιτειται για να μην ξεχειλισει κατα την περιστροφη του πλατο, ειναι μικρη.(λιγοτερο απο το 1/3 τηϛ χωρητικοτηταϛ τηϛ λεκανηϛ) Δεν παρατηρησα τιποτα αρνητικο μετα την εφαρμογη. ουτε αλλαξε κατι στην λειτουργια του. 4,5 στροφεϛ εκανε το πλατο ελευϴερο μεχρι να σταματησει, τιϛ ιδιεϛ κανει και τωρα. φυσικα ουτε στον ηχο παρατηρησα κατι διαφορετικο. λιγοτερο ϴορυβο γειωσηϛ(;), αλλα ισωϛ ειναι η ιδεα μου. το λαδι που χρησιμοποιησα ειναι 5w40 full synthetic απο αυτο που βαζω στο ιχ. δεν εχω ξαναδει καποιον να το κανει, ουτε εχω ξανακουσει κατι παρομοιο. πεστε μου αν κατι δεν σκεφτηκα σωστα,η αν κατι ειναι κατα την γνωμη σαϛ επιβλαβεϛ για την συσκευη.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για το sl12 αλλά στα υπόλοιπα πικαπ συνήθως βάζουμε ελάχιστο μέσα στο πηγάδι λεπτό λάδι όπως αυτό:
20140624144257ZFNEVKCGAHNS5_340.jpg
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
για τον αξονα χρησιμοποιω ενα λιπαντικο που ο κατασκευαστηϛ λεει οτι δεν εχει βαση το πετρελαιο η παραγωγα του. Liquid Bearings 100% synthetic lubricant γραφει το μπουκαλακι, απο το ebay , κοιτα το, εμενα δεν μου αφησε τιϛ καλυτερεϛ εντυπωσειϛ ισωϛ γιατι ειναι πολυ ακριβο. το μηχανικο λαδι που εβαλα στο ``λεκανακι`` του technics δεν το χρησιμοποιησα στον αξονα αλλα μονο στη βαση του οπου εκει καταληγει ο αξοναϛ σε στρογγυλη μορφη (ισωϛ μπιλια) μεσα σε στρογγυλη φωλια, οπου και υπαρχει τριβη. στο you tube εχει πολλουϛ παλαβουϛ που τα λυνουν για διαφορουϛ λογουϛ και φαινεται το συστημα καϴαρα. το σκεπτικο μου ηταν να υπαρξει μονιμη κ σταϴερη λιπανση στη ``μπιλια`` μεσα στη φωλια τηϛ για λογουϛ μακροζωιαϛ.. τωρα αν κατι αλλαζει στα χαρακτηριστικα η στιϛ μετρησειϛ τηϛ συσκευηϛ, αυτο μενει να το μαϴουμε απο καποιον με βαϴιεϛ γνωσειϛ στα πλατο και να κανει τον κοπο να γραψει σχετικα....
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
ευχαριστω Μακη, ελπιζω ο φιλοϛ να μην αλλαξε την βαση του βραχιονα μιαϛ και η technics στο sl 1210 αυτο το χρωμα εβαζε. αν υπαρχει καποιοϛ φιλοϛ να μου πει αν επηρεαζεται το wow and flutter στο πικαπ μετα απο αυτο που εκανα, ϴα χαρω πολυ. αναλυτικη ηχητικη δοκιμη ϴα μπορεσω να κανω το σαββατο ελπιζω, αν δω καποια διαφορα ϴα γραψω σχετικα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
IMG_20181119_150823.jpgIMG_20181119_144345.jpgIMG_20181119_143730.jpgIMG_20181119_144937.jpgIMG_20181119_144214.jpgIMG_20181119_143228[1].jpgIMG_20181119_150622.jpgIMG_20181119_144318.jpgIMG_20181119_143306.jpg
Ξαναβγαζω το νημα στην επιφανεια για να σας δειξω φωτο απο την λιπανση του ρουλεμαν αλλα και του αξονα του πλατο.
Ενα χρονο και κατι ειμαι πια πεπεισμενος οτι κανει φοβερη δουλεια και το συστηνω σε ολους τους κατοχους Technics.
IMG_20181119_143228[1].jpg
 
Last edited:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Ανεβηκαν ολες μαζι,επειδη ειναι η πρωτη προσπαθεια.
Στην πρωτη φωτο βλεπουμε το λεκανακι που φιλοξενει τον αξονα του πλατω.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Στην 2η σας δειχνω ποση ποσοτητα λαδιου χρειαζεται.8-9ml
Στην 3η βλεπουμε την κατασταση του αξονα και του ρουλεμαν και πως αυτα γυαλιζουν μετα απο ενα χρονο λειτουργιας με λαδι.
Στην 4η σας δειχνω ποσο μπορει να γειρει το πικαπ χωρις να ξεχειλισει το λαδι.Μπορει και ακομα περισσοτερο απλα εγω δεν το δοκιμασα.7cm minimum χωρις προβλημα.Ηδη το αλφαδι εχει τερματισει.
Το τι ειδος O ring θα κανει χρηση καποιος για εξτρα προστασια ειναι δικο του θεμα και εγω σε αλλο κατεληξα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Επισης συστηνω λιγο γρασσο στον αξονα εκει που παταει το πλατω για να κατσει ομοιομορφα,οπως δειχνει και η τελευταια φωτο με το αλφαδι.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
να πω εδω οτι το εγχειρημα τηs ανακαλωδιωσηs εγινε για να εχω μονοκομματη καλωδιωση μεχρι τα rca, χωριs κοψιματα, ενωσειs, κολλησειs κλπ
απο τιs 2 φωτο φαινεται αλλωστε η διαφορα στο μηκοs των καλωδιων
το εγχειρημα φυσικα εχει τελειωσει εδω και καιρο, μενει να ερΘουν 2 φιλοι για αμεροληπτη γνωμη.
περισσοτερεs φωτο, λεπτομερειεs, σχολια και παρατηρησειs για το πωs και γιατι, ελπιζω συντομα και μαλλον σε νεο νημα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
τελευταιο update στο Θεμα τηs ποσοτηταs του λαδιου.
21ml το`φτασα χωριs προβληματα υπερχειλισηs.
με την περιστροφη του αξονα, το λαδι ανεβαινει κατα μηκοs του αλλα οχι τοσο ωστε να σταξει εξω. απλα εκει που ο κατασκευαστηs λεει να ριχνουμε τιs σταγονεs ειναι ηδη λαδωμενο και ετσι δεν χρειαζεται αλλη φροντιδα.
με περιστροφη 33rpm αν κοψω το ρευμα και στατησει μονο του χωριs φρενο, κανει 4,7 στροφεs ακομα οταν ειναι κρυο. εφτασε τιs 5 σε μια δοκιμη που εκανα μετα απο καμποση ωρα ακροασεων.
στα 20ml Θα το αφησω. οσο περισσοτερο αλλωστε,τοσο το καλυτερο
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
μου περναει απο το μυαλο η χρηση βαλβολινηs σασμαν.
γιατι το λεω αυτο.. γιατι σε καποια αυτοκινητα δεν απαιτειται η αλλαγη τηs εφ ορου ζωηs. το ibiza του `91 που ειχα τοτε πχ.
το seicento τηs φαμιλιαs σημερα αν δεν κανω λαΘοs, επισηs. περυσι την αλλαξα μετα απο 160000 km γιατι λεω.. ασε την φιατ να λεει... ολοκαΘαρη ηταν!
και βρηκα το υπολοιπο μισο λιτρο.
χμ...:hmmmm:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
IMG_20190319_135154.jpg
μπηκε,δουλευει, πρωτες εντυπωσεις οτι το πλατω σταματαει ελευθερα αν του κοψεις το ρευμα σε οχι λιγοτερες απο 5 στροφες. κατι πρεπει να λεει αυτο.
να διευκρινισω οτι δεν ζεσταινει η λειτουργια του πικαπ το λιπαντικο αλλα ο τελικος που βρισκεται πιο κατω. αναμεσα τους μαρμαρο που μεταφερει σιγα σιγα την θερμοκρασια. χλιαρα πραγματα.. μη φανταστειτε τιποτα επιβλαβεις θερμοκρασιες. ζεστο δεν το δοκιμασα ακομα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
τελευταία και πολύ απαραίτητη προσθήκη που επιτέλους κατάφερα να βάλω για να κλείσει το κεφάλαιο λίπανσης.
μετά απο αρκετό κόπο πήρα μέτρα και έκοψα (στον Κολλέρη φυσικά) λάστιχο NBR σε διαστάσεις,

ύψος 8 mm, (ιδιαίτερη ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτό! γιατί αν πιεστεί η μητρική από πάνω, θα βλέπετε το πλατώ να γυρίζει ανάποδα μέχρι να καταφέρει να ξεκινήσει. ο στάτορας δεν θα είναι σε απόλυτη ευθυγράμμιση με τον ρότορα του πλατώ και θα "ψάχνει" να τον βρει).

συνολική διάμετρος 71 mm
πάχος σχεδόν 3 mm (εδώ δεν μας πειράζει να είναι λίγο μικρότερο, 2.5 mm ας πούμε, ούτε πιο παχύ. όχι πάνω απο 3.5 mm όμως)

ακολουθούν φωτογραφίες για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.
 
Last edited:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
στην ουσία είναι μια "τσιμούχα στεγανοποίησης" ..να την πούμε;
παρέμβυσμα; φλάτζα;
όπως θέλετε πείτε το, στις φωτό δείχνω που μπαίνει και ποιά ακριβώς η αποστολή της.

IMG_20200410_194305[1].jpgIMG_20200410_194553[1].jpgIMG_20200410_194631[1].jpg

σκοπός είναι να μπορεί το πικάπ να μεταφερθεί με μεγαλύτερη σιγουριά, χωρίς να χάσει τα λάδια του ο άξονας.

ΠΡΟΣΟΧΗ, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να το κρατήσουμε κάθετα!
θα'λεγα και ΟΧΙ ακόμα και σε υπερβολικές κλήσεις.
μάλιστα κάτι τέτοιο μπορεί να έχει αποτέλεσμα να έρθει σε επαφή το λάδι, (ή η υγρή σιλικόνη -ότι βάλει κάποιος δλδ για το αποτέλεσμα που θέλει-), με το κάτω μέρος της πλακέτας!
κάτι τέτοιο σίγουρα δεν το θέλουμε!
απλώς θέλουμε το λιπαντικό να μείνει στην "φωλια" και να μην λερώσει τριγύρω...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
προσέχουμε ιδιαίτερα το βγάλε-βάλε της πλακέτας και όπως πάντα, ξανά λίγο γράσσο στον άξονα εκεί που το πλατώ έρχεται σε επαφή μαζί του.

IMG_20200410_194823[1].jpgIMG_20200410_194829[1].jpgIMG_20200410_193903[1].jpgIMG_20200410_195951[1].jpg

ένα τεστ καλής και ομαλής λειτουργίας πρέπει να γίνει πριν μπει το καπάκι κάτω απο το πλατώ.
εφόσον όλα βαίνουν καλώς, βγάζουμε ξανά το πλατώ και βάζουμε το πλαστικό μαύρο καπάκι στη θέση του.
μαζί με αυτό, κλείνουμε και το κεφάλαιο λίπανση .. μέχρι να αρχίσουν δοκιμές με λάδια σιλικόνης για καλύτερο damping............
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Πολύ ωραίο θέμα βλαδιμηρε. αναλυτικό με φωτογραφίες και πάνω από όλα φαίνεται το μεράκι να κάτσεις να ασχοληθείς με το πικάπ.