Πρόβλημα με οθόνη προβολής που ζαρώνει !!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Alkis30

Established Member
16 April 2007
176
Καλησπέρα παιδιά ! Αρχές Ιουνίου αγόρασα την χειροκίνητη οθόνη προβολής "Brateck 108" 240x135 16:9" την οποία και εγκατέστησα σε ιδιοκατασκευή πάνω σε πέργκολα στην αυλή για να απολαμβάνω θερινό σινεμά στο σπίτι μου, που ήταν και ένα όνειρο μου από παλιά... Ολα μια χαρά μέχρι που προχθές και ενώ ήμουν έτοιμος να τυλίξω με νάυλον το καπάκι της οθόνης για να προστατεύεται από τον χειμερινό καιρό μέχρι να ξαναχρησιμοποιηθεί του χρόνου, διαπίστωσα όταν κατέβασα το πανί ότι στο πλάι και από τις 2 πλευρές έχει ελαφρώς ζαρώσει προς τα μέσα και δεν πέφτει εντελώς κάθετα όπως τόσους μήνες ! Η απογοήτευση μου ήταν μεγάλη γιατί πίστευα οτι η συγκεκριμένη οθόνη προβολής έχει καλή ποιότητα και δεν θα με προδώσει...δεν ξέρω αν φταίει η ποιότητα του πανιού και μετά κάποιο καιρό συμβαίνει αυτό ή το γεγονός οτι επειδή είναι τοποθετημένη σε εξωτερικό περιβάλλον η υγρασία κτλ μπορεί να δημιούργησε αυτό το ζάρωμα...

Θα ήθελα να μου δώσετε μια λύση πάνω σε αυτό ή τουλάχιστον να μου προτεινετε κάποια άλλη χειροκίνητη οθόνη προβολής 108" ή 120" με λόγο 16:9 που να μην κινδυνεύει από το ίδιο φαινόμενο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 
19 June 2006
35,671
Δυστυχώς οι χειροκίνητες σε αυτές τις διαστάσεις, ζαρώνουν. Το περίεργο θα ήταν να μην είχες ζάρες. Για να τις αποφύγεις σε αυτές τις ίντσες, πηγαίνεις σε οθόνες με εντατήρες. Προφανώς αλλάζει και η τιμή...
 

Alkis30

Established Member
16 April 2007
176
Οκ κατάλαβα. Δεν μπορώ να βρω όμως χειροκίνητες με εντατήρες αλλά μόνο ηλεκτρικές. Υπάρχει καμία πρόταση (όσο το δυνατό πιο οικονομική) για χειροκίνητη με εντατήρες στις 108" - 120" 16:9 ?
 

Alkis30

Established Member
16 April 2007
176
Υπάρχει βέβαια πάντα και η λύση της πατέντας. Αντί να σκάσω 350+ για ηλεκτρική οθόνη προβολής με εντατήρες κάνω μια πατεντούλα με συνολικό κόστος 5 όπως αυτή που φαίνεται στις εικόνες. Πώς το βλέπετε ?




DSC00167.JPGDSCN2277.jpgDSC00158.jpgDSC00183.JPGDSCN2279.jpg
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Kι εμένα με ενδιαφέρει πολύ. Καλή λύση φαίνεται και σχετικά εύκολη , ακόμα και για μας που δεν πιάνουν τα χέρια μας.
Αν το δοκιμάσει κάποιος,ας γράψει αναλυτικές οδηγίες.
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Δεν ξέρω αν ρωτάω βλακεία,αλλά όταν μαζεύεται το πανί, το σκοινί που πηγαίνει ; Κρέμεται και πρέπει να το μαζεύεις κάθε φορά;
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Εχω παρει μια 77" της ιδιας εταιρειας.Χαλια.Εχω αλλες τρεις σε διαφορες διαστασεις.Η καλυτερη με διαφορα ειναι μια grandview 106".
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Σε καθε περιπτωση, χειμωνα σε εξωτερικο χωρο (προστατευμενη ή οχι), δεν θα τη βγαλει καθαρη

Κοιτα, αν μπορεις, να τη βγαλεις και να την αποθηκευσεις αλλου για το χειμωνα