Η αγριόπαπια.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Brant Bjork-Live Berlin (Napalm Records/2017)

Τι περίπτωση και ο Πιστολερο. Στα εξήντα φευγα,συνταξιουχος ταριφομπεης με τα οποία προβλήματα της ηλικίας και να σου διηγείται νυχθημερόν,ιστορίες με γκόμενες που είχε σε όλα τα μήκη και πλάτη της υφηλίου..Έως και στην Σιβηρία είχε φτάσει η χάρη του..Ένα και εξήντα με τα χέρια στην ανάταση..Κολλητός του Λεπα και δεν συμμαζεύεται..Με τα ουισκια του,τα οργια του,τους τσαμπουκαδες του και τα κατακεφαλα που ειχε ρίξει..Για να τις ''φαει'' ουτε λογος..Οι αντίπαλοι έφευγαν δεξιά-αριστερά σαν τις μαριονέτες του άγαρμπου ζωοδότη.
Πηγε στον γιατρο και κυλούσε ουίσκι στις φλέβες του..Τέζα ο γιατρός..-Τι εχεις κάνει εδώ ρε τεράστιε-του λεει-...Ακύρωσες όλη την επιστήμη. :)

Ακούγοντάς τον κατάλαβα στην πορεία ότι ο άνθρωπος αυτός ήταν ο ορισμός της μετάλλαξης...Είχε μεταμορφωθεί από βαρετός ανθρωπάκος της σειρας και του καφενε,σε καρικατουρα της Αγριόπαπιας του Ιψεν,ζώντας το υπέρτατο ψεύδος,σαν απόλυτα φυσιολογική κατάσταση.
Και ομως. Αυτο το ψευδος τον κρατουσε στην ζωη..Εξου και η ζωτικοτητα του ψεύδους..Ξεχνούσε τους πόνους του.Τα προβλήματα ήταν πολλά..Και τα ψυχολογικά και τα σωματικά.
Με τον καιρο πείστηκα οτι όλοι μας κουβαλάμε μια παρόμοια κατάσταση..Το μόνο που διαφέρει είναι ο βαθμός της λόξας και το είδος της..
Ο ένας το παίζει ο καλύτερος κυνηγός αγριογούρουνων (πςς) ,ο άλλος σούπερ γκομενάκιας..Ο παράλλος, διδάσκαλος και master των πολεμικών τεχνών ενώ δυο στενά παραπέρα βρίσκεται κάποιος άλλος περίεργος που είναι αυθεντία στο Hi-End και καλά κάνει αφού αυτό γουστάρει.
Αυτό τον κρατάει στην ζωή..
Τους άλλους λυπάμαι με την επίπεδη ζωή.
Αλλα μιας και ήρθε η κουβέντα στο hi-end αυτό δεν είναι για ''εκεί πάνω''..

Είναι για την υπόγα που τζαμαρει το ταμπουρο με τις κουβέρτες πάνω στο τεντωμένο δέρμα ώστε να μην ακουγεται τρια τετράγωνα πάρα πέρα.
Ειναι για όσους λάτρεψαν το vibe που ξερνούσε (σορρυ για την έκφραση) εκείνη η μπανάνα των The Velvet Underground αρκετά χρόνια πίσω..Και ας μην την πάτησα στην ώρα της.
Είναι για όσους έζησαν στην εφηβεία τους τις ριφαρες του Tonny Iommi και το ομιχλώδες τοπίο που τις περιέβαλλε.
Ειναι τα λόγια του Controllers Destroyed που λένε ξεκάθαρα πράγματα:''You can't change the blood
And we don't wanna be the same as you.."
και αυτή η δραματικοτητα των σόλο που θυμίζουν έντονα αρχαία τραγωδία.

Είναι η πίκρα (από μέρους μου) για το γεγονός ότι δεν συμπεριέλαβαν το "Little World'' στο set list και το αίσθημα ελευθερίας που σου περνάει ο αετός όταν πετάει σε άκυρες φάσεις και σιγά μην δεις(δω) αετό live στην ζωή σου(μου). (χαχα)
Μοιάζει σαν εγκεφαλικό squirting που διαπερνά το 'αντίπαλο'σωμα μέσα από τα ντόμπρα ριφς και έναν,τρόπον τινά,Ινδιάνικο τρόπο ζωής..Πρωτόλειο αλλά τόσο μοναδικό.

Εδω κυκλοφορούν αετοί όλων των λογιών(ε). Τα κομπολόγια του Σφακιανάκη και τα...κουλά όπως και το αμετάβατο βλέμμα του Uncle Sam είναι φθηνές απομιμήσεις που στοχεύουν σε φωταγωγημένα boombox της κακιάς ώρας. Με την γνωστή έπαρση για το αναμφισβήτητο της προσωπικής οπτικής και με σκοπό την επιβολή της.
Τίποτε άλλο.
..O σεβασμός κερδίζεται,δεν επιβάλλεται..
Σε προσωπικό επίπεδο έχω έναν κανόνα..Όποιος μου τονίζει,μου υπενθυμίζει και υπερθεματιζει το αίσθημα της ουσιαστικής ελευθερίας,έχει τον απεριόριστο σεβασμό μου..Και η ουσιαστική ελευθερία θα πρέπει να είναι ίδια από άνθρωπο σε άνθρωπο η τουλάχιστον να γίνει θεσμός η γνωστή σοφιστεία του Καντ περί ελευθερίας ,αν ψάχνουμε για αληθινά κομποσκοίνια,που μπορούν όμως με την σειρά τους να σπάσουν σαν αραχνιασμενοι καθρέπτες ανά πάσα στιγμή. https://xigiorge.wordpress.com/2009/07/23/%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%84-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%AF%C E%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1/...Και να έχουν όλοι δίκιο.
Συν-ήθως ταυτίζεται με το αίσθημα του δικαίου και ο Brant Bjork φαίνεται τίμιος στα ματιά μου και στ' αυτιά μου...Λαμβάνω σήματα από την χροιά της φωνής του και τον αυταρχικό λόγο του,που παρότι εκ πρώτης μοιάζει με διαταγή,με μια δεύτερη μάτια είναι ο ορισμός της υπόσχεσης...
''Προχώρα και θα είμαι δίπλα σου..'' ,Είμαι δίπλα σου'' , ''Είμαι μαζί σου'' ,μας λέει στον ρόλο του ζωτικού μας ψεύδος..Το οποίο μπορούμε να το σπάσουμε κάθε στιγμή και κάθε λεπτό,απλά με μερικές δόσεις αληθείας.

Αλλα δεν το κάνουμε επειδή νιώθουμε ότι θα καταρευσουμε..
Εδω ακριβως ερχεται ο Brant να μας υπενθυμίζει ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε πράγματα που δεν πιστεύουμε..Η να ακολουθούμε θεωρίες που καταπιέζουν το αγαθό της ελευθερίας..

Controllers Destroyed λοιπόν.Brant Bjork...Live Berlin,November 2016..Γιατί παντού υπάρχουν ελεύθεροι άνθρωποι. :)

ΥΓ..Επειδή γουστάρω να είμαι άκυρος δεν θα παραθέσω δείγμα από το συγκεκριμένο λαχταριστό live στο Βερολίνο της Napalm Records στο Columbia Theatre γύρω στις 19 Νοέμβρη του 2016 μ.Χ,αλλά δυο κομμάτια που θα ήθελα να υπάρχουν σε αυτό το live ώστε να καλύψουν κάθε δυνατή σπιθαμή της οντότητας μου.

Little world

Where you gonna run?
Where your love is ale gone...
Where you gonna hide?
Where you got nothing left inside your little world...
Who's gonna help you?
Pick up the pieces...
Of your heart when it shatters on your floor...
Why would you try to deceive us?
After all we're the ones who opened up your door...

Where you gonna run?
Where your love is ale gone...
Where you gonna hide?
Where you got nothing left inside your little world...
Who's gonna help you?
Pick up the pieces...
Of your heart when it shatters on your floor...
Why would you try to deceive us?
After all we're the ones who opened up your door...

Stars of the problem, the sacred mind...
Will shine on mathafuckers like you!

Stars of the problem, the sacred mind...
Will shine on mathafuckers like you!


Too many chiefs, not enough indians

In the sun he hides away
Cause they smile and tell him lies
But the boy he always knew
That they'd choke upon his pride
As the greed eats the sand
Turns to stone all that lives
All he builds is made by hand
And the love he always gives
Oh when they look in to his eyes
Why can't they let him be
And he knows they're not that blind
They just choose not to see
All he knows is in his heart
So he never speaks his mind
Say his prayers and tries so hard
And the lord says give it time
Oh when they look in to his eyes
Why can't they let him be
And he knows they're not that blind
They just choose not to see


Αλλα αυτά τα έπαιζε με τους ''άλλους''.. Με τους Low Desert Punk Band παίζει άλλα..Ας είναι. Τον λατρεύω όπως να βγει στην σκηνή. Με μπάντα η χωρίς.:2thumb22sup:




View attachment 145994View attachment 145995
 
Last edited:

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Ωραια παρουσίαση ενός πολυ αγαπημενου μουσικού.
Το είχα δει ζωντανά πριν πολλά χρόνια με τους fu manchu κάπου στην Αλέξάνδρας (Σφεντόνα?).
Είναι από τους μουσικούς που όταν τον δεις να παίζει δε μπορείς πλεον να διαλέξεις τι είναι καλύτερο, να τον βλέπεις ή να τον ακούς... :grinning-smiley-043
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Ωραια παρουσίαση ενός πολυ αγαπημενου μουσικού.
Το είχα δει ζωντανά πριν πολλά χρόνια με τους fu manchu κάπου στην Αλέξάνδρας (Σφεντόνα?).
Είναι από τους μουσικούς που όταν τον δεις να παίζει δε μπορείς πλεον να διαλέξεις τι είναι καλύτερο, να τον βλέπεις ή να τον ακούς... :grinning-smiley-043

Εσύ τότε τον είχες δει πίσω από τα τύμπανα.. Αλλη χάρη να τον βλέπεις πίσω από την κιθάρα και το μικρόφωνο.. :)
Έρχεται πάντως συχνά,πυκνά από τα μέρη μας.
 
Last edited:

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Ναι, ναι... στα τυμπανα...

Είχε έρθει και πριν λιγο καιρό με μικρόφωνα και κιθαρες όπως λες αλλά δε μπόρεσα να παω.

Μουσικάρα, τον σεβομαι απεριόριστα.