Sony KD XE85ΧΧ : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Καλημέρα σας. Σαν νέος κάτοχος της Sony KD-55XE8505 που μου παραδόθηκε από Κοτσόβολο χθες παραθέτω τις πρώτες εντυπώσεις.

Ποιότητα κατασκευής. Στιβαρή και πολύ κομψός σχεδιασμός. Λίγο δυσκολεύτηκα στο βίδωμα της βάσης αλλά δεν έχει σημασία. Έγινε η αρχική ρύθμιση, χωρίς καλώδιο κεραίας ακόμη για να σκανάρει τα ψηφιακά κανάλια, συνδέθηκε στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού και έκανε άμεσα αναβάθμιση σε android 7. Το panel είναι ιδιαίτερα φωτεινό και για πρώτες ρυθμίσεις πέρασα τις προτεινόμενες από rtings.com http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850e/settings.

Εγκατέστησα Kodi, VLC και Plex. Το Kodi το όρισα να βλέπει τα videos από το NAS μου. Παίζει απροβλημάτιστα με ασύρματη σύνδεση 4K περιεχόμενο από το NAS. Επαιξα μερικά 4K HDR demos και μου έπεσε το σαγόνι! :drool1:Η ποιότητα της εικόνας είναι απίστευτη. Πίστευα ότι θα ήταν μια μικρή βελτίωση σε σχέση με την κλεμμένη μου Samsung 46 6100 του 2011 Full HD, αλλά είδα τεράστια βελτίωση. Όπως και ο ήχος. Καμία σχέση. Στο rtings αναφέρει ότι η ποιότητα του ήχου είναι μέτρια. Ίσως, για όσους θέλουν ολοκληρωμένο Home Theater. Για μένα είναι παραπάνω από καλή! Έβαλα να παίξει και 720p περιεχόμενο μέσω του Kodi. Εξαιρετικό μαύρο! Δεν πρόσεξα ακόμη το Upscaling. Ισως να είναι και default. Σε επόμενο σχόλιο αυτό. Δεν έχω ορίσει ακόμη add on στο Kodi για να βλέπω streaming περιεχόμενο οπότε δεν έχω άποψη ακόμη. Οι υπότιτλοι παίζουν κανονικά με το Kodi.

Όσο αφορά το VLC μπορεί να δει το NAS αλλά είχε πρόβλημα στην αναπαραγωγή Mp4 αρχείου 4K. Κόλλησε. Δεν βλέπει επίσης όλα τα 4K αρχεία.

Το Plex εγκαταστάθηκε κι αυτό και το έβαλα να παίξει βίντεο πάλι από το NAS. Με προβληματάκια πάλι αλλά επειδή το NAS μου δεν έχει αρκετά δυνατό επεξεργαστή αδυνατεί να παίξει 4Κ αρχεία αλλά και ορισμένα Full HD. Τα 720p τα παίζει τέλεια.

Όσο αφορά Netflix, δεν έχω ακόμη άποψη γιατί περιμένω αναβάθμιση Internet σε VDSL. Θέλω να δω το Stranger Things σε 4K.

Ψάχνω τέλος να βρω εφαρμογές για να βλέπω streaming ελληνικά κανάλια αλλά και euronews κλπ, που όπως φαίνεται το Android TV είναι κάπως περιορισμένο. Βρήκα μόνο το DW.

Το τηλεκοντρόλ της έχει και δυνατότητα φωνητικής αναζήτησης και μάλιστα και στα Ελληνικά μέσω Google. Κανένα πρόβλημα στην αναγνώριση λέξεων και φράσεων. Καλύτερο ίσως από της Samsung που πρέπει να τα πεις στα Αγγλικά. :2thumb22sup: Επισης το κουμπί TV προγραμματίζεται να ανοίξει είτε κλασσικά ψηφιακά κανάλια, είτε live streaming. Επισης όταν την κλείνεις είναι σα να κλείνεις tablet. Οχι να το απενεργοποιείς αλλά να το βάζεις σε sleep mode. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι όταν την ανοίγετε ερχεται στο ίδιο πρόγραμμα που αφήσατε. Πολύ βολικό αυτό! Για να την απενεργοποιήσεις απλά κρατάς 5 δευτερόλεπτα το κουμπί On Off του τηλεκοντρόλ. Οπως στις ταμπλέτες. Επίσης μπορείτε να συνδέσετε ένα οποιοδήποτε ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι και να χειρίζεστε την τηλεόραση από εκεί χωρίς την ανάγκη του τηλεκοντρόλ! Προτείνω όμως Logitech ή Dell γιατί έχουν εμβέλεια μεγαλύτερη από π.χ. Microsoft.

Σε γενικές γραμμές σαν πρώτη εντύπωση ξεπέρασε τις προσδοκίες μου και αξίζει τα λεφτά της με το παραπάνω. Περισσότερα όταν την εξερευνήσω καλύτερα.
:firstprize:
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Sony Bravia KD-XE85 series , XE8505 / XE8577 / XE8596 : 55", 65" ,75",

XBR-X850E (USA)


KD-55/65XE85xx: true 4K UHD,WCG,VA (RGB) panel,LCD Edge LED (bottom,frame dimming),4K HDR Processor X1,100/120Hz με MCFI + αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,Android TV 7.0 (Nougat),DVB-T2(H.265/HEVC),HDR10,HLG,
KD-75XE85xx :IPS panel true 4K UHD

sony-tv-line-2017-03.jpg

sony-tv-line-2017-25.jpg




SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
[sony.gr]...XE85...https://www.sony.gr/electronics/til...77-XE8588-XE8596-XE8599-Series/specifications


ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-ΓΕΝΙΚΑ-FAQ-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-FIRMWARE
Υποστήριξη για KD-75XE8596...https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/kd-75xe8596

SONY EU | Support - Find Answers(en)...http://sony-eur-eu-en-web--eur.custhelp.com/app/answers/list/p/61659/c/68,65925/kw/

Optional Accessories:προαιρετικό Ασύρματο Subwoofer SWF-BR100


Reviews - Test:

65"...[lesnumeriques.com]...Sony KD-65XE8505 review...http://avclub.gr/forum/showthread.p...p-2017?p=1057878337&viewfull=1#post1057878337

65"...[rtings.com]...Sony XBR-65X850E review...http://avclub.gr/forum/showthread.p...p-2017?p=1057892032&viewfull=1#post1057892032

55"...[flatpanelshd.com]...Sony KD-55XE8505 review...http://avclub.gr/forum/showthread.p...p-2017?p=1057912017&viewfull=1#post1057912017

55"...[benchmark.pl]...Sony KD-55XE8505 test...http://avclub.gr/forum/showthread.p...p-2017?p=1057913577&viewfull=1#post1057913577

55"...[rtvmaniak.pl]...Sony KD-55XE8596 presentation...http://avclub.gr/forum/showthread.p...p-2017?p=1057930056&viewfull=1#post1057930056
 
Last edited by a moderator:

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Εχω τη 65xe8577 εδώ και 3 βδομάδες.Ιδιαίτερα ικανοποιημένος κι εγώ.Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και εξαιρετικό μαύρο.Κι εγώ τις ρυθμίσεις του rtings έχω βάλει.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Νέες εντυπώσεις από τη Sony.

Ρύθμιση του Kodi ώστε να βλέπω τη βιβλιοθήκη μου με ταινίες και σειρές που έχω στο Zyxel NAS και εγκατάσταση AliveGR add on και Covenant στο Kodi για παρακολούθηση Live TV από εδώ:
https://cerebrux.net/2017/08/14/kodi-ελληνικά-κανάλια-και-ραδιόφωνο-covenant-για/

Αψογο! Ολα τα ελληνικά κανάλια μέσω live streaming. Κατέβασα το The Angry Birds movie σε 4K. 41 Gb αρχείο. Μέσω του Zyxel NSA το παίζει αλλά προβληματικά με σπασίματα στην εικόνα και κοβεται και ο ήχος. Ακόμη και με Gigabit switch. Παίζει καλά μέσω USB εξωτερικού δίσκου.

Όσο αφορά το google live TV θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πώς μπορούμε να βάλουμε κι άλλα live streaming κανάλια. Εχω βάλει μόνο το Haystag TV που είναι ειδησεογραφικό. Με εξαιρετική ποιότητα εικόνας και ήχου από τα αμερικάνικα τηλεοπτικά δίκτυα.

Πρόσθεσα και ένα Bluetooth πληκτρολόγιο με touch pad (Conceptum) το οποίο συνδέθηκε αμέσως. Το επόμενο είναι εγκατάσταση ομοαξονικού καλωδίου για κεραία και κεραία στην ταράτσα. Αλλά για την ώρα θέλω να δω τα μούτρα των συγγενών που μ επισκέπτονται τακτικά και δημιουργούσαν ηχορύπανση παρακολουθώντας την Ελληνική σαβούρα. Ερωτήσεις τύπου "και γιατί πήρες τηλεόραση αφού δεν μπορείς να δεις κανάλια;" θα ευχαριστηθώ να μην καταλαβαίνουν τη χρήση της τηλεόρασης και φυσικά της παρουσίας φυσικού πληκτρολογίου. Θα τους αφήσω να πατήσουν το κουμπί TV στο τηλεκοντρόλ και να παίζει το Haystag TV και να την κλείνουν με απογοήτευση! Και θα τους παρουσιάσω το πληκτρολόγιο σαν κύριο περιφερειακό χειρισμού της τηλεόρασης. Πολύ προχωρημένα πράγματα για ανθρώπους που το μόνο που ξέρουν είναι να πατάνε το On Off του τηλεκοντρόλ και να σερφάρουν στα σαβουροκάναλα.

Και τέλος είμαι σε αναμονή αναβάθμισης του Iternet από ADSL σε VDSL vectoring υποτίθεται από τη Wind. Μετά θα δω 4Κ στο Netflix. Αντε εξήγησε τώρα στους συγγενείς τι είναι το Netflix και το Stranger Things, τι είναι το Amazon Prime (έχει προεγκατεστημένη την εφαρμογή) και οι Amazon Original σειρές όπως το The man in the high castle.
 

leas

Senior Member
5 August 2009
362
Άλλη μια ευχάριστη έκπληξη από τη χρήση της τηλεόρασης είναι ότι πέτυχε έναν από τους στόχους της. Να απογοητεύσει τους συγγενείς που επισκέπτονται συχνά το σπίτι μου και δημιουργούσαν ηχορύπανση παρακολουθώντας ό,τι χειρότερο έχει να επιδείξει η Ελληνική τηλεόραση σήμερα. Είχα δίκιο τελικά με το Android TV! Οι προσπάθειές μου απέδωσαν. Είδαν ότι είναι πολύ δύσκολος ο χειρισμός της, ότι έχει κανάλια μόνο μέσω Streaming και κυρίως ξένα! :ernaehrung004:. Πάρτε παράδειγμα όσοι θέλετε να ξεφορτωθείτε ενοχλητικούς συγγενείς.
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Σε αναμονή για την 65άρα και εγώ.... Πήρα και το SONY BDV-E2100.

Τα ηχεία της τηλεόρασης απενεργοποιούνται όταν συνδυάζεται με home cinema;

Επίσης το upscale του περιεχομένου στην tv είναι αποδεκτό;
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Τα ηχεία απενεργοποιούνται από το μενού της tv.Το upscale της sony σε sd υλικό είναι το καλύτερο σε σχέση με τις άλλες εταιρίες κατά τη γνώμη μου.
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Ωραία ευχαριστώ. Το upscale του blu-ray σε 4k blu-ray φαντάζομαι εξίσου καλό θα είναι.
 

mynam3

New member
14 October 2015
43
Παρέλαβε κάποιος την 65αρα?
Την παρήγγειλε φίλος με την προσφορά από Κωτσόβολο και ήταν το τελευταίο κομμάτι λέει από την αποθήκη τους στην Μαγούλα.
Εάν του πάει για παραλαβή, πως θα καταλάβει ότι δεν είναι εκθεσιακή?
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Εμένα την Πέμπτη το απόγευμα που παρήγγειλα μου είπαν πως έρχεται μεγάλη παραγγελία από εξωτερικό γιατί δεν υπήρχε καμία Ελλάδα.
 

mynam3

New member
14 October 2015
43
Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβει αν είναι εκθεσιακή πριν την παραλάβει?
 
Last edited:

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Αν σου έρθει σφραγισμένη με ζελατίνες κτλ δεν γίνεται .
2 τρόπος από εργαστηριακό μενού η ωρες φαίνονται
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Ωραία ευχαριστώ. Το upscale του blu-ray σε 4k blu-ray φαντάζομαι εξίσου καλό θα είναι.

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Σκέφτομαι να πάρω bluray player (Samsung BD-H6500). Αν βάζω από σκληρό να παίξει αρχείο mkv 1080p, το bluray player θα έχει καλύτερο upscale από τον player της TV ή να το βάζω κατευθείαν στο player της TV;
 

mynam3

New member
14 October 2015
43
Αν σου έρθει σφραγισμένη με ζελατίνες κτλ δεν γίνεται .
2 τρόπος από εργαστηριακό μενού η ωρες φαίνονται

Τι εννοείς με το εργαστηριακό μενού?
Είναι προσβάσιμο μέσω της τηλεόρασης?
 

nasos29

New member
11 September 2007
37
Παρέλαβα την 65άρα ΧΕ-8596 την Τετάρτη απο το κατάστημα απευθείας μιας και δεν μπορούσα να περιμένω την Πέμπτη ή την Παρασκευή.
Κι αφού πέρασε ο αρχικός ενθουσιασμός...έχω να δηλώσω πως είναι μακράν καλύτερη απ'οτι περίμενα!
Πολύ καλό upscaling στο τηλεοπτικό σήμα, σε υψηλές αναλύσεις είναι εκπληκτική. Αναπάντεχα καλό μαύρο και η γρήγορη κίνηση χωρίς κανένα πρόβλημα.
Χορταστικές οι 65"!
:aktion033:

Για τον φίλο που ρώταγε περι συσκευασίας, η τηλεόραση είναι σφιχτα "δεμένη" με 4 πλαστικά κλίπς που την κρατανε σταθερη στα φελιζόλ της και η οποιαδήποτε παραβίαση (εφόσον υπάρχει) θα είναι εμφανής, ακόμα κι αν την έχουν ξανασφραγίσει. Απο εκεί και πέρα η αναγραφή των ωρών απο το service menu είναι η απόλυτα σίγουρη λύση αλλά το αν αυτό επηρεάζει εγγυήσεις κλπ. είναι άλλο θέμα.
 

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
Παιδιά μπορεί να βοηθήσει κάποιος με ρυθμίσεις για την 65ΧΕ8596 ; Κάποιο link ;
Ευχαριστω