Καλώδια ηχείων (συμβουλές και προτάσεις)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα αγόρασα τα B&W CM9 S2 τα οποία τα οδηγώ με έναν Rega Brio-R ο οποίος συνδέεται με ένα DAC (Cambridge Audio Azur - DacMagic-B). Θα ήθελα να αντικαταστήσω το υπάρχων καλώδιο των ηχείων μου (OEHLBACH Speaker Cable 2x2,50mm² - https://www.amazon.de/gp/product/B000FS9A8A/ref=ox_sc_act_title_7?smid=A3JWKAKR8XB7XF&th=1) μου με κάτι πιο ποιοτικό.

Έχετε να προτείνετε κάτι;
Να μείνω στα 2,50mm² ή να πάω στα 4mm²; Και αν ναι, τι θα κερδίσω;

Για αρχή σκέφτομαι να πάρω ένα καλό καλώδιο στα μέτρα που θέλω και να του βάλω εγώ banana connectors (αλλά μπορώ να πάρω και κάτι έτοιμο, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί).

Σε γενικές γραμμές θέλω περίπου 3-4 μέτρα καλώδιο για κάθε ηχείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Σπύρος
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Πως να τα δοκιμάσω; Να πάρω τα καλώδια στο σπίτι μου; Να τα ανοίξω ή και να τους βάλω banana plugs και να τα επιστρέψω;
Το δέχεται αυτό ο Χ έμπορος που στην τελική μπορεί να μην αγοράσω και τα δικά του;

Να διευκρινίσω ότι δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 100 ευρώ εκτός και αν υπάρχει κάποιος πραγματικά σοβαρός λόγος.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
κατ'αρχας,αλλο το 3 κι αλλο το 4 μετρα.
Αν μπορεις κρατα το πρωτο μηκος.
Αν βαλεις μπανανες,το πιθανοτερο ειναι η υποβαθμιση του ηχου,οχι τιποτα το τρομερο,αλλα υπαρχει.
Πρεπει να παρεις ποιοτικες μπανανες,για να μην εχεις ηχητικη υποβαθμιση.
Αν πας σε μηκος των 4 μετρων,τοτε παρε κατι σε 4μμ.
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Μη δώσεις λεφτά για καλώδια. Μάλλον θα τα χρειαστείς για ενισχυτή :)

OK, δεν βλέπω να έχουν την ίδια γνώμη στα μαγαζιά που έκανα βόλτα για να καταλήξω στα συγκεκριμένα ηχεία.
Αλλά ας κάνουμε focus στα καλώδια.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Τα CM9 τα είχα παλαιότερα, την προηγούμενη έκδοση όμως. Τότε τα είχα δοκιμάσει με αρκετά καλώδια. Αυτά που μου άρεσαν περισσότερο ήταν τα rocket 88 της audioquest. Ήταν τα πιο γλυκόηχα στις μέσο υψηλές. Τα CM9 είχαν την τάση να είναι λίγο πιο ''λαμπρά'' σε αυτές τις συχνότητες, μάλλον λόγο του μεταλλικού θόλου στο tweeter. Το συγκεκριμένο καλώδιο συμπεριφερόταν σαν να ''φρέναρε'' κάπως αυτή την περιοχή συχνοτήτων. Προσωπικά μου άρεσε το αποτέλεσμα και τα είχα κρατήσει αρκετό καιρό. Ψάξε λίγο αυτή την εταιρία. Έχει αρκετό ενδιαφέρον.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Αν εισαι καπου Αθηνα (νοτια) μπορω να σου δωσω να δοκιμασεις ενα ζευγαρι supra ply 3.4S (τα εχω προς πωληση)
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Τα CM9 τα είχα παλαιότερα, την προηγούμενη έκδοση όμως. Τότε τα είχα δοκιμάσει με αρκετά καλώδια. Αυτά που μου άρεσαν περισσότερο ήταν τα rocket 88 της audioquest. Ήταν τα πιο γλυκόηχα στις μέσο υψηλές. Τα CM9 είχαν την τάση να είναι λίγο πιο ''λαμπρά'' σε αυτές τις συχνότητες, μάλλον λόγο του μεταλλικού θόλου στο tweeter. Το συγκεκριμένο καλώδιο συμπεριφερόταν σαν να ''φρέναρε'' κάπως αυτή την περιοχή συχνοτήτων. Προσωπικά μου άρεσε το αποτέλεσμα και τα είχα κρατήσει αρκετό καιρό. Ψάξε λίγο αυτή την εταιρία. Έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Χεχε με την audioquest άρχισε η όλη σκέψη για τα καλώδια (μέχρι χθες δεν έδινα και πολύ σημασία).
Είχα πάρει παραμάσχαλα τον DAC και τον ενισχυτή και είχα πάει στο μαγαζί για να ακούσω τα CM9 S2 (εκεί που τα αγόρασα τελικά).
Είδε ότι είχα ένα απλό καλώδιο Philips για να συνδέω τον DAC με τον ενισχυτή και με λυπήθηκε... Μου έδωσε δώρο ένα καλώδιο της audioquest (golden gate) για να τα συνδέσω.

Εεεε, δοκίμασα το καλώδιο ενώ είχα τα παλιά μου ηχεία πάνω και είδα σαφή διαφορά. Και κάπου εκεί μου μπήκε η ιδέα.
Το κακό με την audioquest είναι ότι μιλάμε για 120-140 ευρώ το καλώδιο για 3μ (π.χ. το πιο απλό, το type 4).

Δλδ αρχίζουμε να ξεφεύγουμε...
 
Last edited:
Σε τέτοιο κόστος, θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο belden 5T00UP. Στοιχίζει το πολύ 5 Εβρά το μέτρο και πιθανόν να μην χρειαστείς τίποτε καλύτερο. Η bluejeans cable ορκίζεται στο όνομά τους και φτιάχνει τα καλώδιά της από αυτά.

Για το ηχείο που έχεις, ίσως να σου ταιριάξουν και μονόκλωνα. Δες τα anticables, αν και νομίζω πως τελευταία έχουν πάρει ψηλά τον αμανέ (και τις τιμές τους...)

Επίσης θα σου έλεγα κι εγώ να κοιτάξεις προς wireworld. Είναι σοβαρή εταιρεία, αν και από την εταιρεία αυτή έχω μόνο interconnect καλώδια και όχι ηχείων.
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Σας ευχαριστώ όλους!

Το Wireworld Helicon 16 OFC, είναι ιδανικό για την περίπτωση σου και παρέχεται με το τρέχον μέτρο. Είναι και μέσα στο budget σου και με μπανάνες Wireworld μάλιστα.

http://www.wireworldaudio.com/ProdLit/HeliconFlyer.pdf

Τα helicon, δεν τα βλέπω στη λίστα με τα καλώδια της Wireworld
https://www.futureshop.co.uk/speaker-cables/speaker-cables/wireworld-speaker-cables

Και με μια απλή αναζήτηση δεν τα βρήκα σε κάποιο online κατάστημα. Μήπως έχεις κάποιο να προτείνεις;

Το ίδιο ισχύει και για το Belden 5T00UP που πρότεινε ο Έκτωρας. Τα βρήκα μόνο από Αμερική στα μέτρα που θέλω (δλδ όχι μια ολόκληρη καλούμπα) με τρελά μεταφορικά.

Να υποθέσω ότι τα συγκεκριμένα είναι καλύτερα από ένα αξιοπρεπές copper καλώδιο 4mm όπως Oehlbach Speaker Wire SP 40;
Γιατί αν κατάλαβα είναι max 2,5mm
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Εχοντας ακουσει Β&w και κατοχος απο την αλλη εχω δοκιμασει αρκετα καλωδια σε αλλους αλλα και σε εμενα.

Σιγουρα παιζουν και αλλα κομματια στο συστημα ρολο...που εαν πεις να τα αλλαξεις ισως ξαναγυρισεις εκει στα καλωδια και δεις οτι τελικα χρειαζεσαι κατι αλλο.ποιον rega brio εχεις; και ποιο dac; ετσι για να εχουμε εικονα.

Τωρα στα καλωδια. Vdh εαν σε παιρνει. Δινουν αυτην την μεσαια και το συναισθημα που λειπει στο ηχειο. Επισης για kimber λογω οτι ειναι αυστηρο εμενα δεν μ αρεσε τοσο. Επισης αρκετα καλα και σκοπευω προσωπικα να παω προς τα εκει ειναι τα atlas. Εχουν τα παντα και ειναι σχετικα χαμηλο κοστος. Βεβαια δεν εχουν τον τεραστιο ηχο που ισως θα ηθελα καποιος σε οργανα πχ σαξοφωνο. Επισης οχι σε nordost τουλαχιστον στα χαμηλης κατηγοριας. Kαι τα supra ειναι καλα και πολυ ουδετερα με καλες μεσαιες....ισορροπημενα θα τα ελεγα και ισως λιιιγοοο μουντα ψηλα αλλα δεν ξερω εαν ειναι αναβαθμιση σε σχεση με αυτα που εχεις. Επισης και το γολιαθ της βιοκαλ δεν ειναι σιγουρα αναβαθμιση σε σχεση με αυτα που εχεις. Τωρα για τα μετρα σιγουρα αλλο 3μ αλλο 4μ.....Δεν ξερω ομως εαν στην περιπτωση των 4μετρων μηπως ειναι υπερβολικο το 4mm. Ισως δοκιμαζα και το 3mm στα 4μέτρα.

Οπως και να χει ασχολησου και λιγο με την στηριξη. Δοκιμασε ειναι δωρεαν. Προσωπικα ακουω διαφορες καλες....προσφατα εβαλα να κατσει το πολυμπριζο σε ενα νεοπρεν και εφυγε μια βαβουρα τι να σου πω. Πολλοι θα με πουν Κατακουζινο αλλα δεν πειραζει. Ισως σε εσενα βεβαια να μην εχει τρελο αποτελεσμα αλλα δεν χανεις σε καμια περιπτωση να πειραματισεις με διαφορα. Π.μ. εαν σε ενδιαφερει να σου πω τι εχω δοκιμασει.

Ps:ο γλυκος ηχος δεν ερχεται μονο απο τα καλωδια ηχειων....βασικοτερο ρολο σε αυτο εχουν τα ρευματα και οι ακροδεκτες αυτων.
 
Last edited:

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
ποιον rega brio εχεις; και ποιο dac; ετσι για να εχουμε εικονα.

Rega Brio-R (το προηγούμενο μοντέλο από το τελευταίο)
http://www.tonepublications.com/spotlight/rega-brio-r-worlds-first-review/

Cambridge Audio DacMagic
https://cdn.billiger.com/dynimg/xE3...acMagic-schwarz-Technische-Details-f3437d.pdf

Τα specs των ηχείων
http://bwgroupsupport.com/downloads/specsheets/bw/CM9 S2 InfoSheet.pdf

Η πηγή είναι ένας mac που συνδέεται με οπτικό καλώδιο με τον DAC
Παίζω flac

Και η μουσική (για να δώσω μια ιδέα - μην το δέσουμε κόμπο) είναι κυρίως jazz, ας πούμε και λίγο Χατζιδάκι, λίγο κλασσική
Και σε δεύτερο τόσο ίσως κάτι πιο ηλεκτρονικό ή rock

Αλλά τα τελευταία δεν είναι τόσο απαιτητικά στην αναπαραγωγή.