Έχετε να προτείνετε ένα καλό car mount να μπαίνει αεραγωγο θέλω

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εχω αγορασει αυτην και αν και ακριβουτσικη ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Ειχα στο παρελθον κατι φτηνιαρικες του 5ευρου και το καλοκαιρι επεφταν συνεχεια. Σε δυο χρονια (και δυο καλοκαιρια, εχει σημασια αυτο) εχει πεσει μονο μια φορα.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
O φίλος εννοεί κάτι σαν αυτό καταλαβαίνω

40103.jpg


εχω πάρει απομίμηση του από ebay (3-4 E) , ακόμα δουλεύει αλλά κουνά κάπως ..

σε golf μπαίνει , σε clio με στρογγυλούς αεραγωγούς και με πιο λίγες γρίλιες (αν αυτή είναι η σωστή λέξη) .. δε κάθεται καθόλου ..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
αν το αυτοκινητο ειναι παλιο (οπως το δικο μου) και τα πλαστικα πολυκαιρισμενα, τοτε μια στραβη να κανεις και να το σπρωξεις μπορει να γινει ζημια. Σε καινουριο και ποιοτικο αυτοκινητο δεν ξερω αν υπαρχει κινδυνος παντως.
Οι αλλοι δυο λογοι που δεν μου αρεσει η ιδεα του αεραγωγου ειναι
α. οτι κοβεις τη ροη του αερα οταν πραγματικα θελεις να σου ερχεται ο αερας (καλοκαιρι με ac, χειμωνας με θερμανση)
β. οπως πεφτει πανω στο κινητο ο ζεστος αερας το χειμωνα (με αναμμενη θερμανση) δεν ξερω μηπως ανεβαζει αρκετα τη θερμοκρασια του κινητου

Απο την αλλη ομως, να πω οτι το καλοκαιρι το κινητο μου ψηνοταν (χτυπουσε 45+C) με την βαση στηριξης πανω στο παρπριζ. Δεν ειναι οτι επαθε κατι το τηλεφωνο, αλλα εριχνε παρα πολυ τις επιδοσεις του (1-2 φορες πρεπει να εκλεισε τελειως μαλιστα για λογους ασφαλειας). Οποτε κατι κερδιζεις κατι χανεις σε καθε επιλογη :)
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
+ επισης της θηκης παρπριζ οτι το χρησιμοποιω και ως dashcam
Εγώ το θέλω πιο πολύ για να χειρίζομαι τον player για ράδιο και podcast η τραγούδια θέλω κάτι κοντά να είναι προς εμένα

send from my nexus 5 using Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Εχω παραγγείλει αυτό, με ενσωματωμένο wireless charging στην πλάτη. Δε το εχω δοκιμάσει ακομη για να δωσω εντυπωσεις ομως.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει είναι αυτό με απίστευτα δυνατό μαγνητάκι που μπαίνει μεσα στη θήκη του κινητού σου:
41-ApqKNSYL.jpg
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Ναι αλλά αυτό πρέπει να το κολλήσεις με ταινία διπλής όψης στο ταμπλό αν καταλαβαίνω καλά.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Ναι αλλά αυτό πρέπει να το κολλήσεις με ταινία διπλής όψης στο ταμπλό αν καταλαβαίνω καλά.

Όχι, μπαίνει με πτερύγια κλασσικά αλλά και με άλλους τρόπους mount.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Αρκεί να μη χρησιμοποιεί το nfc, ή το τσιπακι του nfc να μην ειναι κοντά στον μαγνητη για το κανει trigger :)
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: Απάντηση: Έχετε να προτείνετε ένα καλό car mount να μπαίνει αεραγωγο θέλω

Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει είναι αυτό με απίστευτα δυνατό μαγνητάκι που μπαίνει μεσα στη θήκη του κινητού σου:
41-ApqKNSYL.jpg

εσυ πως εβαλες την βαση μονο με το αυτοκολητο ?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Η βάση μπαίνει κανονικά στον αεραγωγό. Μέσα από την θήκη βάζεις το μαγνητάκι, δεν χρειάζεται μα το κολλήσεις.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: Απάντηση: Έχετε να προτείνετε ένα καλό car mount να μπαίνει αεραγωγο θέλω

Η βάση μπαίνει κανονικά στον αεραγωγό. Μέσα από την θήκη βάζεις το μαγνητάκι, δεν χρειάζεται μα το κολλήσεις.

στο αμαζον δεν βλεπω να δειχνει οτι εχει βαση για αεραγωγο νομιζο κολας την βαση με αυτοκολητο που εχει πισω της