Ποιόν SSD να πάρω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Γεια σας!

Θέλω να πάρω ssd για να αναβαθμίσω το laptop μου που είναι τετραετίας, με i7 και 8gb ram και τώρα που πλησιάζει η black Friday μοιάζει ως η κατάλληλη στιγμή. Σκοπεύω να πάρω ssd χωρητικότητας 480 gb (πάνω κάτω). Έχω ξεχωρίσει έναν της Samsung που έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και βλέπω φουλ θετικά σχόλια για τις δυνατότητές του. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο σε αυτά τα δεδομένα; δηλαδή 500αρι σε gb με καλές ταχύτητες και κοντά σε αυτά τα χρήματα;

Παράλληλα, εκτός από WD, Kingston και Samsung, έχετε να μου προτείνετε άλλη εταιρεία ως top; θέλω να πάρω καλό εργαλείο.

Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Re: Απάντηση: Ποιόν SSD να πάρω;


Ωραία! Δηλαδή, θεωρείς καλές επιλογές αυτές που αναφέρονται στα συγκεκριμένα link και ξεχωρίζεις αυτό της Crucial; Αυτό της Samsung που αναφέρουν επίσης, είναι αυτό που εννοούσα και εγώ, αλλά ξέχασα να βάλω το link στην ανάρτηση. Έτσι όπως τα βλέπω εγώ (έπειτα και από τη δική σου καθοδήγηση) είναι οι δύο SSD που μου ταιριάζουν πιο πολύ. Θα μου πρότεινες να παραγγείλω κάποιο από αυτά από το εξωτερικό (πχ μέσω Amazon); Δεν γνωρίζω τι παίζει με την εγγύηση σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν πάρω έναν Samsung μπορέσω να το πάω για επισκευή εδώ; Επίσης, η Crucial (που δεν τη γνώριζα πιο πριν) σε επίπεδο κατασκευής είναι επιπέδου WD, Kingston και Samsung ή είναι πιθανό να με... αφήσει;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: Ποιόν SSD να πάρω;

Στο επίπεδο τιμών 150 σαν τον EVO της samsung δεν υπάρχει. Ο βασιλιάς των ssd σε απόδοση.

Θα συμφωνήσω για τον Evo (και λόγω αξιοπιστίας)
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποιόν SSD να πάρω;

Ωραία! Δηλαδή, θεωρείς καλές επιλογές αυτές που αναφέρονται στα συγκεκριμένα link και ξεχωρίζεις αυτό της Crucial; Αυτό της Samsung που αναφέρουν επίσης, είναι αυτό που εννοούσα και εγώ, αλλά ξέχασα να βάλω το link στην ανάρτηση. Έτσι όπως τα βλέπω εγώ (έπειτα και από τη δική σου καθοδήγηση) είναι οι δύο SSD που μου ταιριάζουν πιο πολύ. Θα μου πρότεινες να παραγγείλω κάποιο από αυτά από το εξωτερικό (πχ μέσω Amazon); Δεν γνωρίζω τι παίζει με την εγγύηση σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν πάρω έναν Samsung μπορέσω να το πάω για επισκευή εδώ; Επίσης, η Crucial (που δεν τη γνώριζα πιο πριν) σε επίπεδο κατασκευής είναι επιπέδου WD, Kingston και Samsung ή είναι πιθανό να με... αφήσει;

Ήθελα να πω, ότι και λιγότερο διαφημισμένα ονόματα έχουν πλέον εξίσου καλούς SSD.
Για το θέμα της αγοράς, με τα μεταφορικά δεν ξέρω αν συμφέρει τόσο πολύ από το εξωτερικό. Αλλά για την εγγύηση αν χρειασθεί να το στείλετε πίσω, μπορεί να κοστίσει τελικά παραπάνω.
Η Crucial φτιάχνει κυρίως μνήμες, ότι δλδ είναι και οι SSD. Ανήκει στην MICRON Technologies. Στο Site της έχει και ένα οδηγό συμβατότητας, οπότε μπορείτε άμεσα να δείτε αν ταιριάζει.
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποιόν SSD να πάρω;

Ήθελα να πω, ότι και λιγότερο διαφημισμένα ονόματα έχουν πλέον εξίσου καλούς SSD.
Για το θέμα της αγοράς, με τα μεταφορικά δεν ξέρω αν συμφέρει τόσο πολύ από το εξωτερικό. Αλλά για την εγγύηση αν χρειασθεί να το στείλετε πίσω, μπορεί να κοστίσει τελικά παραπάνω.
Η Crucial φτιάχνει κυρίως μνήμες, ότι δλδ είναι και οι SSD. Ανήκει στην MICRON Technologies. Στο Site της έχει και ένα οδηγό συμβατότητας, οπότε μπορείτε άμεσα να δείτε αν ταιριάζει.

OK. Ας πούμε ότι εγκαταλείπεται η ιδέα της αγοράς από το εξωτερικό... Με τις τιμές που παίζουν εδώ για αυτά τα δύο (https://www.skroutz.gr/s/9527729/Crucial-MX300-525GB.html#specs - https://www.skroutz.gr/s/5918223/Samsung-850-Evo-500GB.html), που είναι αρκετά κοντά, θα μου προτείνατε το πρώτο; με τη ματιά του αδαούς (τη δική μου δηλαδή), το πρώτο έχει λίγο μεγαλύτερη χωρητικότητα και το δεύτερο είναι λίγο καλύτερο σε ταχύτητα ανάγνωσης. Υπάρχουν άλλα συν και πλην που μπορεί να δει κάποιος "διαβάζοντας" τα χαρακτηριστικά τους;

Επιπλέον, γνωρίζετε αν η Crucial έχει υποστήριξη στην Ελλάδα; Δηλαδή αν χαλάσει μπορώ να το πάω κάπου για άμεση επιδιόρθωση κλπ ή πρέπει να φύγει για το εξωτερικό και θα κάνει ημέρες; Επίσης, σε αυτά τα χρήματα κοντά είναι και αυτά τα δύο (https://www.skroutz.gr/s/10117363/Western-Digital-Blue-500GB.html#specs - https://www.skroutz.gr/s/12658338/Western-Digital-Blue-3D-500GB.html#specs) και με αρκετά καλές ταχύτητες; Αυτά θα μου τα προτείνατε; πιστεύετε ότι πρόκειται για καλύτερες επιλογές σε σχέση με τις άλλες δύο; δεν είναι και μεγάλη η διαφορά οικονομικά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μην κούρασα πολύ!
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Τον evo να πάρεις. Ότι καλύτερο σε αυτή την τιμή γι αυτή την χωρητικότητα

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αυτή τη στιγμή ο EVO έχει τον καλύτερο συνδυασμό επιδόσεων/τιμής.

Παρόμοιες επιδόσεις έχει ο WD Blue 3D που παρέθεσες, όπως και το αδερφάκι του ο Sandisk Ultra 3D.

Στη θέση σου απο αυτούς τους 3 θα αγόραζα αυτόν που θα έβρισκα σε καλύτερη τιμή την Black Friday.
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Αυτή τη στιγμή ο EVO έχει τον καλύτερο συνδυασμό επιδόσεων/τιμής.

Παρόμοιες επιδόσεις έχει ο WD Blue 3D που παρέθεσες, όπως και το αδερφάκι του ο Sandisk Ultra 3D.

Στη θέση σου απο αυτούς τους 3 θα αγόραζα αυτόν που θα έβρισκα σε καλύτερη τιμή την Black Friday.


OK. Ευχαριστώ! Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτούς τους τέσσερις ssd στις βασικές δυνατότητες που δεν βλέπω εγώ; Και γιατί χαρακτηρίζονται 3d της wd, θεωρούνται τα συγκεκριμένα μοντέλα καλά στο διάβασμα 3D; ελπίζω να μην πέταξα κοτσάνα!
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Και κάτι εκτός θέματος... Έχει δύο (http://www.mediamarkt.gr/el/product...u6y0020bbk-elements-portable-2tb-1146209.html - http://www.mediamarkt.gr/el/product/_seagate-expansion-portable-4tb-stea4000400-1206125.html) καλές προσφορές στα Media Markt σε εξωτερικούς δίσκους λόγω Balck Friday. Αν και η πρώτη δεν είναι τόσο τρομερή, διότι στα σκρουτζάδικα τόσο κάνει ο wd πάνω κάτω και τις υπόλοιπες ημέρες.

Απλά, για όποιον είναι συνηθισμένος στις αγορές από μεγάλα πολυκαστήματα είναι πολύ καλή τιμή. Σε ό,τι αφορά τον δεύτερο η τιμή είναι πολύ δελεαστική λόγω των 4 TB. Το σκέφτομαι να τον πάρω, αλλά δεν έχω σε εκτίμηση τη Seagate (σε αντίθεση με τους wd), επειδή προ πέντε ετών και βάλε είχε χαλάσει ένας 750gb που είχα για περίπου 3 χρόνια και έχασα αρκετά σημαντικά αρχεία.

Εσείς θα τον παίρνατε, είναι αξιόπιστοι οι Seagate πλέον;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
OK. Ευχαριστώ! Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτούς τους τέσσερις ssd στις βασικές δυνατότητες που δεν βλέπω εγώ; Και γιατί χαρακτηρίζονται 3d της wd, θεωρούνται τα συγκεκριμένα μοντέλα καλά στο διάβασμα 3D; ελπίζω να μην πέταξα κοτσάνα!

Δεν είναι τέσσερις, τρείς είναι.. Ο WD Blue είναι παλιότερο μοντέλο, ο Blue 3D είναι ο καινούργιος και είναι ίδιος με τον Ultra 3D γιατί ή WD έχει αγοράσει την Sandisk, η οποία είναι μαζί με την Samsung οι κορυφαίοι κατασκευαστές SSD.
Το 3D προέρχεται απο τις μνήμες τύπου 3D NAND που χρησιμοποιούν. Τον ίδιο τύπο χρησιμοποιεί και ο Samsung 850.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αν ως 4ο εννοείς τον Crucial, δεν νομίζω ότι αξίζει να χάσεις 30-35% σε επιδόσεις για 3-4% διαφορά τιμής. Οσο και αν είναι απίθανο να την διακρίνεις σε κανονική χρήση, σε αυτές τις τιμές δεν είναι ανταγωνιστικό προιόν ο MX300.

Υπάρχει βέβαια πάντα η περίπτωση να βγεί με μεγάλη έκπτωση οπότε θα γίνει μια vfm αγορά... Σε 2 μέρες θα ξέρουμε :ears:
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Αν ως 4ο εννοείς τον Crucial, δεν νομίζω ότι αξίζει να χάσεις 30-35% σε επιδόσεις για 3-4% διαφορά τιμής. Οσο και αν είναι απίθανο να την διακρίνεις σε κανονική χρήση, σε αυτές τις τιμές δεν είναι ανταγωνιστικό προιόν ο MX300.

Υπάρχει βέβαια πάντα η περίπτωση να βγεί με μεγάλη έκπτωση οπότε θα γίνει μια vfm αγορά... Σε 2 μέρες θα ξέρουμε :ears:

Ναι, εννοούσα και τον Crucial. Περιμένουμε και τα Public να βγάλουν ολόκληρη τη λίστα για Black Friday. Πλαισιο και media markt έχουν βγάλει. Το πλαίσιο έχει τον Evo σε 150. δύο-τρία ευρώ φθηνότερα από όσο τον δίνουν τα Kaizer. Οπότε, στα ίδια είμαστε προς το παρόν και περιμένουμε το "μπαμ" από τα Public.