Tascam UH-7000 (AD/DAC/Mic Preamp/HP Amp/Preamp) Tα πάντα όλα

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς

Tascam UH-700
0


Xαζεύοντας στο hype-fi (head-fi) έπεσε το μάτι μου στο παρακάτω
main.jpg


imgext.php



The UH-7000 is a pro-level microphone preamp and audio interface designed with a strong focus on low noise and high audio quality. Not only can this unit be used as a 4-in/4-out audio interface in a DAW production environment, but as a standalone microphone preamp and A/D / D/A converter. The built-in HDIA (High Definition Instrumentation Architecture) microphone preamps are newly designed and perform at ?128 dBu equivalent input noise, a signal-to-noise ratio of 117 dB and distortion of 0.0009 % or less.

The grand nature of the UH-7000’s sound is partially due to the careful attention spent on selecting parts. In addition to Burr-Brown converters and metal thin-film resistors, installed is a powerful TCXO clock generator with a precision of ±1 ppm.

The unit’s half-rack size makes it easy to install at a studio console or work desk. The thick aluminum panels used on the front and sides of the full-metal body help increase stability. Highly important but easily forgotten about are the smooth-tension aluminum input level knobs for precise level adjustments.

The UH-7000 microphone preamp and audio interface enables composers, musicians and recording engineers to produce music in their private quarters at a level generally reached only in professional studios.



  • Supports 24-bit/192kHz USB transmission and AD/DA conversion
  • Support for Mac and Windows operating systems
  • 4-in/4-out audio streaming from a PC connected via USB 2.0
  • Burr-Brown PCM4220 AD converter
  • Burr-Brown PCM1795 DA converter
  • HDIA mic preamps: -128dB EIN
  • Thin film metal resistors with outstanding noise performance
  • High audio quality film capacitors with low distortion
  • Low latency monitoring through the DSP mixer
  • DSP mixer can be switched between multitrack and stereo mix modes
  • DSP mixer enables independent adjustment of recording and monitoring levels
  • Line or digital outputs can be selected using the DSP mixer
  • DSP dynamics effect can be applied to inputs, outputs or the master (compressor, noise suppressor, de-essoer, exciter, EQ, limiter/low cut)
  • DSP REVERB (hall, room, live, studio, plate) send effect is perfect for monitoring when recording
  • Link line function enables volume control of powered monitors
  • Single punch MIXER PANEL button
  • Strong, highly durable aluminum body
  • Large INPUT level knobs enable precise adjustment of input levels
  • Two 20-segment LED level meters
  • Standard TRS headphones output jack - 45mW/channel output
  • +48 Phantom power supply
  • Two balanced analog XLR jacks for both input and output
  • Professional output specifications (maximum output level: +24 dBu)
  • Two balanced analog TRS input jacks
  • XLR digital input and output jacks support AES3-2003/IEC60958-4 (AES/EBU) and IEC60958-3 (S/PDIF) formats
  • Three-pronged inlet power cable
  • Half-rack size
  • Confirmed operation with major DAW software, including Sonar X3, ProTools, Cubase and Live
  • RoHS Compliant


Πρόκειται για audio interface που μπορεί να λειτουργήσει σαν DAC (Bur-Brown PCM1795)(24bit-192 Khz) , ADC (Bur-Brown PCM4220) , προενισχυτής μικροφώνων(νομίζω λειτουργεί και standalone), προενισχυτής ενεργών ηχείων ενώ διαθέτει (κατά τα λεγόμενα) ένα ικανό ενισχυτή ακουστικών.

Δεν ξέρω πως παίζει και πως ηχογραφεί αλλά για το τι προσφέρει για 450 ευρώ φαίνεται τούμπανο.
Μιχάλη το χεις δει?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το χαζεύω από παλιά αυτό το μηχάνημα, αλλά η λέξη mic με αποθάρρυνε από το να το σκεφτώ σοβαρά αντί για αυτό προτίμησα το ud 301 που ήταν μόνο dac /pre amp και που μάλλον δεν απευθύνεται σε μουσικούς και ήταν φθηνότερο. Αλλά για τα λεφτά μου ζητάνε φαίνεται όντως πολύ καλή ευκαιρία.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Τed χάθηκες!

Nα χαίρεσαι το ud 301! Βλέπω ότι είναι βασισμένο και στο ίδιο τσιπάκι Bur-Brown PCM1795. Πως τα πάτε με το ντακάκιον? Εντυπώσεις?

Σχετικά με το UH-7000 όντως τόσα μηχανήματα σε ένα με 450 ευρώ είναι ανταγωνιστικό. Και για τον ήχο του σε hype fi και gearslutz διάβασα κυρίως καλά πράγματα.
Τελευταία κοιτούσα για ενισχυτές μικροφώνων και ad και μόλις το είδα ότι τα έχει όλα μου προξένησε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Και σκεφτόμουν κιόλας. Να υπάρχουν αυτα ίσως να μην ενδιαφέρει μόνο μουσικούς. Τι εννοώ?
Με έτοιμους προενισχυτές μικροφώνων παίρνεις ένα φθηνό μικρόφωνο μετρήσεων(και με 30 ευρώ βλέπω) και σε συνδυασμό με ένα κατάλληλο πρόγραμμα(έχει trial το sonarworks) κάνεις ένα room correction. Mε απλά λόγια μετράς τις επιδράσεις του χώρου στο σύστημα σου και φτιάχνεις μια καμπύλη διόρθωσης. Φθηνή και σχετικά εύκολη λύση που θα έχει πολύ μεγαλύτερο αντίκτυπο από αρκετές ακριβές "αναβαθμίσεις"

Το κλασσικό ότι μπορείς να ψηφιοποιήσεις βινύλια δεν το αναφέρω καν.

Γενικά tascam/teac μου δίνουν μια αίσθηση value for money/δεν πληρώνω ονόματα και φαμφάρες ενώ και η εμφάνιση τους μ'αρέσει
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Χάθηκα από τα του ήχου τον τελευταίο καιρό είναι η αλήθεια, ίσως επειδή είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με τα μηχανάκια που μάζεψα. Αλλά ξες πως είναι, "ο εχθρός του καλού, το καλύτερο".

Μετά από αρκετό καιρό συμβίωσης με το ud 301 μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό και ότι για ούτε 400ε δεν χρειάζεται να ψάξει κανείς για κάτι παραπάνω. Έχει κρυστάλλινα καθαρό και αναλυτικό ήχο. Έχει όμως ένα μεγάλο κακό και αυτό είναι ότι του λείπει το τηλεκοντρόλ και για καιρό σκεφτόμουν μήπως το πουλούσα και αγόραζα το 503. Αγόρασα όμως έναν προενισχυτή και συνδέω το 301 σαν καθαρό dac πάνω του και χρησιμοποιώ το τηλεκοντρόλ του προενισχυτή και λύθηκε το θέμα.

Συγκρίσεις με άλλα dac στο ίδιο setup δεν έχω κάνει (εκτός από ότι με το 503 για ελάχιστη ώρα) οπότε δεν μπορώ να πω μεγάλες κουβέντες για το πως παιζει σε σχέση με κάτι άλλο. Σε γενικές γραμμές πάντως δεν του λείπει κάτι για μένα και τώρα που λύθηκε το θέμα του τηλεχειρισμού δεν "καίγομαι" για αναβάθμιση. Επίσης οδηγεί άνετα τους δυο τελικούς που σύνδεσα πάνω του (έναν crown xls 1502 και έναν NC400 Ncore).

Σκοπεύω να ζητήσω από τον Sonorus το δικό του Dac (ένα multibit της schitt δεν θυμάμαι όνομα) και από τον Πέτρο τον Νικολαΐδη το Βουβάλι του για να δω αν ακούσω ουσιαστικές διαφορές που να δικαιολογούν το έξτρα κοστος (για τα δικά μου αυτιά πάντα) . Αν μου ακουστεί κάποιο από τα δυο σημαντικά καλύτερα, θα πάρω ή το schitt ή θα βρω κάποιον να με βοηθήσει με την κατασκευή ενός βουβαλιού (πάνω κάτω στα ίδια λεφτά είναι), αν δεν ακούσω σημαντικές διαφορές (τόσες που να δικαιολογούν τα 1200ε) τότε θα κάτσω στα αυγά μου.