Ενισχυτής ή DAC?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Είμαι κάπως άσχετος :worshippy: και παρόλο το διάβασμα σε αρκετά posts δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Ενδιαφέρομαι για αγορά ενισχυτή (ή DAC) για ακουστικά για να πετύχω ένα πιό γεμάτο ήχο.
Για την ώρα έχω : AKG K550 (κύρια ακουστικά) που τα συνδέω στον ενισχυτή του κυρίως στερεοφωνικού (παλιός HARMAN KARDON 90’s) ενώ συνδέω επίσης τα Sony MDR-XB950AP & Βeyerdynamic dtx 900 (10ετίας τουλάχιστον).
Σε μικρότερα ακουστικά έχω τα AKG K452 και ψείρες αρκετές (Sennheiser CX200 street II , Apple MD827zm, Sony MDRXB50AP Extra Bass και μερικά ακόμη (μαζί με Bluetooth Bose soundsport wireless, που προσφέρουν μάλλον ενίσχυση στον ήχο από μόνα τους).
Ο ήχος που θέλω τείνει προς bass head friend μεριά (χωρίς όμως τις υπερβολές των V-moda M-100 που είχα και δεν με ικανοποίησαν καθόλου (πουλήθηκαν). Ακούω κυρίως ξένη μουσική όλων των ειδών (rock, trance, ηλεκτρονική αλλά και κλασσική!
Μουσική θα ακούω κυρίως: 1. Από το στερεοφωνικό 30%,
2. android τηλέφωνο 40% και
3. υπολογιστή (macbook pro 2015) 30%.
Ποιο μηχάνημα είναι περισσότερο ευέλικτο για σύνδεση και με τον ενισχυτή, αλλά και με το laptop?
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
O ενισχυτής ακουστικών με το Dac είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Το dac είναι το κομμάτι που μετρατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό. Τα 0 και τα 1 σε νότες με απλά λόγια.
Ο ενισχυτής είναι αυτός που "σπρώχνει" τα ακουστικά σου . Αυτός που τους δίνει ενέργεια για να παίξουν με απλά λόγια.


Ιδανικά χρειάζονται και τα δύο. (Προσοχή αυτά υπάρχουν ήδη σε κάθε av ενισχυτή/τηλέφωνο/υπολογιστή απλά όταν λέμε αγοράζω dac, αγοράζω ενισχυτή ακουστικών εννοούμε ένα ξεχωριστό μηχάνημα που θα κάνει αυτό και μόνο και είναι πολύ καλύτερο από ότι υπάρχει ήδη μέσα σε ένα απλό κινητό/pc/av receiver κτλπ)

Τώρα στο θέμα τι χρειάζεσαι περισσότερο από τα δύο εγώ προσωπικά πιστεύω ότι μεγαλύτερη διαφορά στα ακουστικά κάνει πρώτα ο ενισχυτής και μετά το dac με την προυπόθεση οτι ΔΕΝ έχεις δύσκολα ακουστικά που απαιτούν σοβαρή ενίσχυση. Δεν βλέπω κανένα από τα ακουστικά σου να είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε βαθμό που να απαιτεί οπωσδήποτε ενισχυτή (δεν γνωρίζω τα DTX900 βέβαια)

Σε πρώτη φάση δώσε μας ένα μπάτζετ/τα χρήματα που θέλεις να δώσεις περίπου για να σου πούμε πως θα αξιοποιηθούν καλύτερα . (είτε σε ενισχυτή/είτε dac/ είτε combo που έχει και τα δύο)

Και προσοχή. Κανενός από τα παραπάνω δεν είναι η δουλεια να γεμίζει τον ήχο ή να το κάνει πιο basshead ή γενικά να αλλάζει την πραγματικότητα. Η δουλειά τους είναι να εξασφαλίζουν ότι τα ακουστικά σου θα είναι αρίστα τροφοδοτημένα να δώσουν το 100% αυτού που έχουν να δώσουν όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται. Αν θες μεγάλες αλλαγές στο ηχόχρωμα τότε τα χρήματα πρέπει να ξοδευτούν σε άλλα ακουστικά. Οτι και να κάνεις τα AKG K550 δεν πρόκειται να γίνουν κάτι που τείνει σε basshead
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το dac amp είναι σαφως προτιμότερο καθώς δε βλέπω κάποια απο τις πηγες σου να έχει κάτι αξιόλογο μέσα της.
Όμως αν θέλεις spotify απο το κινητό και είναι android να ξέρεις οτι το app της spotify δεν υποστηρίζει usb αναπαραγωγή. Αντίστοιχα νομιζω και με το tidal.
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Το dac amp είναι σαφως προτιμότερο καθώς δε βλέπω κάποια απο τις πηγες σου να έχει κάτι αξιόλογο μέσα της.
Όμως αν θέλεις spotify απο το κινητό και είναι android να ξέρεις οτι το app της spotify δεν υποστηρίζει usb αναπαραγωγή. Αντίστοιχα νομιζω και με το tidal.
Προσωπικα παιζω με Fiio E18 απο κινητο Android αποκλειστικα απο spotify. Νομιζω απο μια εκδοση και μετα, Android 5.0 αν θυμαμαι καλα το εφτιαξαν το ζητημα με το usb audio. Σε καθε περιπτωση βεβαια για το καθε dac/amp θελει πρωτα δοκιμη με το κινητο μας πριν απο την αγορα.
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Ευχαριστω για τις υποδειξεις σας, πραγματικα πολυ χρησιμες. Τα χρηματα που θελω να δωσω ειναι στο επιπεδο των +/- 200 ευρω. Εχω διαβασει για το μαυρο dragonfly καλα λογια. Θα μπορει το συγκεκριμενο να λειτουργει εκτος απο το mac και αν συνδεθει σε usb πορτα του dvd player που εχω?
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
O ενισχυτής ακουστικών με το Dac είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Το dac είναι το κομμάτι που μετρατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό. Τα 0 και τα 1 σε νότες με απλά λόγια.
Ο ενισχυτής είναι αυτός που "σπρώχνει" τα ακουστικά σου . Αυτός που τους δίνει ενέργεια για να παίξουν με απλά λόγια.


Ιδανικά χρειάζονται και τα δύο. (Προσοχή αυτά υπάρχουν ήδη σε κάθε av ενισχυτή/τηλέφωνο/υπολογιστή απλά όταν λέμε αγοράζω dac, αγοράζω ενισχυτή ακουστικών εννοούμε ένα ξεχωριστό μηχάνημα που θα κάνει αυτό και μόνο και είναι πολύ καλύτερο από ότι υπάρχει ήδη μέσα σε ένα απλό κινητό/pc/av receiver κτλπ)

Τώρα στο θέμα τι χρειάζεσαι περισσότερο από τα δύο εγώ προσωπικά πιστεύω ότι μεγαλύτερη διαφορά στα ακουστικά κάνει πρώτα ο ενισχυτής και μετά το dac με την προυπόθεση οτι ΔΕΝ έχεις δύσκολα ακουστικά που απαιτούν σοβαρή ενίσχυση. Δεν βλέπω κανένα από τα ακουστικά σου να είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε βαθμό που να απαιτεί οπωσδήποτε ενισχυτή (δεν γνωρίζω τα DTX900 βέβαια)

Σε πρώτη φάση δώσε μας ένα μπάτζετ/τα χρήματα που θέλεις να δώσεις περίπου για να σου πούμε πως θα αξιοποιηθούν καλύτερα . (είτε σε ενισχυτή/είτε dac

Και προσοχή. Κανενός από τα παραπάνω δεν είναι η δουλεια να γεμίζει τον ήχο ή να το κάνει πιο basshead ή γενικά να αλλάζει την πραγματικότητα. Η δουλειά τους είναι να εξασφαλίζουν ότι τα ακουστικά σου θα είναι αρίστα τροφοδοτημένα να δώσουν το 100% αυτού που έχουν να δώσουν όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται. Αν θες μεγάλες αλλαγές στο ηχόχρωμα τότε τα χρήματα πρέπει να ξοδευτούν σε άλλα ακουστικά. Οτι και να κάνεις τα AKG K550 δεν πρόκειται να γίνουν κάτι που τείνει σε basshead

Οχι βεβαια, δεν περιμενω τα akg να μεταμορφωθουν-μονο περισσοτερο βαθος θελω.
Εχω για την ωρα ενα μικρο ενισχυτακη της m audio, που πραγματικα κατι κανει, και με σπρωχνει για κατι καλυτερο!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστω για τις υποδειξεις σας, πραγματικα πολυ χρησιμες. Τα χρηματα που θελω να δωσω ειναι στο επιπεδο των +/- 200 ευρω. Εχω διαβασει για το μαυρο dragonfly καλα λογια. Θα μπορει το συγκεκριμενο να λειτουργει εκτος απο το mac και αν συνδεθει σε usb πορτα του dvd player που εχω?

Στα χρήματα αυτά αγοράζεις το dragonfly red το οποίο συνδέεται με τα πάντα , έχει ful scale έξοδο στα 2 volt
πράγμα το οποίο σημαίνει ότι οδηγεί και δύσκολα ακουστικά και συνδέεται άνετα με τον ενισχυτή σου
σε κάποια διαθέσιμη θύρα aux in με καλώδιο 3.5mm σε rca stereo.
Επίσης επιβαρύνει ελάχιστα την μπαταρία του κινητού αφού έχει μηδαμινή κατανάλωση.
Και από ήχο είναι σούπερ!

(φυσικά δεν συνδέεται στην usb θύρα του dvd player όπως άλλωστε και κανένα άλλο dac
αφού αυτή η θύρα είναι για να αναπαράγεις αρχεία από usb stick.)
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Στα χρήματα αυτά αγοράζεις το dragonfly red το οποίο συνδέεται με τα πάντα , έχει ful scale έξοδο στα 2 volt
πράγμα το οποίο σημαίνει ότι οδηγεί και δύσκολα ακουστικά και συνδέεται άνετα με τον ενισχυτή σου
σε κάποια διαθέσιμη θύρα aux in με καλώδιο 3.5mm σε rca stereo.
Επίσης επιβαρύνει ελάχιστα την μπαταρία του κινητού αφού έχει μηδαμινή κατανάλωση.
Και από ήχο είναι σούπερ!

(φυσικά δεν συνδέεται στην usb θύρα του dvd player όπως άλλωστε και κανένα άλλο dac
αφού αυτή η θύρα είναι για να αναπαράγεις αρχεία από usb stick.)


Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Νομίζω ότι με κάλυψες απόλυτα και ήδη εκανα παραγγελια το κόκκινο dragon! (175.60 euro)
Όταν το έχω θα ενημερώσω για εντυπώσεις μου.
Πιστεύω να με καλύψει.
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Dragonfly red
το έχω και το χρησιμοποιώ κάνα μήνα με διάφορα ακουστικά ή με ηχεια μικρά (bluetooth). Αμεση διαφορά που παρατηρώ είναι η αύξηση του βάθους και δύναμης του ήχου. Κατά τα άλλα ..... δεν έχω τρελαθεί!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Dragonfly red
το έχω και το χρησιμοποιώ κάνα μήνα με διάφορα ακουστικά ή με ηχεια μικρά (bluetooth). Αμεση διαφορά που παρατηρώ είναι η αύξηση του βάθους και δύναμης του ήχου. Κατά τα άλλα ..... δεν έχω τρελαθεί!

Τι εννοείς με ηχεία bluetooth;
Το red έχει μια έξοδο αναλογική και συνδέεται είτε με ακουστικά είτε με ενεργά ηχεία είτε με κάποιον ενισχυτή.. Bluetooth δεν έχει!
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Τι εννοείς με ηχεία bluetooth;
Το red έχει μια έξοδο αναλογική και συνδέεται είτε με ακουστικά είτε με ενεργά ηχεία είτε με κάποιον ενισχυτή.. Bluetooth δεν έχει!
Όλα σχεδόν τα Bluetooth ηχεία έχουν υποδοχή για ενσύρματη σύνδεση με πηγές. Σε αυτή την σύνδεση φυσικά αναφέρομαι!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ουπς συγνώμη μιλάω για το black.
Το red είναι πολύ καλύτερο και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι πολύ πολύ ανώτερο.