ρύθμιση ηχειων

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Καλησπέρα , εδώ και περιπου έξι μηνες είμαι κάτοχος των dali zensor 1 / vokal / zensor pico πίσω / sunfure sds 10/ denon x1300. Όλα καλά ρυθμισα με τον μικρόσωμο του ενισχυτη αλλά είχα την αίσθηση οτι το κεντρικό επαιζε πολύ χαμηλά και το sub παρά ήταν δυνατα. Έτσι τα έβαλα manual και Πειραιά το κεντρικό με +5db καο το sub το πήγα αντί στην μέση την ενταση του στο παρα δέκα . Έτσι μπορω να πω είμαι πιο ευχαριστημένος αν και φίλος μου είπε οτι το sub πριν ηταν όλα τα λεφτά. Αλλά σου έδινε την εντύπωση οτι παρα είχε μπάσο η ταινία. Πως μπορω να το ρυθμισω καλυτερα ?
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
ρυθμησε την ενταση και τα hz του sub εκει που τα θες (απο τα χειριστηρια του subwoofer) και μετα κανε setup με τον ενισχυτη.Εμπιστεψου το μικροφωνο ξερει καλυτερα....Το μονο ισως που πρεπει να αλλαξεις μετα ειναι το αν εχει βρει σωστα το μεγεθος των ηχειων σου αν ειναι μεγαλα η μικρα.Και βεβαια ,σχετικα με το subwoofer,αν το εχεις τοποθετησει σωστα στον χωρο σου.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Απο όσο είχα διαβάσει τα hz το πήγα τέρμα που λέει bypass ενταση στην μεση και ετρεξα το setup του μικροφώνου. Έτσι όμως μου ακουγόταν συνέχεια το sub πολύ δυνατά και το κεντρικό πολύ χαμηλα
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Απο όσο είχα διαβάσει τα hz το πήγα τέρμα που λέει bypass ενταση στην μεση και ετρεξα το setup του μικροφώνου. Έτσι όμως μου ακουγόταν συνέχεια το sub πολύ δυνατά και το κεντρικό πολύ χαμηλα

Το sub είναι κοντά στον τοίχο και σχεδόν γωνία δωματίου παρα 70εκ
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
487
και εγω στην μεση το ειχα και μετα το calibration το χαμηλωσα και εγω .. παρα δεκα σχεδον και εγω πολυ ποιο καλα