Τα πάντα για το SKY HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
το μελος ilise

Τελικα δεν αντεξα στον πειρασμο και αγορασα το HD Box + card του SKY DIGITAL. Μολις ερθει και το βαλω σε λειτουργια θα σας πω εντυπώσεις.
Αν και η τιμή ειναι η καλυτερη που υπάρχει τουλαχιστο για αυτη τη στιγμή ο Ιρλανδος www.skydigitalcards.com θα σας ταλαιπωρησει λιγακι γιατι τα κυκλώματa στο κεφαλι του πρεπει σίγουρα να ειναι με παμπαλαιο firmware!
Θα σας πω μονο οτι παρόλο που πλήρωσα express saver UPS εντουτοις εστειλε το πακετο standard service. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να περιμενω 8 εργασιμες ημερες
Φυσικα δεν μου το ειπε ο ιδιος αλλα το ειδα στη σελιδα της ups που κανοντας tracking of order ειδα service standard.
Του στελνω λοιπον mail δεν απαντα του στελνω μετα απο 24 ωρες και δευτερο λιγακι αγριεμενο και τι μου απαντα?
Οτι λογο φορτου δουλειας εκανε λαθος και το εστειλε standard και μου ζητα να τον ειδοποιησω αν τη διαφορα θελω να μου τη στειλει πισω η να τη στειλει στο sky.
Σας τα λεω αυτα για να ξερετε τι θα αντιμετωπισετε αν καποιος αποφασισει να αγορασει απο Ιρλανδια.
Να σας πω τωρα και τα θετικα!
1. Ειναι η πιο φτηνη τιμη της αγορας
2. Ξερουμε οτι το site δεν ειναι παραπλανητικο και δεν ειναι απατεωνας.
3. Η συναλλαγη γινεται μεσω paypal που εγγυαται ασφαλεια στις συναλλαγες μεσω πιστωτικης καρτας ενω ταυτοχρονα μπορουν τα μελη να ελεγχουν τον καθε επιχειρηματια και να συντασεται ετσι μαυρη λιστα απατεωνων.
4. Δεν υπαρχουν etra κρυφες χρεωσεις. Πληρωνεις μονο ολτι βλεπεις.
5. Προς το παρων το πακετο που βλεπεις το διαλεγεις με mail που στελνεις στον Ιρλανδο και αυτος με τη σειρα του κανει την παραγγελια στον sky. Σε λιγο καιρο αυτο θα γινεται αυτοματα online.
6. Στην αρχη η καρτα ερχεται fully activated για ενα μηνα και στη συνεχεια στελνεις στοιχεια πιστωτικης καρτας για να γινεται η χρεωση του πακετου που θα επιλεξεις μετα τον πρωτο μηνα.
7. Εχεις το δικαιωμα να κανεις upgrade or downgrade του πακετου χωρις να πληρωσεις ουτε cent. Σε αντιθεση ο Ελληνας στην Αθηνα σε χρεωνει 990 εβρα για καρτα και μηχανακι (720 HD Box + 250 η καρτα) και στη συνεχεια σε χρεωνει 40 εβρα για καθε αλλαγη στο πακετο
Για να μην πω οτι απο την αρχη εχει τα στοιχεια της πιστωτικης σου καρτας!
Και κατι ακομα
Στον Turksat 42E ακομα ειναι ανοικτο το Discovery HD. Παιδια εχω χαζεψει με την εικονα. Καθομαι σαν χαζος! Οσοι πιστοι απολαυστε το
Νικος
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

με λιγα λογια ...

HD box + subscribtion card 500 euro.
UPS eχpress saver 117 euro
Φορος 24 euro
Συνολο 641 euro

Απο κει και περα πληρωνεις μονο το πακετο που επιλεγεις.
Νικος
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

αν βαριομαστε ο φιλος ilise ειχε ηδη φροντισει....

Λοιπον οι συνδυασμοι που μπορεις να κανεις ειναι.
1. Entertainment pack (Περιλαμβάνει ολα τα γνωστα καναλια ντοκυμοντερ + ειδησιογραφικα + σειρες) = 21 λιρες
2. Movies pack (Περιλαμβάνει το Entertainment pack + 10 κανάλια ταινιών - τα κανάλια 9+10 σε HD) = 37 lires
3. Sport pack (δεν με ενδιαφερει και δεν ξερω τιμη - αλλα μπορειτε να δειτε μονοι σας στο http://www.skydigitalcards.com/modul...me=Sky_Package
Εγω ενδιαφερομαι για το Movies pack και αν δω οτι οι ταινιες δεν ειναι τοσο καλες κανω downgrade σε entertainment pack που ηταν και ο αρχικος στοχος μου.
Παντα εφοσων εχεις τον HD δεκτη πληρώνεις και 10 λιρες το μηνα για χρηση προγραμματων σε HD
Τα μεχρι στιγμης καναλια σε HD περιγραφονται στο link http://www.skytvcard.com/skyhdinfo.htm ενω σ αυτα προσθετουμε το Hisrory channel HD

Δεν μπορουμε να δουμε SkyBoxHD αφου ειναι υπηρεσια pey per view και χρεωνεται ξεχωριστα. Προυποθετει την συνδεση dialer.
Δεν μπορουμε να δουμε ΒΒCHD γιατι θελει πολυ μεγαλο πιατο

Συνοπτικά Αν θελουμε να βλεπουμε ταινιες και ντοκυμοντερ και HD τοτε το μηνιαιο κοστος ειναι 70 ευρα
Αν θελουμε μονο το entairtenment pack (full κοστιζει 30,5 ευρα) + 15 HD τοτε το μηνιαιο κοστος ειναι 45,5 eyra
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

και πιο αναλυτικα...

Η καρτα ηρθε ενεργοποιημενη με ολα τα διαθεσιμα καναλια. Πηρα το 6 entertainment mix + movies mix. Κοστος πακετου 56 ευρα. Kai fysika 15 ευρα Hd facility.
Χτες μετρησα 10 καναλια HD. Ενα ξεκιναει το Σαββατο που μας ερχεται ενω πρακτικα βγαζω δύο διοτι δεν πληρωνω sports channels οποτε βγαινουν 2 καναλια HDsports απο τη σουμα.

Ορισμενες ωρες της ημερας το σημα του discoveryHD ειναι αδυναμο και pixeliarei. Μεγαλυτερο πιατο θα λυσει το προβλημα. Αν ηταν οποιοδηποτα αλλο καναλι θα κρατουσα το τωρινο πιατο. Αλλα επειδη ειναι καναλι HD θα κανω την παρασπονδία.
Το νεο πιατο θα ειναι σταθερο και μονιμα στις 28. Ετσι δεν θα πρεπει καθε φορα να γυριζω το πιατο και μετα να ανοιγω το HD box. Με το quad lnb που ηρθε πακετο θα κατεβαζω 2 καλωδια για τα 2 tuners του HD box οποτε εκμεταλευομαι ολες του τις δυνατοτητες.

Χτες δοκιμασα pause llivetv & δουλευει αψογα. Δοκιμη σε Recording standard & HD chanells -.Επισης απιθανη εικονα. Κρατηση καναλιων για εγγραφη, trailers για ολες τις ταινιες της ημερας σε ολα τα καναλια ταινιων και ελεγχο τι παιζει καθε καναλι μεσα απο παραθυρο. Εχω παθει για λιγο την πλακα μου γιατι δεν εχει καμμια σχεση με οτι μου προσεφερε η Nova ιδιαιτερα μιας και δεν ειχα τον ιδιοκτησιακο τους δεκτη.
Βρισκω ενα μειονεκτημα ωστοσο. O δεκτης του ειναι σχετικα πιο αναισθητος απο του Humax2000. Με το 1,05 πιατο στις 28 ανατολικα εχω ποιοτητα σηματος 86% ενω με το ιδιο πιατο με skyHD box 50-60%. Θα σας πω με το νεο πιατο τι ψαρια θα πιασω!
Νικος
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

και αλλα λιγο...

Θα μεινω στα 2 καλωδια αφου το μηχανημα ηρθε με δικο του quad lnb και θελω να χρησιμοποιησω αμιγως τις δυνατοτητες του. Απο την αλλη μερια δεν θελω παλι να κανω παραγγελια και να ξαναπεριμενω.
Να σας πω τωρα 2 μειονεκτηματα του box
1. Πιο αναισθητο tuner παντα σε σχεση με τον Humax2000. Παιδια η εικονα του humax δεν παιζεται.
2. Το εχω δει ακομα μια φορα σε μηχανημα Neuneo dvd player. Η Hdmi δεν μεταφερει ηχο dolby digital αλλα μονο στερεο. Παλι εδω υπερτερει ο humax o oποιος μεταφερει DD μεσω της HDMI του.
Το SKYHD box δίνει DD αλλα μόνο απο την optiocal out και αφου μπουμε στο sound menu και ορισουμε την εξοδο DD απο normal. Μεγαλη χαζομαρα αφου δεν εκμεταλευονται πλήρως το HDMI ενω προσθετουμε ακομα ενα καλώδιο στο ...μασουρι των καλωδιων που εχουμε.
Τωρα στα απολυτως θετικα του box ειξναι η καταπληκτικη εικονα ειδικα στις ταινιες ακομα και σε SD ενω όλες οι ταινιες εκπεμπονται σε DD. O ενισχυτης απογειωνεται
Οι εγγραφες στο δισκο χαρακτηριζονται απο κορυφαια ποιοτητα δεν μποριες ωστοσο να επιλεξεις ποιοτητα εγγραφης η οποια εξ ορισμου εχει οριστει σε HQ, ενω δεν βρηκα τροπο (δεν το εψαξα αρκετα ακομα) για ταυτοχρονη παρακολουθηση μιας εγγραφης.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

μια νεα προσεγγιση απο τον φιλο Kosta b

Καλησπερα σε ολους
Αν και νεος στο δικο σας κλαμπ, καθολου νεος στα δορυφορικα.Καταρχην συγνωμη αλλα δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ σε αυτο το θρεντ.Αλλα απο αυτα που διαβασα(και ειναι αρκετα)εβγαλα ενα μικρο συμπερασμα.Λοιπον ειμαι κατοχος του αγγλικου σκαι ντιτζιταλ εδω και πολυ καιρο.εχω ενα πιατο μαμπο 1,80 με ενα τετραπλο ελ εν μπι της Χιουμαξ και 4 κουτια Σκαι ενα σε καθε δωματιο.Με τον Αστρα 2 θα πιανετε περιπου 250 καναλια με ενα μεσαιο πιατο και καμια 400 αρια με ενα πιατο σαν το δικο μου.Ολα αυτα εφοσον πληρωνετε καθε μηνα.Σε αυτα περιλαμβανετε το πακετο με τα αθλητικα , ταινιες και ολα τα entertainment channels με τιμη 45 λιρες αγγλιας το μηνα.Αμα αγορασετε το πακετο απο αγγλια ολα τα εξαρτηματα οπως πιατο δεκτης καρτα ειναι δωρεαν.Βεβαια υπαρχει και η ληση της αγορας της καρτας σκαι που ειναι μονο για τα ελευθερα καναλια του σκαι.http://www.freesatfromsky.co.uk/
Τα καναλια που ειναι ελευθερα θα τα βρειτε στο παραπανω λινκ(πολλα ομως απο αυτα δεν παιζουν γιατι το σημα δεν ειναι ισχυρο)Εγω πιανω περιπου 50 απο τα ελευθερα.Αλλα ειναι αρκετα.
Τωρα στο ζουμι. Τα 520 ή ισως και παραπανω λεφτα που σας περνει ο καθενας ειναι απατη.το μονο που σας πουλανε ειναι το πιατο και μιση ωρα τρεξιμο για την ενεργοποιηση της καρτας.το κουτι ετσι κι αλλιως ειναι τσαμπα αλλα ολοι το χρεωνουν.οι 70 λιρες που ανεφερε καποιος φιλος δεν πανε σε καμια εταιρια επειδη εισατε εκτος αγγλιας αλλα στην τσεπη τους σαν εξτρα χαρτζιλικι.Η σκαι Ντιτζιταλ απαγορευει ρητα την πωληση των πακετων της ακτος αγγλιας λογω κολημματων με τους νομους περι αναμεταδωσης προπωλημενων εκπομπων.Ετσι αν η αγγλικη σκαι εκπεμπε ελευθερα πχ στη ελλαδα θα ειχε προβλημα με την ελλινικη νοβα γιατι η νοβα αγοραζει τα δικαιωματα προβολης καναλιων απο την σκαι οπως το ανιμαλ πλανετ κτλ.Οποτε ουτε με χρηματα δεν θα εκαναν τα στραβα ματια.
Η καλυτερη λυση
Πατε ενα ταξιδακι στην Αγγλια και μπαινετε σε ενα καταστημα Σκαι παραγγελνετε το πακετο και δηλωνετε σαν διευθυνση την διευθυνση του ξενοδοχειου που μενετε.σε 2 μερες εχετε το δεμα.το ανοιγετε παιρνετε την καρτα και ζητατε σε μια νεκρη ωρα στο μπαρ του ξενοδοχειου ή οπουδηποτε ειστε να βαλουν την καρτα σας στο κουτι τους.Αμεσως περνετε τηλ απο το μπαρ στην σκαι και ζητατε ενεργοποιηση της καρτα σας.(θα σας ζητησουν μονο αριθμο της καρτας σκαι και του κουτιου οπου και τα διο τα εχετε με το πατημα ενος κουμπιου)και αυτο ηταν ολο.τους λετε καληνυχτα, δινετε 5 λιρες μπουρμπουαρστον τυπο που εκανε την αλλαγη καρτας και αντιος.
ολο το κοστος του ταξιδιου σας θα ειναι περιπου 500 ευρω με το ξενοδοχειο για 3 μερες και τουλαχιστον θα πατε και ταξιδακι.Αν βεβαια εχετε κανεναν φιλο ή γνωστο στην αγγλια οπως ειχα εγω η ολη διαδικασια θα σας παει 200 ευρω.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

μια 2η προσεγγιση απο τον φιλο kostas B...

οιπον για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι
στην ελλαδα ολα τα λεφτα ειναι το κουτι με την καρτα.επειδη λοιπον πρεπει να κανεις ενεργοποιηση της καρτας και αυτο απαιτει αγγλικη διευθυνση,αυτοι που το κανουν αυτο για σενα θελουν και κατι παραπανω.και μιλαμε πολλα παραπανω..Εγω που ειχα ρωτησει καποιον εδω στην κρητη για το πακετο ηθελε 700 ευρωπουλα για την εγκατασταση και μετα θα πληρωνα με την πιστωτικη μου τους μηνιαιους λογαριασμους.Η λυση ειναι πολλη απλη


1.Αγοραζεις το πιατο (αναλογα την περιοχη που μενεις)στο παρακατω λινκ εχει ενδεικτικα τις διαστασεις του πιατου που χρειαζεσταιhttp://www.brymar.co.uk/info/Astra/astra.html

2 Αγοραζεις απο το ebay ενα χρησιμοποιημενο κουτι με την καρτα του και σου το στελνουν ταχυδρομικα στο σπιτι σου.ΠΡΟΣΟΧΗ να ρωτησετε τον πωλητη ποσο χρεωνει τα μεταφορικα.Εγω αγορασα ενα απο τα 3 κουτια που εχω μονο 3 λιρες και τα μεταφορικα ηταν 12 λιρες.οποτε συνολο 15 λιρες=22,20 και ολα καλα.

3 κανετε εγκατασταση το πιατο ριχνετε το παλαμαρι μεχρι το κουτι βαζετε την πριζα ανοιγετε την τηλεοραση αλλαζετε την συχνοτητα στις ρυθμισεις του δεκτη,σκαναρει για λιγο και ετοιμο.Ως εδω ολα καλα.

τωρα αν κανετε ενεργοποιηση της καρτας ετσι ωστε να πληρωνετε μεσω της πιστωτικης σας θα βλεπετε και ολα τα καναλια και οχι μερικα ελευθερα.

η διαδικασια ενεργοποιησης ειναι επισης απλη.
ψαχνετε στο google και βρισκετε την διευθυνση ενος ξενοδοχειου στο λονδινο π.χ. Την γραφετε σε ενα χαρτι.ανοιγετε τον δεκτη και πατατε στο κομπιουτερ του δεκτη το κουμπι services.εκει αν κατεβειτε λιγο πιο κατω εχει system set up ------>system details
εκει λοιπον λεει οτι ακριβως θα σας ζητησουν.Μαρκα κουτιου, Αριθμο μοντελου,version number,serial number,Viewing card number,operating system number,epg software version.συνηθως ζητανε μονο αριθμο καρτας σκαι και μοντελο κουτιου.δινετε αυτες τις λεπτομερειες μαζι με την διευθυνση του ξενοδοχειου(δεν το ξερουν αυτοι οτι ειναι ξενοδοχειο)και τα στοιχεια της πιστωτικης σας και voila .ολα ετοιμα.μεσα σε κανα διωρο θα εχει γινει ενεργοποιηση.

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο,αν καποιος θελει κατι ας ποσταρει και θα απαντησω οσο πιο συντομα μπορω.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

μπαινει στο παιχνιδι και ο ilise

Παιδια να βαλουμε λιγο τα πραγματα στη θεση τους.
Λοιπον κουτι και καρτα 450ευρα www.skydigitalcards.com
Ενεργοποιηση και διαδικασια συνδρομης απο την skydigitalcards.com.
Πληρωμη μεσω πιστωτικης 83 ευρα για το full world package (HD inclusive)
Παρακαλω προσεξτε το εξης.
1. Το HD box εχει διαφορετικη μπριζα αλλα επειδη τα τεχνικα χαρακτηριστικα στο ρευμα ειναι ιδια με τα δικα μας απλα αλλαζουμε καλωδιο και βαζουμε ενα δικο μας η τοποθετουμε ενα ανταπτορα και αυτο ειναι ολο.
2. Αν εχουμε καρτα και θελουμε να κανουμε ενεργοποιηση μονοι μας μπορει να γινει μεσω dialer. O dialer ειναι μια μικρη συσκευη η οποια τοποθετειται στο πισω μερος του κουτιου και βοηθαει στις interactive υπηρεσιες οπως και στην παραγγελια ταινιων του box office οι οποιες ομως χρεωνονται ξεχωριστα απο τη συνδρομη.
Παρακαλω δωστε μεγαλη σημασια στο παρακατω
1. Αν κανετε τη διαδικασια μεσω dialer η γραμμη σας να ειναι private (δηλαδη να εχετε αποκρυψη) αλλιως οι Αγγλοι οταν βλεπουν με την αναγνωριση κλησης νουμερο εκτος Αγγλιας κλεινουν το σημα αν εχετε δοκιμαστικα η απλα δεν κανουν την ενεργοποιηση.
2. Υπαρχουν 2 ειδων κουτια. Ολα εχουν εισοδο τηλεφωνικης γραμμης. Τα κουτια που κατασξευαζει η Thomson ειναι γιασ Αγγλια και απαιτειται η συνεχης συνδεση τους με τηλεφωνικη γραμμη.
Ομως υπαρχουν μεσα στην Αγγλια αλλα και εξω απο αυτην (ιρλανδια και Ελλαδα ομως) καποιοι οι οποιοι πουλανε κουτια με απενεργοποιημενη αυτην την απαιτηση γι αυτο και πουλανε σε ολο τον κοσμο εκτος Αγγλιας.
Να ειστε πολυ προσεκτικοι για το τι κουτι θα παρετε μη σας μεινει στο χερι και εχετε πληρωσει προηγουμενως. Στην Ιρλανδια www.skydigitalcards.com αλλα και στην Ελλαδα www.satworld.com εχουν και οι 2 τα κουτια με απενεργοποιημενη την απαιτηση για συνεχη συνδεση με τηλεφωνικη γραμμη.
Και οι 2 δεν προτεινουν την χρηση dialer.
Ελπιζω να βοηθησα.
Εαν εχετε αποριες και ξερετε Αγγλικα μπειτε στο http://www.avforums.com/forums/forumdisplay.php?f=261
οπου Αγγλοι αλλα και χρηστες του SkyHD απο ολο τον κοσμο συζητουν προβληματα και λυσεις για οτι θεμα σχετικο μπορειτε να φανταστειτε.


και συμπληρωνει ο kostas b

καταρχην η συνδεση με την τηλεφωνικη γραμμη δεν κρινετε απαραιτητη ουτε χριζει απενεργοποιησης.αν θες να κανεις ενεργοποιηση και σου πουνε στο τηλ να βαλεις την πριζα του τηλ στον δεκτη ,τους λες οτι περιμενεις τον μαστορα να σου τραβηξει γραμμη γιατι δεν εχει εκει κοντα.Ο πεθερος μου στην αγγλια τα τελευταια 3 χρονια δεν τον εχει συνδεσει με τηλ και κανεις δεν του ειπε τιποτα.Απλα χανει τις interactive υπηρεσιες.

Επειδη πολλοι πουλανε κουτια με καρτες εδω στην Ελλαδα, απλο κουτι (οχι hd) και καρτα στα 450 ευροπουλα ειναι απλα πιασοκωλημα(το αναφερω γιατι τοσο ζητανε μερικοι για το απλο κουτι.το HD με 450 ειναι μια χαρα.).πιο φθηνα θα σας παει να παρετε το αεροπλανο και να πατε Λονδινο απο Αθηνα με easyjet να το αγορασετε(ολα και την καρτα και τον δεκτη και το πιατο που παρεπιπτοντως στα δινουν δωρεαν με νεα συνδεση ) και να επιστρεψετε, παρα 450 (εαν και εφοσον δεν σας ενδιαφερουν τα hd καναλια).Αγοραζοντας τον εξοπλισμο απο Αγγλια κανεις και την ενεργοποιηση στο καταστημα κατευθειαν.Το dialer κοστιζει γυρω στα 100 ευρω να το παρεις και αν δεν σκοπευεις να χρησιμοποιεις την υπηρεσια pay per view ειναι εντελως αχρηστο.
 
Last edited:

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

και ριχνει λαδι στην φωτια γνωστος Διαχειρας γνωστου Φορουμ...

λοιπον ρωτησα μαγαζι εδω στην Αθηνα 850 ευρω δεκτη HD με 200αρι και ενεργοποιηση και μετα στην πιστωτικη σου οτι πακετο διαλεξεις επισης δεν χρειαζεται μονιμα πιατο στος 28 αρκει και κινητο (το πολυ να περιμενεις 2 λεπτα να ανοιξει ο δεκτης και μονο αν ξεχαστεις πολλες μερες σε αλλον δορυφορο)

να το χτυπησω? αντε μην κανω κανα power buy Xριστουγεννα)
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

αλλες αποριες....

1 πιατο για Αθηνα μινιμουμ 140 μαχ 180
2 αναφερθηκε οτι πρεπει να βαλουμε ξεχωριστο πιατο διοτι χανονται καποιες ρυθμισεις ομως σε εμενα προσωπικα εγκαταστατης με πειρα σε sky HD μου ειπε οτι δεν ισχυει


ενα ωραιο ποστ για πιατα απο τον deep bluesky


Prodelin 1.80m υπαρχει και σε Offset:http://www.esa-com.com/ProductTree.a...=421&PPP=&SP=0

Επειτα σαν ποιοτικα αποκαλουν οσοι τις στηνουν η εχουν σε λειτουργια τις εξης:

Andrew: http://www.andrew.com/products/antennas/#
Patriot: http://www.sepatriot.com/antennas.htm
Aerial Oy: http://www.aerial.fi/prod_ant_Satellite.asp
Precision Antennas: http://www.precision-antennas.co.uk/
American Antenna: http://www.americanantenna.com/
Kathrein, Supral, Famaval (Aris), Tecatel, Gibertini
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: τα παντα για το SKY HD

αποριες συνεχεια.....

1. Αυτο εδω το μαγαζι παιζει? Ειναι αξιοπιστο? http://www.uktveurope.com/
(απο εδω μεσα το εχω βρει).

2. Το φθηνο πακετο που ο ενας το λεει entertainment pack (http://www.satworld.gr/YPOPAKETA_SKY_DIGITAL.htm) και ο αλλος the 6 mix, (http://www.uktveurope.com/quick_packs.php) (κοστος περ 32 ευρ) ειναι το ιδιο?
3. Εμενα μ ενδιαφερουν μονο τα καναλια HD. Φανταζομαι ομως οτι δεν μπορω να παρω μονο του το πακετο με τα 11 HD καναλια (10 λιρες).
Αν λοιπον παρω το φθηνο πακετο ποσα HD θα εχω? (η συνδρομη για hd ειναι φιξ ειτε βλεπεις 2 ειτε 11 καναλια φανταζομαι)

ΗD
ΒΒC HD
Discovery HD
National Geographic HD
Sky Arts HD
Sky One HD
History Ch HD

Sky Sports HD1
Sky Sports HD2
Prem Plus Hd
Sky Movies 9 HD
Sky Movies 10 HD
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

σχετικα με κινητο και ακινητο πιατο by Ilise

Παιδια θα ηθελα να λαβετε υποψη σας τα παρακατω οσο αφορα ενα αποκλειστικο πιατο για sky digital.
Δεν ειπα ποτε οτι ενα σταθερο πιατο δεν κανει τη δουλεια του οταν το στρεψουμε στις 28 μοιρες. Και οντως μολις πιασει 28 αρχιζει να κατεβαζει συχνοτητες κτλ. εστω με λιγη καθυστερηση.
Ομως τι γινεται αν θελεις να γραψεις ενα προγραμμα? Τι γινεται με το anytime tv (video on demand)?
Επειδη ο thomson HD εχει 2 line inputs μπορουμε να βλεπουμε ενα καναλι και να γραφουμε ενα αλλο η να γραφουμε 2 καναλια ταυτοχρονα. Και μη μου πειτε οτι αυτο δεν θα γινει ποτε γιατι ετσι ελεγα και γω και το εχω κανει αρκετες φορες.
Αν το πιατο δεν ειναι συνεχεια στις 28 κατι τετοιο δεν ειναι δυνατον να γινει.
Για τον ιδιο λογο δεν θα κατεβαινουν τα video on demand στο μερος του δισκου που ελεγχει ο sky.
Δεν ειναι μονο να βλεπουμε μολις ανοιγουμε το κουτι αλλα να εκμεταλευομαστε και τις δυνατοτητες που εχει.
Εχω βεβαια αρκετες ενστασεις οπως και αλλοι φιλοι στην Αγγλια και εξηγουμαι.
Θα ηθελα να ειναι ενεργοποιημενη η usb και SATA θυρες του HDbox ωστε να μπορω να συνδεσω σκληρο δισκο επανω και να αυξησω το χωρο αποθηκευσης γιατι κακα τα ψεματα 160Gb σκληρος δισκος δεν φτανει για να γραφουμε προγραμματα υψηλης ευκρινειας. Μεχρι στιγμης και οι 2 θυρες ειναι απενεργοποιημενες και ο sky τηρει σιγη ιχθύος για το αν πότε τις ξεκλειδωσει. Οπως θα διαπιστωσατε οσοι εχετε το Thomson HD box ενα προγραμμα HD καλυπτει απο 9 -14% του δισκου.
Για τον ιδιο λογο πολλοι εχουν ηδη επεμβει στο κουτι και αλλαξαν το δισκο σε 750ρη η και μεγαλυτερο.
Να θυμαστε εδω οτι αν και ο δισκος στο HD box ειναι 320gb μονο τα 160gb ειναι δικα μας και τα κανουμε οτι θελουμε ενω τα αλλα 160 τα ελεγχει ο sky και μας στελνει εκει τα video on demand ( anytime tv)
Νικος
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: τα παντα για το SKY HD

καποιες χρησιμες πληροφοριες για dialer, anyTv video, on demand

Δεν μιλαω για τις interactive υπηρεσιες που χρειαζεται συνδεση με τηλεφωνικη γραμμη και dialer οπου γινεται μεταξυ αλλων και παραγγελια online ταινιας boxoffice. Παντως και αυτο γινεται θαυμασια αρκει να εχεις
1. γραμμη με αποκρυψη
2. ειδικο dialer που κανει το τηλεφωνημα να φαινεται οτι γινεται απο Αγγλια ασχετα που το που καλεις και μαλιστα ειδικα φτιαγμενο να λειτουργει με το sky box
Ισως να σας μπερδεψα και σας ζητω συγγνωμη αλλα μιλαω μονο για το anytime tv οπου ο sky στελνει το βραδυ συνηθως διαφορα προγραμματα στο κομματι του δισκου που ελεγχει απο ταινιες HD που προκειται να δουμε αργοτερα στα sky premiere, NatGeoHD, Disney channel programs αλλα και αλλα τα οποια ειναι στη διαθεση μας να δουμε οποτε θελησουμε (video on demand) και συνηθως για μια εβδομαδα. Αν δεν τα δουμε μεσα στο περιθωριο αυτο αυτα σβηνονται αυτοματα και αντικαθιστανται απο αλλα.
Αν θελουμε ομως μπορουμε να κανουμε εγγραφη στο δικο μας κομματι του δισκου στιγμιαια και να τα δουμε οποτε εχουμε χρονο εμεις.
 

alpha111

Senior Member
18 March 2007
620
SKY HD !!!!!!

sky1qt9.jpg


sky2vr5.jpg


channel4
sky3my4.jpg


sky5va8.jpg


sky6zt2.jpg


skyaq1.jpg

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Re: τα παντα για το SKY HD

Ξεθάφτηκε το ποστ και βγηκαν αναπάντητα ερωτήματα....
@nilo
3. Εμενα μ ενδιαφερουν μονο τα καναλια HD. Φανταζομαι ομως οτι δεν μπορω να παρω μονο του το πακετο με τα 11 HD καναλια (10 λιρες).
Αν λοιπον παρω το φθηνο πακετο ποσα HD θα εχω? (η συνδρομη για hd ειναι φιξ ειτε βλεπεις 2 ειτε 11 καναλια φανταζομαι)

Δυστυχώς δεν μπορεις να το κάνεις αυτό...για χαζούς τους πέρασες; Για να πάρεις και τα 11 HD κανάλια χρειάζεσαι ουσιαστικά το φουλ πακ και πάνω σ αυτό πληρώνεις επιπλέον! Αλλιώς πληρώνεις και παίρνεις μόνο τα HD κανάλια που ανήκουν στο υποπακέτο σου! Εχεις βεβαια και τα αντίστοιχα SD κανάλια σε κάθε περίπτωση