Συστημα για προβληματικο σαλονι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gpolic

New member
19 February 2011
34
Καλημερα,

Καταρχην δεν ξερω αν βρισκομαι στη σωστη κατηγορια !

Σκεφτομαι για ενα συστημα αποκλειστικα για μουσικη, στο σαλονι και θα ηθελα μια αποψη οσο αφορα το στησιμο.
Αποκλειστικα με 2 ηχεια (οχι sub) και εαν ειναι δυνατο μικρα σε μεγεθος. Υπαρχουν ηδη πολλα πραγματα στο δωματιο.
Οι απαιτησεις δεν ειναι μεγαλες, απλα να υπαρχει ενας ωραιος ηχος κατι αρκετα καλυτερο δηλαδη απο τα PC speakers :-ο

Εδω υπαρχει ενα προβλημα και ειναι το τζακι το οποιο ειναι ακριβως στην μεση.
Αριστερα εχουμε την τραπεζαρια οποτε αποκλειεται να γινει οτιδηποτε.
Αριστερα απο το τζακι, η τηλεοραση καθεται πανω σε ενα επιπλο με ντουλαπια.
Δεξια απο το τζακι υπαρχουν ραφια στον τοιχο (βιβλια κλπ + ενα μινι συστημα pioneer με τα μικρα ηχεια στριμωγμενα στα ραφια)
Τα κοκκινα ειναι τα καλοριφερ !

Δεν θα ηθελα να περασω καλωδια σε τοιχους κλπ.. οποτε το τζακι μας κανει ζημια εκει περα.

2ztkjd3.png




Οσο αφορα τα μηχανηματα δεν το εχω σκεφτει ακομα. Θα το δω σε αλλη φαση. Υπαρχουν αρκετα παλια μηχανηματα ενισχυτες ηχεια κλπ του πατερα μου. Δυστηχως αυτα ειναι αρκετα ογκωδη.

Παρακαλω πολυ για τα φωτα σας !
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μια φωτογραφία θα βοηθούσε.
Λογικά πας σε ηχεία με bass reflex μπροστά και τα βάζεις σε βάσεις απομόνωσης. Το ενα πανω στο έπιπλο τηλεορασης δεξια απο αυτήν και το άλλο στο έπιπλο με τα ράφια.
Αλλα για δώσε μια φωτο όταν μπορεσεις.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Ναι, μάλλον η πιο καλή τοποθέτηση των ηχειων, αν δεν αλλάξεις τίποτε άλλο, είναι όπως προ-είπε ο φίλος, εκατέρωθεν του τζακιού. Επειδή ο καναπές που βρίσκεται απέναντι από το τζάκι, και θα αποτελεί την θέση ακρόασης, είναι αρκετά μακρυά (περίπου 4 μέτρα) δεν νομίζω ότι θα σε καλύψουν μικρά ηχεία. Ίσως να σκεφτείς και την τοποθέτηση ενός sub.
 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις. Δυστηχως σας αλλαξα λιγο το σχεδιο. Στην κατω δεξια γωνια θα μπει ενα μικρο γραφειο με τον υπολογιστη μου

Δεν αλλαζει και πολυ τα πραγματα. Το ενα ηχειο οπως προτεινετε να μπει διπλα στην τηλεοραση.
Απλα μπορει να το βαλουμε δεξια απο την τηλ. αντι για αριστερα.





 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Αυτη ειναι η φωτογραφια:




Τα πραγματα ειναι στριμωγμενα... Τα ραφια εχουν βαθος 28cm. Μεταξυ τους εχουν αποσταση 34,8cm περιπου
Απο οτι βλεπω τα περισσοτερα ηχεια που κοιταω εχουν υψος 35 cm, αρα δεν χωρανε
Οι ενισχυτες επισης δεν χωρανε στα ραφια λογω του πλατους. (συνηθως πανω απο 33cm)

Σκεφτηκα για ενα μικροτερο ενισχυτη του τυπου Yamaha WX-A50 που θα μπορω να παιζω απο σκληρο δισκο στο wifi. Αυτα θα το χωρεσω σιγουρα.
CD και δισκους εχω ελαχιστα.

To πσ3 μπορει να φυγει.. εδω και 2 χρονια δεν εχει αναψει καθολου.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Άλλη μια τοποθέτηση...τα ηχεία (μπλε χρώμα στην εικόνα) εκατέρωθεν της δεξιάς μπαλκονόπορτας
23844711_1360623094065947_2104168440496675683_n.jpg
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Η τηλεοραση στον τοιχο θα επαιζε; Με ταυτοχρονη αλλαγη επιπλου σε τυπου ρακ κλπ?
Θα ανοιγε πολυ τις δυνατοτητες τοποθετησης
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Τα ηχεία θα έπρεπε να έρουν μπροστά από το επίπεδο του τζακιού. Θα θέλεις κάτι τέτοιο αισθητικά;

Μήπως να δεις κάποιο ασύρματο σύστημα; Με δύο WiFi ηχεία που θα τροφοδοτούνται απ´ευθείας από το pc ή το κινητό; Απ' ότι κατάλαβα αυτή θα είναι η πηγή σου. Ας πούμε δυο Difinitive Technology W7 (στα 390 ευρώ το ένα):
http://ican.gr/Ασύρματα-ηχεία/definitive-technology-w7-asyrmato-ixeio
Definitive_Technology_W7_Ultra-Compact_Play-Fi_Wireless_Speaker_TIMG__80436.1497567735.220.220.png

Kαι μετά προσθέτεις και ένα υπογούφερ συμβατό με PlayFi.

Αν και το PlayFi δεν είναι η καλύτερη αρχιτεκτονική, έχει το προσόν ότι είναι "ανοιχτό" και αρκετές εταιρίες φτιάχνουν συμβατά προϊόντα. Η καλύτερη λύση σε αυτή την κατηγορία εξακολουθεί να είναι το Sonos, ενώ καλά προϊόντα έχουν και η Yamaha και η Denon (αλλά είναι συμβατά μόνο με τις ίδιας εταιρίας).

Μια άλλη λύση θα ήταν μια μεγάλη ηχομπάρα πάνω από το τζάκι με το σαμπογούφερ από δίπλα.

Δεν μας έχει πει όμως ούτε τι μουσικές προτιμήσεις σου, ούτε τον προϋπολογισμό σου...
 
Last edited:

gpolic

New member
19 February 2011
34
Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση
Αυτη η ιδεα διπλα στην μπαλκονοπορτα μου αρεσε ιδιαιτερα :) Τα ηχεια θα εχουν πισω τους την κουρτινα. Αυτο ειναι καλο η κακο ;

Τα καλωδια ....ναι οντως δεν θα μπορει να ειναι μονιμα περασμενα, αλλα θα τα βαζω/βγαζω. Μπορει να μετακινηται ολο το ηχειο με τη βαση του (υποθετω θελουμε βασεις εδω)
Το ενα ηχειο μπορει να μπει πανω στο γραφειο υπολογιστη π.χ. τελος παντων θα ειναι σε συνεχη μετακινηση, δεν πειραζει
Καλο ειναι να μπει ενισχυτης διπλα στον υπολογιστη (κατω δεξια) και να βλεπω ολη τη συλλογη μου απο δισκο.


Μου φαινεται πιο βολικη θεση απο το να τα βαλω μπροστα απο την τηλεοραση και τα αλλα επιπλα.
Να ερθουν στο επιπεδο του τζακιου, οχι δεν νομιζω. Αισθητικα οχι.

Ειναι καλη ιδεα να μπει μια βαση και να σηκωθει η TV στον τοιχο, θα μου δωσει χωρο.
Πισω απο την τηλεοραση ομως υπαρχουν δυο μπριζες η μια διπλα στην αλλη. Τις φοβαμαι αυτες δεν βαζω το τρυπανι
Οσο αφορα τα ασυρματα, δεν μου καθεται καλα. Μου φαινεται και ακριβο προς το παρον.

Δεν εχω μιλησει για μηχανηματα γιατι θελω να βρω πρωτα τη θεση που να βολευει. Και να δω και τι χωρος υπαρχει στις θεσεις αυτες
Τελευταιες μερες ειμαι με το μετρο στο χερι και μετραω διαστασεις

Η μουσικη ειναι παλιο ροκ, αλλα παιζει κ λυρες, βιολια, κλαρινα και οτι παραδοσιακο.
Δεν με ενδιαφερουν τα πολυ μπασα αλλα το πριμο, να ακουγονται αρμονικες και το βαθος δλδ ο χωρος. Sub δεν θελω, δεν μου χρειαζεται
 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Το budget ειναι μαλλον κανα χιλιαρικο. Για τον ενιχυτη θα φυγουν τα μισα εαν ειναι αυτος ο yamaha που ανεφερα η καποιο αντιστοιχο marantz
Τα ηχεια νομιζω στο 400 η 500 θα ειναι πολυ καλα για τις απαιτησεις μου. και τα ψιλα καλωδια :-/

Ειχα σκεφτει για τα dali zensor 1 που ειναι ακομα πιο οικονομικα κα δεν πιανουν χωρο (σε ενα φιλο που τα ακουσα οκ, μια χαρα ηταν)
Η για monitor audio bronze 2, που διαβαζω να μιλανε για τα πριμα του

Ο υπολογιστης εχει μια καρτα audiophile 24/96 η οποια θελω να παραμεινει.
Οταν την πηρα μιλαγαν ολοι για τα προβληματα του USB και παιρνανε firewire. Τωρα δεν ξερω τι εχει αλλαξει και το USB μαμει, τελος παντων.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Με ένα χιλιάρικο η καλύτερη λύση είναι σε ενεργά ηχεία. Δες Adam, Focal, Tannoy. Η μόνη απαίτηση είναι να δώσεις ρεύμα και στα δύο ηχεία. Απλά να θυμάσαι ότι στα μόνιτορ η τιμή είναι ανά μονάδα κι όχι ανά ζεύγος.
https://www.athensproaudio.gr/el/active-monitors/
Τα καλώδια θα τα κρύψεις εύκολα πίσω από το κουρτινόξυλο. Ναι η κουρτίνα πίσω από τα ηχεία θα κάνει καλό στην ακουστική, ειδικά αν είναι χοντρή.
 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Απο ποια άποψη ειναι καλύτερη λύση ;
Λιγοτερα μηχανηματα καλωδια ; Καλυτερο αποτελεσμα στα ιδια λεφτα ;

Προσωπικά δεν μου αρέσει ο ήχος απο στούντιο μονιτορ. Παιζω λιγο μουσικη και εχω ακουσει τετοια σε στουντιο.
Καταλαβαινω οτι εχει νοημα για τους επαγγελματιες αλλα σε μενα δεν..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
όπως είναι ήδη τα καλώδια μπορούν να περάσουν σε κανάλι κάτω από τα τουβλάκια του τζακιού. Το έχω κάνει και το έχω συνηθίσει. Αν το προσέξεις και το κάνεις καλά δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Απο ποια άποψη ειναι καλύτερη λύση ;
Λιγοτερα μηχανηματα καλωδια ; Καλυτερο αποτελεσμα στα ιδια λεφτα ;

Προσωπικά δεν μου αρέσει ο ήχος απο στούντιο μονιτορ. Παιζω λιγο μουσικη και εχω ακουσει τετοια σε στουντιο.
Καταλαβαινω οτι εχει νοημα για τους επαγγελματιες αλλα σε μενα δεν..

Ενεργά της Dynaudio. Ακριβά λίγο αλλά αποτέλεσμα hi fi , καμία σχέση με μόνιτορ.
Άκουσε τα οπωσδήποτε.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όχι πάντα είναι θέμα μοντέλου και θέλει όπως πάντα ακρόαση.
Μερικά είναι πολύ κουραστικά / ψυχρά
όπως πχ τα Yamaha , για τα δικά μου αυτιά.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Καλύτερα θα είναι με τα ενεργά από άποψη τι ήχο θα αγοράσεις με το χιλιάρικο. Αφού η πηγή σου είναι έτσι κι αλλιώς ο υπολογιστής δεν έχεις ανάγκη από τίποτα άλλο. Τα Dynaudio είναι επίσης καλά, πέρυσι στην έκθεση είχε προσφορά ένα ζευγάρι η Audio Evolution, αλλά τα πρόλαβε άλλος. Τα οικιακά όμως ενεργά της Dynaudio είναι ακριβότερα από τα επαγγελματικά τους, αν και βέβαια έχουν περισσότερες δυνατότητες (ασύρματες και ψηφιακές συνδέσες, κλπ). Ένα άλλο καλό σε ηχεία αυτής της κατηγορίας είναι ότι συχνά έχουν φίλτρα ελέγχου, πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να τα ταιριάξεις στον χώρο σου. Αν και βέβαια, με το Η/Υ ως πηγή κάνεις παπάδες για τον χώρο στην πηγή.

Όσο για την M-Audio Audiophile 24/96 την είχα κι εγώ για χρόνια. Βασικά ακόμα την έχω, αλλά δεν μπαίνει σε νέα μηχανήματα. Και -ας μην γελιώμαστε- υπάρχει εξέλιξη στα ψηφιακά από τότε.
 
Last edited:

gpolic

New member
19 February 2011
34
Κοίταξε για μένα δεν είναι ακριβώς ετσι. Έχω το πισι, ναι.
Άλλα με αυτό το yamaha που ανέφερα μπορείς να βάλεις internet radio η spotify κ.λ.π., και με κλειστό τον υπολογιστή.
Ειναι η ευκολία π.χ. του ανάβω το ράδιο και απλα παιζει ροκ φμ. Χωρίς υπολογιστή και κλικ από δω κλικ απο κει.
Και δεν θα χρειάζεται να έχω ενα ξεχωριστό κουτί.


όπως είναι ήδη τα καλώδια μπορούν να περάσουν σε κανάλι κάτω από τα τουβλάκια του τζακιού. Το έχω κάνει και το έχω συνηθίσει. Αν το προσέξεις και το κάνεις καλά δεν θα έχεις πρόβλημα.

κάτω απο τα τουβλάκια;; έχεις περάσει κανάλι απο κάτω; Στους τοίχους όμως θα φαίνονται τα καλώδια, σωστά ;


Για τα ενεργά μονιτορ.. Ειλικρινά κάτι λείπει δεν ξέρω πως να το περιγράψω.
Αν δεν ακούγεται ωραία στα αυτιά μου, δεν με απασχολεί να ειναι πιστη αναπαραγωγή σε ολες τις συχνότητες και με ρυθμισμενα τα EQ
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Φοβάμαι ότι αυτά που κοιτάς (Zensor 1 και αντίστοιχα) είναι μικρά για τον χώρο σου. Εγώ θα κοιτούσα για 6,5" γούφερ και πάνω. Αν πας σε παθητικό δίδρομο βάσης έχεις πάρα πολλές επιλογές, οπότε θα μπει και το προσωπικό γούστο. Μην ξεχάσεις όμως να υπολογίσεις τα λεφτά για τις βάσεις!