HEVC με ΗD4000;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Σε PC 5ετίας με i7, HD4000, 16GB RAM, δοκίμασα να παίξω bluray 4k (HEVC) από mkv. Η εικόνα είναι πολύ υποκορεσμένη και με χαμηλή αντίθεση. Λόγω αυτών δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα οξύτητας λόγω 4k (παρότι η προβολή γίνεται σε 2k). Παίζουν ένας προβολέας CRT 8" και monitor 1920x1080.

Πού οφείλονται ο υποκορεσμός των χρωμάτων και η χαμηλή αντίθεση; Η HD4000 μάλλον δεν παίζει 4k, αλλά με software acceleration (έτσι είναι ρυθμισμένο το Kodi), έστω με τη CPU να δουλεύει λίγο παραπάνω θα έπρεπε να το παίζει. Ή μήπως όχι;

Προφανώς ούτε προβολέας, ούτε monitor έχουν προδιαγραφή HDR, αλλά εδώ δεν μιλάμε απλώς για μικρή απώλεια στα όρια του φάσματος.

Αν είναι θέμα GPU, σκέφτομαι να πάρω μια GT1030 (η φτηνότερη NVidia με πλήρεις προδιαγραφές 4k). Δεν παίζω καθόλου παιγνίδια. Μόνο ταινίες.

Αν κάποιος έχει κάνει σύγκριση 1080/2160 (με προβολή 1080) ας μου δώσει πληροφορίες.


MPC-HC BD
King%20Kong%203813%202k_zpsx5bbsa61.jpg


MPC-HC BD-HEVC
King%20Kong%203813%204k%20MPC-HC_zpspiag6m1c.jpg


Kodi BD-HEVC
King%20Kong%203819%204k%20Kodi_zpszfq7xdhm.jpg
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Στο χρωματικο κομματι, ασχετως acceleration, αυτο που φταιει ειναι η ελλειψη HDR στο μεσο σου.
Ιδανικα θα πρεπει να υπαρξει μια HDR->SDR μετατροπή.
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Αν καταλαβαίνω καλά, δηλαδή, το HDR αποτελεί άλλη "γλώσσα" για το χρώμα; Δεν περιλαμβάνει απλώς κάποιες επιπλέον περιοχές (όπως το 0-255 vs 16-255), που αν δεν μπορεί να τις προβάλλει το μέσο απλώς βλέπεις λίγο λιγότερα χρώματα;

Αν είναι έτσι πώς το λύνω; Με software, με την κάρτα που έγραψα, ...;

Έχω κάποια βελτίωση με το HEVC σε 2k προβολή;
 
Last edited:

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
O madvr στο MPCHC έλυσε το χρωματικό. Προφανώς κάνει το remapping. Τώρα, όμως έχω σπασμένη κίνηση (και ήχο). Γι' αυτό φταίει η ανεπαρκής κάρτα γραφικών;
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Σε μένα αλλά και σε δύο φίλους όταν βάζαμε κάποιο αρχείο 2160 ενώ η ανάλυση της τιβί είναι 1080 , σε όλους ανεξαρτήτως ''ιπποδύναμης'' η κίνηση έσπαγε , σε άλλους περισσότερο σε άλλους λιγότερο , αλλά σε όλους μας έσπαγε.
Εγώ έχω nviidia η οποία έχει μία επιλογή στις 3d ρυθμίσεις το dsr , το οποίο κάνει την 1080 να δείχνει σαν 2160 , έτσι παίζει κανονικά smooth .
Πάντως δοκίμασα τώρα και χωρίς dsr και πάλι έπαιξε χωρίς πρόβλημα, ίσως τότε που δοκιμάσαμε να έφταιγε κάποιος driver και με κάποιο update να έστρωσε , αλλά το sharpnes ήταν υπερβολικά τονισμένο και δεν... αλλά αυτό μάλλον διορθώνετε.
Πάντως σε μία ταινία που την έχω σε 1080 και 2160 remux και τα δύο , το 2160 είναι hdr 10 bit , η εικόνα του 2160 είναι πιο καθαρή πιο σκοτεινή και χρωματικά δεν φαίνεται να έχουν καμία διαφορά , με το dsr ενεργοποιημένο .
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Re: Απάντηση: HEVC με ΗD4000;

Τελικά παρά το madvr το χρώμα εξακολουθεί να μην είναι εντάξει. Έχω ενεργοποιήσει στο madvr τη μετατροπή του hdr σε sdr (είτε να αφήσω το madvr να αποφασίσει, είτε να γίνεται η μετατροπή χρησιμοποιώντας pixel shader math), αλλά δεν... Ούτε στο monitor (DVI) ούτε στον προβολέα (HDMI>RGBHV).

Το dsr, που λες, αφορά μόνο την αναπαραγωγή 3D;
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Το dsr είναι για παιχνίδια , κυρίως , πριν από ένα χρόνο που είχαμε δοκιμάσει αρχεία hevc 4κ μόνο με αυτό ενεργοποιημένο έπαιζαν smooth σε 1080 τιβις
Πλέον παίζουν μια χαρά και χωρίς αυτό , τουλάχιστο σε μένα .
Αλήθεια τα 4κ αρχεία που δεν είναι hdr πως σου παίζουν? το ίδιο?
Πάντως δεν έχεις να κερδίσεις κάτι από αυτή τη προβολή 4κ σε 1080 , δε ξέρω στο πανί αν θα φαίνεται κάποια διαφορά , σε μένα δεν έχει σε 46αρα , οι διαφορά καθαρότερη εικόνα που είπα παραπάνω σίγουρα οφείλεται στη πιο σκοτεινή εικόνα , η οποία κρύβει ατέλειες .
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Δεν με ... τρώει κάτι. Απλώς η εμπειρία μου είναι ότι όταν η κυκλοφορία μιας ταινίας σε bd παλιώσει, γίνεται δύσκολο να ... κάνεις backup. Οπότε, αν είναι να έχω το backup των 4k, ας έχω μόνο αυτό. Τα ΤΒ μαζεύονται για πλάκα, τα άτιμα...

Αν θυμάσαι κάποια ταινία που δεν είναι hdr πες μου, να τη δω. Όσες έχω ελέγξει είναι hdr 10.
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Με βοήθεια κάτι βρήκα για να δοκιμάσω (μου βρήκαν, δηλαδή). Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Φίλος σήμερα μου είπε ότι για αναπαραγωγή HEVC στην πραγματικότητα χρειάζονται κάρτες γραφικών 4GB. Ισχύει; Ξαναλέω ότι δεν παίζω καθόλου παιγνίδια. Με ενδιαφέρει μόνο η αναπαραγωγή bd hevc 4k πλήρους ποιότητας (με τον παρόντα εξοπλισμό προβολής η εικόνα από το pc θα φεύγει ως 1080 sdr). Ρωτάω, γιατί αν αγόραζα υπολόγιζα σε μία GT1030 που έχει μόνο 2GB, αλλά σύμφωνα με την NVidia καλύπτει όλες τις προδιαγραφές του 4k & hdr (αν έχω καταλάβει καλά, ακόμα και 12bit).
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Γράφεται (ή έχει γραφεί) ότι για HEVC η χρήση μνήμης με 2GB είναι 90%. Γεγονός είναι ότι το internet θέλει το φιλτράρισμά του και ακόμα κι αν ισχύει το 90% ίσως και να μην τρέχει κάτι, με την έννοια ότι οι ταινίες είναι κάτι ψιλοδεδομένου φορτίου ή απαιτήσεων (μέχρι, βέβαια, να βγει το UHEVC 16k - UHDR16).
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Τελικά, πήρα την 1030 και τα προβλήματα λύθηκαν. Η HD4000 απεδείχθη ανεπαρκής. Μια και δεν αφορά πλέον την HD4000 οι νέες εντυπώσεις σε νέο νήμα.
 

dimx2

Senior Member
29 December 2006
504
Chania
Τελικά, πήρα την 1030 και τα προβλήματα λύθηκαν. Η HD4000 απεδείχθη ανεπαρκής. Μια και δεν αφορά πλέον την HD4000 οι νέες εντυπώσεις σε νέο νήμα.
κι γώ την 1030 έχω μαζί με έναν α65400κ και παίζει πραγματικά άψογα. Δεν έχω 4k tv και το hdr>sdr και το downscale το αναλαμβάνει ο madvr. Δοκιμές έκανα με υλικό κυρίως από εδώ κι μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστηκα με αυτό :firstprize:
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Αν το υλικο ειναι 2Κ ή 4Κ HDR και παίξει σε προβολέα ή tv που δεν υποστηρίζει HDR, θα υπάρξει πρόβλημα στην εικόνα;
Θα το αγνοήσει και θα παιξει ως SDR;
Θα παίξει πιο σκοτεινά;
Θα παίξει πιο φωτεινά;
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Re: Απάντηση: HEVC με ΗD4000;

Αν αναφέρεσαι στην HD4000, η δική μου εμπειρία ήταν ότι δεν μπορεί να παίξει 4k. Με κάποιους driver (όχι τους εντελώς τελευταίους) έπαιζε σχεδόν ομαλά, αλλά πολύ οριακά. Στην παραμικρή δυσκολία (αλλαγή κεφαλαίου, υποτίτλων, κλπ) κόμπιαζε. Αν, δε, της φόρτωνες και το madVR σε προσπάθεια να πάρεις χρώμα τα φαινόμενα πολλαπλασιάζονταν.

Αν αναφέρεσαι στη 1030, τα έχω πάει εδώ: http://avclub.gr/forum/showthread.php/160734-HEVC-HDR-%CF%83%CE%B5-2K-SDR.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Γενικα αναφερομαι.
Πρεπει οπωσδηποτε να γινει η μετατροπη HDR σε SDR;
Τι ακριβως θα συμβει;